Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
16/02/2021 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 153-03-14/16.02.2021 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 102–01-9, внесен от Министерски съвет на 05.02.2021 г.
На свое заседание, проведено на 16 февруари 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 102–01-9, внесен от Министерски съвет на 05.02.2021 г.
На заседанието присъстваха от Министерството на правосъдието – г-н Евгени Стоянов – заместник-министър, г-н Любомир Талев – директор на дирекция „Съвет по законодателство“ и г-н Александър Стефанов – държавен експерт в дирекция „Международно правно сътрудничество и европейски въпроси“.
От името на вносителите, законопроектът беше представен от г-н Евгени Стоянов, който посочи, че през юли 2019 г. в Министерство на правосъдието е постъпило официално уведомително писмо на Европейската комисия по процедура за нарушение № 2019/2136 във връзка с предприетите мерки за въвеждане изискванията на Директива 2011/93/ЕС относно борбата със сексуалното насилие и със сексуалната експлоатация на деца, както и с детската порнография, и е установено потенциално несъответствие в някои разпоредби от релевантното българско законодателство.
Отбеляза се, че представителите на Европейската комисия по Процедура за нарушение № 2019/2136 констатират частично неправилно въвеждане на изискванията на Директива 2011/93/ЕС по отношение на предвидения предел на максимални наказания за сексуална злоупотреба с деца под възрастта за изразяване на съгласие с използване на принуда.
Г-н Стоянов посочи, че несъответствието с предвидения максимален срок на наказанието по чл. 149, ал. 2 и чл. 151, ал. 2 от НК може да бъде преодоляно чрез промяна на предвидения максимален предел на наказанието лишаване от свобода от осем на десет години с цел постигане на съответствие с размера на посочените в Директивата наказания.
Предлага се и допълнение на чл. 350а от НК, в който се съдържа текст, уреждащ наказателна отговорност, свързана с употребата на високорискови ветеринарномедицински препарати, но в него липсва наказателна разпоредба за нелегален внос и разпространение в страната на неразрешени и фалшиви продукти за растителна защита.
Г-н Стоянов акцентира, че с предвиждането на наказателна отговорност за осъществяването на производство и предлагане на пазара на продукти за растителна защита, които не са разрешени в страната, както и за пренасянето през границата, Република България ще изпълни изискванията на Регламент (ЕО) № 1107/2009 и на Директива 2009/128/ЕО за въвеждане на система от ефективни, пропорционални и възпиращи санкции с оглед на високата степен на обществена опасност на деянията.
В дискусията взеха участие народните представители Крум Зарков, Тодор Байчев и Христиан Митев.
Народните представители изразиха подкрепата си за законопроекта.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси единодушно с 21 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателния кодекс, № 102–01-9, внесен от Министерски съвет на 05.02.2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА