Комисия по енергетика
25/05/2017 първо гласуване
Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2016 година №720-00-1, внесен на 24.04.2017 г.
РЕ П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
Д О К Л А Д
Относно: Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2016 година №720-00-1, внесен на 24.04.2017 г.
На свое редовно заседание, проведено на 25.05.2017г. Комисията по енергетика разгледа доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2016 година №720-00-1 от 24.04.2017 г. На заседанието присъстваха представители от Комисията за енергийно и водно регулиране: г-н Иван Иванов – председател, г-жа Евгения Харитонова – член, г-жа Росица Тоткова – гл.секретар, г-н Пламен Младеновски – д-р Дирекция „Електро и топлоенергия“, г-жа Елена Маринова – д-р Дирекция „Правна“, г-н Ивайло Касчиев – д-р Дирекция „ВиК“.
Докладът за дейността на Комисията за енергийно и водно регилиране в изпълнение на чл.20 ал.4 Закона за енергетиката беше представен от председателя г-н Иван Иванов. Докладът проследява дейностите на Комисията и основните задачи, които Комисията решава през 2016 година. Изключително важна задача, която Комисията решава за втора поредна година е финансовото стабилизиране на електроенергийния сектор. През 2015 г. Националната електрическа компания беше в тежко финансово състояние– с текущ тарифен дефицит от 586 млн. лв. С промените в Закона за енергетиката и след ценовите решения, които КЕВР прие в рамките на двете години се стигна до положение на оперативна печалба от текущи събирания на съответните тарифи. Третата важна задача бяха действията на Комисията в продължаването и ускоряването на процеса на либерализация на енергийния пазар, както и на газовия пазар, макар че той е в по-изостаналата фаза. По отношение на тази либерализация още във втората половина на 2015 г. Комисията прие Правилата за търговия с електрическа енергия, съществено променени от 5 август 2015 г. Резултат от това е създаването на Българската независима енергийна борса, която започна да функционира на 19 януари 2016 г. в първия си сегмент „Търговията напред“. В средата на годината беше активиран вторият сегмент за сключване на двустранни договори през борсова платформа и се очаква в края на 2017 г., най-късно началото на 2018 г., да бъде функционален и третият сегмент за търговия с електрическа енергия „в рамките на деня“. Двата сегмента ще дадат възможност на Българската енергийна борса, както и на Българския енергиен системен оператор да се включат в регионална мрежа и регионална търговия на електрическа енергия. Освен функционирането на Борсата важен елемент за либерализация на електроенергийния пазар е обстоятелството, че чрез Правилата за търговия в края на месец март 2016 г. трите дружества чрез „ЕВН“ и „Енергопро“ могат да предoставят на своите потребители така наречените „стандартизирани товарни профили“, които реално представляват възможността всички потребители, нямащи почасово измерване и използват електрическа енергия, да сменят своя доставчик и да излязат на свободния пазар. В изминалата година около 1000 битови и 85360 небитови потребители излязоха на свободния пазар. Комисията създаде инструкция за смяна на доставчика на електрическа енергия. Важен акт който позволява при много опростена процедура чрез директна заявка в дружеството или чрез нотариално заверено пълномощно всеки битов потребител да излезе на свободния пазар. Нещо, което в малък брой европейски страни, е разписано. Тоест ако след излизане, след смяната на доставчика потребителят се окаже измамен в своите очаквания, поради недобри условия от страна на новия доставчик, той има право без никаква финансова санкция да се върне на регулирания пазар, както и без финансови ангажименти, той напуска регулирания пазар.
В областта на природния газ е въведена практически цялата подзаконова нормативна база и подготвена нормативната база за либерализиран газов пазар, включително и под формата за неизползваната регионална платформа за резервния капацитет, която се използва при обмена с Румънския газов оператор.
Във ВиК сектора се прилагат две важни наредби, едната - за регулиране на цените на питейна вода, а другата – за качеството на регулиране на питейната вода. Всичките ВиК оператори в страната бяха задължени до 30 юни миналата година да представят своите бизнес планове и има няколко ВиК оператори, чиито бизнес планове бяха приети от Комисията, и съответно утвърдени цените на ВиК услугите. Приети бяха от Комисията указания, които бяха дадени на ВиК-а операторите и се осъществява диалог с тези оператори, които не са изпълнили тези указания.
Следващото, което е важно за регулатора е взаимодействието с крайните потребители. След определени структурни промени в своята администрация Комисията в много по-кратки срокове и много по-ангажирано разглежда жалбите на потребителите и се произнася по тях.
И още една дейност на Комисията, която не може да бъде отмината е международната дейност на Комисията за енергийно и водно регулиране. През 2016 г. ежемесечно комисари от КЕВР участват в заседанията, респективно след това информират Комисията за приети решения и се поддържа непрекъснат контакт с останалите регулатори от Европейския съюз.
След проведените разисквания, Комисията по енергетика с 16 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържали се“ , подкрепи Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2016 година и изразява следното
СТАНОВИЩЕ:
Предлага на Народното събрание да приеме Доклад за дейността на Комисията за енергийно и водно регулиране за 2016 година №720-00-1 от 24.04.2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:
ДЕЛЯН ДОБРЕВ