Комисия по правни въпроси
27/01/2021 проект второ гласуване
Проект на доклад за второ гласуване относно законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците, № 154-01-3, внесен от Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 15.01.2021 г.
Д О К Л А Д
Относно: законопроект за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците, № 154-01-3, внесен от Даниела Анастасова Дариткова-Проданова и група народни представители на 15.01.2021 г., приет на първо гласуване на 22 .01.2021 г.
Проект!
Второ гласуване
ЗАКОН
за допълнение на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020г., и за преодоляване на последиците
(обн., ДВ. бр. 28 от 2020 г.; изм. бр. 34, 38, 44, 55, 60, 64, 71, 92 и 98 от 2020 г.; Решение № 15 на Конституционния съд от 2020 г. – бр. 101 от 2020 г.; изм., бр. 103, 105, 107 и 109 от 2020 г.)
Предложение на нар. пр. Анна Александрова и група народни представители:
В наименованието на закона преди думата „допълнение“ се добавя „изменение и“.
Комисията подкрепя/не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за наименованието на закона.
§ 1. Създава се чл. 28:
„Чл. 28. (1) При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка Централната избирателна комисия не по-късно от 50 дни преди изборния ден приема правила за организацията и реда на изборите, с които да се гарантират живота и здравето на избирателите, членовете на избирателните комисии и другите участници в изборния процес. Централната избирателна комисия съвместно с Министерския съвет обезпечава изборния процес с всички необходими средства за защита при условията на § 3 от допълнителните разпоредби на Изборния кодекс.
(2) Избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето, включително задължителна изолация в лечебно заведение за болнична помощ, гласуват с подвижни избирателни кутии по смисъла на глава четиринадесета, раздел IX от Изборния кодекс или в отделни избирателни секции, извън секциите по чл. 9 от Изборния кодекс, определени от Централната избирателна комисия, при спазване на всички противоепидемични мерки. В правилата по ал. 1 се определят условията и реда за гласуване с подвижна избирателна кутия или в отделна избирателна секция, включително образуването на секциите, подаването на заявленията, в т.ч. по електронен начин през интернет страницата на Централната избирателна комисия или съответната община или на безплатен телефонен номер, списъка за гласуване и гласуването в изборния ден. Броят на членовете на секционните избирателни комисии за секциите по изречение първо е не по-малко от трима, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(3) В лечебни заведения за болнична помощ, в които са настанени за лечение лица с COVID-19 се образуват отделни избирателни секции, извън секциите по чл. 9, ал. 6 или 7 от Изборния кодекс, за гласуване на избирателите, поставени под задължителна изолация в съответното лечебно заведение или негово отделение.
(4) Правилата по ал. 1 се приемат след консултации с Националния оперативен щаб, Националния ваксинационен щаб и Обществения съвет по чл. 55 от Изборния кодекс. За проведените консултации се изготвят пълни стенографски протоколи, които се обявяват незабавно на интернет страницата на Централната избирателна комисия.
(5) Правилата по ал. 1 се обявяват по реда на чл. 57, ал. 2 от Изборния кодекс и може да се обжалват пред Върховния административен съд по реда на чл. 58 от същия кодекс.
(6) При необходимост избирателните комисии и другите органи в съответствие с правомощията им в изборния процес може да поискат съдействие от органите на Министерството на вътрешните работи, Министерството на здравеопазването и регионалните здравни инспекции.
(7) При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка с решение на Централната избирателна комисия броят на членовете на секционна избирателна комисия извън страната може да бъде не по-малко от трима, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(8) Централната избирателна комисия провежда разяснителна кампания за гласуването по време на извънредна епидемична обстановка.
Предложение на нар. пр. Йордан Цонев и Хамид Хамид:
1. В § 1 се правят следните изменения и допълнения:
Чл. 28 придобива следното съдържание:
„Чл. 28. (1) При произвеждане на насрочените на 4 април 2021г. избори за народни представители министърът на здравеопазването, Главният държавен санитарен инспектор, Националният оперативен щаб и Националният ваксинационен щаб не по-късно от 60 дни преди изборния ден приемат правила, с които да се гарантират животът и здравето на избирателите, членовете на избирателните комисии и другите участници в изборния процес. Министерският съвет обезпечава изборния процес с всички необходими средства за гарантиране на мерките по приетите правила.
(2) Избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето, гласуват с подвижни избирателни кутии по смисъла на Глава XIV, раздел IX от Изборния кодекс. Броят на членовете на секционните избирателни комисии за секциите по изречение първо е не по-малко от трима, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(3) В лечебни заведения за болнична помощ, в които са настанени за лечение лица с Ковид-19, се образуват отделни избирателни секции, извън секциите по чл. 9, ал. 6 или 7 от ИК, за гласуване на избирателите, поставени под задължителна изолация в съответното лечебно заведение или негово отделение, при наличие на не по-малко от 10 такива избиратели.
(4) При произвеждане на насрочените на 4 април 2021 г. избори за народни представители броят на членовете на санкционна избирателна комисия извън страната може да бъде не по-малко от трима, назначение при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(5) По време на всички партийни мероприятия на закрито, свързани с изборите, се прилагат разпоредбите, отнасящи се за посещения на кина, театри и концертни зали.
(6) Централната избирателна комисия провежда разяснителна и
обучителна кампания за гласуването по време на извънредна епидемична
обстановка."
Комисията подкрепя/не подкрепя предложението.
Предложение на нар. пр. Анна Александрова и група народни представители:
Параграф 1 се изменя така:
„§ 1. Създава се чл. 28:
„Чл. 28. (1) При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка министърът на здравеопазването съгласувано с главния държавен здравен инспектор въвежда противоепидемични мерки, свързани с изборния процес.
(2) Централната избирателна комисия въз основа на противоепидемичните мерки по ал. 1 с решение определя организацията на изборите и гласуването на избирателите, включително на избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето.
(3) Избирателите, поставени под задължителна карантина или задължителна изолация съгласно Закона за здравето, гласуват с подвижни избирателни кутии по смисъла на глава четиринадесета, раздел IX от Изборния кодекс при спазване на всички противоепидемични мерки. Срокът за подаване на заявленията е не по-късно от три дни преди изборния ден. Органите по чл. 23, ал. 1 от Изборния кодекс вписват избирателите по изречение първо в списъка за гласуване с подвижна избирателна кутия след извършване на проверка в съответната регионална здравна инспекция.
(4) Броят на членовете на секционните избирателни комисии по ал. 3 е не по-малко от трима членове, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(5) Решението по ал. 2 се обявява по реда на чл. 57, ал. 2 от Изборния кодекс и може да се обжалва пред Върховния административен съд по реда на чл. 58 от същия кодекс.
(6) При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка с решение на Централната избирателна комисия броят на членовете на секционна избирателна комисия извън страната може да бъде не по-малко от трима членове, назначени при спазване изискванията на Изборния кодекс.
(7) Министерският съвет обезпечава изборния процес с всички необходими средства за защита, като разходите за тях се включват в план-сметката за изборите.
(8) Предизборната кампания се провежда при спазване на въведените противоепидемични мерки.
(9) Централната избирателна комисия провежда разяснителна и обучителна кампания за гласуването по време на извънредна епидемична обстановка.“
Комисията подкрепя/не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за § 1.
§ 2. В § 10 от преходните и заключителните разпоредби се правят следните изменения и допълнения:
1. Създава се нова ал. 3
„(3) При произвеждане на избори през 2021 г. по време на извънредна епидемична обстановка избирателите удостоверяват самоличността си пред секционните избирателни комисии в страната и извън страната с лична карта или паспорт, съответно с удостоверение за пребиваване в Република България за граждани на друга държава-членка на Европейския съюз, независимо от изтичането на сроковете по ал. 1 или 2, като не се изисква удостоверение за издаване на лични документи по чл. 263 от Изборния кодекс.“
2. Досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.
Предложение на нар. пр. Йордан Цонев и Хамид Хамид:
В § 2, т. 1 думите „по време на извънредна епидемична обстановка“ отпадат, а след думата „сроковете“ се добавят думите „на валидност“.
Комисията подкрепя/не подкрепя предложението.
Комисията подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за § 2.
Заключителна разпоредба
Комисията подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за наименованието на подразделението.
Предложение на нар. пр. Менда Стоянова и група народни представители:
Да се създаде нов § :
,,§ В преходните и заключителните разпоредби на Закона за изменение и допълнение на Закона за хазарта (ДВ, бр. 69 от 2020 г.) се правят следните изменения и допълнения:
1. В § 86, ал. 1 и 2 цифрата „6“ се заменя с „9“.
2. В § 87, ал. 2 след думите „издадените лицензи" с добавя
„който изтича след 1 януари 2020 г.“
Комисията подкрепя/не подкрепя предложението.
§ 3. Законът влиза в сила от деня на обнародването му в „Държавен вестник”.
Комисията подкрепя/не подкрепя текста на вносителя за § 3.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА