Комисия по правни въпроси
03/02/2021 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 153-03-8/03.02.2021 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, № 102-01-8, внесен от Министерски съвет на 29.01.2021 г.
На свое заседание, проведено на 3 февруари 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, № 102-01-8, внесен от Министерски съвет на 29.01.2021 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на икономиката – г-н Стамен Янев - заместник-министър и г-жа Десислава Георгиева - началник на отдел ,,Право на установяване и услуги“; от Комисията за защита на конкуренцията – г-н Димитър Куюмджиев - заместник-председател и г-жа Надя Минчева - директор дирекция „Право и политика на конкуренцията“; от „Сдружение за модерна търговия“ – г-н Йордан Матеев - изпълнителен директор; от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България – г-жа Жана Величкова - изпълнителен директор; от сдружение „Храни и напитки България“ – г-жа Яна Иванова - изпълнителен директор; от „Асоциация на месопреработвателите в България“ – г-жа Павлина Стефанова – главен експерт.
Законопроектът беше представен от г-н Янев, който посочи, че с него се въвеждат в националното ни законодателство изискванията на Директива (ЕС) 2019/1 на Европейския парламент и на Съвета от 11 декември 2018 година за предоставяне на правомощия на органите по конкуренция на държавите членки, за да бъдат по-ефективни в правоприлагането, и за гарантиране на правилното функциониране на вътрешния пазар и на Директива (ЕС) 2019/633 на Европейския парламент и на Съвета от 17 април 2019 година относно нелоялните търговски практики в отношенията между стопанските субекти във веригата за доставки на селскостопански и хранителни продукти.
Въвеждането на изискванията на Директива (ЕС) 2019/1 ще осигури засилване на правомощията на националните органи по конкуренция чрез предвидените в нея гаранции за тяхната независимост, ресурсна обезпеченост, въвеждане на ефективни инструменти за откриване и събиране на доказателства и налагане на санкции. Предлага се уреждането на различни процедури като правото за снемане на обяснения, извършване на проверки в помещения и възможност за санкциониране на правоприемниците на предприятието – извършител на нарушението. Разпоредбите на Директивата целят уеднаквяване на правоприлагането в областта на конкуренцията и предвиждат възможност за налагане на санкции на сдружения и сдружения от предприятия. Законопроектът създава правила за освобождаване или намаляване на санкциите на участник в картел, когато участникът ефективно е съдействал за разкриване на картелното споразумение.
Друг акцент в проекта на закон се поставя върху нелоялните търговски практики по веригата на доставки на селскостопански и хранителни продукти. С транспониране на Директива (ЕС) 2019/633 се цели защита на селскостопанското производство, което е особено несигурен отрасъл поради зависимостта си от биологични процеси и от метеорологичните условия, както и защита на селскостопанските производители и доставчиците на храни от по-мощните търговски оператори – купувачи на тези продукти. С промяната на глава седма „а” от закона ще се противодейства на последиците от прилагането на нелоялните търговски практики във веригата за доставка на селскостопански и хранителни продукти и ще се защитят интересите на стопанските субекти като по-слаба страна в тези доставки.
Законопроектът предвижда абсолютни и условни забрани за нелоялни търговски практики, прецизира процедурата по проучване и събиране на доказателства и налагане на временни мерки и допълва правилата за започване, провеждане и прекратяване на производствата. Подробно се разписват и компетенциите на Комисията за защита на конкуренцията в областта на заблуждаващата и сравнителната реклама.
Предвижда се възлагане на разноски върху подателя на искането, в случай на установяване липсата на извършено нарушение или прекратяване на производството поради оттегляне на искането, а контролът по законосъобразността на актовете на Комисията е възложен на Административен съд – София област. Законопроектът изрично въвежда правото на достъп до материалите по преписката в срока за предоставяне на писмени възражения и разширяване на правомощията на Комисията, за да се осигури изграждането на нов институционален опит след въвеждане на изискванията на Директивите.
Във връзка с прилагането на европейските правила за концентрация, въведени с Регламент (ЕО) №139/2004 г. на Съвета относно контрола върху концентрациите между предприятия, се конкретизират правомощията на Комисията относно забраната за концентрация и се прецизира редът за образуване, спиране, прекратяване и обжалване на решенията й. С цел запазване на икономическата жизнеспособност и конкурентоспособност на участниците в концентрацията се предлага назначаването на особен представител, който да следи за изпълнението на одобрените от Комисията мерки.
По повод изразените становища от Асоциацията на производителите на безалкохолни напитки в България и сдружение „Храни и напитки България“ г-н Куюмджиев уточни, че нелоялните търговски практики, посочени в чл. 37в от законопроекта, представляват условни забрани и добави, че няма да се налагат санкции за такива практики, когато в договорите между търговците се съдържат изрични клаузи за посочените практики. Относно възможността за налагане на санкции до 5 на сто от оборота на нарушителя той добави, че този размер е предвиден в Директивата и това е максималния горен праг за такива нарушения, като в правилата на Комисията изрично е разписан механизъм за преценка на размера на санкцията според участието на нарушителя в производството.
В дискусията взеха участие народните представители Тодор Байчев и Анна Александрова.
Г-н Байчев изрази необходимостта от цялостен преглед на законодателството в областта на защитата на конкуренцията.
Г-жа Александрова посочи, че от парламентарната група на политическа партия „ГЕРБ“ ще подкрепят законопроекта и добави, че между първо и второ четене ще бъдат взети предвид направените бележки. Тя отбеляза, че ще бъде ревизирана предложената разпоредба за отпадане на забраната за преизбиране за още един мандат на членовете на Комисията за защита на конкуренцията. В отговор на поставения от г-жа Александрова въпрос, г-н Куюмджиев посочи, че с предложението за създаване на нова глава седма „б“ подробно се разписват правилата за нелоялни търговски практики и тази уредба създава по-прецизни и детайлни правила от отменената глава седма „а“.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 14 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 7 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията, № 102-01-8, внесен от Министерски съвет на 29.01.2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА