Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
20/01/2021 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 153-03-3/20.01.2021 г.

    Относно: законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, № 154-01-3, внесен от Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 15.01.2021 г.

    На свое заседание, проведено на 20 януари 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците, № 154-01-3, внесен от Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 15.01.2021 г.
    Законопроектът беше представен от г-н Ципов, който посочи, че предстоящите през 2021 г. избори в Република България налагат да се предвидят мерки, свързани с изборния процес, чрез които да се осигури възможност на всеки избирател да гласува при стриктно спазване на противоепидемичните мерки. С предлаганата разпоредба на чл. 28, която се създава в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците, се възлага на Централната избирателна комисия да организира изборния процес по начин, който да не лиши нито един гражданин от избирателно право и да позволи избирателите да упражнят правото си на глас в условията на епидемичната обстановка, включително избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.
    Г-н Ципов посочи, че гласуването на избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация, се предлага да става чрез подвижна избирателна кутия или в отделни избирателни секции, извън секциите по чл. 9 от Изборния кодекс, определени от Централната избирателна комисия. Условията и редът за гласуването на тези избиратели трябва да са предвидени в правилата, приети от Централната избирателна комисия, за да се отговори на епидемичната обстановка. В правилата Централната избирателна комисия ще трябва да определи по най-безопасния начин за всички участници в изборния процес образуването на секции, подаването на заявления, в т.ч. по електронен начин през интернет страницата на Централната избирателна комисия или съответната община или на безплатен телефонен номер, списъка за гласуване и гласуването в изборния ден. С цел намаляване струпването на много хора, предлагаме броят на членовете на секционните избирателни комисии за секциите по чл. 28, ал. 3, изречение първо да не е по-малко oт трима, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс. Предвижда се броят на членовете на секционна избирателна комисия извън страната да може да бъде не по-малко от трима по преценка на Централната избирателна комисия в зависимост от епидемичната обстановка, ограничителните мерки в съответната държава и други обстоятелства, свързани с натовареността в изборния процес.
    Той отбеляза, че се предлага Централната избирателна комисия да приеме правилата след проведени консултации с Националния оперативен щаб, Националния ваксинационен щаб и Обществения съвет към Комисията, като публично обяви резултатите от провеждането им. Предлага се приетите правила да може се обжалват пред Върховния административен съд по реда на чл. 58 от Изборния кодекс.
    Г-н Ципов допълни, че с § 2 от законопроекта се предлага избирателите, чиито срок на документа за самоличност е изтекъл след 13 март 2020 г., включително и удълженият срок, да може да се идентифицират с този документ пред секционната избирателна комисия, когато изборите се провеждат по време на извънредна епидемична обстановка. Предвидено е в тези случаи да не се изисква удостоверение по чл. 263 от Изборния кодекс.

    В обсъждането взеха участие народните представители Филип Попов, Христиан Митев, Красимир Ципов, Александър Иванов, Явор Божанков, Хамид Хамид и Крум Зарков.
    От ПГ на „БСП за България“ посочиха, че няма да подкрепят законопроекта, защото смятат, че с него се възлагат неприсъщи за дейността на Централната избирателна комисия правомощия.
    Народните представители Хамид Хамид и Христиан Митев изразиха подкрепата си към законопроекта и отбелязаха, че между първо и второ гласуване ще се прецизират определени разпоредби.
    Председателят на комисията представи пред народните представители становището на Централната избирателна комисия по законопроекта.

    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 14 гласа „за”, 7 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците, № 154-01-3, внесен от Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 15.01.2021 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума