Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
18/02/2021 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 102-01-13, внесен в Народното събрание с решение на Министерски съвет от 17.02.2021 г.
    ДОКЛАД

    Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 102-01-13, внесен в Народното събрание с решение на Министерски съвет от 17.02.2021 г.

    На заседание, проведено на 18 февруари 2021 г., Комисията по отбрана обсъди Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, № 102-01-13, внесен в Народното събрание с решение на Министерски съвет от 17.02.2021 г.

    На заседанието присъстваха заместник-министърът на отбраната Анатолий Величков, постоянният секретар Антон Ластарджиев, заместник-началникът на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев, и директорът на дирекция „Стратегическо планиране“ бригаден генерал Анатоли Кръстев.

    Мотивите към законопроекта бяха представени от заместник-министър Величков.

    В последвалата дискусия бяха разисквани предложените изменения и допълнения за усъвършенстване на организационната структура на въоръжените сили по отношение на системите за командване и управление и логистичното осигуряване отразяващи приключилия Стратегически преглед на отбраната и кореспондиращи със заложеното в приетата с решение на Народното събрание Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили до 2032 г. Най-съществените промени са свързани със създаването на две нови структури в състава на Българската армия - Командване за логистична поддръжка и Командване за комуникационно-информационна поддръжка и киберотбрана. Разширяват се правомощията на началника на отбраната, като същият вече ще упражнява непосредствено ръководство на командирите на командвания и командирите на трите вида въоръжени сили. На началника на отбраната се възлагат и отговорности по разработване на плановете за действие на въоръжените сили, активиране на силите и изпълнение на конкретен план. Законът определя ясно и функциите на Щаба на отбраната, които до сега не бяха разписани в ролята му на стратегически военен щаб. С тях се подпомага началникът на отбраната при определяне на необходимите отбранителни способности, използване на въоръжените сили, подготовка на войските и силите и разработването на стратегически прогнози, анализи, военни оценки и препоръки за вземане на решения в областта на отбраната.

    С измененията се определят условията и реда за преминаването през и пребиваването на съюзнически въоръжени сили на територията на страната при извънредно положение, като е посочено, че това се извършва със самото решение на Народното събрание и Указа на Президента.

    С преходните и заключителни разпоредби на законопроекта се възлагат правомощия на началника на отбраната за поставяне на задачи и на органите на военната полиция. Останалите предложения за изменения и допълнения са относими до други разпоредби на ЗОВСРБ, свързани с измененията по същество на действащия в момента закон, както и относими към Закона за военното разузнаване, Закона за Българската телеграфна агенция и Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия.

    В последвалата дискусия се изказаха народните представители Николай Цонков, Пламен Манушев и Валентин Радев. На изразеното съмнение от народния представител Николай Цонков за създаването на новите командвания беше даден отговор от заместник-министър Величков и генерал-лейтенант Илиев, които посочиха обективната необходимост за това по смисъл на оперативното ниво на ръководство на Въоръжените сили и новите функции на щаба на отбраната, като Стратегически военен щаб по отношение на управлението.

    Народният представител Пламен Манушев отбеляза срочната необходимост от измененията в ЗОВСРБ във връзка с реализиране на заложените в Програма за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили до 2032 г. организационни промени и липсата на обективни предпоставки същата да бъде стопирана за неопределено време.

    На въпрос на народния представител Валентин Радев откъде ще бъдат осигурени финансови средства за реализиране на промените по отношение на новите структури беше отговорено, че такива не са необходими. Същите са резултат от преструктуриране и преподчиняване на досега съществуващи, като се усъвършенстват нивата на управление в организационен аспект.

    Председателят на комисията по отбрана генерал Константин Попов благодари на участващите в заседанието за изказаните съображения.
    След приключването на обсъждането беше проведедено гласуване, в което с 13 (тринадесет) гласа „ЗА", 0 (нула) гласа „ПРОТИВ" и 7 (седем) гласа „ВЪЗДЪРЖАЛ СЕ“ , Комисията по отбрана прие следното

    СТАНОВИЩЕ:

    Предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България № 102-01-13, внесен от Министерски съвет с решение 125 от 17.02.2021 г.
    Форма за търсене
    Ключова дума