Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
22/07/2020 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх. № 053-03-41/23.07.2020 г.

    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 002-01-27, внесен от Министерски съвет на 07.07.2020 г.

    На свое заседание, проведено на 22 юли 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 002-01-27, внесен от Министерски съвет на 07.07.2020 г.
    На заседанието присъстваха: от Държавната агенция за бежанците при Министерски съвет – г-н Даниел Инджиев - заместник-председател и г-жа Анна Джамбазка-Кирова - началник на отдел „Качество на процедурата“ в дирекция „Качество на процедурата за международна закрила“; от Българския хелзинкски комитет – г-жа Илиана Савова - директор на Програмата за правна защита на бежанците; от Института за пазарна икономика – г-жа Екатерина Баксанова - правен експерт.
    Законопроектът беше представен от г-н Инджиев, който посочи, че с него се прецизира националното законодателство в областта на международната закрила в съответствие с препоръките на Европейската комисия и се осигуряват необходимите процедурни гаранции на търсещите международна закрила чужденци, предвидени в Директива 2013/33/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. за определяне на стандарти относно приемането на кандидати за международна закрила (Приемателна директива) и Директива 2013/32/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 26 юни 2013 г. относно общите процедури за предоставяне и отнемане на международна закрила (Процедурна директива).
    Със законопроекта се променя концепцията за „сигурна трета държава“, като се предвижда произходът на чужденец от такава държава да е основание за отхвърляне на молбата, а не причина за прекратяване на производството, както е по досегашния ред. В тази връзка се осигуряват необходимите процедурни гаранции за изследване на връзката между чужденеца и третата сигурна държава, чрез индивидуална проверка на сигурността в държавата на съответния кандидат и задължението за надлежно информиране на кандидата относно процедурата за предоставяне на международна закрила.
    Подробно се разписват основанията за прекратяване на производството за предоставяне на международна закрила, като същевременно се предвижда съдебен контрол на отказа и се гарантира, че при разглеждане на молбата ще се изследват всички относими факти и доказателства, свързани с държавата на произход и индивидуалното положение на кандидата.
    Въвежда се възможност за възобновяване на производството по разглеждане на молбата за международна закрила в 9 месечен срок от прекратяването и се осигурява представителство на непридружените малолетни и непълнолетни деца чужденци при осигуряване на принципа за най-добрия интерес на детето.
    Проектът на закон прецизира разпоредбите за установяване принадлежността на чужденец, търсещ международна закрила, към уязвима група или група със специални потребности чрез идентификация и оценка на потребностите и създаването на план за подкрепа. В съответствие с Процедурната директива се доразвиват процедурите по отнемане на международна закрила, прекратяване или отказ за подновяване на статут на бежанец или хуманитарен статут, чрез провеждането на нарочно производство при спазване на всички процедурни гаранции, включително осигуряването на съдебен контрол.
    С предложените промени се обезпечава информираността на получилите закрила лица относно задължението им да уредят престоя си на територията на страната и се допълват източниците за черпене на информация за държавите по произход. В съответствие с принципа за бързина и процесуална икономия са предвидени промени в производствата за определяне на държавата, компетентна да разгледа молбата за предоставяне на международна закрила, и процедурите по извършване на проверка на доказателствата.
    Г-жа Савова представи становището на Българския хелзинкски комитет, с което се одобряват въведените със законопроекта стандарти в областта на международната закрила.
    На въпрос на народния представител Димитър Лазаров относно представителството на малолетен или непълнолетен чужденец, г-н Инджиев посочи, че упражняването на функцията на представител на непридружен малолетен или непълнолетен кандидат за международна закрила ще се възлага на адвокат, регистриран в Националното бюро за правна помощ, и ще се осъществява до настаняването на лицето при негов родител, настойник или попечител.

    В резултат на проведеното гласуване, Комисията по правни въпроси с 21 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за убежището и бежанците, № 002-01-27, внесен от Министерски съвет на 07.07.2020 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума