Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
05/06/2019
Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Унгария за уреждане на въпросите относно недвижимите имоти за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща, подписано във Вашингтон на 4 април 2019 г., № 902-02-14, внесен от Министерски съвет на 27 май 2019 г.
На заседание, проведено на 5 юни 2019 г., Комисията по външна политика разгледа Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Унгария за уреждане на въпросите относно недвижимите имоти за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща, внесен от Министерски съвет на 27 май 2019 г.
Мотивите към законопроекта бяха представени от Калин Анастасов, главен секретар на Министерство на външните работи.
Споразумението между правителството на Република България и правителството на Унгария за уреждане на въпросите относно недвижимите имоти за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща е разработено от двете страни при предварителни консултации и преговори въз основа на общоприетите принципи и норми на международното право.
От една страна в съответствие с чл. 1 на сключеното междуправителствено споразумение, българската държава ще придобие безвъзмездно правото на собственост върху два поземлени имота в Будапеща, свободни от каквито и да било тежести, като й се дава правото свободно да управлява и да се разпорежда с поземлените имоти, както и с настоящите и бъдещите сгради, построени върху тях. Документите, удостоверяващи местонахождението, площта и границите на тези имоти са неразделна част от споразумението.
От друга страна съгласно чл. 2 от споразумението, унгарската страна се задължава да заплати на българската държава сума в размер 4 000 000 евро, представляваща финансова компенсация за придобиване на пълни и изключителни права върху други имоти, в Будапеща, които са били предоставени на българската страна по силата на спогодба от 1980 г.
С влизането в сила на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Унгария за уреждане на въпросите относно недвижимите имоти за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща се решава окончателно откритият от повече от четиринадесет години проблем с недвижимите имоти, предоставени за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща, Унгария, възникнал за Република България по повод прилагането на Спогодбата от 1980 г.
При условията, посочени в настоящото споразумение се прекратява действието на Спогодбата между правителството на Народна република България и правителството на Унгарската народна република за предоставяне на трайно ползване на парцели и за строителството на жилища за служителите на Посолството на Народна република България в Будапеща и за условията на строителство, подписана на 6 декември 1980 г. в гр. Будапеща, както и на Спогодбата между правителството на Народна република България и правителството на Унгарската народна република за предоставяне за трайно ползване на парцел за строителството на административна сграда за нуждите на Търговското представителство при посолството на Народна република България в Будапеща, подписана на 17 март 1981 г. в гр. Будапеща.
Настоящето споразумение подлежи на ратифициране със закон на основание чл. 85, ал. 1, т. 7 от Конституцията на Република България.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 16 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание, да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението между правителството на Република България и правителството на Унгария за уреждане на въпросите относно недвижимите имоти за нуждите на дипломатическото представителство на Република България в Будапеща, подписано във Вашингтон на 4 април 2019 г., № 902-02-14, внесен от Министерски съвет на 27 май 2019 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА