Парламентарни комисии
Комисия по икономическа политика и туризъм
Комисия по икономическа политика и туризъм
31/10/2018 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 853-01-44 от 05.11.2018 г.
по Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 802-01-45, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 802-01-45, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 31 октомври 2018 г., разгледа и обсъди Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 802-01-45.
На заседанието присъства Жени Начева – заместник-министър на здравеопазването.
Законопроектът бе представен от г-жа Начева.
Според вносителя целта на предложения Законопроект е осигуряване на достъпна, качествена и своевременна медицинска помощ, равнопоставен достъп до лечебните заведения, гарантиране на пакета на здравноосигурителни дейности в обхвата на задължителното здравно осигуряване, увеличаване на финансовата дисциплина и намаляване на просрочените задължения. Изпълнението на целта се осигурява с допълнителни 490 млн. лв. спрямо бюджет 2018.
Здравноосигурителните приходи се формират от 67% здравноосигурителни вноски и 33% трансфери за здравно осигуряване.
Разходната част на бюджета е увеличена с 490 млн. лв., от което увеличение за персонал са отделени – 3,7 млн. лв. и 454 млн. за здравноосигурителни плащания.
Бюджетът на НЗОК е планиран на отрицателно бюджетно салдо в размер на 50,4 млн.лв.
С Преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се предвиждат промени в редица закони.
Предложението за промяна в Закона за приватизацията и следприватизационния контрол касае режима на приватизация на обособените части на лечебни заведения с държавно и общинско участие, като средствата от приватизацията се насочват изцяло по сметките на лечебните заведения и могат да се ползват както за инвестиции, пряко свързани с предмета на дейност, така и за удовлетворяване интересите на кредитори след разрешението на собственика на капитала.
В последвалата дискусия народните представители от ПГ на БСП за България поставиха редица въпроси: какви са очакванията за приключване на бюджет 2018; с каква част от бюджет 2019 ще бъдат покрити стари задължения; къде ще бъдат насочени средствата от увеличения бюджет на НЗОК; каква е гаранцията, че след покриване на сегашните задължения на болниците, те няма да натрупат нови; новата контролна структура ще одитира ли и дейността на НЗОК; какъв е срокът за влизане в действие на интегрираната система за болнична помощ.
Народните представители Петър Кънев и Адлен Шевкед определиха като абсурдно предложението Народното събрание да утвърждава откриването на нови лечебни заведения.
На поставените въпроси отговори заместник-министър Начева.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 11 гласа, „Против” – 7 и без гласове „Въздържали се”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2019 г., № 802-01-45, внесен от Министерски съвет на 29.10.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ