Комисия по външна политика
1. Законопроект за ратифициране на Споразумението за предоставяне на възмездни консултантски услуги „Подкрепа за териториална декарбонизация“ между Министерството на енергетиката и Международната банка за възстановяване и развитие, № 002-02-19, внесен от Министерския съвет на 9 ноември 2020 г.
2. Изслушване на госпожа Мария Спасова, назначена за постоянен представител на Република България към Съвета на Европа със седалище в Страсбург, Френската република.
3. Изслушване на професор Ангел Димитров – съпредседател на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси, и професор Кирил Топалов – член на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси.
4. Разни.
Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по външна политика, и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Пламен Манушев.
* * *
ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Добър ден на всички!
Часът е 14,30. Можем да започнем заседанието.
Имаме кворум.
Предлагам дневен ред за днешното заседание на Комисията по външна политика в четири точки:
1. Законопроект за ратифициране на Споразумението за предоставяне на възмездни консултантски услуги „Подкрепа за териториална декарбонизация“ между Министерството на енергетиката и Международната банка за възстановяване и развитие, № 002-02-19, внесен от Министерския съвет на 9 ноември 2020 г.
2. Изслушване на госпожа Мария Спасова, назначена за постоянен представител на Република България към Съвета на Европа със седалище в Страсбург, Френската република.
3. Изслушване на професор Ангел Димитров – съпредседател на Съвместната българо-македонска комисия по историческите и образователни въпроси, и професор Кирил Топалов – член на Съвместната комисия.
4. Разни.
Имате ли предложения за други точки?
Ако няма, който е съгласен, моля да гласува.
За – 12, против и въздържали се – няма.
Преминаваме към точка първа:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА СПОРАЗУМЕНИЕТО ЗА ПРЕДОСТАВЯНЕ НА ВЪЗМЕЗДНИ КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ „ПОДКРЕПА ЗА ТЕРИТОРИАЛНА ДЕКАРБОНИЗАЦИЯ“ МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ЕНЕРГЕТИКАТА И МЕЖДУНАРОДНАТА БАНКА ЗА ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ И РАЗВИТИЕ, № 002-02-19.
Внесен от Министерския съвет на 9 ноември 2020 г.
От Министерството на енергетиката при нас е госпожа Венета Цветкова – директор на дирекция „Енергийни проекти и международно сътрудничество“, която ще ни представи Законопроекта.
Заповядайте, госпожо Цветкова.
ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА: Благодаря Ви.
Споразумението е за оказване на консултантска помощ на България при подготовка на териториални планове за справедлив преход във връзка с пътната карта към Зелената сделка, публикувана от Европейската комисия на 11 декември миналата година. Става дума за консултантска помощ за разработване на плановете за справедлив преход в осем региона – Хасково, Сливен, Ямбол, Варна, Бургас, Ловеч, Габрово и Търговище, като първите три са свързани с плановете за преход в други три региона – Стара Загора, Перник и Кюстендил, където ще се извеждат въглищни мощности, докато за останалите пет региона това са планове за справедлив преход в региони, в които има голяма енергийна интензивност.
Това споразумение е одобрено с решение на Министерския съвет от 4 ноември тази година. Става дума за стойност от 2,5 млн. лв., които ще бъдат осигурени по Оперативна програма „Добро управление“ 2014 – 2020, по която бенефициент ще стане Министерството на енергетиката. Няма да са необходими допълнителни разходи, трансфери, други плащания по бюджета на Министерството на енергетиката и на други заинтересовани министерства, като Световната банка ще осигури подкрепа на Министерството на енергетиката за изготвянето на тези планове във връзка с изпълнение на изискванията на Механизма за справедлив преход. Плановете следва да очертаят процеса в съответствие с Интегрирания национален план в областта на енергетиката и климата и да определят най-засегнатите територии, които се нуждаят от подкрепа.
В плановете следва да се представят социалните, икономическите и екологичните предизвикателства, и да се идентифицират нуждите от икономическа диверсификация, преквалификация и възстановяване на околната среда и отчитане на спецификите на съответните региони. Подготовката на тези планове е ключово условие за получаване на подкрепа от Фонда за справедлив преход във връзка с Европейската зелена сделка. Срокът на изпълнение на Споразумението е 15 месеца.
На основание чл. 85, ал. 1, точки 4, 5 и 7 от Конституцията на Република България Споразумението за възмездни консултантски услуги между Министерството на енергетиката и Международната банка за възстановяване и развитие следва да бъде ратифицирано от Народното събрание на Република България, за да влезе в законна сила, и в тази връзка е предложен настоящият Законопроект за ратифициране на Споразумението, внесен от Министерския съвет на 9 ноември, както казахте. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви.
Уважаеми членове на Комисията, имате думата за въпроси, за изказвания по така предложения Законопроект.
Заповядайте.
ЮЛИАН АНГЕЛОВ: Господин Председател, това споразумение касае закриване например на българските ТЕЦ-ове, които трябва да се компенсират впоследствие? Не можах да разбера, защото има планиране за това 2025 г. топлоелектрическите централи, които са Мариците, да бъдат изведени от работа. Това ли касае, или нещо друго?
ВЕНЕТА ЦВЕТКОВА: Не, въобще не. За регионите Стара Загора, Перник и Кюстендил ще има консултант от Европейската комисия – Price Waterhouse, докато това споразумение е за други осем региона. Споменах – Хасково, Сливен, Ямбол, които са свързани, защото хора, живеещи в тези региони, работят в мините, централите. Аз изброих всички аспекти, които са. По-скоро са социални, икономически, екологични, преквалификация и възстановяване на околната среда в регионите.
ПРЕДС. ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви.
Други въпроси има ли? Няма.
Преминаваме към гласуване на Законопроекта за ратифициране на Споразумението за предоставяне на възмездни консултантски услуги „Подкрепа за териториална декарбонизация“ между Министерството на енергетиката и Международната банка за възстановяване и развитие.
За – 12, против и въздържали се – няма.
Благодаря Ви, госпожо Цветкова.
Приключихме с първа точка.
(По точка втора и трета заседанието преминава в режим на закрито заседание.)
(Заседанието преминава отново в режим на открито заседание.)
По точка „Разни“ има ли нещо? Няма.
Закривам заседанието.
(Закрито в 16,15 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Пламен Манушев