Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
07/09/2017 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Административнопроцесуалния кодекс, № 754 – 01 - 22, внесен от Пламен Трифонов Христов и група народни представители
Д О К Л А Д
На редовно заседание, проведено на 7 септември 2017 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Административнопроцесуалния кодекс, № 754 – 01 - 22, внесен от Пламен Трифонов Христов и група народни представители на 14. 06. 2017 г.
От името на вносителите законопроектът беше представен от г-жа Полина Христова – народен представител.
Предложените промени в този законопроект имат за цел да осигурят възможност за повишаване ефективността на работата на административните органи и ограничаване на риска от корупционни практики.
Предложено е вменяването на задължение на административния орган да се снабдява по служебен път с необходимите за съответното производство информация и документи. Това ще доведе до намаляване на административната тежест за гражданите, за малкия и среден бизнес и до съкращаване на сроковете за издаване на административни актове.
Създадени са условия в специалните закони и подзаконови нормативни актове, да бъдат определени съкратени срокове за издаване на административни актове, като издаването на заявен акт, съкратен срок е обвързан със завишен размер на дължимата държавна такса. По този начин, от една страна се осигурява възможност заявителят бързо да се снабди с искан административен акт, а от друга страна сериозно се ограничава корупционният риск – вместо извършване на нерегламентирано плащане за бързо снабдяване с акта, заявителят ще има възможност законосъобразно да плати по-висока държавна такса и да получи заявения документ. С предложената промяна се очаква стимулиране ефективността на администрацията, улесняване предприемането на стопанска инициатива от страна на бизнеса, ограничаване на корупционните практики и повишаване постъпленията в бюджета.
Едно от основните предложения на законопроекта е заменянето на принципа на мълчалив отказ с мълчаливо съгласие. Подробно са уредени последиците при настъпване на мълчаливо съгласие, като са взети предвид и са отчетени спецификите на административните актове, издавани от администрацията в условията на различни административни режими. В Законопроекта е заложено при настъпване на мълчаливо съгласие административният орган да разполага с възможност мотивирано да спре предприемането на съответната дейност. По отношение на актове, за чието издаване законодателят е предвидил не само представяне на набор от документи, но и извършване на допълнителна преценка от самия орган, в промените е заложено при настъпване на мълчаливо съгласие административният орган да разполага с възможност да спре съответната дейност, а когато е налице мълчаливо съгласие за издаване на административен акт, за чието издаване съгласно нормативния акт, административният орган няма право на собствена преценка - действието му се простира само до проверка на съответствието и наличието на изискуемите документи, заявителят предприема извършването на дейността или на отделна сделка, след като уведоми съответния административен орган. Отчетено е също, че има случаи, при които е удачно принципът на мълчаливо съгласие да бъде ограничен. Това са случаите, когато се касае до предприемане на дейност, която може да доведе до увреждане на националната сигурност или обществени отношения, свързани с реда, спокойствието и сигурността на гражданите.
В хода на дискусията, народните представители изразиха притеснения по част от предложените с този законопроект промени, особено по текстовете свързани с въвеждането на принципа на мълчаливото съгласие .
Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление с 0 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 10 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание, Законопроект за изменение и допълнение на Закона за Aдминистративнопроцесуалния кодекс, № 754 – 01 - 22, внесен от Пламен Трифонов Христов и група народни представители, да не бъде приет на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА ПО
РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА,
БЛАГОУСТРОЙСТВО И
МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
Искрен Веселинов