Комисия по правни въпроси
Стенограма от заседание на комисия
ПРОТОКОЛ
№ 109
На 20 ноември, сряда, 2019 г. от 14,30 ч. се състоя редовно заседание на Комисията по правни въпроси при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане за първо гласуване на Законопроект за ратифициране на Споразумението за извършване на Преглед на инвестиционната политика на Република България между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), от друга страна, № 902-02-27, внесен от Министерския съвет на 12 ноември 2019 г.
2. Първо четене на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2019 г.
Списък на присъствалите народни представители, членове на Комисията по правни въпроси, и гостите се прилага към протокола.
Заседанието се ръководи от председателя на Комисията по правни въпроси госпожа Анна Александрова.
* * *
ПРЕДС. АННА АЛЕКСАНДРОВА: Здравейте, колеги!
Имаме необходимия кворум – откривам заседанието на Комисията по правни въпроси със следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане за първо гласуване на Законопроект за ратифициране на Споразумението за извършване на преглед на инвестиционната политика на Република България между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от друга страна, № 902-02-27, внесен от Министерския съвет на 12 ноември 2019 г.
2. Обсъждане за първо гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2019 г.
Имате думата по дневния ред.
Няма изказвания.
Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Приема се дневният ред.
По точка първа:
ОБСЪЖДАНЕ ЗА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕГЛЕД НА ИНВЕСТИЦИОННАТА ПОЛИТИКА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ МЕЖДУ РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ОТ ЕДНА СТРАНА, И ОРГАНИЗАЦИЯТА ЗА ИКОНОМИЧЕСКО СЪТРУДНИЧЕСТВО И РАЗВИТИЕ, ОТ ДРУГА СТРАНА, № 902-02-27, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 12 НОЕМВРИ 2019 Г.
Гости от Министерството на икономиката: госпожа Елена Пищовколева – директор дирекция „Насърчителни мерки и проекти“.
Заповядайте, госпожо Пищовколева, имате думата.
ЕЛЕНА ПИЩОВКОЛЕВА: Благодаря, уважаема госпожо Председател!
Уважаеми госпожи и господа народни представители!
Настоящият Законопроект за ратифициране на Споразумението за извършване на Преглед на инвестиционната политика на Република България между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, от друга, е внесен за разглеждане в Народното събрание на основание Решение на Министерския съвет № 672 от 12 ноември 2019 г.
Извършването на Преглед на инвестиционната политика на страната ни е една от задължителните стъпки по пътя на членството на България в ОИСР и едно от действията, заложени в Пътната карта на Република България по присъединяването към ОИСР, приета с Решение на Министерския съвет № 789 от 20 декември 2017 г., с което се създаде и организира дейността на постоянно действащ Междуведомствен координационен механизъм за присъединяване на Република България към ОИСР.
На 18 септември 2019 г. Министерският съвет прие решение, с което одобри Проект на споразумение за извършване на Преглед на инвестиционната политика между България и ОИСР и упълномощи министъра на икономиката да проведе преговорите и да сключи споразумението от името на Република България чрез размяна на писма при условия на последваща ратификация, като за целта подпише и изпрати иницииращо писмо до ОИСР.
Споразумението за извършване на прегледа беше сключено чрез размяна на писма по инициатива на Република България, като иницииращото писмо бе подписано на 18 септември 2019 г. в София, а потвърдителното писмо – от ОИСР, на 2 октомври 2019 г. в Париж.
Прегледите на инвестиционната политика, извършвани от ОИСР, представляват анализ на инвестиционните тенденции и политики с цел да се установи дали дадена държава спазва принципите, споделяни от държавите – членки на Организацията.
Този преглед включва инвестиционна политика, насърчаване на инвестициите, конкуренция, търговия, данъчно облагане, корпоративно управление, финанси, инфраструктура, развитие на човешките ресурси и инвестиции в подкрепа на зеления растеж, както и по-общи въпроси на публичното управление.
Прегледът на инвестиционната политика представлява доклад, изготвен от секретариата на ОИСР в партньорство с правителството на разглежданата държава. Използва се Рамката за инвестиционната политика на организацията и Декларацията на ОИСР за международните инвестиции и мултинационалните предприятия и целта на прегледа е страната да продължи да подобрява инвестиционния си климат и да подпомогне политиката на конвергенция.
Целта на Прегледа е да се мобилизират повече частни инвестиции, които да помогнат за икономическия растеж и устойчивото развитие на страната и да допринесат за икономическото и социалното благоденствие.
Споразумението ще влезе в сила, след като ОИСР бъде уведомена от Република България за изпълнението на необходимите вътрешноправни процедури по влизането в сила на Споразумението. Благодаря за вниманието.
ПРЕДС. АННА АЛЕКСАНДРОВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Пищовколева.
Колеги, имате думата за изказвания, мнения, становища, възражения. Няма изказвания.
Закривам дебата.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за извършване на Преглед на инвестиционната политика на Република България между Република България, от една страна, и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), от друга страна, № 902-02-27, внесен от Министерския съвет.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Приема се на първо четене Споразумението.
Преминаваме към втора точка от днешния дневен ред:
ПЪРВО ЧЕТЕНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПЛАТЕЖНИТЕ УСЛУГИ И ПЛАТЕЖНИТЕ СИСТЕМИ, № 902-01-61, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 8 НОЕМВРИ 2019 Г.
Гости по тази точка са: от Министерството на финансите госпожа Маринела Петрова – заместник-министър; госпожа Цветанка Михайлова – директор дирекция „Регулация на финансовите пазари“, госпожа Росица Петкова – държавен експерт в дирекция „Регулация на финансовите пазари“.
От Българската народна банка: госпожа Нина Стоянова – подуправител, ръководител на „Управление банково“; госпожа Десислава Деянова – съветник кабинет на управителя; господин Михаил Димов – директор дирекция „Платежен надзор“.
Имате думата да представите Законопроекта, уважаема госпожо Заместник-министър.
ЗАМ.- МИНИСТЪР МАРИНЕЛА ПЕТРОВА: Благодаря, госпожо Председател.
С предлаганите изменения и допълнения на Закона за платежните услуги и платежните системи се цели прецизиране на националната правна рамка в областта на платежните услуги съгласно законодателството на Европейския съюз, усъвършенстване на нормативната уредба с оглед обезпечаване на възможността за ефективно упражняване на платежен надзор и по-добра защита на потребителите на платежни услуги в България.
Със Закона се въвеждат също така изменения, произтичащи както от прилагането на Директивата за платежни услуги във вътрешния пазар, така и от прилагането на Регламента за презграничните плащания в евро по отношение на определени такси за презграничните плащания в Европейския съюз и таксите за превалутиране, който влиза в сила от 15 декември тази година.
Последният постави изискване за изравняването на таксите за презгранични плащания в евро в рамките на Европейския съюз с тези за плащания в лева в страната, които са на еднаква стойност и имат еднакви характеристики по отношение на иницииране, извършване и приключване на плащането.
Освен тези две групи изменения са предвидени и други такива, необходимостта от които е установена в рамките на упражняването на платежния надзор и са в резултат на натрупаната досега практика.
Най-съществените от тях са свързани с въвеждане забрана – лице, което не притежава лиценз за извършване на дейност по предоставяне на платежни услуги и/или издаване на електронни пари, да използва в своето наименование, в рекламната си или в друга дейност думи, означаващи извършване на такава дейност.
Дадена е възможност за надзорния орган регулярно да получава информация за дейността на доставчици на услуги, предвидени са мерки за уведомяване на обществеността при издаване на лиценз за извършване на дейност като платежни институции или дружество за електронни пари.
Предлага се и увеличение на размера на предвидените глоби и административни санкции при извършване на нарушения по Закона за платежните услуги и платежните системи.
Предложените промени целят подобряване на регулаторната и на нормативната уредба на платежните услуги и на платежните системи, повишаване на ефективността на платежния надзор и по-добра защита на потребителите на платежни услуги. Предлаганият Законопроект не води до въздействие върху държавния бюджет. Промените не са свързани с допълнителни разходи, трансфери или други плащания, както и не се повишават разходите на доставчиците на платежни услуги и на платежните системи. Благодаря.
ПРЕДС. АННА АЛЕКСАНДРОВА: Благодаря Ви, уважаема госпожо Заместник-министър.
Другите гости, искате ли да добавите нещо? Не.
Колеги, имате думата за изказвания.
Заповядайте, уважаеми господин Ципов.
КРАСИМИР ЦИПОВ: Благодаря Ви, госпожо Председател.
Ще бъда съвсем кратък. Виждам, че това са промените, с които, ако мога така да се изразя, се отстрани една несправедливост, от когато България е държава – членка на Европейския съюз, да заплащаме по-големи такси за преводи и особено в евро.
Смятам, че е логично да подкрепим този законопроект. Това е успех, който заслужава да бъде отбелязан и поради тази причина взех думата. Благодаря.
ПРЕДС. АННА АЛЕКСАНДРОВА: Благодаря Ви, уважаеми господин Ципов.
Колеги, други изказвания?
Няма други изказвания.
Закривам дебата.
Подлагам на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за платежните услуги и платежните системи, № 902-01-61, внесен от Министерския съвет на 8 ноември 2019 г.
Моля, който е за, да гласува.
За – 14, против – няма, въздържали се – 4.
Законопроектът се приема.
С това се изчерпа дневният ред на Комисията по правни въпроси.
Закривам днешното заседание на Комисията по правни въпроси.
(Закрито в 14,50 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
АННА АЛЕКСАНДРОВА