Комисия по външна политика
12/07/2017 първо гласуване
Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Сърбия” CCI 2014TC16I5CB007 между правителството на Република България и правителството на Република Сърбия, № 702-02-6, внесен от Министерски съвет на 29 юни 2017 г.
На заседание, проведено на 12 юли 2017 година, Комисията по външна политика разгледа Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Сърбия” CCI 2014TC16I5CB007 между правителството на Република България и правителството на Република Сърбия, подписан за Република България на 15 декември 2016 г. и за Република Сърбия на 27 януари 2017 г.
Мотивите към законопроекта бяха представени от г-жа Деница Николова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.
С Решение № 654 на Министерския съвет от 18 септември 2014 г. Република България изрази съгласие със съдържанието на Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ - ИПП България – Сърбия“ CCI 2014TC16I5CB007 преди представянето й в Европейската комисия за одобряване, както и ангажиментите на Република България като държава - участник в програмата. Програмата е одобрена с Решение на Европейската комисия C(2015) 5444 от 30 юли 2015 г.
Това е една от програмите на Европейския съюз за трансгранично сътрудничество, в които страната ни участва през периода 2014-2020 година.
Съвместната стратегическа цел на регионалното сътрудничество между секторите и административните единици, която трябва да бъде постигната чрез Програмата, е да се насърчи балансираното и устойчиво развитие на трансграничния регион между България и Сърбия - интегриран в европейското пространство чрез интелигентен икономически растеж, приспособяване към промените в околната среда и подобряване на културата на обучение.
Териториалният обхват на програмата включва региони, разположени на границата между двете партниращи държави, а именно: областите Видин, Монтана, Враца, София област, Перник и Кюстендил на територията на Република България и областите Бор, Зайчар, Нишава, Топлица, Пирот, Ябланица и Пчиня на територията на Република Сърбия.
Общият размер на средствата по нея възлиза на 34 102 256 евро, от които 28 986 914 са от Инструмента за предприсъединителна помощ, а 5 115 342 от национално - публично съфинансиране, предоставено от двете държави.
Програмата ще функционира чрез три приоритетни оси, като разпределението на средствата по тях е както следва:
• Приоритетна ос 1 “Устойчив туризъм” – 35%;
• Приоритетна ос 2 “Младежи” – 25%;
• Приоритетна ос 3 “Околна среда” – 30%;
• Приоритетна ос 4 „Техническа помощ“ – 10%.
Бенефициенти по програмата могат да бъдат юридически лица, регистрирани в допустимия регион, като следва да са организации, които не генерират печалба.
Управляващ орган е Министерството на регионалното развитие и благоустройството на България, а Министерство по европейските въпроси на Турция изпълнява функциите на Национален орган.
За целите на изпълнението на Програмата е създаден Съвместен секретариат с главен офис в София, Република България, с клон в Ниш, Република Сърбия. Меморандумът урежда сформирането и работата на Съвместен комитет за наблюдение. За сертифициращ орган е определена дирекция „Национален фонд“ на Министерството на финансите на Република България, и Одитен орган – Изпълнителна агенция „Одит на средствата от ЕС“ към министъра на финансите на Република България. Управляващ орган по Програмата е Главна дирекция „Управление на териториалното сътрудничество“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството на Република България, а Национален партниращ орган е Службата за европейска интеграция на Република Сърбия.
С предложения за ратифициране със закон Меморандум се осигурява пълноправното участие на Република България в Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Сърбия” по линия на Инструмента за предприсъединителна помощ CCI 2014TC16I5CB007, като се определят правомощията на органите, отговорни за ефективното управление и изпълнение на програмата, в съответствие с поетите ангажименти от Република България. С меморандума се договаря националното съфинансиране по приоритетните оси и участието между партньорите от всяка държава.
Меморандумът за изпълнението на Програмата влиза в сила от датата на получаване по дипломатически път на втората от нотите, с която страните се уведомяват, че са изпълнени изискванията на съответните законодателства за влизането му в сила.
Меморандумът подлежи на ратифициране със закон от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 и 5 от Конституцията на Република България.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, Комисията по външна политика с 18 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“, предлага на Народното събрание, да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Меморандума за изпълнение на Програма за трансгранично сътрудничество „ИНТЕРРЕГ – ИПП България – Сърбия” CCI 2014TC16I5CB007 между правителството на Република България и правителството на Република Сърбия, № 702-02-6, внесен от Министерски съвет на 29 юни 2017 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА