Комисия по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне на информация от министъра на регионалното развитие и благоустройството госпожа Петя Аврамова, съгласно прието решение на Народното събрание от 15 февруари 2019 г., за напредъка по въвеждане в експлоатация на електронната система за таксуване на база време и разстояние.
2. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 054-01-6, внесен от народния представител Спас Панчев.
3. Представяне и обсъждане на Законопроект за допълнение на Закона за устройство на територията, № 054-01-12, внесен от Юлиан Ангелов и група народни представители.
4. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 002-01-3, внесен от Министерски съвет.
П Р О Т О К О Л
№ 3
Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и на гостите се прилага към протокола.
Заседанието беше открито в 14,35 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Искрен Веселинов.
* * *
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум и можем да открием заседанието на нашата комисия.
Предлагам Ви следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Представяне на информация от министъра на регионалното развитие и благоустройството госпожа Петя Аврамова, съгласно прието решение на Народното събрание от 15 февруари 2019 г., за напредъка по въвеждане в експлоатация на електронната система за таксуване на база време и разстояние.
2. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 054-01-6, внесен от народния представител Спас Панчев.
3. Представяне и обсъждане на Законопроект за допълнение на Закона за устройство на територията, № 054-01-12, внесен от Юлиан Ангелов и група народни представители.
4. Представяне и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за лечебните заведения, № 002-01-3, внесен от Министерски съвет.
Колеги, имате ли други предложения по дневния ред? Няма.
Подлагам го на гласуване.
Моля, гласувайте.
За – 15, против и въздържали се – няма.
Дневният ред се приема.
На заседанието ще присъстват от:
- Министерството на регионалното развитие и благоустройството: госпожа Петя Аврамова – министър; госпожа Весела Начева – началник политически кабинет; господин Олег Асенов – член на Управителния съвет на АПИ; Пенчо Димитров – директор на дирекция „Устройство на територията и административно-териториално устройство“; Стоянка Илова – дирекция „Правна“;
- Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията: Андриана Атанасова – заместник-министър; Женет Рогова – началник отдел в дирекция „Правна“;
- Министерството на здравеопазването: Жени Начева – заместник-министър;
- Комисията за регулиране на съобщенията: Иван Димитров – председател; Кристина Христова – главен секретар; Станислав Йорданов – директор; Неда Койчева – директор;
- Столична община: Карлос Контрера – общински съветник и председател на Комисията по транспорт;
- КНСБ: Михаела Иванова;
- фирма „Лардж Инфрастръкчър Проджектс“ ООД;
- Българска асоциация на кабелните и комуникационните оператори – БАККО;
- Конфедерацията на автобусните превозвачи;
- Съюза на международните превозвачи;
- „Джи Пи Груп България“.
Има и други гости. От Асоциацията на траурните агенции се обадиха, че са тук. Очакваме и министърът да влезе.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРЕДСТАВЯНЕ НА ИНФОРМАЦИЯ ОТ МИНИСТЪРА НА РЕГИОНАЛНОТО РАЗВИТИЕ И БЛАГОУСТРОЙСТВОТО ГОСПОЖА ПЕТЯ АВРАМОВА, СЪГЛАСНО ПРИЕТО РЕШЕНИЕ НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ОТ 15 ФЕВРУАРИ 2019 Г., ЗА НАПРЕДЪКА ПО ВЪВЕЖДАНЕ В ЕКСПЛОАТАЦИЯ НА ЕЛЕКТРОННАТА СИСТЕМА ЗА ТАКСУВАНЕ НА БАЗА ВРЕМЕ И РАЗСТОЯНИЕ.
Заповядайте, уважаема госпожо Министър.
Както е известно по наше решение, Министерството представя информация за напредъка по въвеждането в експлоатация на електронната система за таксуване.
Давам думата на госпожа Петя Аврамова, за да изнесе Доклада.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря.
Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, уважаеми представители на превозваческите сдружения и асоциации, уважаеми медии и гости!
Ще дам кратка информация за напредъка по въвеждането на смесената система за таксуване в нейната част „Електронна винетка“, както и направеното до момента за въвеждане на тол системата за тежкотоварни автомобили, след което можете да задавате своите въпроси, както към мен, така и към професор Асенов в детайлите на въвеждането на системата.
Към днешна дата смесената електронна система на база време, електронната винетка функционира устойчиво. Таксуването на платената пътна мрежа е на база време чрез заплащане, както знаете, на винетни такси за всички категории пътни превозни средства, като за тежкотоварните над 3,5 тона, те ще бъдат преустановени на 1 март 2020 г.
За периода 1 ноември до 15 февруари отчитаме следните резултати: от общ брой на реализирани винетки – 2 273 703 броя, извършени проверки – 303 215 броя, съставени актове – 4281 броя, издадени наказателни постановления – 23 334 броя, събрани суми от компенсаторни такси и глоби – 2 млн. 29 хил. 534 лв., постъпили суми от продажба на електронни винетки в брой в пунктовете на Агенция „Пътна инфраструктура“ – 5 млн. 845 хил. 361 лв., като към датата, която обявих, стойността на реализираните винетки е 128 млн. 375 хил. 970 лв.
Подписан е протокол с „Капш“ за доказване ефективността на тол системата на 15 ноември 2019 г. Публикуван беше Проект на министерско постановление за приемане на тарифата за таксите, като след това – на 14 ноември 2019 г. този проект беше променен. Знаете, че онзи ден на Министерския съвет (вчера, сряда) беше приета новата тарифа, съгласно договореностите, които постигнахме с представителите на бранша, с намалени стойности на преминаване по републиканската пътна мрежа, на таксата за преминаване, като има и промяна в обхвата – второкласните пътища бяха изключени от обхвата на тол системата, като общо – 3115 км ще подлежат на толуване, тоест по тях ще се заплаща такса за изминато разстояние. От тях – 803 км са автомагистрали, 2312 км са първи клас пътища, 2935 км са втори клас пътища, които в тарифата са с нулева ставка.
Новото в тази тарифа е по желание на колегите от бранша да има 50% намаление на тарифата, на таксите, които ще заплащат автомобилите с алтернативно гориво – метан, пропан-бутан, така че и това е отразено в тарифата.
Надяваме се да стартираме от 1 март и се надяваме това, което беше изговорено на срещата при премиера, и уверенията, които браншът даваше, че ние ще съберем приходите, които сме предвидили в бюджета с намален обхват и тарифа, ще бъде факт. Това, което се договорихме, е, че на 1 юни ние ще направим преглед на приходите, ще прецизираме и променяме, пак в диалог, съвместно, тарифата и обхвата, ако се окаже, че е необходимо.
Към настоящия момент е стартиран процесът по разглеждане и оценка на постъпили заявления от доставчици на декларирани данни за вписване в публичния списък, поддържан от Агенцията „Пътна инфраструктура“, като към 15 февруари са вписани 11 доставчика на декларирани данни, отворени са седем процедури за вписване. Това са GPS операторите, които ще ползват.
Сключен е договор с „Шел – България“, доставчик на карти за гориво, сключени са договори при новите Общи условия за предоставяне на електронни услуги, за събиране на пътни такси и предоставяне на допълнителни услуги по опериране на пунктовете за продажба с двама регистрирани национални доставчици на услуги – „Интелигентни трафик системи“ АД, и „Конкорд смарт инфраструктура“ АД.
Преминати са успешно два етапа от процедурата за доказване на оперативната съвместимост с електронната система за събиране на пътни такси за изминато разстояние от националните доставчици на услуги, като са издадени сертификати от Агенция „Пътна инфраструктура“ за всеки етап от процедурата.
След успешното преминаване на тестовете за оперативна съвместимост, националните доставчици на услуги, с които Агенция „Пътна инфраструктура“ има сключени договори, имат възможност за предварителни регистрации за оборудване на автопарка на превозвачите с бордови устройства и подготовка на сключване на договори с тях.
От тази нощ е активна платформата на единия от доставчиците на услуги. Това са „Интелигентни трафик системи“, така че могат да бъдат закупувани и да се сключват договори за бордови устройства.
Другите два варианта, по които могат да се използват от пътните превозни средства и от фирмите, това е предварително заплащане на маршрутна карта, която може да бъде абсолютно безплатно закупена от сайтовете на “БГ тол“, на националните доставчици на услуги, от всички пунктове, където се продаваха и електронните винетки, на сайтовете на „А 1“, на „Теленор“, така че, който има желание, може да си закупи маршрутна карта, безплатно и лесно. Другите варианти са с GPS тракери. Следващият вариант са бордовите устройства.
Вярвам, че поетапно с въвеждането на тол системата ще имат възможност всички превозвачи, не само превозвачи, а всички фирми, които имат пътни превозни средства над 3,5 тона, поетапно и спокойно да могат да се оборудват, така че да няма проблеми по пътищата и да няма санкционирани.
На 3 януари т. г. се създаде възможност всеки заинтересован потребител да може да използва тол калкулатора на страницата на Националното тол управление, така че да може да си прецени средствата, които са му необходими за преминаване по отделни пътни отсечки. Разбира се, ние променихме тарифата, така че това може да бъде направено, да се актуализира тол калкулаторът (реплики), той вече е актуализиран, както ми подсказва проф. Асенов, така че вече по новата тарифа всеки може да си направи сметка за стойността, която трябва да заплати за определен маршрут по републиканската пътна мрежа.
На 21 януари т. г. проф. Асенов представи възможностите на тол системата по покана на Общото събрание на Конфедерацията на автобусните превозвачи в Пловдив. За отчетния период са издадени 127 315 електронни винетки на дирекциите „Социално подпомагане“. Знаете, че Агенция „Пътна инфраструктура“ предоставя безплатни винетки на хората с увреждания.
Към 15 февруари т. г. са изградени сто нови и са дооборудвани 195 съществуващи стационарни контролни точки, тоест това са рамките с камерите за тол контрол.
Мога да дам и повече информация за развитието на мрежата, за работещите в Националното тол управление, но предлагам да минем към въпроси и отговори, за да бъдем малко по-подробни в отговорите на въпросите, които касаят Вас и които имате интерес да обсъждаме.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, госпожо Министър.
Предлагам да спазваме следния регламент: да дам думата на неправителствените организации и гостите, като първи задаващи въпроси. Знаете, че в Правилата на Комисията имаме три минути за тези изказвания, така че молбата ми към гостите е да не злоупотребяват с това време, след което всяка от групите да си създаде последователно по два въпроса и министърът да отговори на тия въпроси на принципа на блицконтрола.
Има ли някакви други предложения за процедура?
Приемам, че предложението е прието с консенсус.
От неправителствените организации, които присъстват, има ли такива, които желаят да зададат въпроси или да вземат отношение?
МАГДАЛЕНА МИЛТЕНОВА: Казвам се Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Знаем всички, че остават буквално броени дни до въвеждането на тол системата. Както вече чухте от министър Аврамова, едва от тази нощ ние всъщност можем да започнем да даваме заявки за тези бордови устройства, което на практика означава, че ние сме изправени пред почти невъзможната задача да успеем да оборудваме всички превозни средства и да успеем да обучим хората да работят с тях. За съжаление периодът, в който ние това нещо трябва да го направим, е – имаме още един работен ден в утрешния ден, и следващата работна седмица.
По данни, които имаме от колеги, е, че на практика договорът, който ще се сключва, е с 10-дневен период на доставка, което на практика излиза извън рамките на периода, в който ние трябва да оборудваме превозните средства.
Другият проблем, който възникна във вчерашния ден всъщност, е, че ние до вчерашна дата не знаехме въобще каква ще бъде цената на бордовото устройство. Вчера бяхме сюрпризирани с едни цени, които всъщност са за така наречения месечен абонамент. Ние трябва да заплатим 1 лв. гаранция-депозит. Всеки месец трябва да заплащаме – 15,99 лв., в едната от фирмите ; 14,99 лв., без ДДС – в другата от фирмите национални доставчици. На практика това е цена без ДДС, която цена, за съжаление, до настоящия момент по никакъв начин не беше обявена на всичките ни срещи, които ние сме правили. До настоящия момент не е коментирано, че за обслужването на тези бордови устройства ще се заплаща месечен абонамент.
Ние в момента не можем да закупим бордовото устройство, защото такава опция не се предлага. Трябва да заплащаме ежемесечно този наем, както го наричат колегите, за съжаление. Ако това бордово устройство се повреди или ако ние го загубим, или се случи кражба, ние трябва да заплатим след това и едни 300 лв. обезщетение на фирмата доставчик на бордовото устройство.
Тук въпросът е, че се създаде изключително голямо напрежение между колегите. Буквално Ви предавам и думите – хората казват, че на 1 март няма да излязат и няма да обслужват линиите, които са обхванати от тол системата, тъй като нито ще успеят да оборудват автобусите си до тогава, нито ще успеят да могат да обучат персонала, за да работи с тези бордови устройства, нито имаме яснота в момента по отношение на GPS-те, които могат да се ползват. Много от колегите, които имат GPS, техните доставчици не са се регистрирали, не са сключили договор с националния доставчик. Поставени сме в една абсурдна ситуация, при която, въпреки голямото ни желание тази тол система да стартира на 1 март, ние не знаем, наистина как да го направим, и как точно ще се случат нещата.
Въпросът ми всъщност е: пресметнато ли е това време, което остава, дали ще успеем да свършим тези неща, според Вас? Питането ми е следното: дали в договора, който е сключен с доставчиците на тази услуга, е предвидено те да събират така наречения месечен абонамент от потребителите на услугата, тъй като знаем, че там е заложен един процент от 7%, който те ще получават затова, че ще управляват системата или затова, че ще прехвърлят тези данни и така нататък?
В момента ние сме изправени пред един непредвиден разход, който грубо ще излиза, по данни на колегата до мен – господин Арабаджиев, около 25 милиона годишно за сметка на бранша, които ще отиват във въпросните национални доставчици на услугата. И въпросът е: дали това нещо по договор наистина е предвидено, защото в момента, повярвайте ми, след една година разговори, ние няма как да обясним на нашите членове, че трябва да се заплаща тази такса?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Ясно, стана ясен въпросът. Разбрахме го. Благодаря.
Господин Арабаджиев, Вие сте от друга организация, така ли?
Заповядайте.
ЙОРДАН АРАБАДЖИЕВ: Йордан Арабаджиев, Съюз на международните превозвачи.
С няколко думи: подходът, който е избран от страна на националните доставчици на услуги категорично не кореспондира с европейския опит. Само няколко данни: в Полша, за да си закупите устройство или да го ползвате – 30 евро депозит; Франция, Испания, Португалия, Австрия, Белгия и Германия едно устройство – 1,5 евро за първите шест месеца, 3,50 за останалия период; Унгария – 74 евро за две години депозит, 150 евро за две години за купуване; Словения – 5 евро депозит; Австрия – 5 евро депозит; Словакия – 50 евро депозит; Чехия – най-високата цена, 99 евро депозит. В така обявените от националните доставчици на услуги условия се оказва, че нашите превозвачи ще платят по над 230 евро в рамките на месеца и това устройство няма да е тяхно.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: На година предполагам?
ЙОРДАН АРАБАДЖИЕВ: Да, за 2-годишния период – 234 евро, тоест, ако устройството струва, а ние знаем, че такива устройства струват от порядъка на 70 – 80 евро, нашите превозвачи ще го платят три пъти и отгоре това устройство за две години, и то отново ще остане собственост на доставчика на услуги, което за нас е необяснимо.
На въпроса ние можем ли да си закупим бордови устройства, отговорът е: не, защото всеки един превозвач, който оперира по Европа знае, че това нещо, където пожелае, е възможно.
На следващо място искам да отбележа за работата с доставчиците на декларирани данни. Въпреки това, което казва министър Аврамова, аз смея да твърдя, че към момента няма нито един сключен договор такъв, какъвто го изисква националният доставчик на услуги по отношение на ползването на GPS тракерите. Такива договори ще се сключват в следващите дни – тристранни договори между националния доставчик по услуги, доставчика на декларирани данни и превозвачи, и тези договори трябва да бъдат подписани физически, да стигнат до превозвачите, те да ги подпишат, да ги върнат на доставчиците на декларирани данни, да ги подпишат те, да стигнат до националния доставчик на услуги. И сами разбирате, че при лицензирани в страната 14 хиляди фирми за извършване на транспортна дейност и поне още толкова, които извършват превоз за собствена сметка, това чисто физически е невъзможно.
На всичкото отгоре се появи и нов елемент от днес, че който ползва GPS тракер, ще трябва да плаща по 5 лв. на националния доставчик на услуги за това, че той е предавал данни. Това го няма го няма в нито една европейска държава, която има въведена тол система.
И не на последно място. Тук виждам как се дава сериозно предимство на маршрутните карти. Маршрутните карти биха могли да бъдат полезни само за онази част от превозвачите, които имат инцидентни пътувания. Няма как един превозвач, на който камиона му прави два-три курса на ден, той непрекъснато да си купува маршрутна карта. В същото време тук считам, че не е достатъчно обмислен и варианта с маршрутните карти по отношение на граничните пунктове. Дано не съм лош пророк, но след 1 март очаквам десетки километри опашка на граничния пункт с Турция – между 12 и 15 минути отнема да си закупи един водач маршрутна карта. При положение, че 1000 – 1100 автомобила на ден влизат в България от този пункт, представете си колко ще се увеличи времето на преминаване.
И в тази връзка: какво предвижда Министерството на регионалното развитие и благоустройството, ако чисто физически превозвачите не могат да подпишат тези договори и реално да ползват националната пътна мрежа? Ако един превозвач, който е снабдил с GPS устройства автомобилите, не може да подпише физически такъв договор до 1 март, какво би направило Министерството?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Други представители на неправителствения сектор?
ДИМИТЪР ДИМИТРОВ: Благодаря, господин Председател.
Казвам се Димитър Димитров и съм изпълнителен директор съм на Камарата на автомобилните превозвачи в България.
Няма да повтарям казаното от колегите. Подкрепяме го и като въпроси, и като становище.
Притеснени сме, че целта в момента е ние да подпишем едни 2-годишни договори. Все още не е дошъл някой GPS тракер при нас, който да каже: да, ние от 1 март ще може да стартираме, давайте да работим.
Обръщам Ви внимание само, че има и български GPS тракери, с които можем да плащаме в Унгария тол таксата, без абсолютно никаква допълнителна такса на месец. Може би те печелят нещо от въпросния процент, който получава така наречения в България национален доставчик на услугата, който – само обръщам внимание – в Унгария, доколкото съм запознат, може да ме поправи някой, е 1,7%, в България е само 7%.
Искам да Ви обърна внимание: на срещата с премиера Борисов бе поет и ангажимент, и може би затова сред нашите членове и превозвачи има такова голямо недоволство срещу тази месечна такса, освен че никъде в Европа я няма – машинката да се предоставя срещу депозит, както и в другите държави. Беше хвърлено тогава в пространството 5 евро. Ок, 5 евро е в Австрия, друг е принципът – по-евтина е машинката, нека да е 50, нека да е 100 евро, както е в Чехия. Ние настояваме да има депозит.
И се обръщам и с два въпроса към госпожа Аврамова във връзка с казаното от нея. Каза, първо, че пътища втори клас са извадени от обхвата. Това така ли е, или са с нулева ставка с цел евентуално след това и да бъде сложена ставка?
И вторият въпрос е: каза, че на определени сайтове може да бъде закупена маршрутна карта напълно безплатно. Какво означава „напълно безплатно“?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Други представители на неправителствени организации има ли?
Заповядайте.
ХРИСТО РАДКОВ: Благодаря, господин Председател.
Казвам се Христо Радков, Българско обединение на шофьорите.
Аз няма да задавам въпрос, понеже колегите изчерпаха всички важни въпроси.
Искам да обърна внимание само на министър Аврамова и на представителя на Агенция „Пътна инфраструктура“ господин Асенов на това колко ще заплаща един транзитно преминаващ камион, турски обикновено, който влиза на Русе, минава през Бяла, „Хаинбоаз“ и стига до Свиленград? Според нашите изчисления, понеже „Хаинбоаз“ не се заплаща и долу на магистрала „Марица“, доколкото знаем, пак няма да се заплаща, те ще плащат някъде около 5 лв. До момента, не твърдим – Вие кажете дали сме прави, а до момента заплащаха две винетки, които бяха 46 лв.
Въпросът ни е свързан с това, че при премиера на срещата се пое ангажиментът, ако в първите три месеца приходите не стигнат толкова, колкото трябва да стигнат, то да се завиши тол таксата впоследствие. Ето едно място, откъдето приходите съществено ще паднат.
Господин Арабаджиев не беше много прав, защото между 1100 и 1200 до 2200 камиона влизат на ден. Когато извадим от всички тези приходи, то ще видим, че приходната част на тола съществено ще спадне. Това е едното.
И другото, ако Комисията – а това е вече съвет, ако Комисията прецени, че няма готовност на 1 март да се започне ефективно, защото членовете на Българско обединение на шофьорите, които са превозвачи, категорично заявиха, че поне до 5 март няма да извършват превози, защото не знаят кога ще ги санкционират и къде ще настъпят котето, както се казва, то отложете, ако е възможно поне с един месец.
Дайте да направим един тестови период. В Германия преди години имаше същото нещо, тогава една година беше тестовият период, просто да улегнат нещата и да може да стартираме без проблем. Няма смисъл да влизаме в дрязги с властта, ние като превозвачи. Това беше. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря.
Има ли други представители на неправителствени организации?
Ако няма, има думата господин Карлос Контрера, като председател на Комисията по транспорт в Столичния общински съвет.
КАРЛОС КОНТРЕРА: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми народни представители, госпожо Министър! Бих желал да повдигна два въпроса, свързани с дейността на нашата Комисия. Първият касае едно предложение за законодателна промяна, която внесох официално до Вашата Комисия и до Комисията по транспорт вчера.
Той е във връзка с темата, която се дискутираше и преди малко и е свързана със заплащането на тол такса. Становище на мен, разбира се и на колеги общински съветници, е, че що се отнася до градските автобуси, които излизат на републиканска пътна мрежа би следвало да се намери законодателно решение те да бъдат изключени от този обхват. Имаме такива ситуации в редица общини и не мисля, че е справедливо градски транспорт, който и без това е субсидиран и от държава, и от общини, да заплаща и тол такси, така че моля да разгледате в оперативен порядък това предложение и ако прецените, че то е правилно, да предприемете последващите стъпки да бъде изменен Законът за пътищата.
И една молба към министъра: вчера поискахме среща по отношение на казусите със Столична община, свързани с изключване на определени участъци по отношение на заплащане на винетка. Молбата ми е в рамките на следващата седмица, ако е възможно, да направим официални срещи и с представители на Министерството, на Общинския съвет, на Столична община, за да решим този въпрос, защото очевидно има напрежение и очевидно не се постига целеният ефект от законодателя, а се получава обратното. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Уважаема госпожо Министър, предлагам да отговорим на този кръг от въпроси и да продължим с въпросите на народните представители.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаеми господин Председател.
Аз ще започна от колегите от бранша.
Доста време са водени преговори, разговори и обсъждания относно размера на тол таксите, както и за втори клас пътища. Ако се върнем отзад-напред към въпросите, които зададохте, искам да Ви кажа, че, първо, втори клас пътища присъстват в приетата тарифа, но те са с нулева ставка, така че са безплатни.
Това, което Вие предложихте и беше прието, втори клас пътища да бъдат извадени от обхвата на платената пътна мрежа, сами ще се убедите след три месеца, че беше грешка. В България ние се опитвахме и преди да обясним, че структурата на пътищата в България е такава, че ние имаме малко магистрали, малко първокласни пътища, а основни пътни артерии, по които преминават и тежкотоварните автомобили, са втори клас. Проходът Петрохан е втори клас. Той ще бъде абсолютно безплатен, без винетка, без тол. Проходът на Републиката е втори клас, Рижкият проход е втори клас, пътят през Своге е втори клас, така че има области, в които няма нито един първокласен път и всички пътища в тези области ще бъдат безплатни за автобуси и за пътни превозни средства над 3,5 тона.
Смолян е една от тези области, в Добрич има един път, който е първокласен, който е почти в края на самата област. Моята област Враца има един първокласен път Е 79 в цялата област, дори от ферибота до Е-79, така че това са все неща, които ще ги разглеждаме с Вас впоследствие, като видим как работи системата.
Аз апелирам, така както се разбрахме и както установихме добър диалог за въвеждане на по-ниски тарифи, ние се съгласихме с всички Ваши предложения, както за автобусния превоз, така и за другия тежкотоварен превоз, но аз имам една молба, един апел към Вас: това е тежка система, никъде, мисля, че нито в една държава не е въведена от раз, без първоначално натрупване на системата. И аз апелирам: нека да е на 1-ви. Няма да отлагаме повече системата, има решение на Народното събрание и няма как да бъде отлагана, но аз апелирам да намерим заедно начините, по които да се движат автомобилите над 3,5 тона – било то в първите дни с GPS, тези, които имат; имат договори,; било с маршрутни карти; тези, които са направили заявка за бордови устройства по-рано, ще ги получат първи и Вие знаете, че е от доста време… (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Колеги, много Ви моля да уважаваме министъра и да пазим тишина.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Вие знаете, че от доста време се приемат заявки от националните доставчици на услуги за такива бордови устройства. Да, всеки ще премине, който има такъв автомобил над 3,5 тона или автобус, всеки ще премине през този период: да избере GPS, бордово устройство или маршрутна карта.
Аз разчитам и на Вашата подкрепа на 1-ви плавно и последователно да въведем всички тези устройства и да тръгне системата в България и повече да не я отлагаме.
Професор Асенов ще даде малко повече информация относно стойността на тези бордови устройства. Ние всъщност нямаме отношение към стойността. Това са търговски взаимоотношения между Вас и националните доставчици на услуги, нямаме отношение дори да одобряваме такава предложена от тях цена.
Не знам аз лично как е в другите държави, предполагам, че професор Асенов, поради неговите проучвания за цялостното въвеждане на системата има такива данни, така че той ще ги каже. Но това е моята молба и апел: всички, кой с каквото е възможно в неговия бранш, да помогне плавно и постепенно да въведем тол системата. Тя, като техническа експлоатация, може да бъде въведена като търговска експлоатация.
Тази седмица вървят превозни средства, Вие знаете, с GPS-и и с бордови устройства, за да бъдат проверени последно за съвместимост и за отчитане, така че и търговската експлоатация да бъде коректна. И аз вярвам, че с общи усилия, постепенно този процес ще мине и ние ще въведем успешно системата в България.
На господин Контрера искам да кажа, че другата седмица нямам нищо против и ще организираме такава среща, на която да обсъдим темите, които Ви вълнуват.
Само да кажа, и колегите от другите браншове знаят, че системата е такава, че тя не може да разпознае кой автобус е градски, кой е извънградски. Тя разпознава превозно средство, което е определена категория. Това за мен ще бъде невъзможен вариант –да въвеждаме нови неща в системата, да я доизграждаме, така че да може да разпознава градски автобуси. Нека да оставим това за следващата седмица при дебатите, които ще бъдат при мен, в Министерството. Заповядайте на такава среща.
А иначе, Агенция „Пътна инфраструктура“ на Управителен съвет ще приеме, след подробни разчети, решения за средствата, които ще бъдат поискани от Столична община за тези 151 км, които ще бъдат освободени от винетна такса, така че да има съвместно финансиране на поддръжката на тези пътища. Благодаря.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Асенов, имате думата.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Аз ще се опитам да концентрирам отговора си, така че да дам бързо отговор на всички въпроси.
По отношение на модела на предоставяне на бордовите устройства – в Общите условия е записано, че националните доставчици трябва да осигурят бордови устройства. Там не е казано какъв е механизмът.
Дали има такива механизми с наем? В Северна Европа такъв е механизмът. За всички държави, за които каза господин Арабаджиев, аз абсолютно подкрепям неговите данни.
Има два варианта: единият наистина е телекомският вариант, който в момента се предлага тук, другият вариант е с депозит. Кой от двата варианта е по-успешен – просто само пазарът може да покаже.
По отношение на системата. На 15 февруари българската тол система влезе в търговска експлоатация, което означава, че всички нейни елементи, ако на 15 февруари трябваше да стартираме тол системата – работи. От тази гледна точка, това ни даде възможност от 17 февруари да направим 5-дневно пътуване с фирми – национални доставчици, и джипиес фирми, които са сключили договори с национални доставчици. В момента на борда на 15 камиона, в рамките на 12 часа на ден, пътуват 40 бордови устройства и джипиеси на шест компании, които са със сключени двустранни договори с националните доставчици.
Ако припомним: моделът, който беше приет на законодателна база, преди да се сключи тристранният договор, за който колегите говорят, е необходимо да се сключи двустранен договор и да се постигне оперативна съвместимост между доставчика на декларирани данни и Националния доставчик. Това в момента се постига. Всяка вечер се правят разчети на системата как е работила. Искам съвсем ясно да кажа, че системата показва работоспособност по параметрите, които ние сме задали в Общите условия. Всяка вечер в 02.00 часа през нощта екипът на Националното управление прави разбор на данните, които се получават от деня.
Следващата седмица всички данни, които сме придобили ще бъдат подложени на външна експертиза от екип на Световна банка с цел верификация на това, което сме постигнали като резултати и ще бъдат официално оповестени.
По отношение на това какви са цените и как изглежда едно пътуване? Аз тук, докато говорехме, се опитах да сметна през калкулатора колко струват пътуванията, за да се види и колко бързо се работи с инструменти, които държавата е създала. Та, на камион пет оси, Евро 5 от Калотина до Капитан Андреево, цената за преминаване е 39,98 лв.
По този маршрут, който Вие казахте, колегата от „Бош“, камион пет оси, позволих си да му сложа Категория 3, от Дунав мост до Капитан Андреево е 32,53 лв.
Автобус от София до Бургас, Евро 4, над 12 тона – 10,77 лв.
В момента този калкулатор с маршрутните карти в системата, както казах, тя работи в търговски режим, смятат абсолютно вярно. Всички маршрути, по които вървят днес камионите, се преизчисляват през тол калкулатора и през маршрутните карти, за да се сравни работоспособността на системата. Отклоненията са по-малко от 20 стотни от процента, така че имаме наистина малко да поработим до края на седмицата, но и това математическо отклонение ще бъде преодоляно.
По отношение на маршрутните карти. Инсталирали сме 34 нови работни места в зоните на граничните контролно-пропускателни пунктове. Имам в себе си снимки от всички нови контейнери, които сме монтирали. При дислоциране на персонал за денонощна работа на основните гранични контролно-пропускателни пунктове, този персонал сме го подбирали, така че да владее езика на съседната държава, в която е инцидентен граничния контролно-пропускателен пункт. Осигурили сме 50 допълнителни терминала за самообслужване на граничните контролно-пропускателни пунктове, и пренасочване на персонала за правоприлагане в началото, за да бъде консултант на терминалите за самообслужване при издаването на маршрутните карти.
Направили сме специален преглед дори и на малките гранични контролно-пропускателни пунктове и фериботи. За налични помещения сме сключили договори, за да се разположат терминали за самообслужване, да има инспектори от тол контрола, които да подпомагат процеса.
Освен това, основното искане на превозвачите беше да има железен контрол на транзитния трафик. По тази причина съвместно с НАП сме осигурили процес за събиране на компенсаторни такси и глоби в брой на граничните контролно-пропускателни пунктове, като са разкрити нови десет места за събиране в брой на компенсаторни такси изцяло от състава на Националното тол управление.
По отношение на маршрутните карти сме направили стрес тест съвместно с експерти, така че да можем да приемаме средно две заявки за издаване на маршрутна карта в секунда, което е еквивалентно на 120 хиляди маршрутни карти на ден. Няма такъв трафик в България! Реално пътните превозни средства, които се движат постоянно на територията на страната по справка от винетната система, са 32 хиляди локални пътни превозни средства, 10 хиляди, даже по-малко от 10 хиляди транзитни камиона над 12 тона и 1000 пътни превозни средства под 3,5 тона.
От гледна точка на действията, които е задължена да направи държавата, мисля че сме ги изпълнили и имаме готовност да посрещнем предизвикателството за въвеждането на тол системата. Благодаря.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря и аз.
Вдигате ръка за?...
МАГДАЛЕНА МИЛТЕНОВА: Бихте ли ми позволили само реплика, защото аз не чух отговор на въпроса, който поставих и най-вероятно не беше разбран въпросът, за това бих искала да помоля.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Всъщност ставаше дума за бордовите устройства, за тях не чухте отговор, затова ли?
МАГДАЛЕНА МИЛТЕНОВА: Ставаше въпрос именно за бордовите устройства, тъй като ние поставихме въпроса конкретно: има ли предвиден в договорите вариант, при който доставчикът да събира от потребителите на услугата, тоест от превозвачите, месечна такса за обслужване на тези устройства?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Разбрахме въпроса.
Заповядайте, господин Асенов.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Отново искам да повторя, в Общите условия е записано: „Да предоставят възможност за таксуване с електронни устройства“.
Към момента националните доставчици са осигурили на склад – това не го казах, 30 хиляди бордови устройства към момента. Това, което виждаме от техните платформи, без да се бъркаме пряко в тяхната работа, е, че и двамата доставчици – вторият, надявам се скоро да тръгне и неговата платформа, са предвидили електронно сключване и изпращане на бордовото устройство с куриер, което по нашите скромни възможности като потребители, защото и ние наблюдаваме и тестваме техните системи, би отнело в рамките на два до три работни дни – сключването на договора и получаването на бордовото устройство. Бордовите устройства сме поискали по Общите условия и по изисквания да бъдат без монтаж.
ПРЕДС.: ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Асенов, въпросът беше – дали има …
ОЛЕГ АСЕНОВ: Няма такова изискване …
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Няма такова изискване. Въпрос на подход на самия доставчик. Нали това е въпросът? Да.
Това е отговорът на въпроса.
Колеги, преминаваме към изказване от парламентарните групи. (Реплики.)
Заповядайте, господин Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря, господин Председател.
Въпросът много точно и ясно е зададен. Камионите ще купуват устройството от тези национални доставчици. Казахте, че за монтаж няма да има. След това тези национални доставчици от тях ще вземат ли тези 15 лева всеки месец за обслужване или няма да вземат? (Реплики.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Това са двустранни отношения между фирмата и …
РАМАДАН АТАЛАЙ: Да, точно това. Значи, Вие казахте, че във Вашите условия нямате такива изисквания. А в условията на Националния доставчик: е ли е възможно или тези, за да извършат тази услуга, ще вземат тези 15 лева или наем, или за обслужване? Един път наем и след това, нали казахте, че и имате месечно обслужване?! Националните доставчици: ще искат ли от тях или няма да искат, за да им стане и на тях, и на нас ясно?
Още веднъж повтарям: двамата национални доставчика ще предоставят определена техника – дали ще са телефони, или копчета, или картички, или каквото и да е, дават ги на моя камион, слагам го на камиона. След това: това мое ли става или ще плащам наем на Националния доставчик?
И второто е: всеки месец ще плащам ли, защото ползвам това нещо или няма да плащам? Има ли някой да ми отговори на този въпрос? Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Заповядайте, господин Асенов или госпожо Министър?
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Аз ще започна, а професор Асенов ще довърши.
Първо, да е абсолютно ясно, както каза и професор Асенов, че в Общите условия между Агенция „Пътна инфраструктура“ и Националния доставчик на услуги няма никаква конкретика, освен това, че Националният доставчик се задължава да осигури устройство за електронно таксуване. Оттук натам, това което са обявили на платформите си националните доставчици на услуги и което е оферта към превозвачите, които искат да ползват бордово устройство, са търговски взаимоотношения, които не минават през Агенция „Пътна инфраструктура“ и Агенция „Пътна инфраструктура“ не е страна в тези търговски взаимоотношения. Само това исках да уточня.
РАМАДАН АТАЛАЙ: И аз искам да уточня!
Тогава, защо сте избрали тези двама национални доставчици, като нямате никакви взаимоотношения? Вие, значи, избирате двама национални доставчици – за Вас е добре, и след това „кучета ги яли“ как ще работят те с другите?
РЕПЛИКА: Защо ще плащаме 7% на доставчиците и те от потребителите ще събират таксите си? В това няма никаква логика.
РАМАДАН АТАЛАЙ: За търговските взаимоотношения не ни учете. Ние знаем какви са им търговските взаимоотношения. Чисто и просто им отговорете: да, ще Ви ги продадат, ще вземат наем и след това ще вземат пари за обслужване. Това е отговорът, защото не искат да Ви отговорят. Ако кажат не… (Реплики.)
Ама, не може да не се ангажирате… (Реплики.)
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Това, което е предложено, е да се дават под наем.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Очаквах и председателят на АПИ да бъде днес тук, за да видим колко глашатаи сте били вчера с тъпаните, но го няма! (Оживление.)
Значи, ако сме сериозна комисия, господин Председател, да се отговори точно и ясно, а не тихомълком и утре да ядосате Премиера и той пак да започне да вика: взимайте тъпана! (Весело оживление.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Тук се отговори доста точно и ясно.
Господин Александров.
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ: Моето изказване е малко в този дух. Ако ние имаме двама национални доставчика, то ние реално създаваме национален монопол. Този национален монопол предлага устройство Х на определени условия. Ако не се съгласиш, тоест ако няма орган, който да контролира въпросните…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: …имаш три варианта за таксуване, нали? Не е един.
НИКОЛАЙ АЛЕКСАНДРОВ: Да, това е така. Но поне един от вариантите, който разглеждаме, е в хипотезата, която те предоставят и се създава нещо подобно на монопол, който трябва да има чисти пазарни принципи. Въпросът е: кой контролира тези пазарни взаимоотношения? Трябва да има орган, който трябва да регулира взаимоотношенията между икономическите оператори.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Желаете ли да отговорите, господин Асенов или госпожо Министър?
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Всъщност няма никакво ограничение за национални доставчици на услуги, стига те да отговарят на определените условия и стига системите, които са разработили да имат съвместимост със системата за електронна винетка и за електронно таксуване, и общо като електронно таксуване – винетка и тол такса. Такива ограничения – няма.
А иначе: бордово устройство, джипиес или маршрутна карта, превозвачите имат възможност да избират. Освен това, това са договори, които се сключват между две юридически лица – това е Националният доставчик на услуги и съответния превозвач. Ние не сме органът, който може да контролира цени и да определя цени на доставчик на определена услуга. Така че се опитахме се да бъдем максимално…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Много Ви се моля, колеги. Установихме в началото някакъв ред на дебата. (Реплики.)
Ами с Вас започнахме. Един път вече зададохте въпрос. Сега да дадем… (Шум и реплики.)
Добре, колеги от ДПС, много Ви моля, задайте въпрос.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Не, ако искате, всички въпроси са минали. Тя е ясна! Ако искате – няма да Ви задаваме въпроси.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Имаме някаква процедура, колегите от БСП протестират, казват, че не им давам думата. Нали така?! (Реплики.)
Добре, заповядайте за втори въпрос.
ТАНЕР АЛИ: Благодаря Ви, господин Председател.
Искам да разбера – от тези двама доставчици на тези услуги или на бордовите компютри, и двете ли фирми ли доставят такива, дали бордови компютри се казват, карти или устройства? И двете фирми доставят ли, за да изберат, примерно, потребителите от коя фирма да си закупят примерно тази? Аз не съм убеден, че и двете доставят.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Броя го за реплика, а не за въпрос.
Заповядайте за отговор.
ОЛЕГ АСЕНОВ: За да минат процедура за национален доставчик и двете фирми трябва да предложат, първо, устройство, което ние да го сертифицираме. Устройства на двамата доставчици в момента вървят с камионите. И двете фирми предлагат бордови устройства.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Давам Ви думата за въпрос, ако желаете.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Професор Асенов, Вие искате да кажете реално, че в седемте процента, които ще се плащат като комисиони към тези фирми не влиза обслужването. Към настоящия момент 15 лв. иска фирмата доставчик, Национален доставчик. Следващият месец може да е 30 лв. следващият 60 лв.
Реално Агенция „Пътна инфраструктура“, реално министерството няма лостове да регулира този процес и ни хвърляте в търговското право. Просто го кажете в прав текст. Няма защо да заобикаляме и от десет извора вода да носим и да обясняваме. Кажете го на тези хора – превозвачи.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря за изказването.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: И мога да Ви дам пример. Аз го бях приготвил да го кажа.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря за изказването.
Думата имат представители на парламентарната група на ГЕРБ.
Заповядайте, господин Шишков.
МЛАДЕН ШИШКОВ: Благодаря господин Председател.
Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги! Аз бих искал да успокоя малко страстите, да изместим линията на дискусията в друг ракурс.
Най-напред искам да Ви поздравя за всички усилия, които полагате за внедряването на тази система, която може би е, няма да преувелича, ако кажа, че е най-голямата реформа, извършвана за последните 20 и повече години в страната.
Разбира се, на всички е ясно, че ще има още много въпроси. Ще има още много проблеми, които трябва да бъдат прецизирани, но пътят, развитието е този и Вие имате нашата подкрепа.
Всички ние сме съгласни с това, че трябва да има диалог с браншовите организации, с това, че те трябва да бъдат изслушвани, да бъде взето под внимание и тяхното становище, но не бива да забравяме, че в крайна сметка целта на всички ни е да подобрим качеството на пътната инфраструктура в страната. И това минава само през адекватно събиране такси.
Моят въпрос е по-скоро съвсем така – лаишки. Една препоръка към Вас, защото забелязах един пропуск в сайта. На картата на таксуваните участъци все още не се вижда нищо ясно. Молбата ми към Вас е в най-кратък срок да бъде коригиран този пропуск, така че всички ние да знаем, в крайна сметка, кои участъци в страната са таксувани? И нещо повече, ако може да бъдат добавени всички участъци, които са в обхвата на мрежата, макар и не с нулева ставка, както Вие казвате. Много хора си задават въпросите кои участъци са в обхвата, но все още нямаме актуална информация, с изключение на това което сте въвели като система за изчисляване на маршрутните карти, което не е достатъчно, според мен.
Това е моят въпрос и по-скоро препоръка към Вас. Благодаря ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Желаете ли отговор, госпожо Аврамова или господин Асенов?
ОЛЕГ АСЕНОВ: Подготвили сме такава карта, разбира се. Изчакваме само публикуването на Решението в „Държавен вестник“, за да може официално да я публикуваме. Подготвили сме и карта, която подпомага водачите също по отношение на участъците със забрани, както временни, така и постоянни, за да подпомогнем процеса на тарифиране и таксуване от всички, които използват нашите ресурси.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Желаете ли реплика господин Шишков?
Колеги от БСП? Кой ще зададе въпроса?
Господин Иванов, заповядайте.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаема госпожо Министър, уважаеми колеги, уважаеми гости! Безспорно е изключително тревожна ситуацията десет дни преди старта на тол системата.
Всички въпроси, които бяха поставени от превозвачите, са изключително важни. Не знам до колко те са удовлетворени от отговорите.
Ясни са две неща: първо, че последващо отлагане, ново отлагане на старта на тол системата е недопустимо.
Второто, което е ясно, е, че първоначалната цел, която беше поставена през последните две години, няколкократно акцентирана, за повече приходи за инвестиция в пътища няма да бъде постигната и то поради две причини: първо, защото тарифата е много по-ниска от прогнозната, и второ, поради намаления обхват на тол системата.
Ясно е, че трябва да бъдат балансирани интересите на всичките - и на ползвателите на републиканската пътна мрежа, и на държавата, която търси приходи, за да може да я поддържа в добро състояние.
Това, което ни тревожи, освен всичко, което беше поставено като въпроси до този момент, е и следното. От няколко дни във връзка и с протести, които се случиха около София, се коментира изключването на участъци от тол системата, които са, да ги наречем, крайградски зони, които служат за ползване от гражданите на конкретно населено място за достъп до публични услуги.
Чухме, че въпросът със София ще бъде решен по един или друг начин с преговори между Министерството и Софийска община, но това поставя в неравнопоставено положение гражданите на всички останали български общини – неравнопоставено, което може би е справедливо, защото ако се постигне договореност с общините да поемат поддръжката на тези участъци, които ще бъдат извадени от тол системата, за да може гражданите на тези общини да не заплащат винетни такси за достъп до публични услуги, то някои общини няма да могат да си позволят подобно нещо.
Втори въпрос, който възниква, е свързан с нулевата ставка за второкласната пътна мрежа, което ще даде възможност за алтернативни маршрути на превозвачите по пътната мрежа втори клас, която в голяма част от дължината си преминава през населени места. И тук възниква въпросът: как ще бъдат подкрепени общините за поддържане на тези участъци от републиканската пътна мрежа втори клас, които преминават през населените места? Това отново ще постави общините в изключително тежка ситуация за поддържането на пътища. Те и без това изпитват изключително тежък недостиг за поддържане на общинската пътна мрежа.
Ще повторя нашето становище, че ние поддържаме въвеждането на тол системата и сме загрижени, задаваме въпроси и дискутираме тези проблемни места в системата, които я правят не напълно функционираща или поне очакваме това да се случи. За това моите въпроси са по-скоро свързани с това: как ще функционира системата от 1 март при тези нерешени проблеми, свързани с територията на общините? Ще се осигурят ли възможности за достъп до публични услуги в крайградските зони на населените места на общините или да го кажа така: зони, до които трябва да се стигне до таксуваща се републиканска пътна мрежа, но гражданите на тези общини в тези зони получават някакви публични услуги, които им се полагат по право? И, разбира се, как ще се подпомогне поддръжката на участъците от републиканската пътна мрежа втори клас през населените места, тоест как държавата ще подпомогне общините за това? Благодаря.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря на господин Иванов.
Имате думата, госпожо Министър.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Благодаря, уважаеми господин Председател.
Аз ще започна, проф. Асенов ще продължи след мен.
Относно обхвата и тарифите – ние сме постигнали една договореност с бранша да въведем плавно и поетапно тол системата в България, за да не бъде шок за превозвачите и за бранша. Това бяха мотивите и да намалим обхвата и тарифите при последния разговор, който беше проведен при премиера.
По същият начин очаквам от всички, които са във всички браншови организации с превозни средства над 3,5 тона, плавно и поетапно да оборудват своите автомобили с бордови устройства, с GPS тракери или, докато оборудват автомобилите, да ползват временно, ако това не ги устройства за постоянно, предплатена маршрутна карта.
Вие сте абсолютно прав, господин Иванов. Във връзка с второкласната пътна мрежа, която има вероятност, ние ще следим този процес, да бъде натоварена за избягване на маршрутите по първи клас, така че това ще го проследим след стартиране на системата, дали има такова отклоняване на тежкотоварен трафик за да вземем съответните мерки, да преценим как да продължи.
По другата тема, която касае и София с нейното искане, няколко общини още от миналата година са поискали промяна на пътища или изваждане на пътища от републиканската пътна мрежа и трансформирането им в общинската такава. Има една процедура, която е пред финал за един такъв път.
Различни са исканията на общините. Някои от тях искаха преминаване в собственост, други искаха споразумение, с което да се разделят средствата за поддръжка. В Шумен имаше съвсем различен случай: квартал, който е далече от населеното място, но е квартал на Шумен, беше препоръчано на кмета да се промени общият устройствен план и табелата „Край на населено място“ да бъде преместена след този квартал.
Всяка една община има своите конкретни нужди за реакция в тази ситуация. Не всички, 180 общини са отговорили, че нямат такива искания към Агенция „Пътна инфраструктура“. Официално от шест, мисля, бяха постъпили искания. Разгледани са от комисия, има конкретни предложения и становища по всяко едно искане. Има такива, на които са отказани, тъй като се променя и се нарушава целостта на пътя между две населени места като непрекъснатост – това противоречи на Закона. По обективни причини има отказ от Агенция „Пътна инфраструктура“.
Ние сме отворени и там, където кметовете преценят, както е в случая – път до гробищен парк, кметът, ако прецени, че това е случай, в който той трябва да реагира и да поиска този път като общински, или да сключи споразумение с АПИ, ние сме готови дори в последствие, след стартиране на системата, да водим такива дебати и да се взимат решения за всеки конкретен случай. Винаги можем да променим обхвата и да извадим съответния път след взето такова решение.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Иванов, имате възможност за реплика.
НИКОЛАЙ ИВАНОВ: Благодаря Ви.
По-скоро имам предложение: предлагам след първите три месеца на функциониране на тол системата, при анализа и обсъждането на евентуална промяна в тарифата, или промяна в обхвата, да се проведат и разговори с Националното сдружение на общините, за да се види какъв е ефектът от, както споменах, евентуално при използването на алтернативни маршрути през второкласната пътна мрежа, отражението върху състоянието и въобще тежестта, която ще падне върху общините за поддръжката на тази част от републиканската пътна мрежа.
И второто ми предложение, за да се избегнат всякакви такива частни решения – защото, аз съм сигурен, че сега ще се появи натиск върху кметовете и вероятно повече общини ще бъдат изправени пред въпроса дали да поискат изключване на част от маршрутите и да поемат поддръжката им, заради искания на гражданите – мисля, че е крайно време да започнем да обсъдим една законодателна промяна по отношение на участъците от републиканската пътна мрежа през населените места, която да обхване на практика всички тези случаи, да реши веднъж завинаги този въпрос. Това е мое предложение. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря. (Шум и реплики.)
Съжалявам, но вече сме в процедура поставяне на въпроси от народните представители!
ЙОРДАН АРАБАДЖИЕВ (говори на изключени микрофони): Значи, ние не получихме отговори на въпросите си и ни казвате: довиждане, вече приключваме с Вас, няма лошо да дискутираме повече с Вас. Така го разбирам.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Такова нещо не сме Ви казвали? (Шум и реплики.)
ЙОРДАН АРАБАДЖИЕВ: Първо, не получих отговор на въпроса си. Искам да попитам, като реплика!
Може ли да направя реплика, защото не получих отговор на въпроса, който зададох?
Тук чух една майчинска молба към нас – превозвачите, ние да помогнем да се въведе системата, която министър Аврамова каза, че 15 януари ще започне да функционира, а на 20 февруари виждаме, че не е готова да функционира.
Не чух отговор на въпроса за GPS доставчиците и чух едно много удобно оправдание, свързано с търговските отношения. Тоест, видите ли, тук има едни търговски отношения.
Тук ще издам част от разговора с премиера, когато той се обърне към министър Аврамова и проф. Асенов и им каза: да звъня ли сега на Куртц да го питам колко струват машинките? Спомняте ли си тази част от разговора?
В момента ние сме поставени в ситуация, в която: или се съгласявате с националните доставчици на услуги, или Ви глобяваме всеки ден. Аз не чух отговор на въпроса: какво се случва с тези превозни средства, които са оборудвани с GPS тракери и ако физически не могат да бъдат сключени договорите, те на 1 март ще плащат ли глоба? Те искат да работят, съобразно изискванията на Закона.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Асенов.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Аз ще повторя отговора си!
В момента на камионите стоят GPS на шест фирми, които са сключили договори. Не ми се иска имената им да ги казвам, защото не е коректно. Шест фирми, които са сключили договори! И тези фирми, и GPS дават много добри резултати за таксуване. Те имат вече сключени договори! Те не могат да са на камионите, ако не са ги предоставили сключени договори, за да участват в този тип тестове.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Тоест технически проблем за това няма. Нали това е отговора?
ОЛЕГ АСЕНОВ: Технически проблем – няма.
ЙОРДАН АРАБАДЖИЕВ: Няма сключени договори между превозвачите, доставчиците на услуги, националния, и доставчиците на декларирани данни. И това няма как да се случи в рамките на следващите десет дни чисто физически.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Отговарям, че за един GPS сключването на договор тристранен с националния доставчик на услуги по електронен път е един ден, защото няма доставка. Устройството е монтирано в пътното превозно средство. Няма доставка, няма изчакване, активирането става в рамките на следващия работен ден.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Извинявайте, ако ми позволите! Аз смятам, че има едно неразбиране.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Аз се извинявам, обаче нали не можем да фокусираме разговора само върху проблема на превозвачите. Има проблеми на общините. Има и други проблеми. Давам Ви за последно думата, защото наистина все пак трябва да има някакъв ред.
МАГДАЛЕНА МИЛТЕНОВА: Благодаря, за което.
Значи само едно нещо ще кажа – не може държавата, която иска да събира тол такси, за да поддържа пътищата и която ще предоставя 7% от приходите от тези тол такси на съответните национални доставчици, за да поддържат тази система, да ни каже, че на практика ние имаме търговски отношения с тях по отношение на обслужването на тези бордови устройства. Разбирате ли къде е проблемът?
Не е проблемът в цената на бордовото устройство. На нас ни се казва, че дори и да го купим бордовото устройство, ние трябва да плащаме месечна такса за обслужването му. И тук питането е: защо ние плащаме 7% на тези доставчици? Къде отиват парите от тези 7%? Какво всъщност тези 7% покриват като обслужване на тол системата и деклариране на данните и какво ние ще плащаме в тези 15 лв. без ДДС или 16 лв. на другия доставчик? Какво ние всъщност плащаме като поддръжка на тази система? И защо втори път се взимат средства за поддръжка на тази система, след като в договорите са заложени едни 7% именно за същата услуга? Това е нашето питане. И не може държавата да каже: това са Ваши търговски взаимоотношения.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Добре, разбрахме въпроса.
МАГДАЛЕНА МИЛТЕНОВА: И последно да Ви кажа – по отношение на GPS доставчиците – това, което колегата има предвид.
Ние нямаме техническо време да оборудваме автобусите и камионите. В момента 32 хиляди превозни средства са оборудвани с GPS-и, 70 хиляди не са оборудвани с нищо. И 70 хиляди превозни средства ние трябва да оборудваме за 10 дни. Това е основният проблем. Благодаря.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Искам кажа, че много от въпросите, които зададохте, са резонни, но те не могат да бъдат развити в рамките на едно заседание. Парламентаристите имаме способи за задаване на въпроси – писмени, устни и така нататък, така че съм сигурен, че колегите ще се постараят и ще разнищят темата.
Сега, ако искате, господин Асенов, отговорете по някакъв начин, ако искате, да оставим нещата както са си в нормалния парламентарен контрол. Няма вариант в едно заседание да се изчерпи такъв разговор, разберете ме. Това по-скоро би следвало да се случва на формат по-камерен, между превозвачи и министерство, примерно. В случая е малко по-различно.
Ред е на нашата парламентарна група да зададем въпрос, тъй като колегите от ДПС вече зададоха един въпрос.
Всъщност може би да започнем с това, че наистина това е една от най-важните реформи в този сектор, която се случва. Нормално е може би да има сътресения, нормално е да има неразбиране и нормално е може би да има и протести, с оглед на това, че някой, който не е плащал за нещо, сега трябва да плаща. В това отношение обаче принципът е абсолютно справедлив – че този, който уврежда публичното обществено имущество, става дума за нашите пътища, е редно да компенсира това, което уврежда. И в това отношение няма по-справедлива система от тази за тол таксуването.
Има ли вариант обаче да получим обяснение – на практика изключвайки цялата система от второкласни и третокласни пътища, ние създаваме една предпоставка там да се пренасочи един много сериозен тежък трафик, който ще продължи да уврежда пътната мрежа, а от него ние няма да получаваме нито от тол системата постъпления, нито от винетната система. Тоест получава се една зона на здрача, в която, ако щете, от кариери, зърнобази и прочие, ще вървят по републиканските пътища, но гратис, няма да генерират приходи. Това е въпросът, който искам да задам – какво се мисли в тази посока?
Второ, аз подкрепям преференцирането на българските превозвачи в сравнение с транзитния трафик. Тоест не говоря тук за две тарифи, защото знам, че европейското право не допуска това. Но обмислена ли е система, при която да има отстъпки за тези, които ежедневно ползват определени маршрути или ежедневно ползват изобщо системата, за сметка на тези, които транзитно я ползват? Това е въпросът, свързан с постъпленията.
Първо, притеснен съм, че няма да съберем и една трета от това, което планирахме, с изключването на тези второкласни и третокласни пътища. Притеснен съм, че те ще бъдат натоварени много повече, отколкото бяха досега и това ще доведе до трайни последици за живущите по тяхното протежение, защото повечето първокласни пътища, да речем, имат обходи на населените места, второкласните и третокласните си минават през самите населени места.
Заповядайте, госпожо Министър.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: За някои от тезите, които развихте, аз смятам, че сте абсолютно прав. И в това ще се убедим в близките месеци.
Въпреки симпатиите ми към господин Арабаджиев, той постоянно има някакво обострено отношение. Аз смятам, че може да има един добър диалог наистина.
Господин Арабаджиев, госпожо Милтенова, трудни бяха преговорите и знаете, че второкласните пътища бяха изключени от обхвата. Ние Ви повярвахме, че си познавате бранша, познавате маршрутите и че няма да има дефицит за бюджета с тези тарифи и този обхват.
И тъй като ние бяхме изключително добронамерени да направим тази отстъпка и изключително добронамерени да въведем нови тарифи, да мине ново обсъждане и нов обхват, наистина разчитаме, не майчински, не се моля, а просто разчитаме на едно взаимно разбирателство, така че да тръгне и в България тол система, електронна система за таксуване – такава, каквато има в други държави, но ние сме се забавили с години.
Така че благодаря Ви за разбирането. Ако има други въпроси, които с Вас можем да обсъждаме в друг порядък, заповядайте. Всеки ден, ако искате, можем да си говорим и да наблюдаваме напредъка и по монтажа и на GPS-и, и на бордови устройства, така че да тръгнат нещата.
А, господин Веселинов, наистина ще следим второкласните и третокласните пътища. Ние имаме камери и на втори клас пътища, така че трафикът можем да го следим и да преценим какво се случва, заедно с колегите, на 1 юни – така, както сме се разбрали, за да няма изкривявания в системата и наистина да се избягват платените пътища и да се преминава по безплатни.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: А правени ли са разработки за отстъпки примерно при системно ползване на мрежата? В смисъл, всеки ден ползва, да речем, един месец мрежата, или пък 20 дена, следващия месец да има някаква отстъпка, с което да поощрим българските фирми? Има ли такъв вариант и обследване?
Заповядайте, господин Асенов.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Аз с господин Арабаджиев безкрайно съм обсъждал този въпрос. Да, възможност за отстъпки има тогава и само тогава, когато има концесиониран модел с публично-частно партньорство за таксуване на пътищата.
В Европа, където това нещо е развито, партньорът стимулира превозвачите да минават по неговите пътища, правейки допълнителни отстъпки. Ако се намери подходящ модел, юридически, който да не противоречи на чл. 7, ал. 3 от Директивата, която изрично забранява под всякаква форма през тарифите да се осигурява дискриминация по произход на пътното превозно средство, аз мисля, че екипът на Министерството и Агенция „Пътна инфраструктура“ биха проявили инициатива, законодателна, съвместно с превозвачите, такива практики да бъдат приложени. Но, пак казвам, практиката трябва да е такава, че да не попадаме в ситуацията на други държави – да заплащат значителни санкции, наложени от Европейския съюз, заради такива политики.
Другото нещо, което искам да кажа, е, че с промяната на покритието на 10 януари и пълното изцяло ново преконфигуриране на системата, което се наложи, ние направихме в Националното тол управление така наречените профили на контролните рамки, така че в момента всяка контролна рамка гъвкаво може да бъде пускана, грубо казано, в режим само трафик мониторинг, само контрол за тол, само контрол за тол и за винетка или само за контрол на винетка. С гъвкавостта в покритието и контрола можем да обслужим всякакъв случай, който може да се появи.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Ясно, благодаря.
Втори кръг въпроси – ГЕРБ.
Господин Ненков.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, гости! На прага сме на нещо наистина много голямо като промяна. Мисля, че това е много дълго очакван момент, който извървя своя нелек път. И ние като законодатели на няколко пъти с приемането на различни закони, отлагането няколко пъти, в крайна сметка стигнахме до тази сакрална дата – март месец, когато трябва да тръгне тази електронна система.
Всички много обичаме, когато ходим в Западна Европа, да се сравняваме се с тях, много искаме като тях да бъдем, обаче не си даваме сметка, че зад това, което виждаме там, стои много голям финансов ресурс. Миналата седмица пътувах до Хърватска, през Хърватска минах до Словения, не знам колко километра са, обаче платих в рамките на 19 евро за лек автомобил. Не зная колко е за камион. Но, ако за кола е 19 евро, Вие ще ми кажете колко струва да мина от Сърбия, през Хърватска, до Словения. Затова и в Австрия примерно пътищата са в този вид, затова и лампите в тунелите светят – защото просто много пари генерират.
И сега, когато някак си оставам с впечатлението, че когато дойде моментът, в който не го правим заради АПИ или заради Министерството на регионалното развитие и благоустройството, правим го за това да се движим в една нормална пътна обстановка, да е по-безопасно, ако щете, да е по-качествена инфраструктурата и да има достатъчно пари тя да бъде поддържана, не само изградена.
И някак си оставам с впечатлението, че сега всеки се надпреварва да казва: на мен не ми се плаща, много ми е, градският транспорт и той не трябва да плаща. В общи линии така полека-лека, ако я караме, никакъв ефект няма да постигнем от първоначалната идея. В крайна сметка не го правим заради мен, или заради Министерството, или заради превозвачите, правим го всички да ползваме една качествена инфраструктура, затова поздравявам Министерството за огромните усилия.
Аз мисля, че и превозвачите, и Вие като неправителствена организация, пряко отговаряща за бизнеса, знаете, че държавата немалко отстъпи. Ние започнахме от 12 000 км, та шест, три, второкласната мрежа извадихме, което е абсолютна грешка и то ще се види в най-скоро време, даже няма нужда да чакаме юни месец, защото съм убеден, че това ще е грешка. Освен като приходи, и много голяма част от трафика ще се пренасочи, за да си спести тези такси, ще мине през второкласната мрежа. Но в крайна сметка, нали общото благо и идеята е да имаме все пак достатъчно добър диалог, да не се прави нищо напук, хубаво е, нека да изчакаме няколко месеца, нищо фатално няма. Тази електронна система се въвежда вече няколко години, за което поздравявам усилията на всички в този процес. Смятам, че… (Реплики.)
Сега ще си задам въпроса, господин Председател. Виждам, че искате да ми напомните.
За мен отлагане категорично не бива и е недопустимо да има. Трябва да започнем с всичките му плюсове и минуси, защото Вие си спомняте, въвеждането на електронната винетка преди буквално месеци – имаше първите дни технически казуси, но в крайна сметка се изчисти. Аз мисля, че няма потребител, който да не е запознат с електронната винетка, да си проверява кога му изтича и така нататък, всичките позитиви, които генерира всъщност въвеждането на тази електронна винетка.
Моят въпрос, разбира се, извън това становище, което дадох, е следният: електронната система трябва да генерира и друга функционалност – да мери претоварването на камионите. И въпросът ми е кога това, и ако е, вече дали е възможно, и дали може по електронен път нарушителите с превозните средства, които са си позволили да претоварят камионите, да получат съответната санкция? Това е.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Имате думата, господин Асенов.
ОЛЕГ АСЕНОВ: Със старта на системата ние сме осигурили необходимата свързаност с всички заинтересовани служби.
По отношение на контрола за претоварването е създадена вече методика. Знаете, че в България все още не е отворен регламентът за контрол и претегляне в движение, като също сме направили постъпления за отваряне на този регламент, за да можем да сертифицираме и везните в движение. Но, за да можем да използваме веднага този инструмент, е създадена вътрешна организация всички тези везни да бъдат използвани като сигнален инструмент, съответно службите и органите, които имат стационарни везни и претегляне, да могат по сигналния инструмент от мобилните везни да спрат, да отклонят тежкия камион, да го измерят в стационарно положение, за което имаме разработена нормативна база, и те по техните правомощия да го правоприложат, без това на практика да се налага развитие на правомощията на тол контрола за този тип дейност.
От друга страна, сме се постарали, и това също е много важно, да разработим и инструменти за аналитична обработка за дейности, които колегите от автобусния бранш искаха да въведем, тоест контрол на нерегламентираните превози, проследяване на пътни превозни средства, които не са регистрирани като автобуси, тъй като имаме директна връзка с регистъра на КАТ по определени маршрути, честота на движение, за да можем пък тях да ги подадем към съответните органи, които също да ги правоприложат, за да можем да се преборим и с този феномен, да го кажа, който убива регламентираните превози на пътници.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря Ви.
Колеги от БСП, имате право на втори въпрос.
Господин Бонев.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Госпожо министър, уважаеми гости, колеги! Много дълго време говорим за тол системата, от три-четири години се опитваме да я внедрим, многократно сме го изговаряли – и отлаганията, многократно съм споменавал именно това, че нямаше достатъчно информираност на превозвачите, затова се наложи в последния момент наредбите да се преправят, 10 дни преди пускането на тол системата; говорихме за цените; говорихме за обхвата.
От изложението на министъра разбрахме, че ноември месец цялата тол система е предадена на държавата. Може да бъркам, но от това, което чух, с такова впечатление останах. Разбрахме, че допълнително, включително до края на януари месец, се дооборудваха рамките – 195, въпреки всичките уверения. Това са фактите, защото всеки ден пътувам по магистрала „Струма“. По магистрала „Струма“, даже беше официално затворен единият от тунелите, за да се оборудва с рамки. Тоест и към онзи момент – септември месец миналата година, когато трябваше да заработи, нямаше готовност, поне техническа.
На път сме на 1 март евентуално тол системата да тръгне. Казвам евентуално, защото както в Перник се молеха за дъжд, един бивш управител, така всички се молим тя да тръгне. Извинявам се за вметката.
Проблемите пред тол системата 10 дни преди пускането й се оказват абсолютно много: като тръгнем от превозвачите, от липсата на устройствата, поне така разбирам от разговора, който вървеше досега, невъзможността да се обучат шофьорите или персоналът, който ще е, до обхвата на тол системата – виждаме, че има проблеми с пътищата през населените места, през урбанизираните територии.
Моят въпрос ще бъде абсолютно кратък: ако на 1 март тол системата не тръгне какво правим? Професор Асенов каза, че няма план Б.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Значи ще тръгне. Това е отговора. (Смях.)
Заповядайте, госпожо Министър.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Господин Бонев, това е тежка, сложна система, която свързва много участници в процеса, както националните доставчици на услуги, Националното тол управление, както и плащанията, които преминават през други. Няколко елемента са свързани в тази сложна електронна система.
Аз мисля, че на 1 март системата ще тръгне и никой не е застрахован, че няма да има, както беше миналата година, в два дни имаше софтуерен проблем в системата, вдигна се голяма олелия и вече една година системата работи добре, хората свикнаха и приходите се увеличиха от електронни винетки от това, че хората имат и полза от това, че по-лесно си закупуват винетки и не се занимават с хартиени стикери.
И тол системата ще стартира, разбира се, такава сложна система никога не е застрахована и не е имало държава, в която от първия момент на пускане на системата да не е имало изглаждане на процеси в нейната работа. Аз вярвам, че 1 март ще е датата, на която всички ще бъдем свидетели как тръгва, надявам се успешно, тол системата в България.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Ще си позволя да си взема директно репликата, защото го няма председателят. (Шум и реплики.)
Извинявам се, господин Заместник-председател.
Госпожо Министър, неслучайно Ви питам, защото е ясно, че след три месеца тази такса, която сте я предвидили, ще бъде актуализирана. То е ясно още преди да е тръгнала тол системата. Ясно е, че приходите, които очаквате от тол системата в рамките на три месеца няма да се случат. Това е елементарен анализ, всичко се свежда до проста математика – трафикът, обмена на превозните средства. Така че, аз не виждам защо и тези три месеца, но ок искате да угодите на превозвачите, което е нормално, аз напълно Ви разбирам.
След тези три месеца обаче какво правим? И тук става пак въпрос за това дали ще тръгне тол системата? Кой ще гарантира, че тези пропуснати ползи за държавата, които вече една година ги отложихме, така или иначе, на тази печатница за пари, как ще се генерират, за да може да се поддържа другата част от републиканската пътна мрежа – по-ниския клас? И тук вече говорим за персоналната отговорност. Кой ще понесе персоналната отговорност, ако тол системата не тръгне по начина, по който се очаква? И никакви извинения от сорта, че е сложна! Имахте една година технологична експлоатация без да разберем за какво става въпрос. Благодаря Ви.
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря.
Госпожо Министър, искате ли вземете отношение?
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Аз не разбрах какъв е въпросът. Разбрах, че сме сбъркали с тарифата и обхвата.
Искам да Ви кажа, господин Бонев, че в тази система има много участници. Колегите, които имат фирми за превози, колегите от строителния бранш и всички други, които ще бъдат ползватели на тази тол система и ще заплащат за преминаване по републиканската пътна мрежа са наши партньори. Системата не се създава сама за себе си, така че да тръгне сама и да няма кой да я ползва. Така че, ние сме длъжни да продължим диалога тези месеци, който невинаги е бил така гладък и невинаги успешен, но този диалог е бил в интерес на това системата да тръгне, всеки един участник в този процес да знае своите права и задължения и да стигнем до разумен компромис за стартиране на системата.
Това беше нашият ангажимент за плавно и поетапно стартиране на системата, за да няма шок и при колегите превозвачи, да няма шок и в цените на услуги и цени на продукти. Аз мисля, че план Б няма, както каза професор Асенов. На 1 март системата в България ще стартира.
ПРЕДС. АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря, госпожо Министър.
Втори въпрос – господин Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
То и председателят исках да чуе. (Реплики.)
И да го изчакаме, той пак ще тръгне да обяснява как трябва за някои камиони да се плаща по-малко, а на други повече.
Колеги, искаше ми се днес наистина да Ви приветствам, за тези усилия, които положихте в рамките на тези последни години, за да се въведе в България тол системата, ако не бяхте я опорочили.
Нашето предложение, още когато приехме Закона, 2019 г., март месец, мисля че беше датата, беше, че няма как да се направи – отложете, направете един период. Как ще го наречете: опитен ли, 72-часов ли, 3-месечен ли, изградете го, направете опита. След като мине този експериментален период, кажете: приемаме вече тол системата. Но преди да приемаме тол системата кажете и друго. Преди малко най-после чух от министър Аврамова една приказка, че превозвачите са Ви партньори.
Разбира се, на тол системата не само превозвачите са Ви партньори, на тол системата всички сме партньори, не само народните представители, а и цялото общество, което ще се вози. Защото всички пари, които отиват и за тол системата, и превозвачите дали ще си вдигнат цената на превоза или ще останат на същата цена, разбира се, ще я вземат от нашите заплати или от всички тези приходи, които обществото получава. Няма от друго място откъде да дойдат!
Но, аз не виждам онази организация, която трябваше да създадете с комуникацията днес, да застанете заедно с превозвачите, като партньори и да убедите народните представители, че усилията, които ги положихте за изграждането на цялостната тол система, усилията, които положихте да водите преговори с тях, те днес да дойдат да застанат пред народните представители и да кажат: убедени сме, че тол системата ще заработи, тол системата е онази система, която е необходима на нас – превозвачите, защото не искаме да караме нашите превозни средства по дупки, без съответните технически изисквания за пътищата.
А Вие още спорите тук пред нас. Превозвачите Ви задават въпросите, Вие поемате отговорност дотам, докъдето на Вас Ви изнася, а Вие сте отговорната за цялостната система, Вие сте отговорната като министър на регионалното развитие, който отговаря за тази тол система от събирането на таксите, предоставяне на най-добрата услуга на превозвачите, разбира се, и събирането на онези средства, които са необходими за реинвестиции и за изграждането на пътната мрежа.
Предложихме Ви преди мисля, че три месеца беше, в решението от ДПС да дойдете на всеки три месеца да дадете отчет докъде сте стигнали, за да може тази информация да бъде обществено достояние и да се чуе какво сте свършили и какво все още не сте свършили. Това всъщност може би е второто или първото събиране.
Следващо – тъй като вчера Вие казахте самата, че липса на комуникация и това е, което Ви говоря от предишния път, че при Вас липсва комуникация в самия Министерски съвет, Вие не си говорите между министрите. Министър-председателят също не говори с министрите, той само ги праща като глашатаи да удрят тъпана. Заради тази скъсана комуникация днес се случва този цирк, който се случва в момента.
Сега ще Ви кажа за следващата скъсана комуникация. Когато Ви предложихме до 20% от тол таксите да бъдат отделени, предложение също от нас, за да отидат в общините и да може общините да си поддържат онази част от второкласната или, не говоря за първокласната републиканска мрежа, която минава през общините, за да могат да се финансират, ние днес си задаваме въпроса: кой ще плати и едва ли не госпожа Фандъкова толкова е доволна, че ще прави толкова разходи за Северната тангента, че от джоба на софиянците ще поддържаме Северната тангента, защото големите превозвачи, минавайки оттам няма да платят онова, което разрушават. Или в Цар Калоян, където ще минавате, за пътя от началото на града до края няма общината откъде да отдели тези средства.
Вие не можахте да ни дадете ясен отговор общините как и по какъв начин ще поддържат тази система. Вие не можахте да убедите превозвачите, че са Ваши партньори. Разбира се, не би трябвало да се отстъпи, не би трябвало да направите никаква крачка назад, нека от 1 март да влезе тол системата. Тогава ще почнем да задаваме въпросите.
Досегашните разходи, които ги направихте за всичко това, което е свързано с тол системата – 1000 човека, с автомобилите, с рамките, какво сега ще ги правите тези автомобили? След това тези 7% защо ще ги отделите на онези, които би трябвало да доставят едни и същи уреди, които ще ги монтирате? Не знам аз как е в Австрия, как е в Германия, какво е, но има система, която от номера на автомобила може да определи триосен ли е, петосен ли е, с какъв товар е, какво превозва и да си приберете само от номера на колата абсолютно всички такси, които са необходими.
Невъзможността да създадете онази стройна структура, която днес да даде силна убеденост на всички в България, че тол системата е необходима за държавата, тежи на Вашата отговорност. И имам чувството, че няма да можете да се оправите с това.
И сега да Ви задам въпроса: защо от тези 7% не изисквате да си платят уредбите към превозвачите? Защо от тези 7% не искате месечните такси да се платят там? Защо и не казвате днес пред всички тук онези общини, които имат второкласни пътища, както е София, и другите от тол системата от средствата ще отделим, за да се запълнят тук дупките или да се направи асфалтов път? Вие нямате никакъв отговор днес.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, господин Аталай.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви и аз, че ме изслушахте, ако слушате пък председателя и да почнете да давате преференции тези камиони, които най-много минават през пътя, най-много разрушават асфалта, на тях да им намалите цената, не виждам тогава пък за какво правите тол системата? Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Заповядайте, госпожо Министър, за отговор.
МИНИСТЪР ПЕТЯ АВРАМОВА: Само една реплика към господин Аталай.
Второкласните пътища, които са на територията на общините, се поддържат със споразумение между Агенция „Пътна инфраструктура“ и съответната община. В почти 100% от случаите Агенция „Пътна инфраструктура“ заплаща на общината средства за поддръжката на пътя в рамките на урбанизираната територия, в рамките на съответното населено място, така че тези взаимоотношения отдавна са уредени.
По другата тема няма да коментирам повече. Мисля, че разбирам и тревогата на колегите, разбирам и тревогата на превозвачите – те искат да бъдат изрядни на 1 март по републиканската пътна мрежа, искат да имат монтирани бордови устройства, искат да имат договори и всичко това да се случи до 1 март. Разбирам, че това е тяхното желание. Ще се случи, но ще бъде постепенно. Вярвам, че в рамките на месец март всички превозни средства ще бъдат със сключени договори или за джипиес, или за бордови устройства.
Има и друг вариант, пак да повторя, маршрутни карти, който е възможен вариант, докато се сключат тези договори и всички да пътуват спокойно по пътищата. Благодаря за разбирането.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря и аз.
От парламентарната група на „Обединени патриоти“ се отказваме от последния въпрос, така че приключваме точката.
Въпросът със 7% явно ще остане да виси във времето и ще се искат писмени отговори по него, в смисъл какви услуги се включват в него.
Колеги, преминаваме към точка втора от дневния ред:
ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА, № 154-01-6.
Имаме два Законопроекта: единият е внесен от народния представител Спас Панчев и другият е от господин Юлиан Ангелов и група народни представители.
Господин Панчев, заповядайте да представите накратко Законопроекта.
СПАС ПАНЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги народни представители, драги гости! Вчера и днес в Комисията по транспорт, информационни технологии и съобщения и в Комисията по здравеопазването обсъдихме Законопроекта, който предлагам, за промяна в Закона за устройство на територията, който касае поддръжката и подмяната на елементи на приемо-предавателните станции при мобилните оператори.
Съгласно настоящия строителен режим, за всяка технологична промяна – обновяване, подмяна на мобилна станция, се изисква да се издаде изцяло ново строително разрешение. Процесът отнема доста време – обикновено между шест месеца и две години, което е значителен разход както на човешки, така и на финансов ресурс.
В Законопроекта предлагам технологичното обновяване на приемо-предавателните мобилни станции да се извършва без издаване на ново строително разрешение, когато е върху вече изграден обект и няма съществени конструктивни параметри. Последното ще се доказва със становище на сертифициран инженер-конструктор.
Извън това, изискванията и редът за измерване на електромагнитните излъчвания остават непроменени – по реда на Закона за здравето. Нещо повече, настоящият Законопроект изисква за всяко обновяване да се прави ново измерване на електромагнитните полета и се въвежда допълнителен контрол чрез задължение на операторите да представят конструктивно становище и протокол за измерване на електромагнитните излъчвания в специално създаден регистър при Комисията за регулиране на съобщенията. Регистърът ще осигурява служебна информация на всички заинтересовани органи, упражняващи надзорни и контролни функции, както и прозрачност за гражданите по отношение на измерените нива на електромагнитните излъчвания.
Високоскоростните мрежи от четвърто и пето поколение са гръбнакът на умните градове и правят възможно автоматизираното управление на автомобилния трафик, видеонаблюдението, замърсяването на въздуха, уличното осветление, нивото на водоизточниците. Технологията от пето поколение е сигурна платформа за дистанционно здравно обслужване и електронно обучение, които са ключови за регионите.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря Ви, господин Панчев.
Мисля, че достатъчно представихте Законопроекта. Колегите се убедиха в неговите качества.
Колеги, имаме положителни становища от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, от министъра на регионалното развитие и благоустройството, от министъра на здравеопазването.
Националното сдружение на общините в Република България дава основателна забележка, че кметът на общината би следвало да има информация за обектите, които се подменят, тъй като той има правомощия да спира и демонтира. С колегите поемаме ангажимента между първо и второ четене да бъде направено подобно предложение, ако, разбира се, Законът мине на първо четене.
Имаме положително становище и на Българската асоциация на кабелните и комуникационните оператори; от Комисията за регулиране на съобщенията имаме положително становище; от КРИБ (Конфедерация на работодателите и индустриалците в България) има положително становище; от Българската асоциация на архитектите и инженерите консултанти и от Българската асоциация по информационните технология имаме положително становище.
Колеги, имате думата за изказвания по Законопроекта.
Опозицията има думата в лицето на господин Бонев.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Виждам, че има представители на Комисията за регулиране на съобщенията. Може би ще започна оттам, защото това засяга преди всичко тях.
Първо, ще задам няколко въпроса: във връзка с Единната информационна точка колко обекти има попълнени?
Второ, има ли карта за станциите, които реално са предмет на преоборудване, и знае ли се точното им местоположение? Това са въпроси към Комисията за регулиране на съобщенията.
От БСП няма да подкрепим Законопроекта с ясното съзнание, че това е фино заобикаляне на Закона за устройство на територията и искане на съгласие от собствениците на етажната собственост да могат да се преоборудват дадени станции с ново попълнение технологии. В България това са две или три фирми, ако не се лъжа. (Реплики.) Четири оператора, няма проблем, без да споменавам имена.
Интересен факт в Законопроекта, е, да речем, че в Българската служба за акредитация до настоящия момент няма такава регистрирана лаборатория в България, която да може да измери това. (Реплики.) В момента няма, към настоящия момент – преди един час проверих: Българската служба по акредитация не е издала на никаква лаборатория да може да акредитира за електромагнитните вълни. Това са факти! Това е само на първо четене.
Мисля, че издаването на строително разрешение без одобряване на инвестиционен проект, тоест разпоредбите на чл. 147, е подходящото място, за да може да се гарантира, че това, което се извършва като строително-монтажни работи, без значение дали се подменя даден детайл, елемент или каквото и да е, най-малкото кметът на общината и собствениците на етажна собственост…
Започвам да говоря за етажната собственост, защото повечето от тези станции са разположени върху сгради, които са етажна собственост или са съсобственост, най-малкото е редно да се уведомят за това, което се извършва, тоест това, което се предполага, че ще се сложи върху техния обект.
Изобщо не визирам хипотезите на чл. 38 от Закона за устройство на територията за заинтересованите собственици, най-малкото преките съседи. В тази тема изобщо няма да навлизам, защото има препратки към Закона, явно недействащ, за етажната собственост.
Да не издаваме разрешение за строеж, в случая да даваме бърза писта за съоръжения, които единствено се декларират пред Комисията за регулиране на съобщенията на база конструктивно становище от инженер-конструктор – по принцип и аз съм инженер-конструктор, мога да Ви кажа, че инженер-конструкторите могат да напишат каквото и да е становище, казвам Ви го в прав текст, и никой да не носи отговорност евентуално за причинени щети, просто е несериозно, бих казал, леко обидно за нас – да ни се предлагат такива изменения в Закона за устройство на територията.
Да, съгласни сме, може би ще го подкрепим, ако отиде на разрешителен режим, без одобрение на проекти. Тоест има възможността всички тези документи, окомплектовани, които добре са разписани, да се издаде строително разрешение, да бъде проверено в рамките на 14 дни от дирекциите за национален строителен контрол, което е регламентирано. При влизане в сила… Ето Ви една бърза писта за издаване на строително разрешение.
Само че неудобството в този случай е, че трябва да се вземе съгласие на живущите – в случая етажната собственост, или съсобственост. Ако тази мобилна станция или съоръжение, което трябва да се преоборудва в горски фонд или където и да е, в рамките на 14 дни ще получи съответното разрешение за строеж за преоборудване, без даже да има заинтересовани, които могат…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Разбрахме тезата, господин Бонев. Мисля, че…
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Законопроектът е от две части. Не разбрахме нищо за втората част – кметовете на общините. Тук се правят изменения в чл. 195, като се допълва този член. Хубаво е да ги…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Разбрах, да.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Шишков има думата.
МЛАДЕН ШИШКОВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги! До голяма степен се съгласявам с аргументите на колегите от опозицията. Възприемаме обаче и тезата, че е повече от наложително режимът за процедиране на такъв тип обекти или строежи по-скоро да бъде облекчен. Към момента действително тези строежи са много висока категория, изискват и въвеждане в експлоатация с държавна приемателна комисия, което за всички нас е ясно, че е, меко казано, абсурд.
Начинът, по който е предложена промяна, господин Бонев я нарече „фино заобикаляне на Закона за устройство на територията“, а аз бих казал, че е по-скоро нова законова постановка, една компилация между чл. 151 и чл. 147.
Разбира се, всички ние възприемаме аргументите защо се прави така. Ясно е, че при режим на етажна собственост за един маловажен ремонт, какъвто би следвало да бъде подмяната на оборудването, е необходимо съгласието на собствениците на сградата. Това води не само до облекчаване, но и до утежняване на процедурата. От друга страна, липсата на санкция на местната власт, липсата на санкция на собственика поставя много въпроси, които този законопроект решава.
Честно казано, доста съм разсъждавал по тази тема. Все още за себе си не мога да намеря правилен изход от ситуацията, защото разбирам и едната страна, и другата страна. Принципно ще апелирам към колегите да подкрепим Законопроекта на първо четене, но си запазваме правото да внесем поправки, които да бъдат наистина адекватни, да отговарят на всички изисквания, които сме си поставили с тази задача.
Завършвайки, искам да отговоря на въпроса на господин Бонев. Това, което е предложено, не е толкова фатално. То е общо взето текст, който казва, че кметът има право да премахва този тип съоръжения. Това не е някакъв проблем, Законът не се променя съществено. Просто добавяме към чл. 195 и това съоръжение, което принципно не е никакъв проблем в общата рамка на Закона.
Апелът ми към колегите е да подкрепим Законопроекта, но да обмислим много сериозно как ще успеем да обхванем абсолютно всички възможни ситуации и хипотези при прилагането на този закон. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Бонев, искате ли реплика?
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Ще бъда кратък в репликата.
Член 195 в общи линии повтаря чл. 44 от Закона за териториалното и селищно устройство. Като изключим факта, че в по-голямата си част съоръженията, например заварени и търпими строежи подлежат на премахване, след като кметът на общината е издал удостоверение за търпимост, е пълен нонсенс. Това е несъвместимо. От една страна, издаваш, всички знаем какво е търпим строеж, неподлежащ на премахване и забрана за ползване, в същото време кметът издава заповед.
Интересното е за заварени членове, признавам си честно, ако не бях изследвал това за заварени строежи, заварените строежи по презумпция в Закона за устройството на територията изцяло – било то в процеса на устройственото планиране, инвестиционното проектиране, под заварен строеж се има предвид законно изграден – § 24 или § 21, ако не се лъжа. Самият нонсенс, че премахваме законно изграден заварен строеж, е, както и да е… Противоречи си в Закона. В такъв случай трябва да премахнем търпимостта на строежите.
Друго, има текстове, като примерно неподходящи по вид, как се установява това…
Според мен чл. 195 изцяло трябва да се преформатира като точно и ясно се укаже кметът какво може да прави, защото по презумпция този член може да премахва и обекти от първа и втора категория. Аз така го разбирам.
Член 195: кметът на общината може да задължава със заповед собствениците. Това е.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Заповядайте.
МЛАДЕН ШИШКОВ: Нищо не се променя в чл. 195. Прочетете го! Не искам да навлизаме и да занимаваме цялата аудитория с тази материя. Член 195 е абсолютно същият, както в момента, добавяме единствено съоръженията, които са цитирани в Законопроекта. Това е разликата. (Шум и реплики.)
ПРЕД. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Господин Генов има думата
МАНОЛ ГЕНОВ: Ще бъда много кратък.
Колеги от управляващите, бъдете много внимателни как ще гласувате по този закон! Ние от БСП ще се въздържим. Не че искаме да пречим на този вид бизнес, не че искаме да пречим на развитието на тези видове технологии, но, предупреждавам Ви, царе сте на гафовете в този мандат!
Дайте да не заобикаляме Закона за етажната собственост. После, като започнат хората да протестират – един ще вика, че антената така излъчва, друг ще вика, че инак излъчва. Хайде да подредим нещата.
Ние ще се постараем между първо и второ четене да направим някакви предложения. Мисля, че е разумно да внимавате с подкрепата за този закон, за която си мислите в момента, като Ви наблюдавам като поведение.
Ние ще се въздържим, господин Председател.
ПРЕД. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Да, общи са притесненията, и мисля, че обща ще бъде волята да се търси някакъв текст, който да гарантира интересите на всички страни в процеса.
Господин Ненков има думата.
АЛЕКСАНДЪР НЕНКОВ: Благодаря, господин Председател.
С две думи искам да изразя волята на нашата група – ние ще подкрепим Законопроекта с всичките му условности.
И колегата Шишков, и колегите от БСП, които се изказаха, също имат своите основания. Със сигурност обаче наша е работата, на законодателя, да направи така, че хем, от една страна, да облекчи може би този режим, за да може да се развива мрежата, ние живеем в 21-ви век и трябва да вървим напред с технологиите.
От друга страна, това по никакъв начин да не бъде за сметка на здравето на хората. Трябва да се търси баланс със собствениците на имотите или етажната собственост, върху които ще трябва да се ремонтира или да се поставя модернизацията на новите технологии.
От моя гледна точка в текстовете има и притеснителни думички, които трябва много внимателно да бъдат обмислени между първо и второ гласуване. Наша е волята как да облекчим този процес. Мисля, че сегашният ред е достатъчно усложнен и трябва да се търси някакъв вариант. Благодаря.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря и аз.
Други желаещи да се изкажат?
Господин Аталай, заповядайте.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Колеги, и ние ще подкрепим с условностите, с идеята, че онези разрешителни режими, които Вие, откакто дойдохте на власт, ги увеличихте с 200%, дано да направим вече първата крачка да освобождаваме тежестите, които създаваме на бизнеса в тази част. Разбира се, и ние заедно с Вас ще разгледаме определените претенции, които в чл. 195 и надолу между първо и второ четене евентуално могат да се пипнат, за да може този закон да придобие този смисъл, който вносителят влага във философията.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, господин Аталай.
Други желаещи да се изкажат? Няма.
Подлагам на гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за устройство на територията, № 054-01-6, внесен от народния представител Спас Панчев.
Гласували: за – 14, против – 1, въздържали се – 6.
След това гласуване ще предложа на Народното събрание да приеме Законопроекта.
Благодаря на господин Панчев и на участващите в дискусията институции.
Преминаваме към:
ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИЯТА, № 054-01-12, ВНЕСЕН ОТ ЮЛИАН АНГЕЛОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ.
Уважаеми колеги, тъй като съм един от вносителите на Законопроекта, ще кажа, че става дума за липсата на законова уредба. (Шум и реплики.)
Моля да гласуваме удължаване на времето за провеждане на заседанието до приключване на работата ни по дневния ред.
Гласували: за – 21, против и въздържали се – няма.
Единодушно се приема предложението.
Става дума за липсата на законова делегация на общините да приемат наредби, с които да уреждат управлението и вътрешния ред на гробищните паркове, реда и условията за погребения и кремация, ползването и благоустрояването на гробните и урнови места и свързаните с тях дейности на територията на общината.
Би трябвало в такава наредба да се определят и изискванията към търговците, извършващи погребения, строително-монтажни и прочее дейности на територията на гробищните паркове, които знаете, че са от изключително значение за всяка една общност.
С настоящия законов текст, който е само от една алинея, се предвижда такава възможност за общините.
Имаме становища на няколко организации.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Кой ще представи Законопроекта?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Аз току-що го представих. (Шум и реплики.)
РАМАДАН АТАЛАЙ: Вносителят къде е ?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Аз съм един от вносителите.
Искате ли по-подробно?
РАМАДАН АТАЛАЙ: Кой Законопроект гледаме. Ние сме отворили един материал, в който не четем Вашето име.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Там е.
Заповядайте, господин Генов.
МАНОЛ ГЕНОВ: Господин Председател, пропуснахте миналата седмица тази поправка да я вкарате през Закона за безопасност на ядрената енергетика. (Оживление.) Беше удобен момент за тази поправка в Преходни и заключителни разпоредби в Закона за устройство на територията, да се вкара оттам. Видяхте тогава какво стана с един такъв опит, така че бъдете мъдри, като господин Валери Симеонов, който миналата седмица си изтегли предложението по този въпрос.
Мотивите и аргументите ми са много. Правим нов Закон за устройство на територията, така ли? Прави се, а ние сега тук вкарваме това… (Шум и реплики.)
Тук виждам доста колеги от ГЕРБ, които са подписали през декември месец 2017 г. под един законопроект. Мога ли да зачета малко от мотивите на колегите от ГЕРБ, които са вносители? Гледам, че и господин Ненков тук се е подписал. (Реплики.) Да, подписал си се, господин Ненков.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Те вероятно са го оттеглили този законопроект?
МАНОЛ ГЕНОВ: Да зачета малко от мотивите защо е необходимо да се внася този закон. Той е вкаран на 15.12.2017 г. На първо място е Вежди Рашидов…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Кой е този законопроект? Ако е за гробищните паркове, той е оттеглен.
МАНОЛ ГЕНОВ: Не, аз искам да зачета Вашите мотиви само:
Може да се смята, че това е лобистка поправка и е опит да се заобиколи влязло в сила Решение на Административен съд, София, номер еди-кой си, Решение на ВАС еди-кое си.
В мотивите се коментира, че трябва да има закон и затова се вмъква този текст в закон, но, господа вносители, ВАС и досегашната съдебна практика показва, че не става дума за кой да е закон, а за специален закон за погребална дейност. (Шум и реплики.)
Това са мотивите Ви! (Силен шум.)
Отивам на мотивите:
„Недопустим е регламентът на тази дейност в момента, с който общините с отделни подзаконови нормативни актове по различен начин уреждат погребалните и траурно-обредните действия на своите територии. Именно затова е належаща необходимостта от приемането на закон, който да уеднакви и трайно да уреди тези обществени отношения. С предлаганите (тогава от Ваша страна) законови разпоредби ще се наложат точни и ясни правила за общините, за юридическите лица и за отделните граждани, които са пряко свързани с осъществяването на тези дейности.“
Още един абзац и приключвам:
„Разнопосочна правна основа е действащата към момента нормативна уредба, която делегира правомощия на всеки общински съвет да приеме собствени правила в областта на погребалната и траурно-обредната дейност. По този начин се създава разнопосочна практика по упражняването на една и съща дейност от съответните общини, което е и предпоставка за търсене на съдействие за решаване на споровете по съдебен ред.“
Приключвам с цитатите. Има доста още цитати, тук написани. И не мога да разбера. Под това всичко тук колеги са се подписали. Това всичко го предлагате, пък сега пак, поради някакви неясни такива имагинерни, предполагаеми причини, може би и хипотези внасяте нещо и искате да го подкрепите в съвсем обратна посока.
Така че, господин Председател, понеже Вие от името на вносителите направихте представянето, Ви призовавам още веднъж наистина да проявите мъдрост и да го оттеглите.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, господин Генов.
Не знаех, че ще направите изказване, иначе не бих Ви дал думата, защото е редно да я дадем на неправителствената организация Съюз на погребалните фирми в България, но Вие им взехте голяма част от мотивите, сега може би ще се чувстват ощетени.
МАНОЛ ГЕНОВ: Вие искате да погребете погребалните фирми! (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Ако желаете думата от Съюза, заповядайте.
АТАНАС АРГИРОВ: Да се представя – Атанас Аргиров се казвам, председател съм на Управителния съвет на Съюза на погребалните фирми в България, и съм член на Борда на Световната организация и ковчежник на същата организация – Световната федерация на погребалните асоциации FIAT-IFTA, призната световна организация с представителство в ООН и в ЮНЕСКО. Сто страни по света имаме като членове, от всякакво естество.
Както сме изразили в нашето становище, ние не подкрепяме така предложения текст, защото той ни връща там, откъдето започнахме преди 30 години. Казвам Ви го като човек, който се занимава с тази дейност и правя едно предложение, което сега чувам, че съвпада с депутата от БСП господин Генов.
Предлагам Ви като човек с експертиза, човек, който достатъчно е работил по темата. Аз съм правил първия Европейски стандарт и този, който е втори, от декември месец, Европейски стандарт за погребални услуги. В момента е качен в БИС (Български институт за стандартизация) само на английски език. Аз съм участвал в изготвянето му на четири заседания в Европа. (Шум и реплики.)
Казвам, предлагам това предложение да се оттегли и сега ще се аргументирам защо. Не, че не е необходимо. И сега в Закона за административните актове общините правят наредби. И те могат да си направят наредба, само да е законосъобразна, нищо друго.
Госпожа министърката беше тук, аз разговарях с нея, след един месец има подготвен проект за закон, който ще бъде внесен тук, при Вас, в тази комисия. Този закон, който де факто е върнат, оттеглен, се работи в момента.
Вие и да приемете този текст, ще Ви трябва поне още един месец да мине, хайде, може да стане и по-бързо, за да се приеме от Народното събрание. И какво правим, като след един месец ще дойде целия закон, с всичко?
Задавам един подвъпрос, защото аз имам тази експертиза: кой може да ми даде точна дефиниция на понятието „траурно-обредна дейност“? Има ли един такъв човек? Няма! (Шум и реплики.)
Ние направихме в Съюза и с други колеги от бранша обосновка, описахме какво ще се включва, за да може КЗК да се изкаже и в едно от решенията си да напише какво е траурно-обредна дейност. Сега това е залегнало в новите проекти, във всички проекти, които до тук са били.
Ние сме разглеждали и предишния вариант в 2012 г., и този вариант от 2017 г., и сегашния, а когато той бъде качен официално, ще разгледаме и новия вариант. В този вариант, първо, ще се регламентира точно и ясно какво значи траурно-обредна дейност и тогава да възложиш на някой да направи регламент за тази траурно-обредна дейност.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Добре. Благодаря. Разбрахме.
АТАНАС АРГИРОВ: Благодаря и аз.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Колеги, господин Аталай желаеше да се изкаже.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря Ви.
Господин Председател, ние няма да подкрепим този законопроект, не защото е внесен от Вас, а защото това е един обтекаем текст, който не решава нищо, а създава проблеми.
Имам чувството, че целият текст е написан така, че обяснява как и по какъв начин да се уредят взаимоотношенията при каменоделските услуги, какво означава общинският съвет да определи реда и условията за погребенията. Какво решава общинският съвет?
За мен този текст, дори и за кремациите, какво общинският съвет ще реши за условията и реда с кремациите? В общинския съвет има ли експерти и специалисти, които кремират? (Оживление.)
За какво говорим, колеги? Разбирам Вашия опит по някакъв начин явно да подредите толкова лошия бизнес, но който е изпращал на гробищата близък се е сблъсквал с тези неща, но този текст не решава нито един от тези въпроси. Този текст не решава нито един проблем на гробищните паркове.
Повече не искам да говоря, защото сигурно ще вляза в емоционално изказване.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря на господин Аталай.
Господин Бонев, заповядайте за изказване.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: По влиянието на Законопроекта – то не е хубаво така да се говори, че работим за нашето бъдеще, колко е брутално…
Виждам, че има Наредба № 2 от 21 април 2011 г. за здравните изисквания към гробищните паркове и погребването и пренасянето на покойници. Това е един от действащите нормативни актове към настоящия момент – наредба, издадена от министъра на здравеопазването.
Между другото, има текстове, които уреждат надгробните плочи, поставянето, всичко останало, визирайки търговската дейност, немислено е да го решаваме през Закона за устройство на територията, тоест респективно през наредби. Може би наистина е редно през някой друг закон да се направи, защото всичко се свежда до това, господин Аталай го каза, за каменоделските услуги, изобщо за организацията на парковете.
Мисля, че редът за подредбата, добронамерено го казвам, може би е през друг закон, а не през ЗУТ точно! (Реплики.) Може и през здравеопазването… (Шум и реплики.)
За жалост – няма. Аз затова казвам. В Закона за устройство на територията единствено е устройственото планиране и изграждането без разрешение на строеж за надгробни паметници.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря на господин Бонев.
Давам думата…
РАМАДАН АТАЛАЙ: Само една реплика!
Чух преди малко уважавания от мен Стефан Тодоров: намери дума за „гробища“. Колеги, въпреки възпитанието, културата и общата ни национална психология, крайно време е да говорим за гробищни паркове, защото ако започнем да говорим само за гробища, не е необходимо изобщо да внасяме закон.
Уважението, което е необходимо да го има на онези места, където отиват само живите, не можем да прекараме с един общо обтекаем текст, с миризма на определено уреждане на определени неща!
Дали има определение за траурна церемония, или няма, такъв един проблем не е проблем нито на този закон, а ще е общ проблем, ако наистина ще го има това, което каза колегата преди малко – един закон, който ще урежда всички онези взаимоотношения.
Най-после да кажем, че България е и в Европейския съюз. Да сядаме и да говорим, иначе наистина е пошло всичко това, което става. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря и аз.
Господин Тодоров, заповядай.
СТЕФАН ТОДОРОВ: Благодаря, господин Председател.
Само едно пояснение, ако може и господин Бонев да чуе, защото ми се струва, без значение кой как ще гласува, смесват се някакви понятия и се проявява неразбиране по отношение на това какво се урежда, първично ли се урежда, вторично ли и къде му е мястото.
Гробищните паркове и гробищата от гледна точка на здравно-хигиенните изисквания за извършване на погребенията, кремациите, и така нататък, са уредени на база на правомощия на министъра на здравеопазването, които произтичат от една обща разпоредба на Закона за здравето, за така наречените обекти за обществено ползване, които са в един много широк спектър, той да определи санитарно-хигиенните изисквания. Затова е и тази, въпросната наредба.
Като такива, гробищните паркове и гробищата са елемент на урбанизираните територии, от една страна, а от друга страна, те са елемент на зелената система със специфично предназначение. В главата на Закона за устройство на територията, където е уредена зелената система, изрично се посочени гробищните паркове като допълващи зелената система със специфично предназначение и те по своя характер са публична общинска собственост.
В същите разпоредби е предвидено, че общинските съвети приемат наредба за устройството на зелената система като цяло, тоест аргумент на по-силното основание – този, който приема наредба за устройството на цялата зелена система, трябва да приема и наредба по отношение на специфичните изисквания по отношение на зелените системи със специфично предназначение, каквито са гробищните паркове, защото предполагам, че сте съгласни, че не върви по един и същи начин, в един и същи нормативен акт да се уреди въпросът за Парка на свободата или Борисовата градина, или Западния парк, заедно с гробищните паркове. Нещата са коренно различни.
Общините и досега имат наредби „от време оно“, както се казва, те имат своето право и основание да уредят въпроса, свързан с гробищните паркове, най-малкото защото това е урбанизирана територия, която подлежи на тяхна регулация, на второ място, тъй като това са обекти на публичната общинска собственост и като такива те имат правното основание от Закона за общинската собственост да си уредят условията и реда за използване и предоставяне права на трети лица по отношение на случая – на гробищните паркове.
В Закона за местните данъци и такси са им регламентирани правомощията по отношение на таксите за гробните места.
И тъй като в различните наредби съществуват най-различни, повече или по-малко уредени въпроси относно това какво да се регулира в тези наредби, този текст, който е предложен, всъщност би могъл да претърпи известна редакция, ако се подкрепи на първо четене Законопроект. Той се опитва да даде рамката, тоест пълния обем от отношения, които трябва да бъдат уредени в наредбите на общинските съвети и там, където те не са уредени, да се доуредят с допълнение на досегашните наредби.
Нищо ново не се създава, не се изменя Законът за устройство на територията, както беше подхвърлено.
Мотивите, които господин Генов изчете, не са мотиви на онзи законопроект, защото онзи законопроект, както беше внесен, така беше оттеглен от вносителите. Това всъщност е становище на заинтересована организация, което прочетохте. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Колеги, не знам колко има нужда от тази реплика, но, заповядайте.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: И аз добронамерено ще кажа, дотолкова доколкото говорим за урбанизираните територии, гробища в урбанизирани територии, гробищни паркове извън урбанизирани територии.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Няма такива, моля Ви се! (Шум и реплики.)
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Извън урбанизираната територия – гробищният парк на град Перник е извън урбанизираната територия на града. (Шум и реплики.) Самият той е урбанизиран. (Реплики.)
Моята вметка е, че не би следвало през ЗУТ да пишем наредби, които наредби за десет общини ще бъдат с десет различни насоки. Всяка една община ще реши по даден начин да направи своята наредба за поддържането на гробищните паркове.
И пак се връщаме, тоест заменяме 30-годишната практика с недействащи наредби или полудействащи наредби, или наредби на ръба на закона…
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Обаче наредби без законово основание, това е проблемът.
ЛЮБОМИР БОНЕВ: Ама, хубаво. Дайте да решим и да направим един закон и да приключи. Да се даде една обща форма за всички общини. Нещо такова да се направи.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Аз съм „за“, но, така или иначе, този закон го няма.
Колеги, ако има внесен такъв закон, аз предполагам, че вносителите с готовност ще изтеглят въпросния текст. Докато няма, не може да има оставен един правен хаос и общинските наредби да падат само на основание на това, че няма законова делегация за тяхното съставяне.
Заповядайте, господин Генов.
МАНОЛ ГЕНОВ: Влизаме в едно противоречие.
Господин Тодоров преди малко каза, че и сега съществуват такива наредби в общините, които регламентират тази дейност. Те, щом съществуват, би трябвало да бъдат денонсирани, бутнати по някакъв начин, за да не регламентират нищо.
Аз не знам какво ще уреди тази поправка сега по отношение на… Каква разлика ще има между предните и съществуващи наредби, и сега? Това ще бъде записано в закона и ще имаме там някакво си основание?! Ами, как съществуваха тези наредби досега – без закон, 30 години?
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Въпросът е риторичен за това как са съществували.
МАНОЛ ГЕНОВ: Нашите опасения са други. Не става въпрос тук за устройство на територията. Става въпрос, че имаме толкова малки общини, където кметът Х може да пише в наредбата: аз на моята територия забранявам да се погребват други хора, освен с християнско вероизповедание. Може ли да го напише в наредбата? Може!
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Не, не може, защото общинският съвет прави наредбата.
МАНОЛ ГЕНОВ: Може! Има достатъчно луди общински съвети и кметове, които могат да го направят това!
Може да напише, че паметници ще прави фирмата на Николай Александров. Нали? Ще му запише профила и ще стане така!
Проучете малко нещата. Има драстични примери на лобизъм в това отношение, прекаран през тези наредби, които съществуват. Това са нашите опасения. (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря, колеги.
Аз мисля, че всеки изрази мнението си. (Шум и реплики.)
Господин Шишков, много ли сте сигурен, че искате да се изкажете? Добре.
МЛАДЕН ШИШКОВ: Благодаря, господин Председател.
Аз предлагам да се ориентираме към приключване с няколко важни думи, които смятам, че ще повлияят върху дебата.
Никой не говори за това, че нямаме желание, нямаме намерение, че вратата е затворена за нов закон. Доколкото разбираме, такъв се подготвя, но докато влезе в сила такъв закон, знаете колко време минава и един чисто нов законопроект да бъде внесен и приет в залата.
Ние просто даваме възможност тези наредби, които са приети, да работят. Оттам нататък дебатът за нов закон предстои, така че нека да заключим с това и да спрем да говорим едно и също. Това ми е молбата.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Ами, ако това, което каза Стефан Тодоров преди малко, че тези наредби са незаконни?... (Шум и реплики.) Нищо не узаконявате! Вие нищо не узаконявате с този текст. С този текст създавате проблеми…
МЛАДЕН ШИШКОВ: В момента тези наредби са уязвими…
РАМАДАН АТАЛАЙ: Добре, тогава запишете, дайте да напишем… (Шум и реплики.)
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Много Ви се моля, не можем да говорим всички едновременно.
Господин Аталай прави реплика на господин Шишков.
РАМАДАН АТАЛАЙ: Напишете тогава, че общинският съвет приема наредба, с която урежда управлението и вътрешния ред на гробищния парк, и да приключим. Какво ми подреждате? Да не изпуснете случайно лотарията и тотото и след това да се усетите?! (Оживление.) Затова става въпрос. Ако не е сериозно, ще е смешно!
Не за първо гласуване, изобщо не трябва да го има този текст. Изобщо не трябва!
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Изразихте становището си, господин Аталай. То беше чуто.
Господин Шишков, имате право на дуплика.
МЛАДЕН ШИШКОВ: Благодаря. В момента сме на първо гласуване. Имате възможност да направите предложения между първо и второ, но нека да не затваряме вратите нито за закона, нито за наредбите. Това е моето предложение.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Колеги, закривам дебата.
Гласуваме по предложения законопроект.
Гласували: за – 11, против – 9, въздържали се – 1. (Шум и реплики.)
Колеги, приключи гледането на точката! Много Ви моля, има някакъв ред в Комисията!
Продължаваме работа с точка, свързана със здравеопазването, тоест:
ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЛЕЧЕБНИТЕ ЗАВЕДЕНИЯ, № 002-01-3, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ.
Моля представител на вносителя да представи Законопроекта.
Моля за съвсем кратко представяне от гледна точка на ангажиментите на общините по този закон.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЖЕНИ НАЧЕВА: Добър ден!
Уважаеми господин Председател, дами и господа! Основна цел на предложените промени е да се изпълнят ангажиментите, възложени с Решение на Министерския съвет във връзка с намаляване на административната тежест.
Предлагат се основно промени в режима по издаване на разрешения за осъществяване на лечебна дейност и регистрационния режим на лечебните заведения за извънболнична помощ и хосписите. В тази връзка, при извършването на комплексна оценка за разширяване на дейността или създаване на нови лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, да се използва по-широка група индикатори за предоставените здравни услуги на определена територия, които да дават възможност за по-безпристрастна и комплексна оценка за реалното потребление на медицинска помощ.
Предлага се дефиниция на понятието „територия на лечебното заведение“, защото знаете, че в Закона има определени изисквания, свързани с прилагането на чл. 9, ал. 6, съгласно който на територията на държавно или общинско лечебно заведение не може да осъществява дейност друго лечебно заведение или ако може да осъществява дейност, двете лечебни заведения трябва да извършват различни медицински дейности, а не дублиращи се и в тази връзка считаме, че е необходимо прецизиране на понятието „територия на лечебното заведение“.
Предлагаме промени в Закона за здравното осигуряване и в Закона за трансплантацията на органи и тъкани, които прецизират действащи разпоредби и са свързани преди всичко също с прилагане на административните режими в тези сфери.
Предвижда се механизъм, който дава възможност на общините, общински лечебни заведения за извънболнична помощ, когато те са единствени на територията на населеното място да се предоставят целеви субсидии от съответната община за текущ ремонт на дълготрайни материални активи на тези лечебни заведения за извънболнична помощ.
ПРЕДС. ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ: Благодаря Ви, госпожо Заместник-министър.
Това е частта, която касае нас, като комисия.
Има ли изказвания? Няма.
Моля, който е съгласен с предложените промени със Законопроекта, да гласува.
Гласували: за – 12, против – няма, въздържали се – 2.
Приема се.
Благодаря, с това изчерпахме дневния ред.
Обявявам заседанието за закрито.
(Закрито в 17,05 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ИСКРЕН ВЕСЕЛИНОВ
Стенограф:
Вася ЙОРДАНОВА