1. Проект на решение за обявяване на гр. Добрич и гр. Тутракан за „Град на Българската бойна слава“, 854-02-51, внесен от народните представители Пламен Манушев, Цвета Караянчева, Константин Попов, Христо Гаджев, Алтимир Адамов, Александър Сабанов, Даниела Димитрова на 17 септември 2018 г.
2.Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 38
На 20 септември 2018 г, четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по отбрана при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Проект на решение за обявяване на гр. Добрич и гр. Тутракан за „Град на Българската бойна слава“, 854-02-51, внесен от народните представители Пламен Манушев, Цвета Караянчева, Константин Попов, Христо Гаджев, Алтимир Адамов, Александър Сабанов, Даниела Димитрова на 17 септември 2018 г.
2.Разни.
Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от заместник-председателя на Комисията господин Владимир Тошев.
* * *
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Колеги, предлагам да започнем. Имаме кворум. Откривам заседанието.
Дневният ред, който сте получили за днешното заседание, е от три точки. Аз предлагам да гласуваме дневен ред от две точки:
1. Проект на решение за обявяване на гр. Добрич и гр. Тутракан за „Град на Българската бойна слава“, 854-02-51, внесен от народните представители Пламен Манушев, Цвета Караянчева, Константин Попов, Христо Гаджев, Алтимир Адамов, Александър Сабанов, Даниела Димитрова на 17 септември 2018 г.
2. Разни.
Мотивите да отпаден точката за Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за класифицираната информация е, че той вчера беше разгледан.
Който е съгласен с дневния ред, който Ви докладвах, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Законопроектът е приет единодушно.
Преминаваме към първа точка от дневния ред:
ПРОЕКТ НА РЕШЕНИЕ ЗА ОБЯВЯВАНЕ НА ГР. ДОБРИЧ И ГР. ТУТРАКАН ЗА „ГРАД НА БЪЛГАРСКАТА БОЙНА СЛАВА“.
В Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 88, ал. 1 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание е внесен Проект за решение за обявяване на градовете Добрич и Тутракан за градове на българската бойна слава.
Запознати сте с мотивите, но искам да отбележа с едно изречение следното: епопеите от 1916 г. при Добрич и Тутракан са тези славни страници в българската история, при които войниците, сержантите, подофицерите, офицерите, генералите и населението от тези райони на страната с безпримерен героизъм и непознато във военната ни история родолюбиво себеотрицание сломиха враговете и дадоха началото на освобождението на Южна Добруджа.
От името на вносителите давам думата на адмирал Пламен Манушев за представяне на Проекта за решение.
ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Уважаеми господин Председател, господа народни представители, запознати сте с мотивите. Сигурен съм, че знаете много повече от това, което е написано. Ще кажа няколко думи кое ни накара да направим това предложение.
Идеята за тези два града – Тутракан и Добрич, да бъдат обявени за градове на българската бойна слава, се роди преди няколко години – в 2016 г., особено след написването на книгата „Епопеята на Добруджа“ от Красимир Узунов. Донякъде идеята е негова. Тогава започнаха опитите на кметовете на Тутракан и на Добрич да осъществят тази идея, тъй като хората искаха да бъде отбелязана паметта на загиналите войни около тях и по някакъв начин духовно да бъде дадено някакво морално удовлетворение за тези две изключително героични места по време на Първата световна война. Опитите им повече от година и половина с писма до президентската институция, до Министерския съвет и до Народното събрание не се увенчаха с успех. Отговорът на президента с основание е, че няма статут на такъв град и той няма как да издаде указ. И на двата града е отговорил така. Министерският съвет също каза, че не решава тези неща, тъй като в законите, касаещи Министерството на регионалното развитие и благоустройството не са регламентирани и определени.
Заради това след консултации с юристите се роди идеята, че начинът, по който можем да решим въпроса е с решение на Народното събрание. В мотивите е изложено, че това наше решение няма да има финансови и административни последствия, но ще има изключително висок духовен и морален заряд за тези два града.
В момента в гр. Добрич също така тече подписка за обявяването на града за „Град на българската бойна слава“. Смятам, че няма да има хора, които да не са съгласни, че трябва да отбележим тези две паметни събития от 1916 г. и във връзка с отбелязването на стогодишнината от Първата световна война. И най-вече да дадем почит на всички български войни, загинали в двете изключителни и героични битки за тези два града, а също така да отдадем дължимото на гражданите на тези два града, защото в гр. Добрич е единственият случай в историята на Първата световна война, където населението е участвало в отбраната на града. Няма друг такъв случай в цялата история на Първата световна война, когато цялото население е излязло пред града да помага и да търси закрила от родната си войска, да носи патрони, да извозва ранени, да превързва и т.н., само и само да се спаси града. Така че градът морално, духовно, всякак заслужава да му бъде направен този жест, което е обявяването му с решение на Народното събрание за „Град на българската бойна слава“. Благодаря Ви.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря, господин Адмирал.
Преди да Ви дам думата за изказвания и мнения, бих искал да дам думата на генерал Запрянов – заместник-министър на отбраната, който има становище на Министерството. Благодаря.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Министерството на отбраната е изпратило до Комисията становище, с което подкрепя предложението. Благодаря.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря, господин Заместник-министър.
Заповядайте, господин Ерменков.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители, искам да започна с това, че ние – представителите на „БСП за България“ в Комисията по отбрана ще подкрепим това предложение, но ми се струва, че можеше да го направим още по-добре, ако ни бяхте предложили да се включим и ние като вносители. Няма ревност, но ми се струва, че по този начин щяхме да вдигнем на по-високо ниво и инициативата, и след това взетото решение, като щяхме да покажем обединение около национална кауза на всички парламентарно представени сили. Пак казвам – ние ще го подкрепим.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря Ви.
Мисля, че гласуването в Комисията и в залата ще бъде достатъчен показател.
Адмирал Манушев иска да даде обяснение.
ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Имахме такова желание да се разпишат от всички групи, но го направихме предпоследния ден преди ваканцията през месец юли, за да имат възможност да отговорят от Министерството на отбраната и общините. Беше толкова бързо, че нямахме време да съберем всички подписи. Имаме подкрепата и от коалиционния партньор, включително и от БСП, а и от депутатите от ДПС от тези два региона са твърдо за това нещо. Не е специално направено, затова не изтъквам кой го е внесъл. Решението е на Народното събрание – така ще бъде написано и ще бъде обявено на всички в Тутракан и в Добрич, че българското Народно събрание реши и със свое решение ги обявява за градове на българската бойна слава.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря, господин Адмирал.
Заповядайте, господин Гаджев.
ХРИСТО ГАДЖЕВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, освен становището на Министерството на отбраната в подкрепа на тази инициатива имаме подобно становище и от Националното сдружение на общините в Република България. Хубаво е да се знае, че и те подкрепят тази инициатива. Надявам се да успеем да го разгледаме в рамките на утрешното заседание. Празникът на гр. Тутракан е на 21-ви, а на гр. Добрич – на 25-и и символично да зарадваме с нашето решение и двата града. Благодаря.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря.
Заповядайте, господин Михов.
МИЛЕН МИХОВ: Подкрепям категорично това решение и се надявам, че то ще открие пътя и за други български градове като Стара Загора, Сливница, Битоля да бъдат обявени за градове на българската бойна слава.
Предлагам да гласуваме, ако няма противно мнение.
ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря.
Други колеги?
В днешния ден включително и председателя на Комисията генерал Попов е на Каймакчалан, където се отдава заслужена почит и уважение към всички, които са загинали на тези височини, които са положили костите си за това днес да ни има нас и да можем да гласуваме тези приятни решения.
Колеги, има ли други желаещи? Няма.
Преди да преминем към гласуване искам за протокола да кажа, че писмено ген. Попов е заявил своя глас „за“ и ме е упълномощил да водя днешното заседание. Освен това господин Велков от групата на „БСП за България“ заяви, че също гласува „за“, както и други колеги. При мен са заявени пет гласа „за“ от хора, които трябваше да излязат от заседанието.
Моля, който е за приемане на Проект за решение за обявяване на гр. Добрич и гр. Тутракан за „Град на българската бойна слава“, внесен от народните представители Пламен Манушев, Цвета Караянчева, Константин Попов, Христо Гаджев, Алтимир Адамов, Александър Сабанов, Даниела Димитрова на 17 септември 2008 г., да гласува.
За – 18, против и въздържали се – няма.
Приема се единодушно.
Колеги, благодаря Ви за единодушното гласуване. Градовете го заслужват. Мисля, че трябва да превърнем това в традиции по поводи и юбилеи. Имаме достатъчно много градове и населени места, които заслужават да бъдат почетени по същия начин. Надявам се днешното заседание да даде добър повод и за по-нататъшни заседания на Комисията да отбелязваме такива годишнини.
Закривам заседанието на Комисията.