Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
05/11/2019 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 902-01-52, внесен от Министерски съвет
На извънредно заседание, проведено на 30 октомври 2019 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 902-01-52, внесен от Министерски съвет на 09.10.2019 г.
В заседанието на комисията взеха участие г-жа Маринела Петрова – заместник министър на финансите и експерти от Министерството на финансите.
От името на вносителя законопроектът бе представен от г-жа Петрова, като с оглед на функционалната компетентност на комисията акцент в изложението й бе поставен върху промените които се предлагат в Закона за местните данъци и такси.
Във връзка с автоматизирания обмен на данни между Регистъра на пътните превозни средства, поддържан от Министерството на вътрешните работи, и съответната община се предлага да отпадне задължението собственикът да представя документ от компетентен орган в общината при прекратяване на регистрацията на превозното средство.
Във връзка със започване на реалното функциониране на Единната система за туристическа информация се предвижда промяна в начина на определяне на туристическия данък за календарния месец, като се предлага това да става въз основа на данните за броя на предоставените нощувки през календарния месец, съдържащи се в Единната система за туристическа информация.
С цел прецизност и обхващане на всички случаи, при които е невъзможно определянето на данъка при придобиване на имущества, се предлага възстановяване на предишни разпоредби, съгласно които при безвъзмездно придобиване на имущества, различни от недвижими имоти, ограничени вещни права върху недвижими имоти и моторни превозни средства, да се подава данъчна декларация за облагане с данък.
Предвижда се при наличие на основания за ползване на данъчно облекчение собствениците на автобуси, извършващи обществен превоз на пътници по редовни автобусни линии в градовете и в слабонаселените планински и гранични райони, които се субсидират от общините, да уведомяват общината, като подават данъчна декларация в двумесечен срок от настъпване на обстоятелствата.
Предлага се физически лица, включително еднолични търговци, които са задължително регистрирани при доставки на услуги, и данъкът, за които е изискуем от получателя по Закона за данък върху добавената стойност, при извършване на патентни дейности съгласно ЗМДТ, да подлежат на облагане с патентен данък.
Предлага се общинските служители да определят данъчна оценка за недвижими имоти на предприятия в случаи на установено умишлено занижаване на отчетните им стойности с цел намаляване или избягване на плащане на данъка за тях. С направеното предложение се увеличават правомощията на общинските служители да определят данъчна оценка на недвижими имоти на предприятия.
Друго предложение е свързано с придобиване на превозно средство по наследство, като в случай че декларацията за притежавано превозно средство не е подадена в законния шестмесечен срок, служител на общинската администрация да образува служебно партида за превозното средство въз основа на данните, налични в общината и в Регистъра на населението.
Предвижда се също така да отпадне разпоредба относно предоставянето от общините на ежедневна информация по електронен път на Министерството на финансите за мерки за обезпечаване и събиране на вземания по ЗМДТ. Отпадането се предлага, тъй като към настоящия момент разпоредбата не се прилага ефективно. От една страна, публичните общински вземания се предявяват за принудително събиране от публични изпълнители по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс или от съдебни изпълнители по реда на Гражданския процесуален кодекс, съответно обезпечителните мерки се налагат от тях, а от друга страна, характерът на информацията относно мерките за обезпечаване и събиране на вземанията към настоящия момент не позволява изпращането ѝ в структуриран вид, така че предоставянето й да бъде осъществявано ежедневно и автоматизирано.
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление - с 11 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 6 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане, № 902-01-52, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА,
БЛАГОУСТРОЙСТВО И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
Искрен Веселинов