Комисия по правни въпроси
27/10/2020 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх. № 053-03-63/27.10.2020 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 002–01-52, внесен от Министерски съвет на 16.10.2020 г.
На свое заседание, проведено на 27 октомври 2020 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 002–01-52, внесен от Министерски съвет на 16.10.2020 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-н Евгени Стоянов – заместник-министър, г-жа Даниела Белчина – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“, г-жа Магдалена Георгиева – държавен експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“, г-н Флориан Флоров – главен експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“ и от Висшия съдебен съвет – г-н Евгени Иванов – член.
От името на вносителите, законопроектът беше представен от г-н Евгени Стоянов, който посочи, че с него се въвеждат мерки по прилагането на Регламент (ЕС) 2017/1939 на Съвета за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура, с оглед борбата срещу престъпленията, засягащи финансовите интереси на Съюза.
Предвиждат се изменения и допълнения в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, свързани с предвидените в регламента процедури за съобщаване и сътрудничество, статута и правомощията на европейските прокурори и европейските делегирани прокурори при разследване, наказателно преследване, обжалване и изпълнение.
С предложения законопроект европейските прокурори и европейските делегирани прокурори се оправомощават да изпълняват функциите на прокурора, като се гарантира тяхната независимост и е предвидено статутът на европейските прокурори и европейските делегирани прокурори да се приравнява на статута на националните прокурори, с цел те да могат в пълен обем да упражняват правомощията си по Регламент (ЕС) 2017/1939 и по действащия Наказателно-процесуален кодекс.
Г-н Стоянов допълни, че в случай на започнало разследване или на прекратяване на наказателно производство от европейския делегиран прокурор националната прокуратура няма да има правомощия за контрол върху решението, като се отбеляза, че той ще бъде в обхвата на правомощията единствено на наблюдаващия европейски прокурор в съответствие с вътрешния процедурен правилник на Европейската прокуратура.
Допълни се, че процесуалната стойност на извършените действия от компетентен орган на Европейската прокуратура се приравнява със стойността на тези, извършени от български орган, като е предвидено европейският прокурор и европейските делегирани прокурори да могат да упражняват функции като орган на досъдебното производство по дела, подсъдни на компетентния специализиран наказателен съд.
Със законопроекта се въвежда и Директива (ЕС) 2018/1673 от 23 октомври 2018 г. за борба с изпирането на пари по наказателноправен ред, като се предвижда в Наказателния кодекс да се създаде квалифициран състав на престъплението изпиране на пари, когато е извършено от задължено лице по чл. 4 от Закона за мерките срещу изпирането на пари или негов служител или работник при или по повод изпълнение на задълженията произтичащи от закона.
Предвижда се в Закона за съдебната власт да се създаде правна възможност за публичен достъп до информацията, която се съдържа в Единната информационна система за противодействие на престъпността и има характер на обществена информация.
Отбеляза се, че средствата за изпълнение на законопроекта се осигуряват по бюджета на Европейската прокуратура.
Г-н Евгени Иванов посочи, че има Решение на Пленума на Висшия съдебен съвет, с което се изразява положително становище към законопроекта, като отбеляза, че той е своевременен и с него се гарантират и защитават финансовите интереси на Европейския съюз.
В дискусията взеха участие народните представители Крум Зарков и Христиан Митев.
Г-н Крум Зарков посочи, че ще се въздържи от подкрепа на законопроекта, като отбеляза, че според него следва да се прецизират част от разпоредбите между първо и второ гласуване.
Г-н Христиан Митев изрази своята подкрепа към законопроекта, като уточни, че Регламент (ЕС) 2017/1939 има пряко действие и правилата ще важат за всички държави членки на Европейския съюз.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 12 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 7 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 002–01-52, внесен от Министерски съвет на 16.10.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА