Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
06/06/2018

    Законoпроект за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна, в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г.
    На редовно заседание, проведено на 6.06.2018 г., Комисията по външна политика разгледа внесения от Министерски съвет Законопроект за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна, в областта на европейските програми за спътникова навигация, подписано на 18 декември 2013 г. в Брюксел, Кралство Белгия.
    Мотивите по законопроекта бяха представени от заместник-министър на икономиката Лъчезар Борисов.
    Основание за подписване на споразумението е Резолюция „Глобални предизвикателства: пълноценно използване на европейските космически системи”, приета на 25 ноември 2010 г., с която Европейската комисия и Европейската космическа агенция се приканват да улеснят процеса за участието на държави членки, които не са едновременно членки на Европейския съюз и Европейската космическа агенция, във всички етапи на програмите за сътрудничество. Разработването на глобална навигационна система, проектирана специално за граждански цели, както и дългосрочното сътрудничество между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Швейцария, от друга, в областта на спътниковата навигация, е от общ интерес. Швейцария участва пряко в програмите „Галилео” и EGNOS още при етапите на тяхното определяне.
    Целта на настоящото споразумение е да насърчи, улесни и задълбочи дългосрочното сътрудничество между страните в областта на спътникова навигация под граждански контрол и по-специално участието на Швейцария в европейските програми за глобална навигационна система. За насърчаване и постигане на целите на споразумението, когато е целесъобразно, страните си сътрудничат по всички възникващи въпроси, свързани с глобална навигационна система, най-вече в рамките на Международната организация за гражданско въздухоплаване, Международната морска организация и Международния съюз по далекосъобщенията.
    Секторите, в които се извършват дейности за сътрудничество в областта на спътниковата навигация и отчитането на времето, са радиочестотен спектър, научноизследователска дейност и обучение, възлагане на обществени поръчки, сътрудничество в областта на промишлеността, права върху интелектуална собственост, контрол на износа, търговия и развитие на пазара, стандарти, сертифициране и регулаторни мерки, сигурност, обмен на класифицирана информация, обмен на персонал и достъп до услуги.
    За периода 2008-2013 г. вноската на Швейцария в европейските програми за ГНСС възлиза на 80 050 870 евро. За периода 2014 г. и следващите години вноската на Швейцария се плаща ежегодно.
    Представители на Швейцария получават покана да участват като наблюдатели в комитетите, създадени за управлението, развитието и изпълнението на дейностите в рамките на европейските програми за глобална навигационна система, съгласно съответните разпоредби и процедури и без право на гласуване.
    Всяка страна може след консултации в рамките на Съвместния комитет да вземе съответните предпазни мерки, включително прекратяване на една или няколко дейности за сътрудничество, ако прецени, че в отношенията между страните вече не е гарантирана равностойна степен на контрол на износа или сигурност.
    Споразумението влиза в сила на първия ден от втория месец след датата на последната нотификация за одобрението му от страните, което се извършва съобразно техните вътрешни процедури. То се сключва за неопределен срок. По отношение на частите от споразумението, попадащи в областта на компетентност на Европейския съюз, Швейцария и Европейския съюз се договарят да го прилагат временно от първия ден на месеца, последващ датата на втората нотификация за одобрение.
    Споразумението подлежи на ратификация на основание чл. 85, ал. 1, т. 5 от Конституцията на Република България.
    Въз основа на проведената дискусия и гласуване, Комисията по външна политика с 15 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа „въздържал се“ предлага на Народното събрание да приеме на първо четене, внесения от Министерския съвет проект на Закон за ратифициране на Споразумението между Европейския съюз и неговите държави членки, от една страна, и Конфедерация Швейцария, от друга страна, в областта на европейските програми за спътникова навигация, № 802-02-14, внесен от Министерски съвет на 29.05.2018 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:

    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА
    Форма за търсене
    Ключова дума