Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
25/09/2019 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 953-01-43 от 27.09.2019 г.

    по Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-55, внесен от Дора Стоянова Христова и група народни представители на 26.07.2019 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ

    Д О К Л А Д

    по Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-55, внесен от Дора Стоянова Христова и група народни представители на 26.07.2019 г.


    Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 25 септември 2019 г., разгледа и обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-55, внесен от Дора Стоянова Христова и група народни представители.
    На заседанието присъстваха: от Министерството на труда и социалната политика- Калина Петкова – директор на дирекция „Трудово право, осигурителни отношения и условия на труд” и Петя Малакова – началник на отдел „Обществено осигуряване”.
    Законопроектът бе представен от н.п. Дора Христова.
    Според вносителя целта на предложения законопроект е отпадане на задължението на работодателите да изплащат на осигурените лица обезщетение за първите три дни от временната им неработоспособност и това задължение да се прехвърли за сметка на бюджета на Държавното обществено осигуряване(ДОО). Предложеният за отмяна текст създава допълнителни разходи за работодателите, които са и осигурители.
    Към законопроекта липсва финансова обосновка за евентуалните допълнителни разходи за сметка на бюджета на ДОО.
    Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите и Националният осигурителен институт не подкрепят законопроекта. Действащата разпоредба в Кодекса за социално осигуряване действа стимулиращо на работодателите да оказват контрол върху представените при тях болнични листове. В по-голяма част от държавите-членки на ЕС е предвидено изплащане на обезщетение за сметка на работодателя от 2 до 15 дни. Отделно приемането на такава мярка би довело до дефицит във фонд „Общо заболяване и майчинство” допълнително с над близо 200 млн. лв. годишно.
    Внесеният законопроект не отговаря на изискванията на чл. 76, ал. 2 от ПОДНС за задължителното съдържание на мотивите и финансовите последици от прилагането на всяко едно законодателно предложение.
    Конфедерацията на независимите синдикати в България се въздържа от подкрепата на законопроекта, защото с предложената промяна не може да се постигне решаването на проблемите със злоупотребите с болничните листове и ще се стимулират недобросъвестни работодатели да продължават да злоупотребяват с правата на работещите от ДОО.
    Логично работодателските организации – БТПП, АИКБ и БСК, изразяват своята категорична подкрепа на законопроекта. Само за 2018 г., според Българската търговско-промишлена палата, бизнесът е изплатил 549 млн. лв. обезщетения. Бизнесът не разполага с механизми за контрол над издадените болнични листове и недобросъвестните лекари.

    След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – три гласа и 13 гласа „Въздържали се”,

    Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:

    Предлага на Народното събрание да не приема на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Кодекса за социално осигуряване, № 954-01-55, внесен от Дора Стоянова Христова и група народни представители на 26.07.2019 г.


    ЗАМЕСТНИК - ПРЕДСЕДАТЕЛ:

    ДАНИЕЛА САВЕКЛИЕВА
    Форма за търсене
    Ключова дума