Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
27/10/2020 първо гласуване
Доклад от заседание на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ КП-053-03-64/27.10.2020 г.
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 754-01-49, внесен от Андон Димов Дончев и група народни представители на 27 юли 2017 г.
На свое заседание, проведено на 27 октомври 2020 г, Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 754-01-49, внесен от Андон Димов Дончев и група народни представители на 27 юли 2017 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-н Евгени Стоянов - заместник-министър, г-жа Людмила Василева - директор на дирекция „Българско гражданство“, г-жа Даниела Белчина - държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“; от Министерството на икономиката – г-жа Елена Пищовколева - директор на дирекция ,,Насърчителни мерки и проекти“; от Министерството на вътрешните работи – г-н Тодор Драгнев - началник на отдел „Законна миграция и българско гражданство“; от администрацията на президента на Република България – г-жа Наталия Киселова - главен експерт в Комисия по българско гражданство; от Държавна агенция „Национална сигурност“ – г-н Цветан Цветанов - директор на Специализираната дирекция; от Държавна агенция за българите в чужбина – г-н Димитър Владимиров - и.д председател.
Със законопроекта се цели да се хармонизира българското законодателство с изискванията на Европейската конвенция за гражданството, както и да се облекчи процедурата по придобиване на българско гражданство от лица с български произход, живеещи зад граница.
Проектът създава възможност български произход да се доказва с документи, издадени от български или чужди държавни органи, от организации на българи, живеещи извън Република България, признати от държавен орган, както и от Българската православна църква. Запазва се възможността за доказване на българския произход с удостоверение, издадено от Държавната агенция за българите в чужбина и се създава възможност за установяване на български произход по исков ред.
Законопроектът предвижда едномесечен срок, в който Министерството на правосъдието да приеме правилник за условията и реда за признаване на организации на българи, живеещи извън България, както и задължение за поддържане на електронен регистър на всички лица, които са придобили, възстановили или загубили българско гражданство.
Предложените изменения не въвеждат регулаторни режими и такси и няма да доведат до увеличаване на държавните разходи.
По предложения законопроект е постъпило становище от Министерството на правосъдието.
В обсъждането на законопроекта взеха участие народните представители Крум Зарков, Христиан Митев и Кристиан Вигенин, които заявиха, че няма да подкрепят така предложения законопроект.
Г-н Зарков и г-н Митев се обединиха около становището, че в проекта липсват критерии и ред, по които организациите извън България ще бъдат признати от българските държавни органи.
Г-н Вигенин посочи, че Държавната агенция за българите в чужбина не следва да има централна роля в процедурата по удостоверяване на български произход.
След проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 0 гласа „за”, 7 гласа „против“ и 11 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да не приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство, № 754-01-49, внесен от Андон Димов Дончев и група народни представители на 27 юли 2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА