Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
08/07/2020 първо гласуване

    С Т А Н О В И Щ Е
    № 053-01-22 от 13.07.2020 г.

    Относно: Годишен доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г., № 020-00-11, внесен от Комисията за защита на конкуренцията на 29 май 2020 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    С Т А Н О В И Щ Е

    Относно: Годишен доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г., № 020-00-11, внесен от Комисията за защита на конкуренцията на 29 май 2020 г.


    На свое редовно заседание, проведено на 8 юли 2020 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа Годишния доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г.
    Докладът беше представен от Юлия Ненкова – председател на Комисията за защита на конкуренцията.
    През 2019 г. Комисията за защита на конкуренцията е образувала 1060 производства, от които 938 по Закона за обществените поръчки, 12 по Закона за концесиите и 110 по Закона за защита на конкуренцията. Постановени са 1371 акта. Събрани са вземания в размер на 4 697 162,51 лева, което е с около 300 000 лева повече спрямо 2018 г.
    През 2019 г. комисията постановява решения за установяване на извършени нарушения по чл. 15, ал. 1 от Закона за защита на конкуренцията под формата на тръжни манипулации и налага имуществени санкции на над 20 дружества, участници в обществени поръчки по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, както и на дружества, участници в обществена поръчка по Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г.
    В изпълнение на заложените приоритети за 2019 г. се поставя фокус и върху производствата по секторни анализи, като най-задълбочен и ефективен инструмент в правомощията на комисията при анализиране на конкурентната среда в даден икономически сектор. Образуван е секторен анализ на пазарите на производство и реализация на бензин и дизелово гориво в Република България и е завършено проучването за състоянието на сектора. Направен е изводът, че липсата на достатъчен складов капацитет в данъчни складове и складове за задължителни запаси на горива, сложната административна процедура и значителните финансови инвестиции, свързани с изграждането на собствен склад, представляват в своята съвкупност висока бариера пред вносителите и производителите на горива. Направени са препоръки за подобряване на конкурентната среда.
    В същия период, Комисията приключва проучването за състоянието на конкурентната среда на пазара на предоставяне на банкови услуги. Установено е, че към юни 2019 г. банковият пазар e силно фрагментиран и запазва своя бизнес модел, представляван основно от чуждестранни институции. Наблюдава се динамика в посока намаляване на броя на банките, участващи на пазара на банкиране на дребно, което е в резултат на протичащите в последните години процеси на консолидация. С оглед на установените в хода на секторния анализ състояние и тенденции в развитието на пазара на банкиране на дребно в страната, комисията отправя препоръки към БНБ за подобряване на конкурентната среда.
    През 2019 г. са постановени 35 решения по глава пета "Контрол върху концентрациите между предприятия" от Закона за защита на конкуренцията, като с две от тях се забранява концентрацията между предприятия, а с други две се започва задълбочено проучване на нотифицираната сделка.
    Първата забранена сделка е свързана с придобиването на едноличен контрол от страна на „Емко“ ООД върху „Дунарит” АД. Комисията установява, че сделката води до хоризонтално припокриване в дейността на ЕМКО и Дунарит при производството на определени видове специална продукция, като пазарните позиции на обединената група след осъществяване на сделката ще доведат до засилване на стопанската мощ на концентриращите се предприятия. Решението е обжалвано и не е влязло в сила.
    Втората забранена концентрация е свързана с придобиването на самостоятелен контрол от страна на „Еврохолд България“ АД върху дъщерните дружества на „ЧЕЗ“ а.с. в Република България. Комисията установява, че сделката поражда значителни конгломератни ефекти на застрахователния пазар и на електроенергийния сектор. Решението също е обжалвано и не е влязло в сила.
    През предходната година най-честите нарушения в областта на нелоялната конкуренция, установени от комисията, са свързани с недобросъвестно поведение в противоречие с общата забрана за нелоялна конкуренция и заблуждаваща реклама. Наложените имуществени санкции и глоби за извършените нарушения са в размер на 18 396 621 лв.
    В дейността на Комисията за защита на конкуренцията, свързана с осъществяване на контрол за законосъобразност на актовете на възложителите на обществени поръчки са направени няколко констатации, направени въз основа на извършен анализ на постъпили жалби. По критерий обжалван акт, действие, бездействие, се установява значителен превес в броя на жалбите срещу решения за откриване на процедури за възлагане на обществени поръчки в сравнение с жалбите, които са срещу решения за прекратяване на процедури за възлагане на обществени поръчки. Най-често обжалваните действия, с които се възпрепятства достъпът или участието на лица в процедурата по смисъла на чл. 196, ал. 5 от Закона за обществените поръчки, са предоставяните от възложителя разяснения по условията на обществената поръчка или бездействия, изразяващи се в непредоставянето на такива. През 2019 год. комисията е постановила 1212 акта (737 решения и 475 определения), с които е приключила образувани пред нея производства по Закона за обществените поръчки или се е произнесла по искане за налагане на временна мярка спиране или искане за допускане на предварително изпълнение.
    През 2019 г. са внесени 11 жалби по Закона за концесиите, като по тях са образувани 12 производства, а комисията е постановила 8 решения.
    След представяне и обсъждане на доклада се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: “За” - 11, без “Против” и “Въздържали се” – 8 народни представители.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме:


    Проект!


    РЕШЕНИЕ


    по Годишния доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г.

    Народното събрание на основание чл. 84, т. 17 от Конституцията на Република България и чл. 90, ал. 11 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание във връзка с чл. 14 от Закона за защита на конкуренцията

    РЕШИ:

    Приема Годишния доклад за дейността на Комисията за защита на конкуренцията за 2019 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума