Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по правни въпроси
Комисия по правни въпроси
07/03/2018

    Доклад на комисия
    Д О К Л А Д
    Вх. 853-03-28/03.04.2018 г.

    Относно: Обсъждане (диалог) на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание с г-н Сотир Цацаров - главен прокурор на Република България

    На свое заседание, проведено на 7 март 2018 г., Комисията по правни въпроси проведе обсъждане (диалог) на основание чл. 27 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание с г-н Сотир Цацаров - главен прокурор на Република България и с г-жа Мария Шишкова – заместник-главен прокурор.
    Провелото се обсъждане, беше свързано с практическите резултати и последиците от последните изменения в Наказателно-процесуалния кодекс, както и предприетите действия и мерки за установяване на осъдени лица с влезли в сила присъди неприведени в изпълнение наказания „лишаване от свобода“ и „доживотен затвор“.
    Главният прокурор г-н Цацаров уточни, че информацията относно дейността на прокуратурата и предприетите мерки в изпълнение на измененията в нормативната уредба за преодоляване на бягството от правосъдие съдържа, анализ на измененията в Наказателно-процесуалния кодекс, направени през 2015 г., включително и измененията, влезли в сила от 5 ноември 2017 г. Той посочи, че изводът на прокуратурата е, че приетите изменения имат изключително позитивен ефект, като при действието на новите изменения за период от 5 ноември 2017 г. до 27 февруари 2018 г. от Върховния касационен съд са били получени за изпълнение директно 109 съдебни решения с окончателно наложени наказания „лишаване от свобода“.
    Главният прокурор поясни, че данните след извършена проверка обхващаща всички първоинстанционни прокуратури на територията на цялата страна, които изпълняват влезли в сила съдебни актове, показват, че общо за територията на страната 925 лица са с неприведено в изпълнение наказание „лишаване от свобода“, от които 700 осъдени лица се укриват извън територията на Република България.
    Главният прокурор отбеляза, че ефективността от оперативно-издирвателните мероприятия на територията на страната е ниска, поради липсата на възможност за използване на специални разузнавателни средства, както и възможността за проследяване и анализиране на информацията от мобилните оператори.
    Г-н Цацаров акцентира върху няколко организационни мерки, предприети от ръководството на прокуратурата, и основно върху създадения електронен регистър на осъдените лица, с неприведени в изпълнение наказания „лишаване от свобода“ или „доживотен затвор“. Регистърът е достъпен на вътрешен информационен сайт на прокуратурата, като достъп до него е осигурен, както на Министерството на вътрешните работи, така и на Министерството на правосъдието.
    Главният прокурор отбеляза, че е отправено предложение към ръководството на Министерството на вътрешните работи да се създаде открит, общодостъпен публичен сайт - „издирва се“, включително със снимки на издирваните лица и на данните за безследно изчезнали лица.
    Г-н Цацаров добави, че се подготвя инструкция по приложението на чл. 418 от НПК относно задържането на осъдените лица и отвеждането им до мястото за изпълнение на наказанието със съдействието на органите на Министерството на вътрешните работи. С инструкцията се цели да се премахне или съкрати хартиения обмен и в същото време да се създадат ясни правила, свързани с незабавното изпълнение на наказанията. Създадената работната група следва да разработи експертни предложения за изменение на Закона за специалните разузнавателни средства и на Закона за електронните съобщения, които да позволяват използването на специални разузнавателни средства, както и данни от мобилни оператори по Закона за електронните съобщения при издирване на бегълци от правосъдие.
    В допълнение заместник-главният прокурор г-жа Шишкова посочи, че най-съществените практически проблеми с прилагането на закона произтичат от новата концепция при решаване на въпросите с допуснатите процесуални нарушения в хода на досъдебното производство, които са предмет на разглеждане единствено в рамките на разпоредителното заседание.
    Г-жа Шишкова изтъкна, че относителният дял на отложените разпоредителни заседания, спрямо общо насрочените за разглеждане и проведени в периода 5 ноември – 31 декември, е около 30%, и което представлява обективен критерий за принципен подход на съдилищата за осигуряване в максимална степен на възможност на страните, както да участват, така и да упражняват ефективно правата си на защита.
    Посочи се, че повече от 50 % от разгледаните наказателни дела приключват незабавно след провеждане на разпоредителното заседание с постановяване на окончателен съдебен акт. Беше отбелязано, че върнатите за доразследване в досъдебната фаза дела, по които съдът е приложил предвидената нова процедура за отстраняване на очевидна фактическа грешка в съдържанието на обвинителния акт, са само 10.
    Прокурор Шишкова посочи, че по предложение на главния прокурор, с решение на прокурорската колегия и на пленума на Висшия съдебен съвет е увеличена щатната численост, както на магистратите, така и на съдебните служители в Специализираната прокуратура. Предприети са съвместни действия и за материално-техническото обезпечаване на необходимия сграден фонд и ресурси. През 2017 г. е проведен пълен цикъл на обучение за разследване на престъпления с корупционен елемент на всички прокурори и разследващи, занимаващи се с този вид разследвания.
    Г-н Зарков постави на внимание случаите свързани с причините за укриване на осъдените лица от правосъдие, бягството им извън територията на страната и невъзможността същите да бъдат открити, като главният прокурор посочи, че една от причините е действащата нормативна уредба и сравнително бавния механизъм за привеждане на присъдите в изпълнение. Г-н Цацаров изтъкна, че последните изменения в Наказателно-процесуалния кодекс представляват изключително голяма стъпка напред в цялата процедура по изпълнение на наказанията, като предстои решаването на въпроса с координацията между Министерството на правосъдието, Главна дирекция „Охрана“ и Министерството на вътрешните работи. Беше отбелязано, че оперативно-издирвателната дейност, осъществявана от органите на Министерството на вътрешните работи, се нуждае от сериозна реорганизация и правилно подреждане на приоритетите.
    В хода на обсъждането г-н Найденов, се поинтересува какви конкретни мерки могат да се предприемат срещу лица, които са осъдени на лишаване от свобода, но въпреки това се укриват и напускат страната.
    Г-н Цацаров поясни, че до влизане в сила на присъдата лицето се счита невинно и начинът, по който може да бъде предотвратено напускането на страната е с налагането на мярка за процесуална принуда забрана за напускане пределите на страната. Той подчерта, че няма как бъде наложена забрана за напускане на страната на целия подсъдим контингент при действащата нормативна уредба.
    В хода на диалога г-н Данаил Кирилов постави на дебат темата за последните промените в Закона за съдебната власт свързани с командироването на магистрати, като г-н Цацаров, отбеляза, че промените са били необходими и навременни и с тях се е позволило командироването на прокурори до провеждането и завършването на конкурсните процедури.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ПРАВНИ ВЪПРОСИ:
    ДАНАИЛ КИРИЛОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума