Комисия по енергетика
30/11/2020 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 054-01-103, внесен от Валентин Алексиев Николов и група народни представители на 11 ноември 2020 г. – за първо гласуване.
РЕ П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
Д О К Л А Д
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 054-01-103, внесен от Валентин Алексиев Николов и група народни представители на 11 ноември 2020 г. – за първо гласуване.
На свое редовно заседание, проведено на 19 ноември 2020г. Комисията по енергетика разгледа и гласува горецитирания законопроект. На заседанието присъстваха: от Министерство на енергетиката: г-жа Теменужка Петкова – министър, от Комисията за енергийно и водно регулиране: г-н Иван Иванов – председател, от „ЕСО“ ЕАД – г-н Ангелин Цачев – изпълнителен директор, от „НЕК“ ЕАД – г-н Иван Йончев – изпълнителен директор, от Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ – г-н Диан Червенкондев – председател на УС.
От името на вносителите законопроектът беше представен от народния представител Валентин Николов. Предложенията за изменения и допълнения в Закона за енергетиката касаят няколко направления:
На първо място се продължава либерализацията на електроенергийния пазар на едро, като производителите с обща инсталирана мощност от 500 киловата до 1 мегават ще предлагат електроенергията си на свободния пазар.
На второ място се правят предложения за премахване на задължението за 5% вноска върху приходите на производители на електроенергия от възобновяеми енергийни източници от 1 януари 2021г. Целта на тази промяна е стимулиране на производството на зелена енергия, чрез регламентиране на мерки за насърчаване производството на електрическа енергия от възобновяеми източници във връзка с изпълнението на ангажиментите на Република България като страна-членка на Европейския съюз, произтичащи от поставената цел за постигане на пълна въглеродна неутралност на ЕС до 2050 г. (т. нар. „Зелена сделка“) и в частност за постигане на отредения за България дял на електрическата енергия от възобновяеми източници в общото енергийно потребление в страната.
Законопроектът предвижда отпадане на сделките за закупуване на студен резерв, като това ще бъде постигнато чрез сключването на сделки на конкурентен принцип за закупуване на разполагаемост за допълнителни услуги, а именно участие в първично регулиране на честота, автоматично вторично регулиране и ръчно вторично регулиране на честотата и обменните мощности в съответствие с разпоредбите на Регламент (ЕС) 2017/1485 на Комисията от 02 август 2017 г. за установяване на насоки относно експлоатацията на системата за пренос на електрическа енергия, в определения от този регламент обем. Съгласно цитирания Регламент, всеки оператор на преносна мрежа управлява своята контролна зона с достатъчно резерви за увеличаване и намаляване на активната мощност, така че да може да се справи с дисбаланси в своята контролна зона, причинени от разминаване между търсенето и предлагането и аварийни ситуации. Настоящият законопроект привежда националния закон в съответствие с Регламента, като изрично предвижда, че операторът осигурява необходимите резерви чрез сключване на договори за допълнителни услуги на пазарен принцип – след проведен търг.
Спецификата на предложения подход спрямо сделките за закупуване на студен резерв е, че необходимата за сигурността на електроенергийната система разполагаемост ще бъде осигурявана от активни производствени мощности съгласно Регламент (ЕС) 2017/1485 на Комисията от 02 август 2017 г. По този начин в още по-голяма степен ще се гарантира баланса, сигурността и гъвкавостта на електроенергийната система в нормални и аварийни режими, като същевременно ще се въведат допълнителни стимули за участието на производителите на свободния пазар на електрическа енергия.
Премахването на сделките за закупуване на разполагаемост за студен резерв представлява още една стъпка към въвеждане на механизъм за осигуряване на капацитет. Предлаганата промяна цели уреждане на пазарните отношения в преходния период преди пълната либерализация на пазара на електрическа енергия на едро и създаване на предвидима среда за всички пазарни участници.
След приключване на дискусията и въз основа на проведеното гласуване, Комисията по енергетика с 11 гласа „ за“ , 6 гласа „въздържали се“ и 0 гласа „против“ предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, №054-01-103, внесен на 11.11.2020г. от Валентин Николов и група народни представители.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО
ЕНЕРГЕТИКА
ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ