1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), № 902-02-2, внесен от Министерския съвет на 14 януари 2019 г.
2. Представяне в Комисията по отбрана на удостоените с указ на Президента на републиката офицери с висше военно звание в съответствие с чл. 136, ал. 3 на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, встъпили в длъжност на 1 януари 2019 г. генерал-майор Красимир Кънев и бригаден генерал Стайко Прокопиев.
3.Разни.
П Р О Т О К О Л
№ 49
На 31 януари 2018 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по отбрана при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), № 902-02-2, внесен от Министерския съвет на 14 януари 2019 г.
2. Представяне в Комисията по отбрана на удостоените с указ на Президента на републиката офицери с висше военно звание в съответствие с чл. 136, ал. 3 на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, встъпили в длъжност на 1 януари 2019 г. генерал-майор Красимир Кънев и бригаден генерал Стайко Прокопиев.
3.Разни.
Списъците на присъствалите на заседанието народни представители и на гостите се прилагат към протокола.
Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от господин Константин Попов – председател на Комисията.
* * *
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Колеги, имаме кворум.
Можем да започнем заседанието.
Гости на заседанието днес са: заместник-министър Атанас Запрянов; заместник-началника на отбраната генерал-лейтенант Димитър Илиев; генерал-майор Красимир Кънев; и бригаден генерал Стайко Прокопиев.
На всички е изпатен дневният ред. Тъй като получих информация, че колегите са заети и ще имат срещи малко след като приключим тук, правя предложение първа и втора точка да бъдат разменени.
Предлагам дневния ред със разменените точки:
1. Представяне в Комисията по отбрана на удостоените с указ на Президента на републиката офицери с висше военно звание в съответствие с чл. 136, ал. 3 на Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, встъпили в длъжност на 1 януари 2019 г. генерал-майор Красимир Кънев и бригаден генерал Стайко Прокопиев.
2. Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиация за специални операции (МППАСО), № 902-02-2, внесен от Министерския съвет на 14 януари 2019 г.
3.Разни.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
За – 18, против и въздържали се няма.
Приема се с единодушие.
Пристъпваме към първа точка от дневния ред:
ПРЕДСТАВЯНЕ В КОМИСИЯТА ПО ОТБРАНА НА УДОСТОЕНИТЕ С УКАЗ НА ПРЕЗИДЕНТА НА РЕПУБЛИКАТА ОФИЦЕРИ С ВИСШЕ ВОЕННО ЗВАНИЕ В СЪОТВЕТСТВИЕ С ЧЛ. 136, АЛ. 3 НА ЗАКОНА ЗА ОТБРАНАТА И ВЪОРЪЖЕНИТЕ СИЛИ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ВСТЪПИЛИ В ДЛЪЖНОСТ НА 1 ЯНУАРИ 2019 Г. ГЕНЕРАЛ-МАЙОР КРАСИМИР КЪНЕВ И БРИГАДЕН ГЕНЕРАЛ СТАЙКО ПРОКОПИЕВ.
Господин Заместник-министър, заповядайте да представите колегите.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители! В резултат на организационно-щатните промени в края на миналата година в Министерството на отбраната освен структурни промени, бяха извършени и назначения, и преназначения на офицери от висшия команден състав.
За директор на Щаба на отбраната беше предложен и назначен с указ на президента генерал-майор Красимир Кънев, а за директор на дирекция „Стратегическо планиране“ – бригаден генерал Стайко Прокопиев. И двете структури са в пряко подчинение на началника на отбраната затова, господин Председател, предлагам да предоставите думата на заместник-началника на отбраната да представи кадровия път на двамата военнослужещи. Благодаря.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
Заповядайте, господин Генерал-лейтенант.
ДИМИТЪР ИЛИЕВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми господа народни представители – членове на Комисията по отбрана! С укази на президента на Република България бяха назначени офицери на длъжности, изискващи висши военни звания. Военнослужещите са удостоени с висши военни звания и ще Ви бъдат представени днес.
Генерал-майор Красимир Маринов Кънев – с Указ № 314 от 21 декември 2018 г., е освободен от длъжността „директор на дирекция „Стратегическо планиране“ и назначен на длъжността „директор на Щаба на отбраната“ и удостоен с висше офицерско звание „генерал-майор“, считано от 1 януари 2019 г. Роден е на 8 януари 1965 г. в град Ловеч.
Образование – висше, образователно-квалификационна степен „Магистър“.
Военна квалификация: Военно-въздушен колеж „Максуел“ – Алабама, Съединени американски щати, със специалност „Стратегическо ръководство на отбраната на въоръжените сили“; Военна академия „Георги Раковски“ – „Командно-щабен; Оперативно-тактически; Противовъздушна отбрана“; Военно училище „Георги Бенковски“ – специалност „Щабни военновъздушни сили“. На военна служба е от 1988 г.
След редица длъжности във военновъздушните сили и след придобиване на квалификация „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ генерал-майор Кънев е заемал следните длъжностти: началник на направление „Бойна готовност и бойно дежурство“ в Щаба на военновъздушните сили; началник на сектор „Развитие и оперативно планиране“ в командване на военновъздушните сили; заместник на военния представител във военния комитет на НАТО; той е и координатор по способностите в службата по въпросите на отбраната в делегацията на Република България към НАТО в Брюксел – Белгия; заместник-началник на Щаба на военновъздушните сили; началник на Щаба на военновъздушните сили; и както споменах директор на дирекция „Стратегическо планиране“ в Щаба по отбраната.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал-лейтенант.
Нека да дадем възможност за няколко думи на генерал-майор Кънев.
Заповядайте, господин Генерал – нова позиция, нова длъжност. Самата длъжност е нова, което предполага, че ще има какво интересно да кажете – и за позицията, и за длъжността, и за Вашето виждане какво смятате за важно, лично Вие да постигнете на тази длъжност, в интерес на българската армия.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми народни представители – членове на Комисията по отбрана! Наистина поредна стъпка в военната кариера. Длъжността е сравнително нова, но не е нова в съюзен формат. Съюзните армии притежават и не само притежават, а са и изпълнили със съдържание тази длъжност, с основната цел координация на военната експертиза.
Всички около тази маса знаем, че военната експертиза е един сложен механизъм и поддържането й изисква координация особено в такива структури, както е нашето интегрирано министерство с Щаб на отбраната. Това взаимодействие между специализирана и обща администрация, и Щаба на отбраната, е условие, което не може да бъде пренебрегвано, когато се взимат решения на политическо ниво. В тази връзка, основната ми цел е: интегриране на тази експертиза, постоянна координация със съществуващите струтури в нашето министерство и не на последно място – създаване на реципрочна такава длъжност като нашите съюзници, защото има формати, в които участва директорът на Щаба, има формати както регионални, така и съюзнически, в които няма как ние да нямаме представителност.
В личен аспект считам, че това е поредната стъпка към нивото на некомпетентност до достигането му – то ще проличи. Благодаря за предоставената дума, господин Председател.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: И аз благодаря.
Колеги, предлагам да чуем и за бригаден генерал Стайко Прокопиев и после да имаме възможност да изказваме мнение.
ДИМИТЪР ИЛИЕВ: Благодаря, господин Председател.
Бригаден генерал Стайков Петков Прокопиев е назначен с Указ № 312 от 21 декември 2018 г. на длъжността директор на дирекция „Стратегическо планиране“ и удостоен с висше офицерско звание бригаден генерал, считано от 1 януари 2019 г. Роден е на 21 август 1966 г. в град Хасково.
Образование – висше, образователно-квалификационна степен „Магистър“.
Военна квалификация: Национален университет по отбраната на САЩ във Вашингтон със специалност „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“; Военна академия „Раковски“ – Командно-щабен; Общовойскови; тогава Висше народно военно училище „Васил Левски“ – „Танкови войски“. На военна служба е от 1988 г.
След редица длъжности в сухопътните войски и след придобиване на квалификация „Стратегическо ръководство на отбраната и въоръжените сили“ бригаден генерал Прокопиев е заемал следните длъжности: „държавен експерт“ в администрацията в Министерството на отбраната; „представител по отбранителните аспекти на общата политика за сигурност и отбрана“ в постоянното представителство на Република България в Европейския съюз; „командир“ на Щабен елемент за интегриране силите на НАТО в Република България – елементът, който се намира в сградата до Пирогов.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал-лейтенант.
Заповядайте, господин Бригаден генерал.
СТАЙКО ПРОКОПИЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
Уважаеми господин Председател, уважаеми членове на Комисията по отбрана! За мен е чест и привилегия да имам възможност да говоря пред Вас.
Назначен съм на длъжност „директор на дирекция „Стратегическо планиране“, която е в състава на Щаба на отбраната. За мен тази дирекция е водеща – не, защото аз съм назначен за директор, а поради спецификата на нейните функционални задължения при подпомагане на работата на началника на отбраната и ръководството на няколко много важни според мен области. Първата област е това, което започна преди по-малко от една седмица – прегледът на отбраната. Втората област е изграждане и поддържане на системата за предварително планиране на операциите в българската армия. Третата функция е изграждане и поддържане на системата от концептуални и доктринални документи във въоръжените сили и в българската армия. Четвъртото е – участието на България в съюзни формати като НАТО, Европейски съюз, както и в други международни организации като ООН, ОСС и така нататък. Последната, но не и по важност е – поддържане на плана за изграждане на въоръжените сили, както и неговата част администриране на Програма 1, която е основната в рамките на Министерството на отбраната.
В личен план – първото е, че трябва да задържа постигнатото от генерал-майор Кънев като компетенции на дирекцията и да я изведа напред в две области. Първо е подобряване на системата на планиране на силите в общата система на отбранителното планиране. Второто е в контекста на нашите съюзници и задължения да възвърнем някои позабравени практики, що се касае до предварителното планиране както на националните операции, така и в контекста на нашите задължения в съюзен формат.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Генерал.
Колеги, както виждате, представените ни висши офицери имат дълъг служебен път, минавайки през доста длъжности. Част от кадровите справки ги имате пред Вас. Имат богат опит и в българската армия, заемайки и международни длъжности, и учейки и в чуждестранни академии.
Заповядайте за изказвания, или ако имате някакви въпроси към тях.
Заповядайте, господин Генерал.
КОЛЬО МИЛЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господа генерали! Аз се радвам, че днес за пореден път приемаме наши колеги, които се представят на новите длъжности. Лично аз съм удовлетворен от това, което чувам от тях като компетентност и желание за работа в Министерството на отбраната, в Щаба на отбраната.
Гледайки документите виждам, че на генерал-майор Кънев му дават да служи до 2023 г., а бригаден генерал Прокопиев – до 2024 г., а иначе той е по-малък.
КРАСИМИР КЪНЕВ: Родени сме в различни години.
КОЛЬО МИЛЕВ: Той е по-малък – да. Обикновено по-малкият трябва да служи по-дълго време…
Мисълта ми е за прецизност в документите. Нали до последно званието е по години за генерал-майор?
КРАСИМИР КЪНЕВ: За двете звания са еднакви годините – 58.
КОЛЬО МИЛЕВ: Да – 58 години.
Друг път също е имало проблеми в кадровите справки. Нека да бъдем по-прецизни.
Аз им желая успех на новите длъжности и особено тази – директор на отбраната, която е предизвикателство все пак, макар че я има в съюзните армии. Въпросът е да се преекспонира и в нашата армия и да бъдете помощник на началника на отбраната. Благодаря.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: И аз Ви благодаря.
Други колеги?
Генерал Илиев, Вие искахте нещо да кажете.
ДИМИТЪР ИЛИЕВ: Ако ми разрешите, господин Председател, искам да подчертая, че това е така тъй като те са родени в различни години. Господин Генерал, не е грешка в кадровата справка.
По настоящия закон бригаден генерал и генерал-майор служат до 58 години. През 2023 г. генерал-майор Кънев навършва 58 години, а генерал Прокопиев ги навършва през 2024 г. – за това така е посочено. Разбира се, ако те бъдат произведени в по-горно звание, по сегашния закон разликата идва, когато бъдат произведени в звание генерал-лейтенант, тогава пределната възраст е 59 г. и началникът на отбраната единствен – до 62 години. Благодаря, господин Председател.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
Заповядайте, колеги.
Генерал Симеонов, заповядайте.
СИМЕОН СИМЕОНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Заместник-министър, уважаеми господа генерали, уважаеми колеги! Най-напред – честито поредно звание за генерал Кънев и първо генералско звание за генерал Прокопиев.
Аз познавам и двамата много добре и се радвам, че генерал Кънев пома една длъжност, за която аз съм се борил – ще Ви кажа защо. Когато Генералният щаб беше закрит и беше създаден Щаб по отбраната имаше само началник на отбраната със един заместник. Изкарахме така около две години, след което се преборих за още една длъжност, но имаше реална необходимост от трета длъжност като заместник, който да движи спецефичните дейности. Виждам, че това вече е направено в Министерството и се надявам да оптимизира дейността в Щаба по отбраната.
По отношение на пътя, който е извървян и от двамата – достатъчно дълъг път. Генерал-майор Кънев го познавам от ВВС най-вече, защото сме служили в един вид въоръжена сила. Тогава полковник Стайко Прокопиев беше в Международния щаб към Европейския съюз и работиха заедно с генерал Запрянов, след това с генерал Пехливанов. Имал съм досег и с двамата – изключителни офицери, изключителни генерали, за което се радвам за тяхното промотиране. Пожелавам им успешна служба!
Проблемите, стоящи пред българската армия, са предостатъчно. Те никога не са били по-малко или повече, а постоянно възникват и Вие трябва да ги решавате от ход, но знаейки Вашите делови качества, аз не се съмнявам, че тези проблеми, които зависят от Вас ще бъдат решени, а които трябва да подпомогнете по-старишият началник, ще го подпомогнете. Успех!
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Генерал.
Други колеги? Няма.
Позволете ми и аз да кажа няколко думи.
Първо, искам да поздравя ръководството на Министерството на отбраната, висшето военно ръководство, за това, че имат добра кадрова политика и успешно развиват способните хора. Естествено, че съм работил и с двамата колеги – хора, които наистина горят в работата – това е първото качество. Това са хора, които в никакъв случай не се задоволяват с постигнатото, имат достатъчно енергия и не жалят сили и средства, за да постигнат поставената задача и да генерират нови идеи – отнася се и за двамата.
Второто, което е, и двамата имат много сериозен опит, знания и умения. Минали са през длъжности, които им дават основанието да трансформират и да водят българската армия в конкретния случай – Щаба на отбраната, към нови хоризонти. Видели са доста и са събрали доста опит и това много ще им помогне, защото сега и Министерството на отбраната, и въоръжените сили, и в частност Щабът на отбраната, имат изключително голямото задължение да придвижат въоръжените сили напред. Това се вижда и от проектите за модернизация, което е сериозно предизвикателство за цялото министерство, и прегледът, който ще се прави, и то в една малко по-сложна среда. Тъй като това не е само преглед на отбраната, а трябва да се гледа в по-широкия контекст за страната за сигурност. На всичкото отгоре имаме много динамична среда за сигурност, на която ние трябва да бъдем достатъчно активни и не само да се адаптираме, а да можем така да строим въоръжените сили и българската армия, за да можем да изпреварваме събитията и да се подготвяме с един хоризонт, който е далеч напред – 2032 г. и така нататък, предполага хора, които трябва да имат перспективното мислене и амбициите да работят в тази посока.
Искам да поздравя и двамата с новите знания, с новите длъжности и да им пожелая успех. Сигурен съм, че и двамата ще направите най-доброто и ще дадете всичко от себе си, защото Щабът на отбраната в лицето на началника и на неговите двама заместници, да могат да имат стабилен гръб.
Честито и успех от мен!
Други колеги? Няма.
Всичко най-добро! Поздравления!
КРАСИМИР КЪНЕВ: Благодарим – за нас беше чест!
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря и аз от името на всички.
Колеги, преминаваме към втора точка:
ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА МЕМОРАНДУМ ЗА РАЗБИРАТЕЛСТВО МЕЖДУ МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА ХЪРВАТИЯ, МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА УНГАРИЯ И МИНИСТЕРСТВОТО НА ОТБРАНАТА НА РЕПУБЛИКА СЛОВЕНИЯ ОТНОСНО СЪЗДАВАНЕТО НА МНОГОНАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА ПОДГОТОВКА НА АВИАЦИЯ ЗА СПЕЦИАЛНИ ОПЕРАЦИИ (МППАСО), № 902-02-2, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 14 ЯНУАРИ 2019 Г.
Заповядайте, господин Заместник-министър.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми господа народни представители!
Съгласно Решение на Министерския съвет – извлечение от Протокол № 38 от заседанието на Министерския съвет на 3 октомври 2018 г., бях упълномощен да подпиша Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиацията за специални операции, при условията на последваща ратификация.
Меморандумът беше подписан на 4 октомври 2018 г. в град Брюксел, Белгия, по време на есенната среща на министрите на отбраната на страните – членки на НАТО.
Маморандумът за разбирателство установява обща рамка сред участниците за създаването и функционирането на Многонационалният център, като определя неговите цели, задачи, организация, структура на управление и финансиране. Центърът за подготовка ще бъде разположен в град Задар, Република Хърватия. Българските военновъздушни сили ще участват с един военнослужещ в състава на Центъра, а авиационни екипажи ще провеждат периодично своята специализирана подготовка.
Изграждането на Общ център за подготовка на авиационните формирования за специални операции на четирите участващи държави, оптимизира разходите за обучение и подготовка на авиационните екипажи.
Участието ни в Центъра ще допринесе за получаване и последващо поддържане на подготовката на авиационните екипажи съгласно стандартите на НАТО, както и ще повиши оперативната съвместимост със съюзниците от Алианса.
Щабът на силите за специални операции на НАТО силно подкрепя инициативата и ще подпомага подготовката в Многонационалния център с инструктури, методическа помощ и съветници, което ще гарантира в най-висока степен, придобиването на необходимата подготовка.
Като се има предвид, че Министерството на отбраната към момента не разполага със способности за подготовка на авиационните екипажи за специални операции и не е планирано придобиването на такива, с които да се постигнат изискванията на цел на силите на F31-13N от пакет „Цели за способности 2017 г. за НАТО“, участието в Центъра е без алтернатива.
Финансовите средства за изпълнение на националните ангажименти по прилагане на меморандума ще бъдат осигурявани от бюджета на Министерството на отбраната за съответната календарна година.
Меморандумът следва да бъде подложен на процедура по ратификация от Народното събрание, тъй като задълженията за финансиране се поемат за дългосрочен период, чиято стойност по години не може да се изчисли предварително и да се фиксира като предполагаема сума.
Общо за периода от 2019 г. до 2025 г. включително, предварителните разчети сочат, че ще е необходимо финансово обезпечаване от порядъка на един милион евро. Благодаря Ви за вниманието.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Заместник-министър.
Колеги, заповядайте.
Заповядайте, господин Цонков.
НИКОЛАЙ ЦОНКОВ: Благодаря, господин Председател.
Уважаеми колеги, господин Заместник-министър, господин Заместник-началник на отбраната! Приветствам подписания меморандум. Това е хубава инициатива, която започва. Все пак отдавна говорим и по линия на НАТО, и по линия на колективната обща европейска отбрана, че трябва да развиваме способности заедно с останалите страни – съюзници и членове на Европейския съюз. Разбирам, че това е споделяне на отворности и общи способности, които създаваме, още повече в такава специфична сфера, каквато е Авиацията за специални операции.
Бих искал да попитам: този един милион евро общо за всички страни ли е размерът на бюджета или остойностяването е само за нашата страна?
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Цонков.
Заповядайте за отговор, господин Заместник-министър.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря, господин Председател.
Това са средни разчети за нашето участие, освен издръжката на човек, режийни и подготовката на екипажите там.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
Други колеги? Няма.
Смятам, че можем да подкрепим този меморандум. Той е актуален, съвременен, предполага споделяне на разходи за изграждане на способности, особено в една такава сфера, както и господин Цонков каза – като специалните операции, авиацията. Мисля, че пътят е добър и ще подкрепим така предложената ратификация на този меморандум.
Други колеги? Ако няма други колеги – закривам разискванията.
Преминаваме към гласуване.
Моля, който е съгласен и подкрепя Законопроекта за ратифициране на Меморандума за разбирателство между Министерството на отбраната на Република България, Министерството на отбраната на Република Хърватия, Министерството на отбраната на Унгария и Министерството на отбраната на Република Словения относно създаването на Многонационална програма за подготовка на авиацията за специални операции, № 902-02-2, внесен от Министерския съвет на 14 януари 2019 г., да гласува.
За – 18, против и въдържали се няма.
Приема се единодушно.
Господин Заместник-министър, заповядайте.
ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Първо, държа да Ви благодаря, господин Председател.
Ако е в правомощията на Комисията, искам да помоля: на 13 февруари 2019 г. следва среща на министрите на отбраната в Брюксел, България е единствената държава, която още не го е ратифицирала. Вероятно ще стане дума между нашите колеги и от другите страни, ако може да мине и през пленарната зала ратификацията, би било много добре за моя министър, която е там да увери министрите, че имаме ратификация и че може да започне изграждане на Центъра – другите са го направили. Благодаря.
ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
Желая Ви успех, господин заместник-министър!
Успех, господин Генерал-лейтенант!
Преминаваме към точка трета:
РАЗНИ.
Имаме два поздравителни адреса, тъй като имахме двама рожденика.
Единият рожденик – господин Ибрямов го няма.
Генерал Симеонов е тук – връчвам поздравителния адрес.
Ако няма нищо друго, ще закрия заседанието.
Има ли нещо друго, колеги? Няма.
Закривам заседанието на Комисията. Благодаря Ви.