Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
30/05/2018 първо гласуване

    Д О К Л А Д
    ОТНОСНО: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията:
    № 802-01-5, внесен от Министерски съвет;
    № 854-01-7, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители;
    № 854-01-21, внесен от Петя Аврамова, Александър Ненков и Запрян Янков;
    № 854-01-39, внесен от Христиан Митев и група народни представители и
    № 854-01-41, внесен от Александър Ненков и група народни представители
    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Законопроекти за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията:
    № 802-01-5, внесен от Министерски съвет;
    № 854-01-7, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители;
    № 854-01-21, внесен от Петя Аврамова, Александър Ненков и Запрян Янков;
    № 854-01-39, внесен от Христиан Митев и група народни представители и
    № 854-01-41, внесен от Александър Ненков и група народни представители

    На редовно заседание, проведено на 30 май 2018 г., Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление обсъди пет законопроекта за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията: № 802-01-5, внесен от Министерски съвет на 22 януари 2018 г.; № 854-01-7, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители на 15 февруари 2018 г; № 854-01-21, внесен от Петя Аврамова, Александър Ненков и Запрян Янков на 5 април 2018 г.; № 854-01-39, внесен от Христиан Митев и група народни представители на 11 май 2018 г. и № 854-01-41, внесен от Александър Ненков и група народни представители на 11 май 2018 г.
    В заседанието на комисията взеха участие г-н Валери Симеонов – заместник министър- председател по икономическата и демографската политика, г-н Валентин Йовев – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството, г-н Иван Несторов – началник на Дирикцията за национален строителен контрол, експерти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, представители Националното сдружение на общините, на Столичната община, на Камарите на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране, на Камарата на строителите и на Българска асоциация на кабелните и комуникационни оператори.
    От името на вносителите законопроект № 802-01-5, внесен от Министерски съвет, бе представен от г-н Валентин Йовев – заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството. Целта на предложеното изменение е да се намали броят на документите, които заинтересованите лица представят пред ДНСК, и облекчаване на режимите чрез намаляване на административната тежест върху заявителите за представяне на документите на хартиен носител, с които административният орган може да се снабди служебно. За издаване на удостоверение за извършване на дейностите по чл. 166, ал. 1, т. 1 ДНСК ще може да изисква по служебен път документ за признаване на придобито висше образование в чуждестранни висши училища, издаван от Националния център за информация и документация.
    Законопроект № 854-01-7, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители, бе представен от г-н Искрен Веселинов. Предложените изменения и допълнения в закона са насочени към намаляване на административната и финансова тежест в процесите на устройственото планиране, инвестиционното проектиране и разрешаване на строителството. Промените предвиждат експлоатационните дружества, предоставящи услуги в областта на водоснабдяването и канализацията, електроснабдяването, топлоснабдяването и газификацията да предоставят служебно пред административния орган изходни данни и информация, необходими при разработването на устройствени планове и инвестиционни проекти. Съгласуването на заданията, на предложенията за изменение на подробни устройствени планове и на проектите на устройствени планове и техни изменения с експлоатационните дружества ще се извършва служебно от кмета на общината или от съответния компетентен орган, като експлоатационните дружества са длъжни да предоставят исканата информация, мотивирани възражения и предписания в 14-дневен срок от поискването. Разписана е и процедурата и сроковете, в които следва да се извърши съгласуването и предоставянето на съответната информация. Законопроектът предвижда при подаване на заявленията за издаване на визи в тях да се описва инвестиционното намерение и да се посочват необходимите за проектирането и за присъединяване към мрежите на техническата инфраструктура изходни данни, които следва да бъдат предоставени служебно от експлоатационните дружества.
    Законопроект № 854-01-21, внесен от Петя Аврамова, Александър Ненков и Запрян Янков, бе представен от г-жа Петя Аврамова. Законопроектът цели преодоляване на противоречия, възникнали в практиката, между разпоредби на Закона за устройство на територията и на Закона за камарата на строителите относно изпълнение на част от строежите от пета категория от строители, които не са вписани в централния професионален регистър на камарата. Законопроектът предлага допълнително да се ограничат видовете строежи от пета категория и разгънатата им застроена площ, които да могат да се извършват от строители, които не са вписани в регистъра, като са предвидени и съответните промени в Закона за камарата на строителите.
    Законопроект № 854-01-39, внесен от Христиан Митев и група народни представители, бе представен от г-н Валери Симеонов и от г-н Христиан Митев. Предложеното изменение и допълнение се налага с оглед актуализиране и усъвършенстване на действащите разпоредби за засилване на контрола на държавата в лицето на ДНСК върху преместваемите обекти. Основната част от измененията и допълненията са насочени към отстраняване на съществуващите в закона непълноти, противоречия и неточности относно функциите и правомощията на общинските администрации и държавата по отношение на контрола върху преместваемите обекти в имоти - държавна собственост или в имоти, съсобствени между държавата и физически и/или юридически лица. Премахването на преместваеми обекти в тези имоти ще се извършва от ДНСК. Предвижда се за преместваемите обекти с временен характер, които се използват за провеждане на обществени мероприятия да не се отнасят предложените в проекта ограничения за големината на обектите.
    Законопроектът предвижда облекчаване на режима относно сградните отклонения, съставляващи последната част от мрежата на мрежовите оператори - от регулационната линия на имота до сградата на потребителя, чрез която се реализира свързаност при заявка от абонат. Визираните сградни отклонения обичайно не са предварително изградени, изграждат се след конкретна заявка от потребителя и в този смисъл рядко са разположени в съществуващата инфраструктура. Като такива те се явяват строеж от шеста категория, което изисква издаване на строително разрешение и съответно забавя цялостния процес по предоставяне на услугата достъп до интернет.С предложеното допълнение в закона се преодоляват съществуващите проблеми.
    Законопроект № 854-01-41, внесен от Александър Ненков и група народни представители, бе представен от г-н Александър Ненков. Предложените промени имат за цел да се оптимизират процедурите за изграждане на линейните обекти на техническата инфраструктура, разположени на територията на повече от една община и синхронизирането им с предвижданията на общите устройствени планове на общините, през чиято територия преминават. Със законопроекта се предлагат и промени в Закона за водите, с които да се регламентират сервитутите в обществена полза на водоснабдителните и канализационни системи, публична собственост на държавата и общините, както и допустимите дейности при упражняване на сервитутните права. Промените ще позволят значително да се съкратят сроковете за реконструкция на остарелите В и К системи и ще се даде възможност за реализация на проекти, финансирани по ОП „Околна среда“ и Програмата за развитие на селските райони.
    В Комисията са постъпили становища по отделните законопроекти от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, от Националното сдружение на общините, от камарите на архитектите, на инженерите в инвестиционното проектиране и на строителите и от асоциацията на кабелните и комуникационни оператори.В становищата е изразена принципната подкрепа за внесените законопроекти, като същевременно са направени и целесъобразни предложения за прецизиране на текстове в отделни разпоредби.
    В хода на дискусията изказалите се народни представители изразиха принципната си подкрепа за внесените законопроекти, като бе изразено и съгласие с част от бележките и предложенията, изразени в постъпилите в комисията становища и направените по време на дискусията, които следва да бъдат взети предвид при понататъшното обсъждане на законопроектите.
    Въз основа на дискусията и в резултат на проведеното гласуване, Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление:
    - с 15 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 802 – 01 – 5, внесен от Министерски съвет, да бъде приет на първо гласуване;
    - с 15 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 854 – 01 – 7, внесен от Искрен Веселинов и група народни представители, да бъде приет на първо гласуване;
    - с 15 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 854 – 01 – 21, внесен от Петя Аврамова, Александър Ненков и Запрян Янков, да бъде приет на първо гласуване;
    - с 12 гласа - “за”, 6 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 854 – 01 – 39, внесен от Христиан Митев и група народни представители, да бъде приет на първо гласуване;
    - с 18 гласа - “за”, 0 гласа - “против” и 0 гласа – “въздържал се”, предлага на Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 854 – 01 – 41, внесен от Александър Ненков и група народни представители, да бъде приет на първо гласуване.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО
    РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА,
    БЛАГОУСТРОЙСТВО И
    МЕСТНО САМОУПРАВЛЕНИЕ:
    Искрен Веселинов
    Форма за търсене
    Ключова дума