Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
04/09/2019
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за борба с трафика на хора, № 902-01-36, внесен от Министерски съвет на 08.07.2019 г.
На свое редовно заседание, проведено на 4 септември 2019 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за борба с трафика на хора, № 902-01-36, внесен от Министерския съвет на 08.07.2019г.
От името на вносителя, законопроектът беше представен от г-н Стефан Балабанов – заместник-министър на вътрешните работи и член на Националната комисия за борба с трафика на хора.
Подчертано беше, че предложените в законопроекта изменения и допълнения на Закона за борба с трафика на хора целят създаване на национална законова рамка за прилагане на международните правни инструменти, по които Република България е страна, както и отстраняване на противоречия в разпоредби, които от практиката досега са се показали като неприложими. Чрез промените, които се предлагат продължава развитието на институционалната рамка за противодействие на трафика на хора, както и на националния механизъм за насочване и подпомагане на жертвите на този трафик.
По отношение на синхронизирането на националната правна уредба с изискванията на международните правни норми, се създава възможност за ефективно прилагане на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора, която е ратифицирана от 40-то Народно събрание на 7 март 2007 г. Отразени са и препоръките на Експертната група за борба с трафика на хора (ГРЕТА), която е част от механизма за оценка на Съвета на Европа, чрез която се осигурява съответната защита на правата на жертвите на трафик. Приемането на измененията и допълненията в закона ще доведе и до съответна промяна в Правилника за приютите за временно настаняване и центровете за закрила и помощ на жертвите на трафик на хора.
Чрез предлаганите промени се регламентира и международно-правният статут на Националната комисия за борба с трафика на хора.
Дългогодишната практика на тази комисия, показва, че след първоначалното възстановяване, жертвите на трафик имат нужда от съдействие за последваща реинтеграция в обществото.
Вносителите заявяват, че издръжката на откритите от Националната комисия приюти за последваща реинтеграция ще става в рамките на бюджета на комисията, като това няма да доведе до въздействие върху държавния бюджет. Държавният бюджет ще финансира само издръжката на създадените от Националната комисия приюти и центрове в рамките на приетия бюджет на комисията. Тези приюти и цетрове ще се откриват и закриват в съответствие с възникването, респективно отпадането на съответната необходимост за това.
След промените в Закона за ДАНС през 2015 г. от нейната дейност е отпаднала борбата с трафика на хора, поради което се предлага представителят на Държавна Агенция „Национална сигурност“ да отпадне от състава на Националната комисия за борба с трафика на хора. Участието на неправителствени организации в заседанията на Националната комисия ще се урежда с Правилника за нейната организация и дейност.
Специално внимание се обръща на закрилата и помощта за деца – жертви на трафик, вкл. издирването на техните семейства. Основната цел на промените в закона е фокусирането на дейностите по борбата с трафика на хора и съпътстващите ги други престъпления върху подпомагането и защитата на жертвите на трафик.
С предлагания законопроект Република България ще хармонизира своята правна система и дейност в тази област за по-добро прилагане на принципите и разпоредбите на Конвенцията на Съвета на Европа за борба с трафика на хора.
След проведените разисквания Комисията проведе гласуване, при което „За“ законопроекта гласуваха 15 народни представители, „Против“ 0 и 0 „Въздържали се“.
На основание на резултатите от проведеното гласуване Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за борба с трафика на хора, № 902-01-36, внесен от Министерския съвет на 08.07.2019 г.
ЗАМЕСТНИК – ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА :
ПЛАМЕН МАНУШЕВ