Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
27/01/2021 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    № 153-01-5 от 29.01.2021 г.

    Относно: Законопроект за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествата за секюритизация, № 102-01-3, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2021 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    Относно: Законопроект за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествата за секюритизация, № 102-01-3, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2021 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 27 януари 2021 г., Комисията по икономическа политика и туризъм разгледа Законопроекта за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествата за секюритизация.
    Със законопроекта се отменя действащия Закон за дружествата със специална инвестиционна цел. Законопроектът цели да актуализира законодателната база в областта на дружества, инвестиращи в недвижими имоти и вземания, както и да въведе мерки по прилагането на изискванията на Регламент (ЕС) 2017/2402 от 12 декември 2017 г.
    Урежда се дейността на дружествата със специална инвестиционна цел, като до голяма степен се запазва действащата нормативна база. Въз основа на надзорната практика на Комисията за финансов надзор по прилагането на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел се доразвива правната рамка и се актуализира с въведените с регламента понятия.
    С цел облекчаване процеса на учредяване на дружества със специална инвестиционна цел, отпада изискването при учредяването му не по-малко от 30 на сто от капитала на дружеството да бъде записан от институционални инвеститори. Допуска се възможността такова дружество да придобива недвижими имоти, които се намират и на територията на друга държава членка. В тази връзка се въвеждат изисквания към оценителите на такива имоти. Допуска се възможността при придобиване на земеделска земя на стойност под 20 000 лв. дружеството да не извършва оценка преди придобиване. Понятието „трето лице“ заменя действащото понастоящем понятие „обслужващо дружество“, поради въвеждане на понятието „обслужващо предприятие“ на дружество за секюритизация. Предвиждат се допълнителни изисквания към членовете на управителните органи на дружествата със специална инвестиционна цел, както и към независимите оценители, които следва да извършат оценка на имоти, които дружеството възнамерява да придобие или да продаде.
    Въвежда се правна уредба на дружествата за секюритизация, които се организират под формата на акционерно дружество, и които следва да разполагат с начален капитал от 50 000 лв. и лиценз за извършване на дейност от Комисията за финансов надзор. Съгласно регламента, издаваните секюритизиращи инструменти от тези дружества не са подходящи за непрофесионалните инвеститори, поради което е въведен минимален размер от 500 000 лв. на базисните експозиции, обект на една секюритизация, в която дружество за секюритизация може да участва.
    Регулирането и надзорът върху дейностите и лицата по дял втори от закона ще се осъществява от Комисията за финансов надзор, а по дял трети – надзорът върху инициатора, спонсора, първоначалния кредитор, агента за опростена, прозрачна и стандартизирана секюритизация и дружеството за секюритизация – от Комисията за финансов надзор, съответно от ресорния заместник-председател, с изключение на случаите, които са предоставени в изричната компетентност на Българската народна банка.
    Със законопроекта са предвидени и съответни административни санкции и принудителни административни мерки при съобразяване с размерите, определени в регламента.
    В хода на дискусията изпълнителния директор на "Централен депозитар" АД Васил Големански, представи предложение за изменение, между двете гласувания на законопроекта, в Закона за Комисията за финансов надзор и Закона за пазарите на финансовите инструменти. То произтича от необходимостта от уреждане на статута на клиринговата къща в българското законодателство, във връзка с несигурен механизъм на разплащане при сделки, сключени от "Българска независима енергийна борса" ЕАД и цели по-голяма стабилност и прозрачност на съответните пазари.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: „За“ – 17 народни представители, без „Против“ и „Въздържали се“.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическа политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за дружествата със специална инвестиционна цел и дружествата за секюритизация, № 102-01-3, внесен от Министерския съвет на 6 януари 2021 г.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ИКОНОМИЧЕСКА
    ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ:

    ПЕТЪР КЪНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума