Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по външна политика
Комисия по външна политика
23/01/2019
    1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), № 902-02-2, внесен от Министерския съвет на 14 януари 2019 г.
    2. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Хърватия госпожа Генка Георгиева.
    3. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Ливан господин Боян Белев.
    4. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Индия госпожа Елеонора Димитрова.
    5. Разни.
    Към протокола се прилага Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по външна политика.
    Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от заместник-председателя на Комисията господин Пламен Манушев.

    * * *

    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Добър ден колеги!
    Имаме кворум.
    Откривам редовното заседание на Комисията по външна политика.
    Дневният ред на днешното заседание е:
    1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), № 902-02-2, внесен от Министерски съвет на 14 януари 2019 г.
    2. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Хърватия госпожа Генка Георгиева.
    3. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Ливан господин Боян Белев.
    4. Представяне на новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Република България в Индия госпожа Елеонора Димитрова.
    5. Разни.
    Моля, който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
    За – 13, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред се приема.
    Гости в Комисията ще бъдат днес генерал Атанас Запрянов – заместник-министър на отбраната., който ще представи Законопроекта за ратифициране на Меморандума, и по т. 2, 3 и 4 господин Юрий Щерк – заместник-министър на външните работи.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА МЕМОРАНДУМА ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА ХЪРВАТИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА УНГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЯ ОТНОСНО СЪЗДАВАНЕТО НА МНОГОНАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПОДГОТОВКА НА АВИАЦИЯ ЗА СПЕЦИАЛНИ ОПЕРАЦИИ (МППАСО), № 902-02-2, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИ СЪВЕТ НА 14 ЯНУАРИ 2019 Г.
    Заповядайте, господин Генерал.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря Ви, господин Председателстващ.
    Уважаеми дами и господа народни представители, съгласно Решение на Министерския съвет, извлечение от Протокол № 38 от заседанието на 3 октомври 2018 г. бях упълномощен да подпиша Меморандум за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО) при условията на последваща ратификация.
    Меморандумът беше подписан на 4 октомври 2018 г. в гр. Брюксел, Белгия по време на срещата на министрите на отбраната на страните – членки от Алианса.
    Меморандумът за разбирателство установява обща рамка сред участниците за създаването и функционирането на Многонационалния център като определя неговите цели, задачи, организация, структура на управление и финансиране. Центърът за подготовка ще бъде разположен в град Задар, Република Хърватия. Българските военновъздушни сили ще участват с един военнослужещ в състава на Центъра, а авиационни екипажи ще провеждат периодично своята специализирана подготовка.
    Изграждането на Общ център за подготовка на авиационните формирования за специални операции на четирите участващи държави оптимизира разходите за обучение и подготовка на авиационните екипажи. Участието ни в Центъра ще допринесе за получаване и последващо поддържане на подготовка на авиационните екипажи, съгласно стандартите на НАТО, както и ще повиши оперативната съвместимост със съюзниците от Алианса.
    Щабът на силите за специални операции на НАТО силно подкрепя инициативата и ще подпомага подготовката в Многонационалния център с инструктори, методическа помощ и съветници , което ще гарантира в най-висока степен придобиването на необходимата подготовка.
    Като се има предвид, че Министерството на отбраната към момента не разполага със способности за подготовка на авиационните екипажи за специални операции на наша територия и не е планирано придобиването и създаването на такива, с които да се постигнат изискванията на цел на силите F 3113 от Пакета „Цели на способностите 2017“ за НАТО участието в Центъра е без алтернатива.
    Финансовите средства за изпълнение на националните ангажименти по прилагане на Меморандума ще бъдат осигурявани от бюджета на Министерството на отбраната за съответната календарна година.
    Меморандумът следва да бъде подложен на процедура по ратификация от Народното събрание тъй като задълженията за финансиране се поемат за дългосрочен период, чиято стойност по години не може да се изчисли предварително и да се фиксира като предполагаема сума. Общо обаче за периода 2019 – 2025 г. предварителните разчети сочат, че ще е необходимо финансово обезпечаване в порядъка на 1 млн. евро.
    Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви, господин Заместник-министър.
    Имате думата, господа, за въпроси и коментари по този Законопроект. Не виждам желаещи.
    Ще кажа няколко думи. Смятам, че е добре да подкрепим този Законопроект, тъй като изграждането на такива авиационни способности, съвместно с тези държави, които са изброени тук, е важно за нашите специални сили, тъй като нямаме такива и не са отработвани задачите. Такива задачи са отработвани съвсем епизодично при подготовката на нашите батальонни бойни групи в Германия, в Графенвьор и Хоенфелс, но не е подготовка, която е за летците за провеждане на специални операции. Тя е много специфична подготовка, а също така и създаването на такива авиационни сили за извършването на тези действия ще бъде изключително важно и полезно за нашите специални сили.
    Смятам, че е добре да подкрепим този Законопроект.
    Нашата група от политическа партия ГЕРБ ще го подкрепи. Благодаря Ви.
    Заповядайте, господин Витанов.
    ПЕТЪР ВИТАНОВ: Благодаря, господин Председател..
    Уважаеми господин Заместник-министър. Генерале, да попитам каква е числеността на състава, който ще получи тази специална подготовка и как се е осъществявала тя до момента, след като споменахте, че в България няма нужните условия за провеждането й?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Както знаете, български специални сили за провеждане на операции би следвало да бъдат осигурявани с авиационни средства. Тяхното използване може да наложи използване в транспортни вертолети или на транспортни самолети.
    Подготовката на летателните екипажи е специфична за операциите на силите за специални операции. Тя се извършва в специализирани центрове и полигони. Ние нямаме такива.
    Фактически, заради поемането на една група специални операции, тъй като сме в открита сесия, са необходими определен брой авиационни средства – било то вертолети или самолети. Всички тези екипажи, в своята авиационна подготовка, трябва да бъдат подготвени за такива задачи. Този център между държавите, които споменах, има тази цел – да унифицира подготовката и тези екипажи – и български, и словенски, и унгарски, и хърватски, да провеждат там тази подготовка, като част от разходите ще бъдат поети, както казах, от Щаба на НАТО за специални операции с инструктори, което значително поевтинява подготовката. Така че това касае както транспортната авиация, така и транспортните хеликоптери. Броят на екипажите по целите на силите е определен. Това е класифицирана информация, но по тази цел 3113 ние трябва да имаме определен брой хеликоптерни екипажи и определен брой военно-транспортни екипажи, готови да изпълняват такива задачи.
    Сумата, която Ви казах, е ориентировъчна.
    Още нещо, за да завърша. Много ще съм благодарен, ако Комисията и Народното събрание ратифицира този Меморандум, защото България е последната страна, която не го е ратифицирала. Другите са го ратифицирали и реално не може да стартира създаването на Центъра. Затова въпросът е важен – ние да го ратифицираме, за да започне практическата работа.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви.
    Имате ли да кажете нещо, господин Витанов? Не.
    Само едно пояснение искам да направя. В момента гласуваме Меморандум за изграждане на този Център. Това е Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции. Тук става въпрос за директор на този център, за заместници, за специалисти, логистици и технически персонал. Тоест трябва да захраним този Център, тези държави, които сме казали, с хора. Той има щат, в Меморандума е записан, който трябва да запълним.
    Това, което каза генерал Запрянов, е записано от ратифицирането на последната държава стартира плюс два месеца, плюс три, плюс, осем, плюс девет какво да направят, за да стане оперативен този Център, и тогава да започне да готви летците и съответно авиацията. Благодаря.
    Има ли други желаещи да вземат отношение? Не виждам.
    Закривам разискванията.
    Подлагам на гласуване

    „Проект

    ЗАКОН

    за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО)

    Член единствен. Ратифицира Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), подписан на 4 октомври 2018 г.“
    Който е съгласен, моля да гласува.
    Гласували: за – 13, против и въздържали се – няма.
    Предложението се приема.
    Благодаря, господин Генерал.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря на всички народни представители.
    ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Следващите точки от дневния ред ще се разглеждат на закрито заседание:
    2. ПРЕДСТАВЯНЕ НА НОВОНАЗНАЧЕНИЯ ИЗВЪНРЕДЕН И ПЪЛНОМОЩЕН ПОСЛАНИК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ХЪРВАТИЯ ГОСПОЖА ГЕНКА ГЕОРГИЕВА.
    3. ПРЕДСТАВЯНЕ НА НОВОНАЗНАЧЕНИЯ ИЗВЪНРЕДЕН И ПЪЛНОМОЩЕН ПОСЛАНИК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ЛИВАН ГОСПОДИН БОЯН БЕЛЕВ.
    4. ПРЕДСТАВЯНЕ НА НОВОНАЗНАЧЕНИЯ ИЗВЪНРЕДЕН И ПЪЛНОМОЩЕН ПОСЛАНИК НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ИНДИЯ ГОСПОЖА ЕЛЕОНОРА ДИМИТРОВА.
    Закривам откритото заседание.


    (Закрито в 14,45 ч.)


    (Следва закрито заседание.)




    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Пламен Манушев
    Форма за търсене
    Ключова дума