Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
09/12/2020
Законопроект за ратифициране на Устава на Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие № 002-02-21, внесен от Министерски съвет на 30.11.2020 г.
На своето редовно заседание, проведено на 9 декември 2020 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроекта за ратифициране на Устава на Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие № 002-02-21, внесен от Министерски съвет на 30.11.2020г.
Ратификацията на учредителния акт и Устава на Агенцията за ядрена енергия чрез закон е в съответствие с чл.85.ал.1, т.2 и т.4 от Конституцията на Република България.
Чрез Закона за ратификация България се ангажира да спазва правилата и процедурите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в областта на ядрената енергетика, ядрената безопасност, технологиите, науката, въпросите свързани с околната среда и икономическия живот. От своя страна Агенцията за ядрена енергия съдейства на своите страни-членки за поддържане на по-нататъшно развитие чрез международно сътрудничество в областта на правните, технологичните и научните основи, необходими за безопасно, екологосъобразно и икономично използване на ядрената енергия за мирни цели. Уставът на Агенцията за ядрена енергия от 20 декември 1957 г. е основополагащия документ за създаването на Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР).
Присъединяването на Република България към този орган на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) ще допринесе съществено за ускоряване на присъединяването на Република България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), както е залегнало в решението на Министерски съвет № 789 от 2017 г.
Членството в Агенцията за ядрена енергия изисква заплащане на годишен членски внос , който се индексира ежегодно. За 2021 г. този членски внос за България би бил 100 000 евро (195 583 лв.) и 6000 евро (11 735 лв.) за участие в Информационната банка на Агенцията за ядрена енергия. Тези разходи ще бъдат за сметка на приетия бюджет на Министерството на енергетиката за съответната година.
Въз основа на мотивите към законопроекта и на проведеното гласуване с 13 гласа „За“, с 0 гласа „Против“ и 0 гласа „Въздържали се“, Комисията по външна политика предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за ратифициране на Устава на Агенцията за ядрена енергия към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие № 002-02-21, внесен от Министерски съвет на 30.11.2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА :
ПЛАМЕН МАНУШЕВ