Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
21/05/2020 първо гласуване

    Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2019 г., № 002-03-9, внесен от Министерски съвет на 16.04.2020 г.
    Д О К Л А Д

    ОТНОСНО: Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2019 г., № 002-03-9, внесен от Министерски съвет на 16.04.2020 г.

    На заседание на 21.05.2019 г. Комисията по отбрана обсъди Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2019 г., № 002-03-9, внесен от Министерски съвет на 16 април 2020 г.

    На заседанието присъстваха началникът на отбраната адмирал Емил Евтимов, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов, парламентарният секретар Ваня Деневска и секретарят на Съвета по сигурността към Министерския съвет Георги Кръстев.

    Докладът и мотивите към него бяха представени от заместник-министър Атанас Запрянов, който посочи, че докладът е разработен на основание на чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. Той представя обективна оценка и отчита поетите ангажименти в отбранителната политика. Фокусът през 2019 г. е бил върху модернизацията, постепенното нарастване на средствата за отбрана, преодоляване на некомплекта от личен състав и бойната подготовка. Основният извод от доклада е, че състоянието на отбранителните способности на българските въоръжени сили позволява изпълнението на задачите по мисиите, произтичащи от конституционните им задължения, но с ограничения по време и обем на изпълняваните задачи. Основните фактори, влияещи негативно върху състоянието на отбранителните способности са остаряло и неизправно въоръжение и техника и състоянието на окомплектоването на формированията с личен състав.

    Заместник-министър Запрянов отбеляза, че през годината е осъществена важна стъпка в модернизацията и технологичното превъоръжаване на въоръжените сили с придобиването на осем бойни самолета F-16, блок 70/72. Положително влияние е оказало планомерното нарастване на ресурсите за отбрана с изпълнението на Националия план за повишаване на разходите за отбрана на 2 % от брутния вътрешен продукт на Република България до 2024 г.

    Окомплектоването с военнослужещи към края на годината е било средно на 79.27% от щатния състав, а на доброволния резерв е приблизително 14 %. В резултат на провежданата политика и мерки за повишаване привлекателността на военната професия за първи път от няколко години е спряна тенденцията за увеличаване на вакантните длъжности.

    В Доклада са предложени направления за съсредоточаването на усилията през 2020 г., като: изпълнение на Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП на Република България до 2024 г.; постепенно преодоляване на неокоплектоваността във въоръжените сили и доброволния резерв; изпълнение на дейностите по пакет „Цели за способности 2017". В резултат от Стратегическия преглед предстои да се вземат важни решения за отбраната на страната до 2032 г.

    В последвалата дискусия народният представител Николай Цонков посочи, че в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2019 г. има положителни моменти като усилията по отношение на хората в отбраната и цялостната модернизация, но правят впечатление пропуски и тревожни моменти. Бяха изтъкнати сериозните затруднения при окомплектоването на резерва. Отправена беше критика и по отношение на структурата и съдържанието на доклада, които беше препоръчано да се променят съгласно установените приоритети, да се увеличи аналитичната част и да се избягват повторения.

    От страна на народните представители Емил Христов, Пламен Манушев, Валентин Радев, Владимир Тошев, Симеон Симеонов, Борис Вангелов и Милен Михов беше изразена подкрепа на доклада, който съдържа отчет на изпълнението, професионална оценка и аналитична част. Оценено беше, че докладът е критичен и в някои отношения е дори по-подробен от необходимото. Мненията се обединиха, че е целесъобразно да се запази постоянната структура на доклада, която позволява да се прави сравнение с предходни години. Подкрепа беше изказана и за направленията за съсредоточаване на усилията. Като притеснителен беше оценен отчетеният некомплект в Сухопътни войски, за което се налага допълнителен анализ на причините. Беше подчертано, също така, че е необходимо да продължи тенденцията на увеличаване на процента от брутния вътрешен продукт за отбрана за дълъг период с подкрепата на всички политически сили.

    От народния представител Владимир Тошев беше поставен въпрос дали се вземат предвид нови предизвикателства като киберотбрана, комуникационно осигуряване и надеждно управление на новите системи въоръжение, както и какво се прави за осигуряване на военнослужещите с жилища и използването на имоти с отпаднала необходимост.

    Народният представител Слави Нецов помоли за уточнение, дали има потвърждение от САЩ, че въпреки пандемията от COVID-19 ще успеят да доставят самолетите F-16?

    В отговор на поставените въпроси заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов поясни, че допълнителни организационни мерки по киберсигурността се обсъждат в хода на стратегическия преглед. Отчитат се и допълнителни изисквания към единната среда за управление, която да позволи пълно използване на възможностите на новите системи като F-16. Има официална информация, че договорът за тяхната доставка се изпълнява навреме и уверение, че сроковете ще бъдат спазени. В стратегическия преглед се разработват и предложения за по-справедливо компенсиране на наемите и осигуряване с жилища на военнослужещите.

    Председателят на Комисията по отбрана Константин Попов подчерта, че с Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили се отчита една година, през която отбраната остана важен приоритет. Докладът е обективен, не спестява предизвикателствата и предлага ясни насоки за 2020 година. Фактите сами говорят за свършената работа, особено в областта на модернизацията.

    Въз основа на проведените дебати и изказаните мнения, членовете на Комисията по отбрана с 13 (тринадест) гласа „ЗА“; 0 (нула) гласа „ПРОТИВ“ и 8 (осем) гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ приеха следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Комисията по отбрана предлага на Народното събрание на основание чл. 23 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България да приеме с решение Доклад за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2019 г., № 002-03-9, внесен от Министерски съвет на 16.04.2020 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума