Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
29/03/2018
    1. Изслушване на министъра на отбраната по актуални въпроси на политиката за отбрана съгласно чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    2. Разни.
    П Р О Т О К О Л
    № 27

    На 29 март 2018 г. се проведе редовно заседание на Комисията по отбраната при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Изслушване на министъра на отбраната по актуални въпроси на политиката за отбрана съгласно чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    2. Разни.

    Списъците на присъствалите народни представители – членове на Комисията по отбраната, и на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,31 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Константин Попов.

    * * *

    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Колеги, имаме кворум, можем да започнем заседанието.
    На днешното заседание на Комисията по отбрана присъстват: министърът на отбраната господин Каракачанов, заместник-министрите господин Запрянов, господин Величков, началникът на отбраната генерал-лейтенант Боцев, началникът на политическия кабинет господин Налбантов, парламентарният секретар Ваня госпожа Деневска. Присъстват и представители на медиите и на неправителствени организации.
    Преди да започнем с дневния ред, искам от мое име и от името на Комисията по отбраната да поздравим министъра на отбраната господин Каракачанов с неговия рожден ден! Да му пожелаем здраве, успехи – на него лично, на близките и на всички в Министерството на отбраната, които изпълняват своя дълг! (Ръкопляскания.)
    Позволявам си да уведомя Комисията, че е изпратен поздравителен адрес. Не знам дали е получен, защото министърът беше доскоро във Франция.
    Заповядайте, господин Министър.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Благодаря.
    Господин Председател, особено съм щастлив, че насрочихте Комисията специално на моя рожден ден. Какъв по-хубав повод да се видим отново!
    Благодаря за пожеланията на всички. Както се казваше навремето в армията: „Ще се стараем!“ действително да изградим онази силна българска армия, която е необходима на цялото българско общество, а това съм убеден, че няма как да стане без подкрепата на най-важната комисия за нашето министерство в българския парламент – Комисията по отбраната. Благодаря още веднъж.
    Само да добавя, че днес по повод на моя рожден ден ми се обади финансовият министър, питах го какъв ми е подаръкът, той пита „Какво искаш?“, аз отговорих „Повече средства в бюджета за отбрана следващата година“. Той обеща, ще видим дали ще изпълни обещанието. (Смее се.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Надяваме се, че министърът на финансите ще си спази обещанието и всички ще бъдем щастливи.
    Колеги, запознати сте с дневния ред на заседанието. (Изчита дневния ред.)
    Ако няма други предложения, моля да гласуваме така прочетения дневен ред.
    За – 18, против и въздържали се – няма.
    Предложението е прието единодушно.
    Господин министър, изпратили сме Ви предложение по случай 6 май – Празника на храбростта и Деня на българската армия, в което има молба, ако е възможно, на северния вход на парламента да се организира изложба, която да представи дейността на военнослужещите и на всички колеги от Министерството на отбраната. Мисля, че няма да представлява затруднение, има такива примери, организирана е изложба „Хиляди лица в армията“. Надявам се, че ще можем да я организираме. Имаме разрешението на председателя на Народно събрание от 2 май. Аз съм я нарекъл „Хилядите лица – една армия!“

    По точка първа:
    Изслушване на министъра на отбраната по актуални въпроси на политиката за отбрана съгласно чл. 29 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание.
    Започваме с най-голямата парламентарна група.
    Аз ще задам първия си въпрос, свързан с Военновъздушното училище. Разбрахме, че има доброто желание, имате необходимите планове за възстановяването му, имате подкрепата от парламентарните групи, от Комисията по отбраната.
    Считате ли за целесъобразно да се организира среща с представители на Министерството на отбраната, на Военновъздушните сили, на Националния военен университет – Факултет „Авиационен“, на Министерството на образованието и науката, с представители от Комисията по отбраната, а защо не и от Президентството, за да се обсъдят тези неща и всеки в своята област каквото може да помогне, за да се развие този проект или поне да се намери най-удачният вариант за авиационно образование.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Знаете нашата позиция. Тя не се разминава с тази, която Вие сте изразявали, господин Председател. Буквално може би преди месец говорихме по този въпрос, но ще дам думата на ген. Запрянов, който отговаря за ресора.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Заповядайте, господин заместник-министър Запрянов.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господа народни представители! Както знаете, през 2017 г. беше направен опит и внесен Проект в Националната агенция за оценка и акредитация (НАОА) за разкриване на Военновъздушно училище. Мотивът за отказ на НАОА за създаване на Висшето военновъздушно училище беше, че Проектът не отговаря на чл. 15 и чл. 81, ал. 1, т. 3 от Закона за висшето образование и чл. 26, т. 15 от Закона за отбраната и въоръжените сили. Въпросът за разкриването на Висшето военновъздушно училище, както и министърът подчерта, е обсъждан на експертно ниво между представители на НАОА и Министерство на отбраната. Експертите на Агенцията за акредитация са споделили, че в проектната документация няма категорични аргументи за създаване на Висше въздушно военно училище, като проблемните въпроси са четири.
    Първо, няма решение на Академичния съвет на Националното военно училище;
    Второ, не е уреден въпросът за разделянето на имотите;
    Трето, не е уреден въпросът с финансирането на новото Военновъздушно училище и Националния военен университет; и
    Четвърто, няма решение за преразпределяне на личния състав.
    Както знаете, съгласно Програмата за развитие на отбранителните способности на въоръжените сили на Република България 2020, приета с Решение на Народно събрание от 25.11.2015 г., структурата на военната образователната система не трябваше да се променя до 2018 г., като в рамките на съществуващата структура трябваше да се търсят механизми за оценка на образователните способности и проекти за тяхното развитие, както и възможности за придобиване на комплексно авиационно образование в областите на военновъздушните сили, гражданското въздухоплаване и други граждански специалности.
    За да съкратя времето, ще кажа, че беше разработена пътна карта, която трябваше да проведе редица мероприятия за отстраняване на всички пречки, довели до отказ от акредитация на такова училище. Необходимо беше да се сертифицира Факултет „Авиационен“, преподавателският и инструкторският състав да повишат своя статут и рейтинг, като предложи образование на български и чуждестранни курсанти и студенти с интегрирано професионално обучение по стандарти на Международната организация за гражданска авиация (ИКАО), Европейската агенция за авиационна безопасност (ЕАSА), и ЕДАМ, да започне да провежда единно обучение на авиационни кадри от системата за национална и международна сигурност и авиационния бизнес чрез усъвършенстване качеството на обучение и използването на съвместни тренажори и симулатори в отговор на високите изисквания на националното и международното законодателство, обнови учебно-материалната база за целите на професионалното обучение и да бъде придобита авиационна техника, да сертифицира тренажори, симулатори и летищна инфраструктура, осигуряваща подготовката на авиационен технически състав и на персонал по ръководство на въздушното движение.
    Със заповед на министъра на отбраната ОХ-1212 и ОХ-1213 от 27 декември 2017 г. се създаде организация за преглед на изпълнението именно на Програмата и Плана на всички тези мероприятия по създаването на училището, включително по придобиването на комплексно авиационно образование в областта на военновъздушните сили.
    Под мое ръководство и с участието на постоянния секретар на отбраната, заместник-началника на отбраната беше сформирана работна група в присъствието на началниците на Военна академия „Георги Стойков Раковски“, НВУ „Васил Левски“, Висшето военноморско училище „Вапцаров“ и се констатира изоставане в изпълнението на всички тези мерки, които водят до отстраняване на слабости, довели до неакредитирането на Факултет „Авиационен“ като Висше военновъздушно училище. В момента съгласно бюджетните осигуровки министърът на отбраната е заделил 4 млн. лв. за инвестиции в инфраструктурата през тази година на Факултет „Авиационен“. Факултетът работи по извършване на сертификация на преподавателския състав и практически по завършване на онези дейности от пътната карта, които ще дадат възможност да се направи нов доклад на министъра на отбраната и да се поиска от НАОА нова акредитация, която се надяваме този път да бъде добре подготвена и да бъде успешна. Знаете, че без акредитация от Националната агенция министърът не може да предприеме стъпки по законодателното уреждане и създаване на Висшето военновъздушно училище. Благодаря за вниманието.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин заместник-министър, но моят въпрос беше малко по-различен, в смисъл приемате ли и Министерство на отбраната, другите структури, Министерството на образованието и науката, с Комисията по отбрана, с хора от парламента, дори и от президентството, ако имат желание да участват, за да се види кой в своята област как вижда нещата и дали може да помогне, както и да бъде в течение. Считате ли това за целесъобразно, или не?
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Абсолютно резонно и нормално е, господин Председател.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Министър.
    Втората парламентарна група?
    Господин Велков, заповядайте.
    СЛАВЧО ВЕЛКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Първо, бих искал да кажа, че ние се присъединяваме към това, което Вие отправихте като пожелание към министъра.
    Искам да заявя, че днес нашата част от Комисията направихме задълбочено обсъждане под ръководството на господин Николай Цонков, като заместник-председател, господин Панчев, генерал Милев и моя милост и решихме да изразим почит към спокойствието на министъра днес и да не вадим мечовете от ножниците, да не задаваме въпроси, като имаме предвид, че може да го чака и напрегната вечер.
    Второ, понеже председателят на Комисията генерал Попов е скромен, да съобщя на Комисията, ако разрешите, че при държавното посещение на президента на Република България в Близкия изток, Израел и Палестина, Комисията беше достойно представена от нейния председател и един член от нея. Смея да кажа, беше на водещите места и в буквалния смисъл на всички срещи. Благодаря. (Ръкопляскания.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: И аз благодаря, господин Велков.
    Господин Велков, благодаря за отношението, но все пак Комисията има редовно заседание. Рожден ден – не рожден ден, аз съм тук. Дружбата си е дружба, службата си е служба. Ако има нещо, заповядайте.
    РЕПЛИКИ: Това не е дружба.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: От третата по ред парламентарна група.
    Заповядайте.
    МИЛЕН МИХОВ: Господин Председател, господин Министър! Ще кажа: „На многая лета“ на министъра! Пожелаваме му здраве и успех! С това нашето изказване и въпроси ще приключат.
    Господин Министър, видно е, че и ръководството, и опозицията се обединяват около деня и ние няма да задаваме въпроси, така както направиха БСП.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Михов.
    Ако бях на мястото на господин министъра, всеки ден щях да празнувам рожден ден и така да минава Комисията. (Оживление.)
    Генерал Симеонов, заповядайте.
    СИМЕОН СИМЕОНОВ: Господин Председател, господин Министър, уважаеми колеги и всички гости! Очаквах, че господин министърът ще каже по повод на рождения си ден, че французите са му подарили една ескадрила „Рафал-и“, да ни зарадва. (Оживление.) Той се е прибрал по-рано, може би това е причината подаръкът да е за следващия път. Това беше шега. (Смях, оживление.)
    Пожелавам на министъра да е жив и здрав и да води министерството така, че всички тегоби, които армията изпитва, да бъдат решени по най-добрия начин!
    Искам да задам въпрос, макар че единият заместник-министър изрази желание да отговори.
    Въпросът е за новите самолети, които се предвижда да се закупят. Направен ли е разчет. Исканията за тези витлови самолети не са от вчера. Направен ли е разчет, като цяло, дали бюджетът на вида въоръжена сила ВВС ще покрие разходите и за годишна експлоатация на другите типове самолети? С тези 2 млн. и нещо – беше описано, че сумата е там някъде, дали няма да стигнем отново до положение, че се купува техника, но не са предвидени средства, които да осигурят ежегодната летателна дейност или по-скоро жизнения цикъл на самолетите? Това касае не само ВВС, но този разчет касае и сухопътните войски, и флота.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин генерал.
    Заповядайте, господин министър.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Господин генерал, и аз да Ви поздравя. И Вашият почетен председател има днес рожден ден. Предайте му моите поздрави.
    Както знаете, средствата, които са предвидени за ремонта на МиГ-29, са съвсем отделно перо от тези, които гласува през 2016 г. парламентът – тези 1,5 млрд., за купуване на нов изтребител. Там са предвидени средства за неговия жизнен цикъл. (Шум и реплики.)
    РЕПЛИКА: За витловите самолети.
    СИМЕОН СИМЕОНОВ: Още един въпрос. На мен ми е пределно ясно, че новият самолет – дали ще бъде многоцелеви, втора ръка или нов, има отделен бюджет.
    Става дума за витловите за първоначално обучение. Те не са „Пилатос-и“, а са „Злин“. (Смях, оживление.) Господа, не се смейте, много е важен въпросът. Както стана дума, че няма пари за обслужване на „Спартан-а“, няма пари за вертолетите, да не се случи сега и за друго. Затова задавам въпрос. Не се смейте, иначе става много тежко. (Шум и реплики.)
    Затова казах витловите самолети, те са учебно-тренировъчни.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Господин Величков може да каже нещо и за „Спартан-ите“, ако има информация, която би била интересна за Комисията.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Заповядайте, господин Величков.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ: Благодаря.
    Уважаеми дами и господа народни представители, въпросът всъщност е щадящ към министъра, предвид това че той даде достатъчно аргументиран отговор по същия въпрос от трибуната на парламента.
    Сделката, предвидена да бъде чрез аквизицията, с вариант обществена поръчка за придобиване на леки тренировъчни витлови самолети, които да бъдат първият етап от подготовката на летците, в смисъл лек витлов самолет, след което да последва „Пилатос“-ът, като реактивно витлов, след това L-39 и качването на бойните самолети има своята логика. Всъщност така беше поставен пред политическото ръководство на Министерството въпросът от ВВС. Имайте предвид, че заявката не произтича от политическата воля на министъра, а от необходимостта на ВВС. Поръчката я заварихме, знаете, тя тече от доста време, още от 2016 г. Доколкото имам исторически информация, е спирана. Имало е намерение в предходен парламент да се реализира. За нея бяха предвидени средства още преди встъпването в длъжност на министъра. Беше реализирана като документация, като техническа спецификация преди 2017 г. На практика с разчетите в единния финансов план за материално-техническо осигуряване аквизицията при нас проведе началото на обявлението за такава поръчка. Още в началото на това обявление имаше и обжалване, което министърът разгледа и разпореди проверка по възможността тази поръчка на база на техническата спецификация да води до конкретен, няма да говоря за марки, изпълнител на поръчката. Към момента няма друго разпореждане, освен това на министъра. Поръчката е обжалвана. Очакват се решенията на Комисията за защита на конкуренцията. Ако след това има ново обжалване, то ще е пред Върховния административен съд.
    Предвиждането на средства в бюджета за следващата година, знаете, че в материално-техническия план става само на база на тригодишните прогнози, планират се през дирекция „Планиране, програмиране и бюджет“ и ако такава аквизиция бъде осъществена, тоест придобием четири самолета плюс тренажор, тогава естествено има и задължението да предвидим средства за поддръжка на жизнения им цикъл. Към момента нямаме основания. Ако такава поръчка въобще не се случи, няма да предвиждаме такива средства.
    По отношение на „Спартан“-ите, тя е в пряка връзка…
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Ако има нова информация, тя би била любопитна за Комисията.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ: Така беше и аргументиран въпросът – „както за „Спартан“-ите няма“. Напротив, за „Спартан“-ите имаме и не е скрито от Комисията колко пари сме предвидили тази година за евентуалното сключване на конкретен договор за оставащия до 2021 г. срок по рамковото споразумение. Проведохме разговорите с представителите на „Леонардо“ за „Спартан“-ите. Имам честта да председателствам работната група. Смея да уверя Комисията, че свалихме цените, които бяха на доста по-високо ниво в началото, сравними с първия конкретен договор, който беше за близо 48 млн.лв., и към момента финализирахме разговорите, включително по конкретните детайли по договора. Той ще бъде подписан от министъра на отбраната, след като последното бъде изчистено.
    Имаше три неща, по които разговаряхме – цената, която е свалена с доста сериозна сума, да не се хвалим, очакваме министърът на отбраната да награди преговорния екип (смях, оживление), в намалената вече цена успяхме да договорим и системата за безопасност. Знаете, че до момента на „Спартан“-ите липсваше системата за безопасност, така наречените „ловушки“. Това вече е вътре в намалената цена, защото тези самолети са декларирани. Освен това вътре в намалената цена има и системата за обезвъздушаване и контрол, което е важна придобивка, за да бъдат правени чековете „Бе“ и „Це“. Не на последно място, успяхме за самолета, който аварира, вече е в София, да договорим винта. Първоначалните предположения, че аварията ще струва около 3-4 млн. лв., не се сбъднаха. На практика сумата за ремонта е под 1 млн. лв. Винтът вече е договорен, което беше основният проблем. Мисля, че в близките една-две седмици ще финализираме с договор поддръжката на „Спартан“-ите до 2021 г. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин заместник-министър.
    Заповядайте за реплика.
    СИМЕОН СИМЕОНОВ: Аз благодаря за отговора, но моята идея беше, защото през изминалите години основната слабост беше следната. Дава се от Програмния съвет бюджет на съответния командир на вид въоръжена сила, разбира се, не този, който реално е необходим, за да се направи примерно плаването на море, на полигоните – от сухопътни войски, на авиацията – за летателни часове. Командирите започват да се вместват в бюджета и оттам нататък страдат някои видове техники, тъй като има приоритетни задачи, примерно ерполисинга, предвидено е също аварийно търсене и спасяване.
    Затова исках да попитам: за тези витлови самолети има полемика, разни писания се писаха, министърът отговори. Въпросът беше такъв: вкарвайки тези нови самолети, ще има ли достатъчно средства за останалите видове техника да бъдат обслужени, да бъде гарантиран техният жизнен цикъл, за да няма прекъсване в летателни часове. Уважаеми колеги, повечето знаете, но има хора, които не знаят естеството, тъй като има пилоти първи, втори и трети клас, че когато даден пилот прекъсне своята подготовка, след това, за да продължи, трябва да направи допълнителен нальот и на практика той увеличава ресурса, който се разходва за възстановяване на неговата подготовка. Това имах предвид под „дали е предвидено?“. Знам какъв е бюджетът, но трябва да се мисли в тази насока и да развиваме нашите видове въоръжени сили. В противен случай нищо няма да направим. Това е целта за в бъдеще.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин генерал.
    Заповядайте за дуплика.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ: Знаете, че в бюджета на Министерство на отбраната има предвидени за няколко неща средства за интегрирана логистична поддръжка. На първо място това са „Пантери“-те и „Кугър“-ите, които имат веднъж договори за интегрирана логистична поддръжка на планерите, и втори път на „Макили“-те и „Ариеликс“ – двигателите на „Пантер“-ите и „Кугър“-ите. Имаме предвидена интегрирана логистична поддръжка вече на база на сключения рамков договор с РСК (ЕрСеКа) МиГ досежно изтребителите МиГ-29. Няма да скрия, че търсим подобно решение във варианта възстановяване на летателната годност и последваща поддръжка на Су-25. Към 1 януари тази година не летяха, но към момента вече 4 от щурмовите ни самолети летят.
    По отношение на Ми-24 такава се извършва в „Терем“ на базата на договор.
    По отношение на другите въздухоплавателни средства на Министерство на отбраната нямаме притеснения, че към този момент има липса на финансови средства за интегрираната логистична поддръжка. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: И аз благодаря.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Понеже заместник-министърът поиска награда, досега заслужихте щит Манлихер, ако свалите с още толкова, с колкото свалихте досега, ще има и Манлихера… (Смях, оживление.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Разбирам, че в Министерство на отбраната има ясно изградена система за стимули.
    Господин Нецов, заповядайте за въпрос.
    СЛАВИ НЕЦОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги, уважаеми гости! Аз също се присъединявам към колегите и няма да задавам въпроси, рожденикът да не бъде притесняван на този ден. Запазвам си обаче правото следващия път да му зададем всички въпроси, които сега сме пропуснали.
    Първо, искам да му честитя, да е жив и здрав, да води все така българската армия! И да има повече пари явно следващата година, както е казал министърът на финансите! Благодаря.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: И аз благодаря, господин Нецов.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Втори кръг от въпроси.
    Господин Гаджев, заповядайте.
    ХРИСТО ГАДЖЕВ: Уважаеми господин Министър, честит рожден ден и от мен! Рождения ден си е рожден ден, но както казахте самият Вие, работата си е работа.
    Господин генерал, господа заместник-министри, колеги и уважаеми гости! Аз все пак ще задам въпрос. Той е свързан с едно прессъобщение, което прочетох наскоро – на 14 март, че започва подготовката за отбелязването на 9 май и по-скоро за Безсмъртния полк в България, инициатива, която се провежда от Руската федерация от 2012 г. и т.н. Няма да навлизам в самата процедура.
    Интересното в цялото прессъобщение е освен НПО-тата, които участват в организацията, пише, че и полковникът от резерва господин Манол Тенчев, който явно от подполковник е станал полковник, е и координатор от страна на Министерството на отбраната.
    Въпросът ми е по-скоро следният: Министерство на отбраната координира ли нещо, свързано с тази инициатива? Ако съответно координира, то съгласувано ли е с Външно министерство, имайки предвид ситуацията в момента, или това си е някаква инициатива на господин полковника?
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря за въпроса.
    Заповядайте, господин Министър
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Благодаря, господин Председател.
    Господин Гаджев, аз не знам за кой Безсмъртен полк става дума. Всички полкове в българската история са безсмъртни.
    Ако говорите за инициативи на чужди държави и някакви безсмъртни полкове, Министерство на отбраната на Република България не може да участва в подобни инициативи. Не знам откъде е излязло като информация, докладваха ми го. Поисках обяснение от въпросния полковник. Всъщност е имало разговор как се отбелязва Денят на Европа 9 май. Както знаете, се вдига знамето и венец на Паметника на незнайния войн. Оттук нататък – имало е подобни въпроси – за придвижване, транспорт до Паметника на Съветската армия.
    Министерство на отбраната има ангажимент към 9 май – Деня на Европа, вдигането на знамето и венец пред Паметника на незнайния войн. Оттук нататък никакви ангажименти нито са поемани, нито някой има намерения да участва или да поема.
    В инициативи на трети страни, които празнуват нещо, ние нямаме отношение.
    Безсмъртните полкове според моето разбиране са само в българската армия.
    Най-вероятно нещо повече от това, което се е случило, е излязло в медията, която ни цитира.
    Няма такава инициатива, няма такива ангажименти.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Заповядайте за реплика.
    Дупликата е ясна.
    Заповядайте, господин Велков.
    СЛАВЧО ВЕЛКОВ: Само исках да вметна, че рожденият ден си е рожден ден, редниците са си редници. Благодаря.
    РЕПЛИКИ: Кой е редник?
    РЕПЛИКИ: Той не е служил, той е юнга. (Смях, оживление.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: За втори въпрос – генерал Симеонов? Господин Нецов? Не желаете.
    С това завършихме първа точка. Благодаря на всички участници за краткостта.
    Още веднъж: весел празник на министъра! Надявам се, господин Министър, че наистина ще отпразнувате подобаващо рождения ден и ще опазите небето на България откъдето и да го връхлитат опасности.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Вие знаете какво е състоянието на нашата авиация, господин генерал. Колкото е по нашите възможности, ще го направим.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Включително и от совалки. (Смях, оживление.)

    Колеги, преминаваме към втора точка:
    РАЗНИ.
    Кратко съобщение. Имаме възможност следващата седмица да организираме отново заседание на Комисията, но в сряда. Заседанието ще е свързано с три решения за бившите военни училища, актовете, където има промени, които трябва да разгледаме. Най-вероятно ще го направим от 15,00 ч., защото Комисията по образованието и науката също ще гледа тези три решения, има и други, за да има лек отстъп и да хванем представители от Министерство на отбраната и от Министерството на образованието и науката.
    Съобщавам го, за да имате възможност да се подготвите – и от управляващи, и от опозиция, да свършим работата в сряда.
    Заповядайте, господин Велков.
    СЛАВЧО ВЕЛКОВ: Бих искал чрез Вас да помоля господин Милен Михов – член на Комисията, не зная званието му, моля Ви, установили сме добър дух на сътрудничество, нека не споменаваме тук партии и т.н. Ние сме експерти, привърженици сме на една и съща идея и тя е защитата на националния интерес чрез българската армия и въоръжените сили. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Заповядайте, господин Михов.
    МИЛЕН МИХОВ: Самият Вие казахте, че Вашата група се е събрала, решила и т.н. и аз се позовах на Вашата мъдрост. Извинявам се, че сте възприели това в политически смисъл.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Има ли някакви други съобщения, указания, разпореждания? (Шум, смях и реплики.)
    Колеги, ако няма други въпроси, на всички успешен ден и успешна седмица!
    До следващата седмица, тогава – Комисия по отбрана.

    (Закрито в 15,07 ч.)
    Форма за търсене
    Ключова дума