Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
13/02/2019
Представяне на Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 година № 902-00-3, внесена от Министерски съвет на 24.01.2019 година и приемане на предложения за Годишна работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз в съответствие с член 118, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание
На редовно заседание, проведено на 13 февруари 2019 година, Комисията по външна политика разгледа Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 година, приет с решение на Министерски съвет № 40 от 24 януари 2019 година. Програмата беше представена от заместник-министъра на външните работи Емилия Кралева.
В съответствие с член 105, ал. 4 от Конституцията на Република България, Министерски съвет информира предварително Народното събрание и дава отчет за своите действия, когато участва в разработването и приемането на актове на Европейския съюз. Съгласно Договора от Лисабон на националните парламенти е отредена засилена роля в процеса на вземане на решения от Европейския съюз и съответно по-голямо влияние при формулирането на европейските политики. В тази връзка Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз съдържа списък на проектите на актове на институциите на Европейския съюз, по които Народното събрание осъществява наблюдение и контрол.
Въз основа на представената Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз и като се взема предвид Работната програма на Европейската комисия за 2019 година и предложените законодателни и незаконодателни инициативи, Комисията по външна политика в рамките на своите компетенции предлага в проекта на Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз да бъде включено „Съобщение относно визовата реципрочност“. Инициативата е незаконодателна и проследява напредъка към постигане на пълна визова реципрочност със Съединените американски щати, които останаха единствената трета държава в списъка на държавите с безвизов режим за Европейския съюз, която не предоставя безвизов достъп за всички граждани на държави-членки на Европейския съюз. Инициативата за визова реципрочност е от особено значение, тъй като България е една от петте засегнати държави членки, чиито граждани все още се нуждаят от виза, за да пътуват до Съединените американски щати.
Въз основа на проведеното обсъждане и последвалото гласуване, предложението е прието с 14 гласа „за“, 0 гласа „против“ и 0 гласа “въздържал се“.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ВЪНШНА ПОЛИТИКА:
ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА