Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
15/07/2020 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 053-03-37/17.07.2020 г.
Относно: законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-67, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 10.07.2020 г.
На свое заседание, проведено на 15 юли 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-67, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 10.07.2020 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-жа Десислава Ахладова и г-н Евгени Стоянов – заместник-министри, и г-жа Даниела Белчина – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“; от Министерство на финансите – г-жа Росица Петкова – държавен експерт в дирекция „Икономическа и финансова политика“; от Върховния касационен съд - съдия Емануела Балевска и съдия Борислав Белазелков; от Висшия адвокатски съвет – г-жа Валя Гигова – член; от Асоциацията на банките в България – г-жа Елеонора Христофорова – юрисконсулт; от Висшия съдебен съвет – г-жа Даниела Марчева и г-жа Олга Керелска – членове; от Софийския градски съд - г-н Стефан Кюркчиев - заместник-председател и г-н Александър Ангелов – съдия; от Камарата на Частните съдебни изпълнители – г-н Неделчо Митев - член на Съвета на Камарата; от Асоциация на колекторските агенции в България – г-н Атанас Каракашев; от Института за пазарна икономика – г-жа Екатерина Баксанова и г-н Иван Георгиев - правени експерти.
От името на вносителите, законопроектът беше представен от г-н Христиан Митев, който посочи, че с него се предлага в полза на гражданите и бизнеса възможността за доброволно погасяване на дълговете без провеждането на съдебна процедура. Предвижда се възможността съдебен изпълнител по искане на кредитор да покани длъжника да заплати доброволно задължението, като изрично се укаже на длъжника, че при неизпълнение кредиторът може да упражни правата си по съдебен ред.
Г-н Митев уточни, че процедурата се прекратява, когато длъжникът оспори вземането или са изтекли два месеца от връчване на поканата за доброволно изпълнение. С предложения проект се цели осигуряване на възможността без допълнителни разходи за длъжника да се стимулира доброволно изплащане на задълженията, както и намаляване на натовареността на съдилищата.
По законопроекта е постъпило становище от „Българска стопанска камара“.
Г-жа Гигова и г-н Белазелков изразиха резерви към предложения законопроект. Те посочиха, че предметният обхват на Гражданския процесуален кодекс са гражданските производства и не включва уреждането на доброволно събиране на вземанията. Беше посочено, че съдебните изпълнители са органи, натоварени с публично-правни функции и предвидените правомощия нарушават основополагащи правни принципи.
Г-жа Ахладова уточни, че предложенията са разглеждани в работна група към Министерството на правосъдието и текстовете са подкрепени от магистратите, като по-голямата част от участниците възприемат предложението като подходящо средство за намаляване на съдебната натовареност. Тя допълни, че е обсъждано ограничаване на приложното поле на процедурата за доброволно събиране до вземания с малък размер.
В дискусията участва народният представител Филип Попов, който посочи, че от „БСП за България“ няма да подкрепят законопроекта и добави, че уредените със законопроекта правомощия на съдебните изпълнители са в противоречие с възложените в Закона за частните съдебни изпълнители публично-правни функции по принудително изпълнение.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 9 гласа „за”, 8 гласа „против“ и 2 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 054-01-67, внесен от Валери Симеонов Симеонов и група народни представители на 10.07.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА