Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
26/07/2017
    Представяне, обсъждане и приемане на Проект на решение на Четиридесет и четвъртото Народно събрание на Република България за приемане на Календар на Парламентарното измерение на българското председателство на Съвета на Европейския съюз, 1 януари - 30 юни 2018 г., № 754-02-66, внесен от Джема Маринова Грозданова и Кристиан Иванов Вигенин на 24 юли 2017 г.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Уважаеми колеги, поради вероятността днешното заседание на Народното събрание да бъде удължено, решихме с председателя на Комисията по външна политика да изтеглим съвместното заседание за почивката сега, за да може да приключим съвместната работа и след това всяка от комисиите следобеда да може да продължи по своята програма, със съответния си дневен ред.
    Двете комисии, които днес са заедно тук, всяка поотделно има кворум, така че може да започнем нашето заседание.
    Предлагам, първо, да приемем в дневния ред точка единствена:
    1. Представяне, обсъждане и приемане на Проект на решение на Четиридесет и четвъртото народно събрание на Република България за приемане на Календар на Парламентарното измерение на българското председателство на Съвета на Европейския съюз,
    1 януари – 30 юни 2018 г., № 754-02-66, внесен от Джема Маринова Грозданова и Кристиан Иванов Вигенин на 24 юли 2017 г.
    Други предложения по дневния ред има ли? Не виждам.
    Който е съгласен, моля да гласува. Двете комисии заедно гласуват.
    За – всички, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема.
    Давам думата на госпожа Грозданова да представи Проекта.
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Колеги, добър ден!
    Благодаря Ви, че се отзовахте на нашата покана, но по-добре така, защото не се знае следобед как ще се развият нещата в пленарната зала.
    От името на вносител искам да кажа, че целта на този Проект на решение, който в петък ще стане решение на Народното събрание при гласуването му в зала, е да се официализира Календарът на Парламентарното измерение на председателството.
    В него се включват шест срещи – пет от които задължителни. Четири от задължителните срещи ще се проведат в София, една от тях в Брюксел. Имаме една среща по наша инициатива на председателите на комисиите по енергетика, защото смятаме, че темата е важна и трябва да се постави по време на нашето председателство.
    Предполагам, че сте прочели Проекта на решение. Ако искате, ще кажем кои са тези срещи. На две от срещите основен отговорник е Комисията по европейските въпроси. Това са председателски КОСАК и пленарен КОСАК. Едната в началото на председателството, другата в края на председателството.
    Конференцията по обща външна политика и политика за сигурност, на която очакваме върховния представител Могерини да дойде. Това е традиция, разбира се, но понякога се случва и да няма възможност да присъства.
    И конференцията по чл. 13 от Договора, която се провежда в Брюксел, по теми за стабилност, икономическа координация и управление в Европейския съюз.
    И една нова среща, нов формат за парламентарно наблюдение на Европол, която ще бъде интересна. България за първи път ще я провежда в София през месец март.
    Всичко това е договорено по дати с Европейския парламент и с нашето Постоянно представителство в Брюксел. Има минимална вероятност датите, които са заложени, имам предвид Конференцията по обща външна политика и политика за сигурност да бъде променена, но тя ще бъде предварително ясна. И тъй като не можем да се съобразяваме само с тази дата, ние сме я заложили така, както засега е потвърдена, но е възможно само в нея да има промяна.
    Призовавам Ви да подкрепим решението. И отново повтарям, че то е с цел да има яснота за това какво ще се прави по време на Парламентарното измерение. Благодаря.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря, госпожо Грозданова.
    Имате думата, колеги, ако има някакви въпроси във връзка с това.
    Докато обмисляте, да кажа, че тече и организационната подготовка за председателството. Наесен, разбира се, ще започне активната част. Но от гледна точка на подготовката и необходимостта да започне работа не само по програмата на тези събития, но и в бюджетната подкрепа и за поканването на съответни гости, лектори, участници, имаме нужда максимално бързо да бъде формализиран този проект. Той всъщност се обсъжда още от предишния състав на Народното събрание.
    Заповядайте, госпожо Грозданова.
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Извинявайте, колеги. Имаме препоръка от Правния ни отдел за отпадане в Решението в заглавието на „Четиридесет и четвъртото народно събрание на Република България“, защото става ясно в неговия край, и става: „Решение за приемане на Календар на Парламентарното измерение на българското председателство на Съвета на Европейския съюз“ със съответните дати.
    И в основанието остава: „Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията“, но не е необходимо да се цитира Правилникът – чл. 88, ал. 1. Това са корекциите.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Заповядайте, господин Жаблянов.
    ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Съществуват ли възможности за разширяване на Календара с допълнителни решения на Народното събрание след това, или това е Календарът, който приемаме?
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Това е Календарът. Както Ви казах, той е съобразен с всички институции до момента и няма възможност за разширяване. Има възможност за срещи, но не в такъв обхват и обем, каквито са предложени тук. Пет задължителни, една от наша страна предложена среща за комисиите по енергетика. Този процес тече от миналия мандат на Народното събрание. Самите комисии бяха уведомени да предложат и спрямо предложенията, които са направени към председателя тогава на Народното събрание, са изработени тези срещи. Пак казвам, пет от тях задължителни и ние не можем да избягаме от тях. Предполагам, че питате за допълнителните срещи.
    ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: И още един въпрос. Понеже прави впечатление нивото, на което ще бъдат срещите, не се ли предвижда среща на председатели на парламенти?
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Това е допълнителна среща в техния календар, която не влиза в Календара на така нареченото „Парламентарно измерение“.
    ВАЛЕРИ ЖАБЛЯНОВ: Тя е извън Календара?
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Тя е извън Календара, но съществува по правило, не помня в коя част. Мисля, че във втората половина на всяка година, тоест срещата ще бъде в София, но по време на австрийското председателство – на председателите на парламенти.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Заповядайте, господин Иванов.
    ИВАН ВАЛЕНТИНОВ ИВАНОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми колеги! Наистина своевременно определяме събитията, които ще се проведат в Парламентарното измерение. Въпросът ми е: кога ще бъде определена конкретната тематика на отделните събития? Предполагам, че пак трябва да бъде под формата на съвместно заседание, защото практиката досега – аз съм присъствал на подобни заседания, тематиката на срещите предварително се обявява, за да могат и самите участници да се подготвят. Времето така или иначе върви. Знаете, че има и определени draft conclusions, които се представят на съответните участници, за да могат да направят своите предложения. Така че във времето имаме ли някаква яснота кога можем да определим съответната тематика на тези срещи? Благодаря.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Благодаря и аз.
    По принцип въпрос на самите комисии е да предложат съответните предложения по това какви точно теми да бъдат обсъждани. Те се съгласуват и с останалите председатели и съответно комисии от така наречената „тройка“. Тоест в нашия случай това са Малта и Естония, но наша е водещата роля. След това, естествено, има тук специален отдел, който е по председателството. Той ще съдейства по това – както по формулирането на предложенията, така и след това по координацията. И, разбира се, нормално и логично е на равнище и председател на парламента, и със съдействието на комисиите по европейски въпроси и по външна политика, когато това се налага, да се финализира този процес. Но аз смятам, че вече към края на септември трябва да има яснота, особено за срещите, които са в първата половина на председателството.
    Колкото по-рано, моето мнение, толкова по-добре, за да може съответно да се гарантира участието на еврокомисари, на висши представители, което ще придаде допълнителна тежест на самите срещи. А освен това тази координация ще бъде необходима, за да може в различните формати, особено някои от тях, да има теми, които да се преливат или да се припокриват, за да може нашето послание да бъде забелязано. (Реплики.) А вече пък нашият принос като парламент към приоритетите на председателството по Проекта за програма, който беше представен през юли, също предстои да го финализираме – предполагам, че септември, най-късно началото на октомври. По този график мисля, че още нямаме решение как ще се случи, но така или иначе той ще мине през всички комисии. Тоест, от една страна, имаме нашия принос към приоритетите на председателството, на правителственото равнище, така да се кажа, а другото е вече нашата работа като Парламентарно измерение.
    Ако няма други въпроси, предложения, предлагам да гласуваме предложеното Решение, с направените от госпожа Грозданова корекции.
    Който е съгласен, моля да гласува.
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Заедно ще гласуваме.
    ПРЕДС. КРИСТИАН ВИГЕНИН: Да, разбира се.
    За – всички, против и въздържали се – няма.
    Единодушно се приема.
    Остава и в петък, сходно с това единодушие да гласуваме и в пленарната зала, за да може, както се казва, да отпочнем работата.
    Използвам случая да Ви пожелая приятна почивка. Това, което ни предстои – да финализираме добре тази седмица, да си починем през август, и септември вече започва наистина сериозната работа по председателството. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Благодаря Ви и аз.
    Закриваме заседанието.

    (Закрито в 11,50 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛИ:
    Джема Грозданова

    Кристиан Вигенин
    Форма за търсене
    Ключова дума