Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
16/02/2021 първо гласуване

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    за първо гласуване
    Вх.№ 153-03-16/18.02.2021 г.

    Относно: законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 102-01-7, внесен от Министерски съвет на 21.01.2021 г.

    На свое заседание, проведено на 16 февруари 2021 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 102-01-7, внесен от Министерски съвет на 21.01.2021 г.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-н Евгени Стоянов - заместник–министър и г-н Любомир Талев - директор на дирекция „Съвет по законодателство“; от Камарата на частните съдебни изпълнители – г-н Георги Дичев - председател на Съвета на Камарата и г-н Стоян Якимов – заместник–председател на Съвета на Камарата; от Висшия адвокатски съвет – г-жа Ралица Негенцова - председател и г-жа Валя Гигова - член.
    Законопроектът беше представен от г-н Стоянов, който посочи, че с приемането му ще се обезпечи изграждането на електронна информационна система Национален регистър на запорите, чрез която информацията относно движимите вещи с регистрационен режим, върху които са наложени запори, ще бъде централизирана. Той добави, че изграждането на регистъра ще гарантира информиране на заинтересованите лица относно тежестите и ограниченията върху движимите вещи, ще повиши сигурността при прехвърлителните сделки и ще оптимизира принудителното изпълнение.
    С предложените промени ще се предостави актуална информация и описание на запорираната вещ, като по този начин ще се предотврати възможността за разпореждане с нея. Предвижда се също и уведомяване в реално време по електронен път на заинтересованите страни при налагането на запор или вдигането му, както и при промяна на вписаните обстоятелства. С приемането на проектозакона се цели предоставянето на електронни административни услуги на всяко лице при спазване на изискванията на Закона за електронното управление, като се предвижда Националният регистър на запорите и системата за електронен публичен търг да функционират на основата на обща информационна система.
    От Висшия адвокатски съвет приветстваха законодателната инициатива, като изразиха необходимостта от уреждане на действието на вписването на запорното съобщение и прецизиране на правилата за водене на информационните регистри.
    В обсъждането взеха участие народните представители Крум Зарков и Христиан Митев.
    Г-н Зарков посочи, че от парламентарната група на „БСП за България“ ще се въздържат и няма да подкрепят законопроекта.
    Г-н Митев добави, че законопроектът преследва легитимни цели, като отбеляза необходимостта от прецизиране на текстовете между първо и второ четене.
    В отговор на поставените въпроси г-н Стоянов уточни, че вписването в регистъра ще има оповестително действие, както и че законопроектът е в изпълнение на Актуализираната пътна карта за изпълнение на Актуализираната стратегия за развитие на електронното управление в Република България 2019-2023 г.

    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 14 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 7 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Гражданския процесуален кодекс, № 102-01-7, внесен от Министерски съвет на 21.01.2021 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    АННА АЛЕКСАНДРОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума