Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
03/06/2020 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 053-01-15 от 04.06.2020 г.
по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерския съвет на 21.05.2020 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерския съвет на 21.05.2020 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 3 юни 2020 г., разгледа и обсъди Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерския съвет.
На заседанието присъстваха: Емил Караниколов – министър на икономиката; от Министерство на финансите - Людмила Петкова – директор на дирекция „Данъчна политика“ и Татяна Накова – държавен експерт в дирекция „Данъчна политика“; от Министерство на отбраната - Иван Карабашев – началник на отдел в дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“; от Държавна агенция „Държавни резерви и военновременни запаси - Асен Асенов – заместник-председател; от агенция „Митници“ - Георги Александров – заместник-директор и Светла Генова – директор на дирекция „Акцизна дейност и методология“; от Българска петролна и газова асоциация - Андрей Делчев – изпълнителен директор и Светослав Бенчев – главен юрист.
Законопроектът бе представен от министър Караниколов.
Според вносителя целта на предложения законопроект е чрез създаване на държавно предприятие „Държавна петролна компания“ да се постигне оптимизиране на дейностите по създаване и управление на всички резерви и запаси от нефт и нефтопродукти и да се гарантира устойчивото им поддържане за целите на държавата и в изпълнение на европейското законодателство. Създаването на държавното предприятие ще подобри конкуренцията на пазара на горива в страната, което ще бъде не само от полза на крайните потребители, но ще бъде и мярка за увеличаване броя на данъчните складове в сектора на горивата. Това е в съответствие и с препоръките на Комисията за защита конкуренцията при извършените секторни анализи за развитието на конкурентна среда на пазарите на производството и реализацията на автомобилни горива в страната.
Със създаването на данъчните складове, управлявани от държавното предприятие, ще се осигури наличието на повече свободни вместимости в данъчните складове, което ще улесни търговията, тъй като създаването на собствен данъчен склад изисква първоначална инвестиция, непосилна за повечето търговци и отнема сериозен финансов и административен ресурс.
Създаваното юридическо лице не е търговско дружество и не формира и не разпределя печалба. Но самото то може да учредява търговски дружества, включително с непарична вноска, за осъществяване на търговска дейност, свързана с управление, поддръжка, експлоатация и изграждане на складови бази за съхранение на нефтопродукти и бензиностанции, както и търговска дейност с алтернативни горива. Министърът на икономиката ще упражнява правата на собственост на държавата в държавното предприятие и ще назначава и освобождава членовете на управителния съвет.
Предлага се създаване на съответстващи промени в Закона за запасите от нефт и нефтопродукти и в Закона за акцизите и данъчните складове, чрез които се отменя специалния ред за лицензиране на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси“, като управляваните от „Държавна петролна компания“ данъчни складове ще подлежат на регистрация по общия ред на закона. Създава се възможност за контрол върху задължените лица относно изпълнението на задълженията им по създаването, съхраняването, ползването и възстановяването на запасите по този закон от страна на директора на агенция „Митници“.
Към законопроекта е приложена Предварителна частична оценка на въздействието. Според вносителя създаването и функционирането на държавното предприятие ще се обезпечи финансово в рамките на предвидените средства по държавния бюджет.
Предлаганите разпоредби не създават допълнителна административна тежест за стопанските субекти и не изискват от тях финансови средства.
В свое становище Асоциацията на индустриалния капитал в България не подкрепя предложения законопроект заради липсата на представен сравнителен анализ на ползите и бъдещите разходи от създаването на „Държавна петролна компания“, финансови и други средства за прилагането на нова уредба, очаквани резултати. Забраната за принудително изпълнение по отношение на имуществото на компанията ще оскъпи кредитния ресурс за държавното предприятие. Не е ясен въпросът с прилагането на критериите за недопустима държавна помощ.
Конфедерацията на независимите синдикати в България подкрепя представения законопроект. КНСБ намира за логичен и демократичен настоящия способ, чрез който държавата да направи пазара в сектора на горивата по-конкурентен. Като критика към законопроекта се посочва, че ако в него е записана забрана за приватизация на самото предприятие „Държавна петролна компания“ както и невъзможност за фалит, то за дъщерните му търговски дружества такава изрична разпоредба отсъства.
В последвалата дискусия н.п. Валери Симеонов постави въпроса за задължителен свободен обем в складовите бази за съхранение на нефтопродукти.
Н.п. Румен Гечев декларира, че ще гласува против, защото законопроектът не е бил подложен на обществено обсъждане; няма разчети за пазарната възвръщаемост на вложените средства; няма анализ какъв ще бъде пазарният дял на бензиностанциите, че те да влияят върху пазара на горива в страната; не са ясни източниците на финансиране и финансовите потоци.
Н.п. Димитър Бойчев обяви подкрепата на ПП ГЕРБ за законопроекта, като отбеляза че в последните си годишни доклади Комисията за защита на конкуренцията поставя остро въпроса за концентрацията на данъчните складове. Той коментира, че в мотивите към законопроекта следва да има повече бизнес анализ.
Н.п. Димитър Данчев постави въпроса дали само чрез създаването на държавното предприятие може да се интервенира на пазара на горива.
Н.п. Петър Кънев предложи в 4-месечен срок след приемането на закона министърът на икономиката да докладва в комисията за степента на готовност по създаването на „Държавната петролна компания“ и да представи бизнес план за бъдещите търговски дружества, собственост на държавното предприятие.
На поставените въпроси отговори министър Караниколов.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 16 гласа, „Въздържали се” – 4 и един глас „Против”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавните резерви и военновременните запаси, № 002-01-18, внесен от Министерския съвет на 21.05.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ