Комисия по правни въпроси
21/06/2017 първо гласуване
Доклад на комисия
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 753-03-10/26.06.2017 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702–01-4, внесен от Министерски съвет на 13.06.2017 г.
На свое заседание, проведено на 21 юни 2017 г., Комисията по правни въпроси обсъди законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702–01-4, внесен от Министерски съвет на 13.06.2017 г.
На заседанието присъстваха: от Министерството на правосъдието – г-н Александър Стефанов – държавен експерт в дирекция „Съвет по законодателство“; от Върховния касационен съд – г-жа Павлина Панова – заместник-председател и ръководител на наказателната колегия; от Прокуратура на Република България – г-жа Мария Шишкова – заместник на главния прокурор и от Висшия адвокатски съвет – г-жа Емилия Недева – адвокат.
От името на вносителите, законопроектът беше представен от г-н Александър Стефанов. Законопроектът цели въвеждането на мерки за значително ускоряване на наказателния съдебен процес, ефективно правораздаване при корупционни престъпления по високите етажи на властта, въвеждане на незабавно изпълнение на присъдите, както и допълнителни гаранции за защита на жертвите на престъпления. Предвижда се усъвършенстване на уредбата на бързото и незабавното производство чрез създаване на единен процесуален ред за ускорено разследване в досъдебната фаза и разширяване на приложното му поле. Със законопроекта се въвежда и дистанционен разпит на вещо лице по инициатива на пострадалите от престъпления.
С измененията и допълненията се предвижда въвеждането на разпоредително заседание, в което ще се решават окончателно въпросите относно допуснати процесуални нарушения в досъдебното производство. Създава се и разпоредба, която задължава съда да обявява в какъв срок ще бъде готов с мотивите към присъдата си. Вменява се задължение за касационния съд да изпраща незабавно препис от решението си на прокурора за изпълнение при ефективно лишаване от свобода.
Предлага се с оглед компетентността и по-голямата специализация на Специализирания наказателен съд, той да решава дела с висока правна и фактическа сложност, проектозаконът предвижда той да гледа корупционните престъпления, за които са привлечени под отговорност народни представители, министри, председатели на държавни органи, създадени със закон или с постановление на Министерския съвет, националното и териториалното ръководство на Агенция „Митници”, членове на Управителния съвет на Националната агенция за приходите и териториалните директори, областните управители и заместниците им, магистратите, членовете на Висшия съдебен съвет и инспекторите, както и служителите в Инспектората към Висшия съдебен съвет. Промените в Наказателно-процесуалния кодекс целят защита на жертвите на престъпления и изключване на паралелните наказателни производства – в България и в друга държава от Европейския съюз.
Законопроектът е изготвен от Министерството на правосъдието в работна група с участието на представители на прокуратурата, съда и адвокатурата и е обсъден на заседание на Съвета по прилагане на актуализираната стратегия за продължаване на реформата в съдебната система. Предвидени са и изменения в действащия Наказателен кодекс, свързани с необходимостта от приемане на мерки на национално ниво, необходими за изпълнение и прилагане на няколко акта на Европейския съюз.
Бяха представени становища по законопроекта от Върховния касационен съд и от Висшия адвокатски съвет. Становището на Върховния касационен съд е в по-голямата си част положително, като са приветствани законодателните изменения, насочени към ускоряване на наказателното производство. Предложени са и законодателни промени, свързани с прецизиране на съществуващи разпоредби. Становището на Висшия адвокатски съвет по посочения законопроект е отрицателно, като според него голяма част от предлаганите промени биха се отразили негативно върху бързината на наказателното производство и ефективността на правосъдието, а друга част би довела до съществено ограничаване на процесуалните права.
В дискусията взеха участие народните представители Симеон Найденов, Християн Митев, Крум Зарков, Димитър Стоянов и Данаил Кирилов.
Г-н Зарков и г-н Стоянов приветстваха идеята на Министерството на правосъдието за ускоряване на наказателното производство и увеличаване на ефективността на борбата срещу корупцията, но заявиха, че ще се въздържат при гласуването на законопроекта. Те изразиха своето несъгласие с въвеждането на преклузивен срок във връзка с констатирането на допуснати в досъдебното производство съществени процесуални нарушения, с новосъздаденото задължение на съда за налагане на административно наказание, когато се установи, че извършеното деяние всъщност е административно нарушение, както и с промяната в подсъдността на делата за корупционни престъпления, извършени от лица, заемащи висша държавна длъжност.
Г-н Митев отбеляза, че одобрява новите правила за ускорено наказателно производство, както и намереното решение за преодоляване на конкуренцията между административно-наказателното и наказателното производство. Той заяви, че народните представители от парламентарната група на „Обединени патриоти“ ще подкрепят предложения законопроект, но ще направят предложения за прецизиране на някои от разпоредбите в срока между първо и второ четене.
Г-н Кирилов изрази подкрепата си за промяна на подсъдността и прехвърляне на делата за корупция по високите етаж на властта от Софийския градски съд на Специализирания наказателен съд.
От името на прокуратурата заместник-главният прокурор г-жа Шишкова посочи, че специализираните структури са създадени именно при изпълнение на препоръките по Механизма за сътрудничество и оценка и следва да бъдат използвани с максимален капацитет, като призова да се помисли за кадрово и материално обезпечаване на специализираните органи.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по правни въпроси с 12 гласа „за”, 0 гласа „против“ и 6 гласа „въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, № 702–01-4, внесен от Министерски съвет на 13.06.2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
ДАНАИЛ КИРИЛОВ