Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
15/02/2019
    1. Законопроект за ратифициране на Протокола към Северноатлантическия договор относно присъединяването на Република Северна Македония, № 902-02-5, внесен от Министерския съвет на 14 февруари 2019 г.
    2. Разни.
    П Р О Т О К О Л
    № 51


    На 15 февруари 2018 г., петък, се проведе заседание на Комисията по отбрана при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Законопроект за ратифициране на Протокола към Северноатлантическия договор относно присъединяването на Република Северна Македония, № 902-02-5, внесен от Министерския съвет на 14 февруари 2019 г.
    2. Разни.

    Списъкът на присъствалите народни представители – членове на Комисията по отбрана, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 11,05 ч. и ръководено от председателя на комисията господин Константин Попов.

    * * *

    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Има кворум, откривам заседанието.
    Позволете ми най-напред да поздравя с „Добре дошли!“ от Министерството на отбраната господин Анатолий Величков – заместник-министър, и господин Илия Налбантов – началник на политическия кабинет; от Министерството на външните работи госпожа Емилия Кралева – заместник-министър, и господин Драгомир Заков – директор на дирекция „Политика за сигурност“.
    Искам да се извиня за забавянето, но имаше важно гласуване, така че в почивката ще проведем това заседание.
    Запознати сте с дневния ред:
    1. Законопроект за ратифициране на Протокола към Северноатлантическия договор относно присъединяването на Република Северна Македония, № 902-02-5, внесен от Министерския съвет на 14 февруари 2019 г.
    2. Разни.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
    За – 17, против и въздържали се – няма.
    Дневният ред е приет.

    Преминаваме към точка първа от дневния ред: ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИЦИРАНЕ НА ПРОТОКОЛА КЪМ СЕВЕРНОАТЛАНТИЧЕСКИЯ ДОГОВОР ОТНОСНО ПРИСЪЕДИНЯВАНЕТО НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ.
    Давам думата на заместник-министър Величков. Заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АНАТОЛИЙ ВЕЛИЧКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми народни представители, членове на Комисията по отбрана, становището на Министерството на отбраната беше изразено и в подкрепа на решението, което взе Министерският съвет през изминалата седмица, така че краткият отговор е: да, Министерството на отбраната подкрепя присъединяването на Македония към Алианса.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Уважаема госпожо Заместник-министър, заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ КРАЛЕВА: Република Македония, която от вчера официално беше обявена с името си Република Северна Македония, е наш близък съсед. Знаете, че отношенията са изключително важни за нас. Съдържанието, което влагаме в тях, е многопластово, има най-различни аспекти. Това е едно от най-важните събития за нас от гледна точка на регионалната сигурност. Не смятаме, че в момента има друг по-добър ход от гледна точка и на българските национални интереси. В тази връзка членството на тази държава наш съсед в НАТО се подкрепя изцяло и влиза в приоритетите ни за стратегия за региона. Разбира се, предстои нейното започване евентуално на преговори в рамките на Европейския съюз, за което ще има различни други критерии.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, госпожо Заместник-министър.
    Няколко думи от мен. Протоколът за присъединяване на Република Северна Македония към НАТО е подписан на 6 февруари в Брюксел. Отправянето на покана за членство към нашите съседи е очевидно не само за мен сериозен успех на политиката, която провежда Република България.
    Протоколът към Северноатлантическия договор относно присъединяването на Република Северна Македония представлява допълнение към Северноатлантическия договор и е необходимо да бъде ратифициран от Народното събрание на основание чл. 85, ал. 1, т. 1 от Конституцията на Република България.
    Само да допълня, че тук водеща е Комисията по външна политика.
    Заповядайте, колеги, за изказвания.
    Господин Витанов.
    ПЕТЪР ВИТАНОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаема госпожо Заместник-министър, уважаеми господин Заместник-министър, колеги! Бързам да кажа позицията на нашата партия. Ние, разбира се, няма как да противопоставим на присъединяването на Македония в Северноатлантическия пакт, първо, защото България през годините е работила активно за решаването и на проблема на Македония с наименованието, който впоследствие дава тласък в нейната ориентация. Присъствието на Македония в тази система за колективна сигурност безспорно е от полза за България, тъй като Вие вече споменахте, че повишава регионалната сигурност, от една страна, и създава редица възможности за сътрудничество, от друга. Така че ние ще подкрепим този протокол.
    Разбира се, аз използвам възможността, че госпожа Кралева е тук и бих искал да й задам някои въпроси, свързани с бързата ратификация. Председателят на Комисията спомена, че протоколът е подписан преди по-малко от десет дни, което прави България една от първите, мисля четвъртата страна след Гърция, Словения и Албания, която ратифицира този протокол. Бих искал да попитам кое налага това бързане – дали това е атестация и може би поощрение за доброто изпълнение на договора за добросъседство? Не считате ли, че една по-забавена процедура по ратификация, може да се окаже като лост за влияние за подобряване на изпълнението на договора за добросъседство, защото аз специално имам резерви по отношение на функциониране на Комисията по исторически и образователни въпроси, например?
    Това са въпросите, които бих искал да задам и да ги адресирам по-специално към заместник-министъра на външните работи. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Витанов.
    Имаме предложение, колеги. Искате ли първо всички, които имат желание да се изкажат, да си зададат въпросите, и след това да им се отговори. Да. Благодаря Ви.
    Заповядайте, господин Вангелов.
    БОРИС ВАНГЕЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми заместник-министри! Мисля, че в случая и много малко доза емоция няма да е излишна, ако кажа, че това е един исторически момент. Исторически момент, при който най-после ние и нашите еднокръвни братя от Македония ще бъдем в един военен съюз. Последните сто и колко години нас постоянно ни разделяха, попадахме в различни политически конфигурации, между нас имаше железни завеси, но сега ми се струва, че моментът наистина е исторически. Мисля, че бързането от страна на братска България към братска Македония си струва да бъде ратифициран този протокол и ние да сме едни от първите, ако не и първите. Така че ние на драго сърце ще подкрепим ратификацията.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Вангелов.
    Господин Ерменков, заповядайте.
    ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми заместник-министри, уважаеми господа народни представители! Аз само ще потвърдя това, което каза и господин Витанов, че ние като Българска социалистическа партия и като парламентарна група на „БСП за България“ ще подкрепим тази ратификация. Ще я подкрепим в знак на последователната политика, която България е провеждала към Македония, имайки предвид, че ние бяхме първата държава, която признахме Македония като държава, ако не сте забравили. И все пак искам и аз да изкажа своите притеснения от това, че този жест на братски протегната ръка от наша страна към македонците, към народа на Северна Македония, невинаги се посреща с необходимата взаимност и разбиране от другата страна на границата. Знаете проблемите, които съществуват, знаете тези все още незаглъхнали антибългарски настроения, които съществуват там.
    Също бих искал да попитам: дали все пак един жест – дипломатически демарш от гледна точка на това по какъв начин и как ще бъде ратифициран този акт на присъединяване няма да е полезен за леко активиране на ангажиментите, които имат да се изпълняват от другата страна по отношение и на договора за добросъседство. Знаете, че до голяма степен и комисията, която беше спомената, е зациклила в момента, дълго време не е провеждала заседания. Знаете и политиката на Гърция, която беше по отношение на Македония, как беше поставен на първо място националният интерес на Гърция и след това бяха поставени другите въпроси. Затова даже при факта на ратификация, която ние, както казах, ще подкрепим, бих желал да чуя дали Министерството на външните работи все пак има намерение да използва този акт за активиране на партньорските отношения и то на равноправна, равнопоставена основа, така че наистина да защитим националния интерес не само от гледна точка на отбранителната ни политика и военно сътрудничество, но и от гледна точка въобще на развитието на междудържавните ни отношения.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Ерменков.
    Други колеги?
    Заповядайте.
    МИЛЕН МИХОВ: Ние, разбира се, ще подкрепим тази ратификация. Споделям мнението на колегите, че е въпрос на дипломатическа оценка дали бързо или да забавим ратификацията. Мисля, че България трябва да следва политиката, утвърдена в последните 30 години, на приятелство и братство н Република Македония. Смятам, че е по-добре да бъдем от първите, които ратифицираме. Но в същото време трябва да кажем няколко много важни неща: че по един лош маниер в последните години едва ли този жест ще бъде оценен от някои кръгове по добрия начин; че в Република Македония продължава да има фактори, които се съпротивляват и пречат на прилагането на договора за приятелство и отново използват и възпроизвеждат антибългарски тези. Буквално вчера в медиите в Македония бяха разпространени фалшиви новини, че господин Зоран Заев ще покани български и албански окупационни части след присъединяването в НАТО. Отново тезата за българската окупация и българските окупационни въжделения към Македония ще се възпроизвеждат.
    Освен тази чисто пропагандна, трябва да кажем, че в армията, във въоръжените сили, в структурите на пряко подчинение към Министерството на отбраната на Република Македония продължава да има фактори, които не споделят евроатлантическата ориентация на правителството и официалния курс. Трябва да кажем, че продължава да има фактори, обвързани с политиката и тайните служби на трети държави. Няма смисъл тук да казвам кои са те. И че тази ратификация, както чрез каналите на Външно министерство, така и чрез Министерството на отбраната, трябва много ясно да се покаже на нашите партньори и приятели в Македония, че ние много добре знаем какво се случва в тези среди и че интегрирането в структурите на НАТО… Аз се зарадвах на господин Величков, че той започна с това, че Министерството на отбраната подкрепя присъединяването на Македония и спря дотам. След това дипломатично продължи – в структурите на НАТО. Ние отчитаме и знаем какво се случва, и приятелството и общият отбранителен съюз трябва да бъде изпълнен със съдържание на действително приятелство и действителна обща отбранителна политика, политика на сигурността, политика, подчинена на общите интереси. Използвам случая да кажа това пред Комисията.
    Разбира се, има и елемент на значимост на това гласуване и на този акт. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Михов.
    Господин Ибрямов, заповядайте.
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Благодаря, господин Председател.
    Колеги, мисля, че няма политическа сила, която да не подкрепи присъединяването на Македония към Евроатлантическия пакт, към НАТО. Естествено този дълъг процес, който вече извървя Република Северна Македония с подкрепата на европейско настроени приятелски държави, такава е и България, която на 15 януари в далечната 1992 г. признава Република Македония тогава като държава, днес можем да бъдем свидетели на стъпки в правилна посока. За нас е изключително важно, че по мирен път двете държави – Република Северна Македония, които промениха Конституцията си с немалко усилия, така и бяха приети съответните промени, които направиха, дори и отстъпки от нашата съседна държава Гърция, днес ние можем да се похвалим, че Македония вече е част от Евроатлантическия пакт и НАТО. От геополитическа гледна точка това е много важно, както колегите споменаха, за общата отбранителна система, за сигурността, дори за добросъседските отношения между всички наши съседни държави, които сме в НАТО. Но бих казал, че тепърва предстоят сериозни изпитания пред Република Северна Македония, която трябва напълно да се интегрира както в НАТО, така, надявам се скоро, да бъде част от голямото семейство на Европейския съюз.
    Именно това е смисълът на призивите на големите държави, които казват „Европа на интеграцията“, а не „Европа на нациите“. Това е смисълът и правилният път, по който трябва да продължи и Македония, заедно с Албания. Надявам се и Косово в най-скоро време да видим да бъде част и от НАТО. Ще видим. Това е.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Ибрямов.
    Ще си позволя и аз да кажа няколко думи.
    Искам да се присъединя тук към емоционалния момент, който господин Вангелов очерта в неговото изказване. Наистина това е една изключително важна, сериозна крачка. Нима можехме да си представим преди 15-20 години, че ние ще бъдем съюзници с Македония, че ние ще бъдем в един отбранителен съюз, в който важи правилото: Един за всички, всички за един!
    С ратифицирането на този договор, ние ще имаме съюзник на нашата югозападна граница. Ние ставаме все повече съюзници в един регион, който е доста исторически натоварен. И тази тенденция е не само похвална, а трябва наистина да се приветства.
    Искам да се присъединя и към другите колеги, които казаха, че предстои много работа. Знаете, че имах среща с посланика на Македония. Самият посланик изрази македонската позиция, че те ще търсят помощ от нас – и от Министерството на отбраната, и от Министерството на външните работи. Ние всички знаем, че този процес не е лесен, ние сме минали през този процес – десет години минимум, за да можеш стъпка по стъпка да навлезеш в процедурите, в тази сложна система, която се нарича Северноатлантически съюз, с изключително много структури, процедури, с изграждането на въоръжените сили. Смятам, че ние не трябва да пропуснем този момент и наистина да им подадем ръка, да бъдем дори водещи, ако е възможно и да ги поведем към НАТО. Така че нашите институции в изпълнителната власт и в парламента трябва да имат широко отворена ръка, защото, ако не сме ние, може да е някой друг, в което няма нищо лошо, но защо ние да бягаме от тази отговорност?
    Има много широко поле оттук нататък, което ще се развръща и на което ние можем да допринесем за по-голямата стабилност между Република България и Република Северна Македония в интерес на сигурността на целия регион.
    Затова наистина смятам, че този момент е изключително значим, изключително важен и ние трябва да бъдем и емоционални, но, разбира се, да бъдем и прагматични.
    Други колеги?
    Заповядайте, господин Радев.
    ВАЛЕНТИН РАДЕВ: Да добавя и аз две думи.
    Посоката е вярна, но този процес е дълъг. Ние още не сме вътре в НАТО, както си мислихме, че трябва да сме, или както трябва да станем, така че процесът е дълъг, но стъпката е правилна.
    Искам да Ви обърна внимание на това, и всеки сигурно иска да е на мястото на този премиер на ГЕРБ – по наше време се стабилизира региона. Аз много пъти съм подчертавал, но просто пред очите ми се случваше това по време на председателството – ние сме държавата, която инициираше стабилност в региона. Това е едно от нещата, което се случва.
    Браво на един социалист като Заев, който седна на масата. Той е социалист и се случва ето това – НАТО. Аз много си мисля, че следващата стъпка, както това ни се струва невъзможно, ще бъдат Косово. Как ще стане точно – не знам. Сърбия е малко по-далеч от това. Знаете по какви причини смятам е по-далеч, но може да направят и обратното. Не знам дали е възможно, политиците ще кажат. Външно министерство знаят – първо в Европейския съюз, пък после в НАТО. Все едно, посоката е много добра. И за България това е много добре. И неслучайно ние сложихме на масата въпроса със Западните Балкани. Такава стъпка с такива успехи се случва сега. Държавата ни успява да направи това. Това е хубавото нещо, което става. А тези, като най-близки до нас – македонците, естествено ще го приветстваме. Всички сме доволни от това, което става и всички ще се съгласим с този документ.
    Исках да подчертая общата обстановка, че това е добре за България. Отвсякъде стават приятели, отвсякъде сме в този военнополитически блок. С двете държави, за които казах, че малко по-натам. Но Албания, сега Македония, Гърция, Турция, Румъния на север – това е доброто, което ни се е случило и поредна стъпка, няма как някой да е против това. Благодаря за усилията на Външно министерство, на правителството. Посоката е вярна и с бързи стъпки да влизат в НАТО, да успеят да направят това, което ние можем да направим. Разбира се, не само от Министерството господин Попов да помага на отбраната, а и МВР да им помогне, те и там имат нужда от голяма помощ, освен това, което се случи в транспортните системи между двете държави и в региона. Успех и благодаря!
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, уважаеми господин Радев.
    Ако няма други изказвания, заповядайте – имаше няколко въпроса, отправени към Вас.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ КРАЛЕВА: Благодаря много.
    Чувствам голяма подкрепа от Ваша страна като цяло за това, което наистина правим в Министерството на външните работи, сигурна съм и в Министерството на отбраната. Но това, което зависи от нас, и се радвам да го чуя, че има толкова силна, единна подкрепа за една много важна позиция, независимо от нюансите. Мисля, че сме на прав път в този момент. Мисля, че това е изключително ключово решение. Както казахте – и малко емоция не е излишна, но ние сме свикнали в общи линии да не се поддаваме на емоциите в нашата професия. Затова се опитваме да сме максимално точни според буквата на това, което правим.
    В случая от гледна точка на инструмента за външна политика – ратификация по-ранна или по-късна, мога да отговоря следното. Специално в процеса по присъединяване към НАТО, мисля, че нашата стъпка не би имала никакъв сериозен ефект. Затова, ако забавяме, по-добре да използваме такива стъпки, които имат ефект върху политиката и за които имаме силата да повлияем, отколкото нещо подобно, което чисто технически няма да промени процеса, тъй като процесът по присъединяване към НАТО е доста различен от този към Европейския съюз. И сега едно забавяне просто по-скоро ще работи в обратната посока от гледна точка на влияние, имидж и отношения, поне нашата оценка е такава, отколкото да постигнем нещо по отношение на другите проблеми, за които споменахте.
    Споделям Вашата загриженост в посока други проблеми. Ние ги оценяваме, следим ги изключително отблизо и мога да Ви уверя, че никой няма никакво намерение в Министерството на външните работи да отстъпва, да прави жестове, които са против българските национални интереси. Нашата основна цел, разбира се, е да постигнем преодоляване на всякакви заплахи спрямо българската национална сигурност и те са свързани с елементи от другия процес. При възможност можем да дискутираме и тази тема.
    Това е нашата позиция и затова с две ръце гласувахме и подкрепихме и внесохме съвместно предложение да се ратифицира по-бързо. Наистина сме точно след Словения и след Албания. Важно е да бъдем в тази група и мисля, че Вашата подкрепа е изключително ценна. Тук се вижда вече единството и консенсусът на българската политическа класа, когато е дошъл момента за някакво важно ключово решение.
    Това е, което мога да кажа.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, уважаема госпожо Заместник-министър.
    Не виждам други желаещи за изказване.
    Предлагам да преминем към гласуване на Законопроект за ратифициране на Протокола към Северноатлантическия договор относно присъединяването на Република Северна Македония, № 902-02-5, внесен от Министерския съвет на 14 февруари 2019 г.
    За – 19, против и въздържали се – няма.
    Предложението е прието.
    Да благодарим на колегите от Министерството на външните работи и Министерството на отбраната. Да пожелаем успех! Поздравления за добре свършената работа досега, успех и по-нататък!

    По точка 2 – „Разни“, аз нямам нищо. Ако нямате и Вие нищо, закривам заседанието.
    Форма за търсене
    Ключова дума