Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
27/01/2021

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.
    На свое редовно заседание, проведено на 27 януари 2021 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.
    От името на вносителя, законопроектът беше представен от г-н Евгени Стоянов – заместник-министър на правосъдието.
    Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея съответства на задължението на Република България за изпълнение на Регламент (ЕС)2017/1939 на Съвета от 12 октомври 2017 г. за установяване на засилено сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура. В чл.104 на този Регламент се уреждат отношенията с трети държави и международни организации, като държавите-членки на ЕС, участващи в засиленото сътрудничество за създаване на Европейска прокуратура са длъжни да признаят и посочат Европейската прокуратура за компетентен орган за целите на прилагането на сключени от тях многостранни международни споразумения за правна помощ по наказателно-правни дела.
    Със законопроекта се създава възможност на Европейската прокуратура, при упражняване на своите правомощия чрез европейски делегирани прокурори, да се смята за национален съдебен орган в държавите – членки, за целите на осъществяване на международна правна помощ с трети страни, като държавите извън ЕС, които са страни по Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и допълнителните протоколи към нея.
    България е страна по тази конвенция и по първия допълнителен протокол към нея от 1994 година, а от 2004 година и по втория допълнителен протокол. С настоящият законопроект се правят изменения в закона за ратификация на втория допълнителен протокол, въвежда се статута на Европейската прокуратура, като Република България декларира резерви по чл. 33 ал.2 и чл.20 на този протокол. В текста се заявява, че когато съвместен екип за разследване е предназначен да действа на територията на Република България, Европейската прокуратура може да действа в качеството си на „компетентен орган“ в съответствие с чл.20 само при споразумение със съдебните власти на Република България и в съответствие с Регламент (EC) 2017/1939 на Съвета и приложимото национално право.
    След проведените разисквания Комисията проведе гласуване, при което „За“ законопроекта гласуваха 16 народни представители, „Против“ 0 и 0 „Въздържали се“.
    На основание на резултатите от проведеното гласуване Комисията по външна политика предлага на Народното събрание на основание Чл. 85, ал.1, от Конституцията на Република България да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за ратифициране на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателно-правни въпроси и Допълнителния протокол към нея, Конвенцията за трансфер на осъдени лица и Европейската конвенция за екстрадиция с двата допълнителни протокола към нея, № 102-02-1, внесен от Министерски съвет на 18.01.2021 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА :
    ПЛАМЕН МАНУШЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума