Комисия по икономическа политика и туризъм
23/01/2019 първо гласуване
Д О К Л А Д
№ 953-01-3 от 25 януари 2019 г.
по Законопроекта за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г., № 802-01-56, внесен от Министерски съвет на 04.12.2018 г.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
Д О К Л А Д
по Законопроекта за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г., № 802-01-56, внесен от Министерски съвет на 04.12.2018 г.
Комисията по икономическа политика и туризъм на свое заседание, проведено на 23 януари 2019 г., разгледа и обсъди Законопроекта за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г.
На заседанието присъстваха: Томислав Дончев – заместник министър-председател, Сергей Цветарски – председател на Националния статистически институт, Силвия Георгиева – изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България; експерти.
Законопроектът бе представен от Томислав Дончев.
Според вносителя целта на предложения Законопроект е събирането на изчерпателни, надеждни, детайлни и сравними данни за населението и жилищния фонд на територията на Република България. Данните ще се събират в съответствие с принципите на професионална независимост, прозрачност, безпристрастност, обективност, надеждност и статистическа ефективност.
До сега са проведени 17 преброявания на населението, като последното е през 2011 г. Периодичността е на около 10 години. Следващото е предвидено за 2021 г.
Европейската комисия се нуждае от наличието на достатъчно надеждни, детайлни и сравними данни за населението и основните семейни, социални, икономически и жилищни характеристики на лицата за определяне на социалните и регионалните политики. В тази връзка при разработването на Законопроекта и с цел осигуряването на необходимата информация, са отчетени изискванията на Регламент(ЕО) №763/2008 на Европейския парламент и на Съвета относно преброяването на населението и жилищния фонд и Регламент за изпълнение(ЕС) 2017/543, Регламент(ЕС) 2017/712 и Регламент за изпълнение(ЕС) 2017/881 на Комисията.
Преброяването през 2021 година не трябва да се приема като чисто статистическа дейност. То ще обслужи информационните потребности на широк кръг специалисти във и извън управлението, които в своята дейност се нуждаят от богата и точна информация.
Със Законопроекта се установяват общите правила на подготовката, провеждането, обработката и разпространението на данните от преброяването.
При избора на референтна дата за преброяването (22 януари 2021 г.) са отчетени възможните предвидими събития за подготовката и провеждането на преброяването.
Законопроектът предвижда необходимите данни за преброяването да се събират непосредствено от физическите лица – обект на преброяването, както и от административните единици, когато е необходимо. Въведено е задължение на органите на публичната и местната власт, поддържащи информационни системи, регистри и други източници на информация, създадени на основание на закон, да ги предоставят безвъзмездно на Националния статистически институт. Същото задължение е уредено и по отношение на юридическите субекти, които поддържат информационни системи и регистри в изпълнение на правомощия от името на публичната или местната власт, на основание на нормативен акт.
Необходимите данни за лицата и жилищата, обект на наблюдение, ще се събират чрез преброителни карти и преброител или по интернет чрез попълване на електронен формуляр, а данните за жилищните сгради – чрез преброителни карти и преброител.
Законопроектът регламентира органите по преброяването, пряко ангажирани с подготовката, организацията и провеждането на изборите, като посочва техния състав, функции и задължения.
В Законопроекта са регламентирани пробното преброяване, предварителния обход на терен, районирането на страната на контролни райони и преброителни участъци, изготвянето на преброителните списъци, както и самото преброяване.
Ясно е определена политиката по опазване поверителността на данните, достъпа до информация и разпространение на крайните резултати.
Законопроектът регламентира осигуряването на средствата, необходими за преброяването във всичките му етапи. Разходите по преброяването ще възлязат на 38 262 хил. лв., като в тях е включено и разработването на нова електронна платформа за преброяване.
Предвидени са административнонаказателни разпоредби при неизпълнението на задълженията по този закон.
В Допълнителните разпоредби, само по смисъла на този закон, е дадено определение на редица използвани понятийни категории.
Към законопроекта е приложена Цялостна предварителна оценка на въздействието, както и изискващите се по чл. 76, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание справки.
След приключване на обсъждането и гласуване с резултати: „За” – 17 гласа, без „Въздържали се” и „Против”,
Комисията по икономическа политика и туризъм прие следното становище:
Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 2021 г., № 802-01-56, внесен от Министерски съвет на 04.12.2018 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ПЕТЪР КЪНЕВ