Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
07/02/2019
    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесен от Министерския съвет на 24.01.2019 г. и предложения за Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
    2. Разни.
    П Р О Т О К О Л
    № 50


    На 7 февруари 2019 г., четвъртък, се проведе редовно заседание на Комисията по отбрана при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесен от Министерския съвет на 24.01.2019 г. и предложения за Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
    2. Разни.

    Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по отбрана, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 13,05 ч. и ръководено от председателя на Комисията господин Константин Попов.

    * * *

    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Колеги, имаме кворум. Откривам заседанието.
    В заседанието ще вземат участие: заместник-министър Анатолий Величков и госпожа Пламена Караиванова – началник на отдел в дирекция „Отбранителна политика и планиране“ в Министерството на отбраната.
    Запознати сте с проекта за дневен ред:
    1. Годишна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесен от Министерския съвет на 24.01.2019 г. и предложения за Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.
    2. Разни.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    За – 18, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред:
    ГОДИШНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ПРЕЗ 2019 Г., № 902-00-3, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 24.01.2019 Г. И ПРЕДЛОЖЕНИЯ ЗА ГОДИШНАТА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ ЗА 2019 Г.
    Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г. е разпределена от председателя на Народното събрание на всичките 23 комисии. Дейностите във връзка с програмата са регламентирани в Глава 11 „Парламентарно наблюдение и контрол по въпросите на Европейския съюз“ от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. В тримесечен срок от получаване на програмата от Министерския съвет, трябва да преценим дали има актове от компетентността на Комисията по отбрана и евентуално да изработим свое предложение за годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз, като се вземе предвид и работната програма на Европейската комисия за 2019 г.
    Материалите бяха предоставени предварително, така че сте запознати с тях.
    Давам думата на заместник-министър Величков.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господа народни представители, по въпросите на приемането на участие на Република България в програмата през 2019 г. искам да доложа, че с приемането на глобалната стратегия за външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз, както и инициативите в областта на общата политика на сигурност и отбрана, все по-често в работната програма на Европейската комисия се намират дейности, които са свързани с отбраната.
    Фактическото състояние към началото на 2019 г. е следното по области на политики и на предприети действия.
    България участва, първо, активно в постоянното структурирано сътрудничество, като основният проект, с който участваме, е модулният елемент за бързо развръщане за подводни интервенции. Този проект е мениджиран от Военноморските сили и стартира през месец ноември 2018 г.
    По отношение на трите проекта, които са част от първата вълна, се включват:
    Проектът за военна мобилност, като до края на 2019 г. предстои да бъдат разработени национални планове и да бъде определена единна национална точка за контакт. Това е първият проект.
    И трите проекта, които ще докладвам, са от месец март 2018 г.
    Проект за надграждане на система за морско наблюдение. Мениджира се от Военноморските сили, като през 2019 г. ще започне споделяне на некласифицирана информация за корабен трафик в западната част на Черно море. Финансово ще бъдат осигурени способности от Военноморските сили, както и участие от тяхна страна в концептуалната разработка.
    Третият е Проект „Мрежа от логистични хъбове в Европа в подкрепа на операции“. Министерството на отбраната понастоящем извършва анализ за номинирането на подходящ военен район за такъв логистичен хъб на територията на България с идея впоследствие да бъде включен в проекта.
    В Работната програма на Европейската комисия за 2019 г. е заложено приемане на един регламент на Европейския парламент и на Съвета за създаване на Европейски фонд за отбрана. Този регламент ще регулира дейностите по фонда за следващия програмен период, тоест 2021 – 2027 г.
    Понастоящем, като трета област, в рамките на текущия подготвителен период до 2020 г., Европейският фонд за отбрана обхваща две програми: едната е EDIDP – Европейската програма за промишлено развитие в областта на отбраната; и другата програма, която също е коментирана и в Министерството на отбраната, и в промишлеността, е подготвителното действие за научни изследвания в областта на програмата. Към момента тук имаме представени девет проектни предложения, като основно инициативата и водещата структура е Институтът по отбрана.
    Дотук докладвам за разработени проекти по съответните области, които са стартирали през 2018 г.
    В Работната програма на Европейската комисия за настоящата 2019 г. е заложено обсъждане на Европейски инструмент за мир. Целта на тази инициатива е да бъде изграден извънбюджетен механизъм за финансиране на дейности по линия на общата политика – външна политика и политика за сигурност на Европейския съюз. Средствата за финансиране на този инструмент са в размер на 10,5 млрд. евро и са предвидени за периода 2021 – 2027 г.
    Споделям това, защото тази инициатива, която в момента се развива, надали ще бъде финализирана до края на тази бюджетна 2019 г. Колежката със сигурност ще допълни, защото дирекция „Отбранителна политика“ е пряко ангажирана със следенето на тази инициатива. Тя преди всичко е насочена към изграждане на способности за поддържане на мира в райони, в които българската държава няма пряк интерес. Имам предвид Африка. Финансови ангажименти, както са планирани в тази инициатива, предполагат солидарни вноски от държавите в Европейския съюз. Българската позиция е сходна с позициите на другите членове на Европейския съюз от Централна и Източна Европа, които понастоящем се въздържат от инициативи в тази посока.
    Предвид на изложеното дотук, господин Председател, от страна на Министерството на отбраната не се предлагат включвания на дейности в работната програма на парламента по въпросите на Европейския съюз за 2019 г. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Заместник-министър.
    Несъмнено въпросите за обща политика на сигурност и отбрана на Европейския съюз са важни и тяхното значение ще нараства с оглед изменение на средата за сигурност, Брекзит, Френско-германския договор от Аахен. В конкретния период в програмата на Европейския съюз аз също не виждам нови законодателни инициативи, които евентуално да предложим за включване в Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г. Ние обаче ще продължим да следим развитието на инициативите като ПЕСКО, координирания годишен преглед, Европейския фонд за отбрана и други, като естествено ще каним от Министерството на отбраната да ни информирате по тези въпроси, по които и сега ни запознахте.
    Само да уведомя колегите от Комисията, че допълнително съм предприел инициатива за разработване на анализ на тема: „Европейската отбрана в светлината на дискусиите за бъдещето на Европейския съюз и Договора между Германия и Франция от Аахен. Ролята на европейските и националните парламенти“, като планирам той да бъде готов през втората половина на март. Когато е готов ще Ви го дам за информация.
    Заповядайте, колеги, за изказвания и предложения.
    Ако няма, да закрием разискванията.
    Предлагам да гласуваме следното становище:
    „Като разгледа Годишната програма за участието на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз през 2019 г., № 902-00-3, внесен от Министерския съвет на 24 януари 2019 г. и Работната програма на Европейската комисия за 2019 г., установи, че не произтичат конкретни предложения за включване на проекти и актове от компетентността на Комисията по отбрана в Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2019 г.“
    Който е за това становище на Комисията по отбрана, моля да гласува.
    За – 20, против и въздържали се – няма.
    Предложението е прието.
    Благодаря, господин Заместник-министър.

    По точка РАЗНИ.
    Имам задължението на връча Поздравителния адрес на господин Радев. (Ръкопляскания.)
    Колеги, някакви други теми? Няма.
    Ако няма друго, закривам заседанието.
    Приятен ден!
    Форма за търсене
    Ключова дума