Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по отбрана
Комисия по отбрана
17/07/2019
    1.Законопроект за ратифициране на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support), международен договор (LOA) BU-D-AAA „Боеприпаси в подкрепа на F-16“ (Мunitions in support of the F-16), международен договор (LOA) BU-P-AAD „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги“ (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services) и международен договор (LOA) BU-P-LAR „Многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване“ (Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment), № 902-02-19, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.

    2.Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. № 902-01-37, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.

    3.Разни.
    П Р О Т О К О Л
    № 60



    На 17 юли 2019 г., в Народното събрание – зала 232, се проведе редовно заседание на Комисията по отбрана при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Законопроект за ратифициране на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support), международен договор (LOA) BU-D-AAA „Боеприпаси в подкрепа на F-16“ (Мunitions in support of the F-16), международен договор (LOA) BU-P-AAD „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги“ (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services) и международен договор (LOA) BU-P-LAR „Многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване“ (Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment), № 902-02-19, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. № 902-01-37, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    3. Разни.
    Списъците на присъствалите народни представители и на гостите, се прилагат към протокола.
    Заседанието бе открито в 14,30 ч. и се ръководи от господин Константин Попов – председател на Комисията по отбрана.

    * * *

    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Колеги, имаме кворум. Откривам заседанието на Комисията по отбрана.
    В днешното заседание ще вземат участие – от Министерството на отбраната: господин Каракачанов – вицепремиер и министър на отбраната, по-късно към нас ще се включи господин Запрянов – заместник-министър на отбраната, генерал Андрей Боцев – началник на отбраната, генерал-майор Цанко Стойков – командир на Военновъздушните сили. Виждам, че тук е и началникът на политическия кабинет господин Налбантов; от Министерството на външните работи: госпожа Емилия Кралева – заместник-министър, господин Иван Найденов – постоянен секретар, и госпожа Виктория Миланова – парламентарен секретар; от Министерството на финансите: госпожа Росица Велкова – заместник-министър, и госпожа Светла Костова – директор на дирекция „Държавно съкровище“; от Министерството на икономиката: господин Емил Караниколов – министър, господин Димчо Андреев – държавен експерт в дирекция „Насърчителни мерки и проекти“, и госпожа Цецка Чавдарова – началник на отдел „НАТО и икономически аспекти на сигурността“ в дирекция „Международно контролирана търговия и сигурност“.
    Преди да започнем, трябва да обявя, че в Комисията има нови членове, на които всички казваме: Добре дошли! Това са господин Георги Вергиев и господин Любомир Бонев.
    Надявам се, че ще намерят време, удобно за всички.
    Също така смятам да напомня, че утре има отново Комисия по отбрана, в 14,30 ч. Надявам се, че сте получили информация по имейлите.
    Както сте запознати вече, изпратен Ви е следният дневен ред, който ще се състои от три точки:
    1. Законопроект за ратификация на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support), международен договор (LOA) BU-D-AAA „Боеприпаси в подкрепа на F-16“ (Мunitions in support of the F-16), международен договор (LOA) BU-P-AAD „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги“ (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services) и международен договор (LOA) BU-P-LAR „Многофункционална система за разпределение на информация – Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване“ (Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment), № 902-02-19, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    2. Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 902-01-37, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    3. Разни.
    Който е съгласен с така предложения дневен ред, да гласува.
    За – 19, против и въздържал се – няма.

    Преминаваме към първа точка, така както я прочетох:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА РАТИФИКАЦИЯ НА МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (LOA) BU-D-SAB „САМОЛЕТИ F-16 BLOCK 70 И СВЪРЗАНА С ТЯХ ПОДДРЪЖКА“ (F-16 BLOCK 70 AIRCRAFT AND ASSOCIATED SUPPORT), МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (LOA) BU-D-AAA „БОЕПРИПАСИ В ПОДКРЕПА НА F-16“ (МUNITIONS IN SUPPORT OF THE F-16), МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (LOA) BU-P-AAD „SIDEWINDER AIM 9X БЛОК II РАКЕТИ, СВЪРЗАНИ МАТЕРИАЛИ И УСЛУГИ“ (SIDEWINDER AIM 9X BLOCK II MISSILES, ASSOCIATED MATERIAL AND SERVICES) И МЕЖДУНАРОДЕН ДОГОВОР (LOA) BU-P-LAR „МНОГОФУНКЦИОНАЛНА СИСТЕМА ЗА РАЗПРЕДЕЛЕНИЕ НА ИНФОРМАЦИЯ - СЪВМЕСТНА ТАКТИЧЕСКА РАДИОСИСТЕМА (MIDS JTRS) (5) И СВЪРЗАНА С НЕЯ ПОДДРЪЖКА И ОБОРУДВАНЕ“ (MULTIFUNCTIONAL INFORMATION DISTRIBUTION SYSTEM JOINT TACTICAL RADIO SYSTEM (MIDS JTRS) (5) AND RELATED SUPPORT AND EQUIPMENT), № 902-02-19, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 15 ЮЛИ 2019 Г.
    Със свое решение, прието на 16 януари 2019 г., Народното събрание възложи на Министерския съвет да подготви Проект на международен договор и проведе преговори с правителството на Съединените американски щати за придобиване на нов тип боен самолет F-16 Блок 70 от Република България.
    В изпълнение на това решение на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България и чл. 15, ал. 1 от Закона за международните договори на Република България, Министерският съвет е внесъл в Народното събрание Проект за ратификация на четири международни договора, обединяващи доставка на цялостен пакет самолети, оборудване за мисии и средства за наземно обслужване, въоръжение, средства за обучение на летателния състав, инжерно-техническия състав на обща стойност 1 млрд. 256 млн. 153 долара.
    На основание на решение на Министерския съвет, договорите бяха подписани на 11 юли от заместник министър-председателя по обществения ред и министър на отбраната господин Каракачанов. Законопроектът за ратифициране на посочените по-горе договори е разпределен с Разпореждане на председателя на Народното събрание на Комисията по отбрана и на Комисията по бюджет и финанси.
    От страна на американското правителство е отправено изискването документите, съставляващи международните договори, а именно четирите писма за предложението и приемането, да бъдат третирани като информация за използване само от държавни институции с отношение към договора. Това означава, че информацията, съдържаща се в тях, не би следвало да се подлага на публично достояние, което изключва възможността за обнародването ѝ в „Държавен вестник“.
    Предвид необходимостта от гарантиране на конфиденциалност – чл. 5 от Законопроекта, се предлага на Народното събрание да разпореди гореспоменатите международни договори да не се обнародват. Такава възможност е предвидена в чл. 25, ал. 2 от Закона за международните договори на Република България, според която органът, който дава съгласие за обвързване на България с международен договор, може фактът на обвързване да разпореди той да не се обнародва.
    Във връзка с изискването на правителството са и указанията на госпожа Караянчева – председател на Народното събрание, към Комисията по отбрана и Комисията по бюджет и финанси за реда за запознаване на членовете на двете комисии с преговорите, за което бяха информирани своевременно с изпращането на дневния ред в заседанието.
    Преди да открия дискусията още малко информация. Да припомня, че на първо гласуване Законопроектът се обсъжда по принцип и в цялост. Народните представители се произнасят по основните положения на Законопроекта. По Законопроект за ратифициране на международен договор, текстът на договора не може да бъде изменян. При разглеждането на Законопроекта за ратификация на международните договори се обсъжда необходимостта от сключване на договорите, очакваните резултати и финансовите последици от тяхното прилагане и съответствие на разпоредбите им с Конституцията, законодателството и международните задължения на Република България.
    След тези мои уводни думи, ще си позволя да дам думата на министъра на отбраната господин Каракачанов за запознаване на народните представители.
    Заповядайте, господин Министър.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, дами и господа народни представители!
    На основание Решение на Министерския съвет № 398 от 10 юли 2019 г., на 11 юли 2019 г. подписах четирите договора за доставка на самолетите F-16 Block 70 със свързаното оборудване и въоръжение. Договорите са изработени съобразно изискванията на американското законодателство за военни продажби по програмата Foreign Military Sales (FMS), която строго регламентира възможностите за придобиване на американско военно оборудване и техника. Те представляват оферта с условия за доставка от страна на американското правителство, която се предоставя, подписана от тяхна страна.
    В изпълнение на Решение на Народното събрание от 2019 г., обн., ДВ, бр. 6 от 18 януари 2019 г., за започване на преговорен процес по придобиване на нов тип боен самолет и заповеди № Р26 от 22 февруари 2019 г. и № Р58 от 15 април 2019 г. на министър-председателя на Република България беше сформиран екип – преговорен екип, с цел провеждане на необходимите консултации и преговори за изготвяне на международните договори.
    В резултат на това на 17 юли 20109 г. в Министерството на отбраната постъпиха офертите от американското правителство, съставляващи проекти на международни договори относно условията на доставка на самолетите и свързаните с тях оборудване и въоръжение.
    Договорите обединяват доставка на цялостния заявен пакет на обща стойност 1 млрд. 256 млн. 153 хил. 980 долара, както следва:
    1. Самолети F-16 Блок 70 и свързаната с тях поддръжка на стойност 1 млрд. 230 млн. 776 хил. 943 долара. Срокът на валидност на тази оферта изтича на 4 септември 2019 г.
    2. Боеприпаси в подкрепа на F-16 Блок 70 на стойност 461 631 долара. Срокът на валидност на тази оферта изтича на 3 септември 2019 г.
    3. Ракети Sidewinder Блок II, свързани материали и услуги на стойност 20 млн. 637 хил. 635 долара. Срокът на валидност на тази оферта изтича на 4 септември 2019 г.
    4. Многофункционална система за разпределение на информацията, съвместна тактическа радиосистема и свързана с нея поддръжка и оборудване на стойност 4 млн. 777 хил. 771 долара. Срокът на валидност на тази оферта изтича на 5 септември 2019 г.
    Системата на САЩ за предоставяне на американски отбранителни продукти, услуги и обучение за партньорски държави е в основата си договорен процес със спецификата, че гарант по изпълнението на договора от американска страна се явява американското правителство. Договорите се сключват за всеки отделен отбранителен продукт.
    Предложените за ратификация договори са съставени съгласно законодателството на САЩ. В тях има редица особености, които не съответстват на договорноправната практика, установена в процесите по придобиване на военна техника. Най-характерните са следните: посочените цени в договорите са в американски долари, без включени данъци и такси и отразяват максимално точна прогноза за необходимите средства за заплащане към момента на извършване на доставката. Въпреки това правителството на САЩ поема ангажимент да направи всичко възможно за осигуряване на изделията на посочените цени в долари и в рамките на посочената наличност.
    Втора особеност, налични са така наречените отворени клаузи, които ще бъдат конкретизирани в процеса на изпълнение на договорите.
    При извънредни и неблагоприятни обстоятелства, когато националният интерес на Съединените щати го изисква, правителството на САЩ си запазва правото да прекрати прилагането изцяло или частично на договорите във всеки един момент преди доставката на отбранителните изделия и изпълнението на услуги за отбрана. Ще отворя скоби: казусът с нашите съседи и F-35 – говоря за Турция.
    Поради естеството на предоставените класифицирани технологии, криптографски материали, контролирани устройства за опознаване „свой-чужд“ и други подобни елементи от авиониката и системите за радиоелектронна война, американската страна ще осъществява разширен контрол върху съхранението и ползването на същите. За американската страна договорите ще имат действие не само след тяхното подписване, съответно ратификация от Народното събрание на Република България, а и след превеждането на финансовите средства по тях в рамките на срока на валидност на офертите.
    Договорите ще осигуряват на Република България следното: придобиване на многоцелеви самолет, включващ способности „въздух-въздух“ и „въздух-повърхност“ – „въздух-земя“; последно поколение радар с активна фазирана решетка; напълно комплектовани системи за радиоелектронно противодействие и защита; оборудване на комуникации; обмяна на тактическа информация – Линк 16, и разпознаване „свой-чужд“ напълно съвместими със системата на НАТО с всички необходими криптографски материали; цялото необходимо оборудване за изпълнение на различни мисии „въздух-вюздух“, „въздух-повърхност“, целеуказване и разузнаване, включително надтелни резервоари, увеличаващи бойния радиус и въоръжението на самолетите при запазването на неговите маневрени характеристики.
    Силно намаляване на цената на първия етап, незначителна част от оборудването за мисиите, поискано в писмото-заявка е отложено за втория етап на Проекта, когато следва да се придобият останалите осем самолета.
    Придобиване на необходимите защитни и технически средства за летателния състав, като: нашлемни системи за целеуказване, устройство за нощно виждане, защитни костюми и други.
    Придобиване на необходимите средства за наземно обслужване на самолетите, осигуряващи предвидената автономност на Военновъздушните сили при поддръжка на самолетите, поискана в искане за предложение.
    Придобиване на пълен комплект средства за обучение – тренажори, за летателния и инженерно-техническия състави, които ще бъдат свързани в мрежа, което ще позволи изпълнението на групови задачи от летателния състав, а тренажорът на техническия състав, ще е оборудван със средства за създаване на виртуална реалност, пресъздаваща целия самолет – нещо, което ще позволи подготовката на съставите да бъде издигнато на качествено ново равнище от познатото ни досега.
    Цялостен пакет за обучение на летателния и инженерно-техническия състави в Съединените американски щати, включително доставка на тактически пособия за бойно използване на самолета.
    Придобиване на комплект от последните модификации на авиационните управляеми ракети „въздух-въздух“ за близки и средни дистанции, както и комплект неуправляемо въоръжение „въздух-повърхност“.
    Относно управляемото въоръжение „въздух-повърхност“ изискването е в софтуера на самолета да е интегрирано високоточно въоръжение – управляеми боеприпаси „въздух-повърхност“. Така че при подключване на съответните боеприпаси, самолетът да го разпознае и той да може да бъде използван, в това число симулиран с цел обучение.
    Управляеми боеприпаси могат да се закупят при необходимост и при наличие на финансови средства, без да се налага модернизация на самолетите.
    Придобиване на последно поколение контейнери за целеуказване с възможности за предаване на видеоинформация в реално време до наземно базирани приемници – Роувър 6, което, от своя страна, ще позволи разширяване на обхвата на взаимодействие между Военновъздушните сили, Сухопътни войски, Силите за специални операции и Военноморските сили.
    Придобиване на резервни части и консумативи за осигуряване на средства за текущи ремонти за поддръжка на самолетите за период от три години след тяхната доставка в Република България при разчет 200 часа на самолет на година.
    С цел оптимизиране и намаляване на разходите за транспорт на доставяното оборудване, Министерството на отбраната е информирало правителството на Съединените американски щати, че ще поеме тези разходи за своя сметка. Следва да се отбележи, че изграждането на необходимата инфраструктура в авиобазата, където ще оперират самолетите F-16, е изцяло отговорност на българската държава и следва да бъде завършена преди доставката на самолетите и съответното оборудване за тяхната експлоатация и използване.
    Сроковете за доставка на самолетите са ориентировъчни, като според Проектодоговора и при условие, че договорът за самолетите бъде подписан и финансиран до 31 юли 2019 г., първите два самолета – един боен и един учебно-боен, ще бъдат доставени в средата на 2023 г., следващите четири бойни самолета ще бъдат доставени до края на 2023 г., а последните два самолета – отново един боен и един учебно-боен, които ще бъдат използвани за обучение на наш летателен и инженерно-технически състав в Съединените щати през това време, ще бъдат доставени през първото тримесечие на 2024 г.
    Всички останали доставки на въоръжение, средства за наземно обслужване и обучение ще бъдат синхронизирани по време на доставката на самолетите, така че да започне веднага летателна дейност със самолетите в Република България и те да разполагат с необходимото въоръжение.
    Междувременно, вследствие на преговорите, които се водиха буквално до последния момент, с Грама от Посолството на Република България в Съединените щати – няма да чета номера на Грамата, но тя е от 4 юли 2019 г., Министерството на отбраната е информирано, че Държавният департамент на Съединените американски щати е предприел действия за намаляване на общата цена с до 60 млн. долара посредством искане от Конгреса на САЩ за допълнително финансиране, което ще бъде използвано в интерес на Република България. Предстои искането на Държавния департамент да бъде разгледано от Конгреса на Съединените щати.
    По отношение на индустриалното сътрудничество. Министерството на икономиката е сключило Рамково споразумение с компанията „Ло̀кхийд Ма̀ртин Глобъл“. Следва да се отбележи, че в цената на Проектодоговора за самолетите е включена стойността за изпълнение на шест проекта за индустриално сътрудничество, свързани с поддръжката на самолетите в Република България и развитието на способностите по обучение и образованието на авиационни специалисти.
    От страна на американското правителство е отправено искането документите, съставляващи международните договори, а именно четирите писма за предложение и приемане, да бъдат третирани като информация само с ниво на специално използване. Това означава, че информацията, съдържаща се в тях не би следвало да се подлага на публично достояние, което включва и възможността за обнародването ѝ в „Държавен вестник“, както току-що прочете и Председателят на нашата комисия.
    Поради съдържащите се в договорите финансови задължения за българската държава, те следва да бъдат ратифицирани със Закон на основание чл. 85, ал. 1, т. 4 от Конституцията на Република България.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми госпожи и господа народни представители, това бяха съвсем накратко изложените основи в договора, който след упълномощение от правителството на Република България, подписах. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря и аз, господин Вицепремиер и министър на отбраната.
    Аз искам още веднъж лично да благодаря на министър Караниколов, че днес е тук с нас. Знаете, че утре ще разглеждаме Законопроекта, с който ще ратифицираме Споразумението между Министерството на икономиката и „Ло̀кхийд Ма̀ртин“ по индустриалното сътрудничество, но тъй като нещата са в пакет затова съм поканил министър Караниколов, ако има въпроси или нещо, което Вас Ви интересува по тази тема и свързаността с останалите договори, начините на плащане и въобще цялата система, надявам се, че ще отговорите, господин Министър.
    Сега ще си позволя да дам думата на заместник-министърът на финансите.
    Заповядайте, госпожо Велкова, за кратка информация в тази връзка, ако имате нещо да добавите по това, което доложи Вицепремиерът – иначе, по втора точка ще го гледаме? Добре, по втора точка.
    Колеги, откривам дискусията – заповядайте.
    Заповядайте.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Политическа партия „Атака“ винаги е изразявала своята категорична и непроменяема позиция относно тази сделка. Това е ставало и на парламентарната трибуна, и по медиите, и в тази комисия. Днес искам да задам два въпроса: на всички ни е печално известно, че в България от десетина години насам има четири американски бази. За подобни бази в други страни всяка година, за всяка от тях се плащат милиарди на съответната страна.
    Моят въпрос към господин Вицепремиера е: дали той в качеството на Вицепремиер и, разбира се, министър-председателят, е поставял въпроса дали може и американската страна е склонна в замяна на това, което ние даваме във връзка с въпросните бази, да бъде приспаднато от цената, намалена цената и дори тази цена не би могла да бъде символична, така както Съединените щати правят по отношение на други свои съюзници?
    Вторият ми въпрос е: вярно ли е, че Министерството на финансите, което осигурява, разбира се, парите, както е по Конституция и по закон, има забележки и несъгласие по отношение на тази сделка и какви са тези несъгласия? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря и аз.
    Аз ще дам думата на министър Каракачанов, разбира се, да отговори, но ако разрешите вторият въпрос да го зададем към т. 2, когато мине бюджетът, ако нямате нищо против?
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Както прецените.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Вторият Ви въпрос ще го минем по т. 2.
    Заповядайте, господин Министър, по първия зададен въпрос.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Аз искам да помоля господин Шопов да ми припомни кои са четирите американски бази.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Стига с тази взаимна и всестранна лъжа вече 10 години. На всички българи е ясно и е безспорно, че това са пар екселанс американски бази в България. Тук заиграването и масовката, която общо взето много често е военен тактически прийом при водене на военни действия, не могат да заблудят никого. Този спор е воден много пъти и всички опити базите да се изкарат за съвместно ползване и да минават за някакви българо-американски съоръжения, не може никого да излъже. Много добре знаем всички четири американски бази. Къде са те? Всички знаем какво уж е базирано, а всъщност никой не знае, какво, така че хайде да не се правим, че не разбираме за какво става дума.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Шопов.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Да си повторя отново въпроса: господин Шопов твърди, че знае какво е базирано, а аз не знам. Бихте ли казали на мен, като на военен министър какво е базирано там, защото аз не знам какво е базирано и, първо, да ми изброите четирите американски бази? Кои са, кажете ми ги поименно, кои американски четири бази визирате? Ако бъдете така добър да ми ги изброите, ще Ви отговоря всяка една поотделно база ли е, не е ли база, какво е? Бихте ли ми ги изброили?
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Министър.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Отговорът се знае, защото господин Каракачанов…
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Моля Ви! Господин Шопов, моля Ви! Моля Ви! Защото и аз мога да говоря по микрофон.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: …защото той, извинявайте, като министър на отбраната и Вицепремиер на България не знае какво имат тези бази. В тези бази може да има и оръжие.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Господин Шопов, моля Ви! Моля Ви!
    Господин Министър, извинявайте!
    Колеги, обсъждаме важна тема, обсъждаме тема „Сигурност и отбрана“, обсъждаме я в Комисията. Мисля, че емоциите при едно такова обсъждане са абсолютно непродуктивни, политизирането – абсолютно непродуктивно. Ще помоля всички участници най-учтиво, разбира се, имате право да говорите и да изразявате мнение и становища, винаги съм давал тази възможност, но когато става въпрос за отбрана, за сигурност, ще помоля емоциите да отстъпят малко назад. Моля Ви!
    Господин Министър, заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Искам да помоля господин Шопов – той твърди, че има четири американски бази, да ги изброи поименно, защото може да каже, че са 12, 16. Избройте ми кои имате предвид, аз да ги науча къде са и като чуя имената, ще Ви отговоря кое какво е, къде е и как е. Защото така се казва: четири американски бази, символични цени…Господин Шопов, моите уважения към президента на Руската федерация, но той на новия си съюзник Турция също не дава на символични цени ракетите С400. Символични цени няма. А като ми отговорите на въпроса кои са четирите бази, аз ще Ви отговоря, какво съм използвал по тази тема в разговорния процес.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    За последно господин Шопов, ако може наистина съвсем накратко.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Аз мисля, че е срамно министърът на отбраната да не знае тези четири американски бази, които знаят и децата. И недейте, господин Министър, да намесвате трети и четвърти страни, които в момента не са страни по този договор. Страни по този договор са Република България и Съединените американски щати, които Съединени американски щати, пак повтарям, знайно от всички е, че имат четири американски бази, техни бази на територията на Република България. Не ме разпитвайте като ученик аз да ги наименовам. Аз много добре зная, защото Вие не сте били депутат, Вие бяхте вкаран от Волен Сидеров в това Народно събрание….
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Приключваме тази тема. Край!
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Не Ви е ясно. Това беше направено, за да бъде спряно…. тези съоръжения в България.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Да не го превръщаме, господин Шопов…
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Може би последната Ви дума „съоръжения“ е по-точна от „базите“. „Съоръжения за съвместно ползване“, но аз няма да Ви ги изброя по име. Ще Ви дам възможност да ги научите кои са – не са четири, но да ги научите кои са тези съоръжения за съвместно ползване. И като ги научите кои са, елате на следващата Комисия по отбрана и ще разговаряме. Защото Вие не ги знаете, ако ги знаете, щяхте да ги изброите, а Вие не ги знаете. Тук хвърляме политически балони и си правим евтин пиар, за да се харесаме не знам на кого. Но, ако ми ги изброите четирите бази, пак казвам, пред всички, избройте ми ги – първа, втора, трета, четвърта, поименно и сега, и ще Ви отговоря за всяка поотделно.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Господин Министър, преминаваме по същество.
    Благодаря за така изложените емоции. Надявам се, че ще се разберете в друга среда.
    Други колеги?
    Заповядайте, господин генерал Милев.
    КОЛЬО МИЛЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми колеги, уважаеми господин Вицепремиер и министър на отбраната, уважаеми министър Караниколов, уважаеми генерали, уважаеми гости! На всички ни е ясно, без да политизираме и без да употребяваме емоции, че днес е един преломен, бих казал, момент за българската авиация. На всички ни е ясно, че ние преминаваме от една технология, която сме ползвали досега, една платформа на самолети към друга платформа, също от страна членка на НАТО.
    Тъй като Народното събрание взе едно решение, което се оказа, че не може да се изпълни от преговорния екип и се наложи промяна, даде по-голяма свобода за водене на преговорите, все пак, така или иначе, всички считаме, че проектите или проекта специално се оскъпява. Той се оскъпява не само в момента при самото сключване на договорите и при тяхното изпълнение, но той води след себе си и много икономически и финансови тежести, най-вече ангажименти за България в следващите, бих казал, 10 – 15, пък и повече години до пълната експлоатация на тези самолети.
    Както изслушахме всички, уважаеми господин Министър, това, което ще получим през годините, ние можем да си зададем много въпроси. Тези въпроси възникват от това, че има определена неяснота по много от тези договори, също така и при тяхното изпълнение. Аз само ще нахвърля някои от тях. Може би с колегите, когато взимат отношение, ще продължим тази дискусия, но, на първо място, примерно за боекомплекта, който вземаме за ракети „въздух-въздух“ – ние не вземаме целия боекомплект. Колко и какво ще се планира или кога ще се планира примерно изпълнението на пълния боекомплект от ракетите „въздух-въздух“?
    За да бъде самолетът многоцелеви трябва все пак да ги купим тези ракети „въздух-повърхност“, все някога трябва да ги купим. В момента те не са планирани и аз си задавам въпроса: кога във времето ние ще ги закупим, планирано е да се закупят тези ракети, за да може той да стане многоцелеви? Тъй като тук има много офицери и генерали от Сухопътните войски, ние все пак държим, ревнуваме донякъде, да се използват пълноценно и за подкрепа на Сухопътните войски.
    Също така по отношение на наземното оборудване. Ние чухме, че всичко ще бъде за сметка на България. Има там един момент, когато, ако другата страна не приеме това, което ние сме подготвили за приемането на тези самолети, може договорът да не се изпълни до края. Или ние все пак залагаме някакви наши лични проблеми, които не се знае дали….
    ПРЕДС. КОСТАНТИН ПОПОВ: Извинявайте, господин Генерал, може би беше лапсус. Не е наземното оборудване, а инфраструктурата.
    КОЛЬО МИЛЕВ: Говоря за инфраструктурата, за летища най-вече. И тъй като съм на летища: ще има ли резервно летище и кое е то, на което, ако времето не позволява примерно, или има някакъв проблем, не могат да кацнат – примерно на Граф Игнатиево, кое е следващото летище, което ще се ползва и за тази цел?
    Тъй като знаем, че наземното оборудване е радиолокацията, в момента нямаме опознавателна система „свой-чужд“, едно е, че трябва да се оборудва и на другото летище, и, второ, отпада донякъде необходимостта на всички зенитно-ракетни средства на Сухопътните войски, тъй като те не опознават тези самолети и може да стане като в Горна Баня, както падна тази ракета при бомбандировките над Сърбия и Косово.
    Все пак, господин Министър, има ли някакви притеснения от Ваша страна, че нещо може да спре във времето изпълнението на тези проекти както от финансова гледна точка, така и от, бих казал, от чисто техническа гледна точка при нашето участие? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Генерал.
    Разбира се, доста въпроси зададохте.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Аз ще ги обобщя.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Може да ги обобщите, господин Министър.
    Ако има някъде неточности, просто в духа да се съобразите.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Естествено, че има възможности Проектът да бъде спрян. Записано е, че Съединените щати, когато това противоречи на техните военни и политически интереси могат да прекратят доставката. Аз неслучайно се откъснах от мотивите, за да Ви упомена случая с F-35 и ракетите С400. Когато една съюзническа държава влезе в преговори като тези в Турция и закупува друго въоръжение, което заплашва съюзниците, това може да доведе до спиране на доставката. Това е едното, но, надявам се, да не стигаме дотам – не че е лоша руската техника.
    Второ, ако ние не си свършим ангажиментите по инфраструктурата. Да не употребявам уличен жаргон, но би следвало да не сме толкова лекомислени, а за тази инфраструктура в авиобазата да си свършим работата, за да могат самолетите на практика да функционират и да може нашият летателен състав да си изпълнява задълженията.
    По отношение на това, което Вие казахте, че Проектът води до тежести в бъдеще. Ами, вижте, всяка една техника, която се купува – тук и генерал Симеонов ще Ви каже, той е по-опитен много пъти, повече от мен по тази тема, всяка една техника, без значение дали ще е шведска, съветска или американска, в бъдеще носи разходи. Само ще Ви дам пример, че в рамките на този мандат за самолетите МиГ 29, които са закупени преди 30 години – буквално преди 20 дни се отбеляза 30-годишнината от идването на МиГ 29 в България, само миналата година отделихме 82 млн. лв. за поддръжката им, за да могат да бъдат експлоатирани до края на техния период. Отделихме 82 млн. лв. и за Су 25 – самолети също закупувани преди повече от 30 години.
    Тоест една техника, ако щете не само авиационна, Вие като генерал от Българската армия го знаете, поддръжката във времето носи допълнителни разходи, няма как! Една кола да си купите, все сменяте гумите, маслото и някакви други неща по нея, които се налагат в годините на експлоатация напред. Тук става въпрос за самолет, който ние ще експлоатираме 40 години, така както 30 години вече експлоатираме МиГ 29, или Су-25, и другите самолети, които имаме. Естествено е, че в бъдеще ще има допълнителни разходи. Но това са неизбежни разходи за всяка една технология, която се използва, всяка една техника, която се използва. Така че това не може да бъде аргумент.
    По отношение на това, което казахте, че в хода на преговорите сме се отказали от определено въоръжение за сметка на способностите на самолета. Искам да подчертая и го казвам съвсем ясно и откровено, защото се чуха спекулации по някои медии, че едва ли не Военновъздушните сили и техният командир генерал Стойков са направили компромиси. Такова нещо няма.
    В самото начало на преговорите Военновъздушните сили се опитаха да получат повече от това, което беше заложено в първоначалния Проект, да поискат повече. Само че това поискване повече няма как, за съжаление, да мине безплатно. Опитахме се в преговорния процес и ние да използваме определени, по-точно те са се опитали, опитаха да използват опреелени тактики, за да получат повече за сметка на по-високата цена. Само че това доведе до допълнително увеличаване на цената. Това допълнително, което беше поискано, просто беше отказано, това беше допълнително поискано. Казвам го най-простичко, за да ме разберат всички, за да няма спекулации.
    Тук е генерал Стойков, виждам пред него, че той е подготвил, защото същото го имам и аз, справката за въоръжението, с което ще разполагат самолетите и при необходимост и желание от господа народните представители той може да Ви даде по-подробна информация. Но са абсолютни спекулации и то непочтени към един български генерал, че са направени някакви компромиси със способностите на самолета, неговото въоръжение и въобще качеството му да бъде използван като ефективно летателно бойно средство за изпълнение на неговите задачи и по Конституция, и по съюзнически ангажимент. Това не отговаря на истината. Тъй като не ми се разправяше по тези теми по медиите, казвам го в Комисията по отбрана, където ще го чуят всички. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    Реплика, нещо за доуточняване?
    КОЛЬО МИЛЕВ: Благодаря.
    Настина проблемите са много. Те са свързани също и с обучението на летците, с Военновъздушното училище в Долна Митрополия по отношение на запазването му, също и с тези ракети. Аз не казвам, че сме се отказали, но той като е многоцелеви, за да бъде многоцелеви ние така или иначе трябва да ги закупим. Не става въпрос за спекулации. Въпросът е да бъдем коректни, за да може да се върви напред. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал.
    Заповядайте, господин Министър – по всяко едно време може да вземете думата, разбира се.
    МИНИСТЪР ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ: Благодаря, уважаеми господин Председател.
    Уважаеми дами и господа народни представители! Точката, която аз внасям за индустриалното сътрудничество, утре ще се разглежда, но само в подкрепа на това, което казахте. Да, наистина, оттук нататък само финансови ангажименти ще има. Винаги, когато купуваш каквато и да е техника, оттук нататък консумативи, ремонти и всичко ще натрупва тази сметка. Точно и затова Министерството на икономиката имаше наистина изключителната възможност да защитава разговорите за индустриално сътрудничество. Всъщност, това, което утре ще Ви докладвам, ще Ви покаже, че част от ремонтните дейности ще бъдат извършвани в България, тоест оттук нататък ще си спестим разходи. Ще придобием квалификация, за да може след време, тъй като в момента абсолютно нямаме такава възможност, да участваме в различни други процедури, когато да ремонтираме техника и на други държави, предвид на капацитета, който сме получили.
    Не на последно място и много важно е, че в индустриалното сътрудничество – утре ще Ви докладвам и затова, че ние договорихме не само пилоти, но и инженери да се обучават и наистина България да придобива възможности и квалификация. Центърът за обучение, да, това е изключително важно и това може би е най-хубавата част на индустриалното сътрудничество. Истината е, че ние сме договорили такава възможност, че много от разходите, които бихме плащали за ремонт, съответно за консумативи да се извършват в България, а дай боже, след време, когато придобием наистина квалификация и опит, считам, че ще може да ремонтираме и друга техника, разбира се, след процедури. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ:Благодаря Ви, господин Министър.
    Добре дошла и на заместник-министъра на външните работи госпожа Кралева!
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Уважаеми господин Председател, може ли в този контекст един въпрос, после да не се връщаме на него.
    За първи път на българската общественост става известно, че договорът може да бъде прекратен от американската страна преди неговото изпълнение. Като юрист, който цял живот се е занимавал с договори, с теорията на договорите, с тяхното приложение и практиката, искам да задам към уважаемия господин Вицепремиер въпроса: дали за българската страна съществува такава възможност България да прекрати договора преди неговото изпълнение? Говоря за реципрочност, каквато е уместна във всички сключвани договори и това е коректност по отношение и на двете страни. Има ли българската страна тази възможност да прекрати въпросния договор поради причини, които тя възприеме или реши, че са налични, преди изпълнението на договора, така както може американската страна да го стори?
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Шопов.
    Конкретен и ясен е въпросът.
    Господин Министър, ако може кратичко.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Може и е имало такава практика в българската история и то новата. 2009 г. или 2010 г., ако не се лъжа, за Кугарите и Спартаните договорите бяха прекратени преди да бъдат изпълнени докрая. Когато българската страна прецени по някакви свои съображения, че не желае да продължи този договор, може.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Моят въпрос е: дали има запис в договора, така както има запис в договора, дали има точка?
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Има запис. Само че Вие като юрист в България бихте използвали в такава ситуация някакви други аргументи. Американците казват директно: когато това започне да противоречи на техните интереси, те го казват директно. Вие, ако тръгнете…(Реплика от Павел Шопов.) Не, ние първо нямаме намерение да го разваляме, а имаме намерение да го изпълним и да го довършим с още осем, защото това означава да дадем възможност на българската авиация да защитава държавата си, а не след 5 – 6 години да клекне окончателно. Защото такава е съдбата, ако не предприемем тези действия, но ако желаем да го развалим може да си намерим каквито искаме мотиви, докато хората го казват в прав текст: ако това противоречи на нашите интереси и на нашата сигурност.
    Нали сте съгласен, че ако ние продадем на една съседна държава, която на мен ми е близка до сърцето, техника, която утре научим, че те ще я използват срещу нас, естествено е, че ние можем да прекратим и ще прекратим договора за доставка – да не търсим под вола теле. Аз го казах между другото, това е в моето изложение.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Министър.
    Смятам, че има достатъчно хора от Комисията, които заявиха желание да се изказват.
    Заповядайте, господин Ерменков.
    ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господа Министри, уважаеми дами и господа заместник-министри, уважаеми господа генерали, дами и господа народни представители, уважаеми гости! Аз ще започна с нещо, което мисля, че тук около тази маса всички го направихме преди малко повече от година, когато за всеобщо учудване на част от колегите тук, представителите на парламентарната група на „БСП за България“ подкрепихме Проекта за инвестиционен разход за придобиване на боен самолет. Спомняте си, че бяхте едва ли не изпаднали в ступор от това, че подкрепяме такова нещо. Радостен ступор.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Господин Ерменков, уроците по история няма да ги припомняме.
    ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Господин Председател, сигурно, за да започна с това, правя някаква логическа връзка с днешната ситуация.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Уважавам Вашите логически връзки.
    Заповядайте.
    ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Първо ги чуйте, може пък накрая да не ги уважавате.
    Тогава обаче ние поставихме едни условия, които бяха задължителни за нас, за да можем да подкрепим този проект. Тези условия, на първо място, бяха равнопоставеност на въоръжените сили; развитие на видовете въоръжени сили; развитието на способностите им както на Военновъздушните сили, така на Сухопътни войски, така и на ВМС едновременно, а не превръщането на едните в приоритет за сметка на другите.
    Второто нещо, което ние поставихме тогава като условие, за да подкрепим този проект е, че в нито един момент от изпълнението на проектите за инвестиционен разход за трите вида въоръжени сили, няма да надхвърли 2% от брутния вътрешен продукт.
    Третото нещо, което ние поставихме тогава беше, че сроковете, които трябва да бъдат заложени в изпълнението на тези проекти за инвестиционен разход, трябва да съответстват на онези, които бяха приети и по-рано и в никакъв случай да не бъдат отнесени във времето.
    И четвъртото нещо, което поставихме, беше наистина да има – условно го казвам – офсетни програми, но не за да ни икономисат разходи, а да ни създават допълнителна принадена стойност и да ни помагат за развитие на индустрията в България със създаването на нови предприятия.
    Както и да е! И Вие тогава си спомняте, че като Комисия, и като парламент приехме един Проект за инвестиционен разход, в който бяха включени: цена, срок на доставка, начин на плащане и изискване за офсетна програма. След което приехме един Закон, с който дадохме възможност на правителството да се отклони от тези изисквания. Казвам го не за нещо друго, а само да напомня, че отклонение от изискванията означава от три условия да изпълниш две, а от едно да се отклониш. Когато ти от четири условия не изпълняваш и четирите условия, това се нарича игнориране на решението на Народното събрание. Защото нито имаме възможност за разсроченото плащане, нито се спазват сроковете, които бяха заложени, да не говоря за останалите неща, и цената особено, за която си говорим. Оттук нататък разбирате, че ние няма как да подкрепим тези договори, които ни предлагате за ратификация.
    Искам само да допълня още две неща, които са ми много интересни: вие всички говорите за това, че няма скрити разходи. Аз пък твърдя, че колкото и да е точна прогнозата, на която се прави цената, то и времето навън, което ни го прогнозират и много точна е прогнозата, но ето, от два дни ни обещават, че ще вали дъжд, ама още не е завалял. Да, така ще стане и с цената на самолетите – божа работа! Защото сега точната прогноза е толкова, а не се знае точно като започнем да ги правим колко ще стане, а ние сме задължени да я плащаме. Нещо повече, забележете, онзи, който ни предлага самолетите и цената, е казал, че ще ни уведоми за увеличението, ако то е над 10%. Тоест с едни 125 милиона, ако ни се увеличи цената, няма да ни уведоми, а просто ще вдигне цената с толкова.
    Второто нещо, за което искам да Ви задам един въпрос: колеги, не се ли чувствате леко притеснени от това, че всички рискове, които са свързани с полевите тестове и оценката на поведението на самолета, са за страната на купувача? И Ви питам, господин генерал Стойков, Вие ли ще понесете отговорността, ако не дай си боже, тези оперативни тестове и оценка не бъдат благополучни и не се случат проблеми, които са свързани и в това число със сигурността на екипажите?
    Последен въпрос към генерал Боцев: генерал Боцев, според мен аз на Ваше място бих се чувствал като родна майка на авиацията и мащеха за всички други видове въоръжени сили.
    Това са причините, поради които ние няма да подкрепим тази ратификация. За съжаление, нашите прогнози, които дадохме тогава, че всички промени, които настъпиха след 2017 г. по отношение на Проекта за инвестиционен разход са насочени само и единствено в една посока, даже си позволих тогава да кажа и посоката каква е, като казах, че няма да Ви кажа кой е самолета, а ще Ви кажа номера – 16, това беше над година и половина отпреди това, се оправдаха днес. Безкрайно съжалявам, че това се случи така, безкрайно съжалявам, че ние в момента си купуваме една скъпа играчка, едно ламборджини с чип за ограничаване на скоростта и с несигурност, и с несигурност в това ламборжини как ще се държи на пътя и каква оценка ще му дадем. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, за прекрасния изказ.
    Може би, ще се съгласите с мен, че останахме в ступор, когато в Комисията по отбрана се въздържахте, а след една седмица гласувахте „за“. Затова останахме в ступор.
    Заповядайте, господин министър Каракачанов.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Честно казано не мога да се съглася с апокалиптичната картина на моя приятел Таско Ерменков. Казвам „приятел“, защото сме приятели сигурно от 30 години. Много апокалиптично, но за съжаление, този начин на мислене в последните 30 години е докарало до там, че много неща не ги свършихме – и в отбраната, включително.
    Само един въпрос, който е публичен, той е риторичен, към всички и като чуем отговора, може би ще си зададем въпроса: има ли го, няма ли го този самолет, става ли, не става ли? Румъния, която накупи старите F-16, които ние не взехме преди време, сега прави заявка за закупуване на Блок 70. Гърция, която има F-16 Блок 50, прави заявка за модернизация на тези самолети до Блок 70 такъв, какъвто ние купуваме. Хърватска се отказа да сключи сделка с Израел за втора ръка самолети и започна преговори за закупуване на F-16 Блок 70. Словения, която водеше преговори – Словакия, извинявам се, с други държави се отказа и тя сключи договор и закупи за самолетите F-16 Блок 70.
    Следователно, ако предположим, че ние сме глупаци тук в тази държава и в това правителство, би следвало все пак като чуем тези факти, да се замислим, първо, по два въпроса: или всички останали са глупаци като нас, или може би прекалено се подценяваме ние?
    Не е точна цената, каза го господин Таско Ерменков. Да, има и инфлационен индекс, но ще Ви кажа, че в тази цена поради факта, че България няма, както биха казали икономистите, кредитна история със Съединените щати, тоест нямаме история за закупуване на въоръжение от Съединените щати, действително има инфлационен индекс. Неслучайно прочетох това, което те са ни пратили, до кога е валидността на офертите. Мога да Ви кажа, че по някои от перата, по мнението на нашите специалисти, не само няма да бъдат надхвърлени заложените суми, а оттам ще останат средства, които ние можем да използваме по два начина: или да поискаме да ни бъдат върнати като пари, или за тези средства, които ще останат като разлика, може да закупим допълнително въоръжение или боеприпаси. Тоест възможно е едното, но е възможно и другото – нека да го кажем. Сега по едно от перата има над 20 милиона луфт, който евентуално ще остане неоползотворен при нас и ние ще можем да поръчаме или да си приберем парите.
    Както прочетох в този доклад – тук генерал Запрянов може да Ви информира малко по-подробно, очакваме на базата на преговорите, които сме водили, защото дори след като получихме техните оферти, разговорите продължиха с идеята да се опитаме максимално да подобрим параметрите от финансова гледна точка, възможността тези 60 милиона, или около 60 мил. долара, ако бъдат толкова, които са предложени от страна на Департамента на Конгреса да бъдат гласувани, тоест това реално намалява цената, която аз Ви прочетох. Следователно те няма да бъдат платени. Тъй като съм наблюдавал работата на моите колеги, сме направили, поне аз мисля, максималното, за да търсим максимално добрия вариант на цена.
    Но само едно ще Ви кажа, господин Ерменков, ако ние сега се забавим и евентуално не сключим този договор, тоест не го ратифицираме, след година, две или три, когато стигнем отново до една подобна ситуация, тези самолети или без значение какви други самолети, включително и от другите марки, които коментирахме и сме коментирали в Комисията, по никакъв начин няма да станат по-евтини. Практиката на пазара на военна продукция показва, че цените растат ежегодно, да не кажа ежемесечно. И неслучайно офертите, ако забелязвате, са фиксирани в този срок – началото на септември. Такава е конюнктурата в света, такава е военно-политическата ситуация в целия свят, че въоръженията, мунициите и други неща са стока, която се търси.
    Така че има своите рискове, всяко нещо има своите рискове. Както Вие казахте: дават прогнозата да вали, ама то е слънчево. Дай боже, въпреки всички лоши прогнози, които се дават за този договор, нещата да излязат, тоест да бъдат опровергани лошите прогнози.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    Ще караме по старшинство, господин Генерал.
    Да започнем с началника на отбраната.
    Генерал Боцев, заповядайте.
    НАЧАЛНИК НА ОТБРАНАТА ГЕНЕРАЛ АНДРЕЙ БОЦЕВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господа министри, заместник-министри, уважаеми господа депутати! В армията има една приказка, които са служили, я знаят, че старшината е майката на ротата. Така че, господин Ерменков, аз не се считам за майка, защото съм бил командир, сега в момента – началник, и се грижа. Не мога да бъда майка или мащеха. Затова се грижа еднакво и нееднократно съм повтарял, че за мен тези три проекта, основните проекти, трябва задължително да се движат за трите вида въоръжени сили, защото при една съвместна операция, без нито един от видовете, няма да има успех. Така че това е Първият проект, за който се радвам, че след толкова години мъка най-после нещо хубаво се случи в Българската армия. По принцип нас военнослужещите ни интересува да получим това, което ни е необходимо, необходимите способности, за цената вече има правителство. В правителството се определя, и в парламента. Превъоръжаването не е евтина работа.
    Другото, което исках да кажа е, че след като тръгна този проект поне аз изрично на Министерски съвет питах министър-председателя дали това ще се отрази евентуално на бюджета на Министерството на отбраната. Категорично ми отговори „не“ и продължава финансирането на проектите съгласно Пътната карта. Това са допълнителни плащания от правителството поради това, че няма такава практика в Щатите да се плаща разсрочено.
    Проектът на Военноморските сили е завършил. Военната експертиза и Междуведомствената комисия са свършили. Има технически коментари да се доуточнят някои неща, след което вече ще се пристъпи към разговор с фирмите за сключване на съответния договор.
    Проектът на Сухопътни войски. Военната експертиза си е свършила работата. Предстои вече – утре имаме Военен съвет, където ще се приемат последните промени и след подпис на министъра ще стартира, за него процедурата ще стартира. За него не съм убеден, че до края на годината ще се случи, но за Военноморските има реален шанс да се случи до края на годината. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, генерал Боцев.
    Генерал Стойков, заповядайте.
    ГЕНЕРАЛ-МАЙОР ЦАНКО СТОЙКОВ: Уважаеми господин Председател на Комисията по отбрана, уважаеми членове, уважаеми народни представители, дами и господа, уважаеми господа министри! Обучението на летателния и инженеро-техническия състав включва пълно усвояване на бойния самолет F-16, включително с обучение на инструктори, които след като се завърнат в България ще могат да обучават в кратки срокове, използвайки тренажорните системи, които ще позволят още по-бързо усвояване на нови летци. В обучението не е включено тестови изпитателни полети на самолета. Тези полети за разработването и изпробването на различни системи и въоръжения на самолета ще бъдат изпълнявани от американски тест пилоти изпитатели на „Ло̀кхийд Ма̀ртин“. Така че рискове за нашите летци по отношение на тестовите изпитания на този самолет няма. Тяхната задача ще бъде обучение и усвояване на самолета в Съединените американски щати.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал.
    Заповядайте, господин Гаджев.
    ХРИСТО ГАДЖЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Просто искам една реплика, провокиран от изказването на господин Ерменков и тъй като е към него, затова настоях и за реплика.
    Уважаеми господин Ерменков, ако трябва да бъдем исторически коректни, всъщност БСП се завъртя на 360 градуса. Вие първоначално бяхте „против“, после се обърнахте на 180 градуса и подкрепихте, и сега в момента реално се завръщате в началната си позиция да сте „против“ Проекта.
    Отделно не съм категорично съгласен с опита да се противопоставят видовете въоръжени сили една на друга и модернизацията на трите вида, а в крайна сметка трите проекта са основните, но те не са единствените проекти за модернизация, има и още други. Чест и почитание към господата генерали, че отговориха, че и другите два проекта си вървят съответно в срок и вече зависи и от капацитета и на Министерството на отбраната как ще ги реализира.
    Аз имам един конкретен въпрос: да речем, че подкрепим позицията, която Вие изказахте в неподкрепа на Проекта. Да речем, че подкрепим Вашата позиция – неподкрепяме сключването на Споразумението със Съединените щати за придобиването на тези способности за ВВС, неподкрепяме индустриалното сътрудничество, неподкрепяме промяната на бюджета, каква е алтернитавата на БСП, какво предлагате да се направи? Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Други реплики дали има към господин Ерменков? Няма.
    Господин Ерменков, заповядайте.
    ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Ще започна с отговора на господин Министъра.
    Да, благодаря, за това, което казахте, господин Министър, за оценката на нашите отношения, но въпреки всичко: приятелството си е приятелство, но сиренето си е с пари. В тази връзка искам да обърна внимание, че Вие нищо не ни казахте по отношение на това, че ще плащаме наведнъж. Да, съгласен съм, че сигурно няма друг начин, но пък аз на Ваше място при вече определени ориентировъчни нива на цената и знаейки предварително, защото това е ясно от години наред, че когато ще си купуваме за първи път техника от Щатите, ще плащаме 100%, направихте ли опит да проверите дали пък – това е и отговор за алтернативата, която предлагаме, дали направихте опит да проверите за тази сума, която ни искат там, на разсрочено плащане дали не бихме могли да придобием и някакъв друг вид нов тип боен самолет със запазени възможности на многоцелево? Защото това, което в момента имаме, имаме един еър полисинг с възможност за хвърляне на свободно падащи бомби.
    Господин Генерал, аз не исках да Ви обиждам и да Ви сравнявам със старшината. Говоря за отношението към ВВС. Така че, ако сте ме разбрали така, много моля да бъда извинен. Аз ще си позволя да попитам заместник-министъра на финансите: тези пари, които бяха предвидени тази година за другите видове въоръжени сили, остават ли и за другите видове въоръжени сили, или все пак няма да ги има тази година, а може би от догодина ще се появят?
    Господин генерал Стойков към Вас. Аз не говоря за изпитанията на самолета, когато е разработен, вече създаден и му се проверяват качествата в полет. Говоря за така наречената Oprejšn Testing Evolution – така му казват на английски, където рискът, който съществува там, резултатите от тази процедура са изцяло за сметка на купувача.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Според мен може би генерал Стойков точно Ви отговори.
    Разбрах, че пак Вие имате втори въпрос към заместник-министъра на финансите. Моля по-кратичко, защото има доста други желаещи да вземат отношение.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! По въпроса на господин Ерменков. Средствата, предвидени за другите два инвестиционни проекта в централния бюджет в размер на 271 млн. лв. се намаляват от централния бюджет и с тях се увеличава бюджета на Министерството на отбраната за разплащане на тази сделка по F-16 за тази година.
    Договорният процес протича по двата инвестиционни проекта. Те могат да поемат ангажимент и да сключат договори, но най-рано авансовото плащане трябва да бъде касово през януари месец 2020 г.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря за много точния отговор.
    Между другото, ако нямаме нищо против, да дам думата и на заместник-министъра на външните работи за няколко думи.
    Имате ли нещо, което считате за важно?
    Заповядайте, госпожо заместник-министър.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ КРАЛЕВА: Благодаря много.
    От тази дискусия всички чухме какви са основните параметри на сделката. Мисля, че много добре беше представена от министъра на отбраната, от заместник-министъра на отбраната. От гледна точка на външната политика мога само да подчертая, че Министерството на външните работи направи всичко необходимо да подпомогне и да улесни процеса на преговори, който беше воден на няколко етапа. Участвахме във всички тези срещи. До мен седи господин Иван Найденов, който като наш бивш постоянен представител към НАТО, а сега постоянен секретар, на възможно най-високото ниво и с най-компетентните си дипломати сме участвали на преговори в процеса на съгласуване на договора.
    От гледна точка на вижданията ни, разбира се, смятаме, че това е едно дългоочаквано, доста дълго време отлагано решение, което приветстваме, че най-после се случва и се надяваме наистина Народното събрание да го подкрепи, защото това е възможно най-доброто в момента, което ни се случва не само като член на НАТО, но и като страна от този регион. Това, което беше обяснено и от Вицепремиера министър Каракачанов, мисля, че това е едно много, много добро решение и се надявам наистина да бъде подкрепено.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, госпожо Заместник-министър.
    Аз, разбира се, присъединявам към Вас. В края на краищата се случва нещо изключително важно в историята и на Българската армия, и на Военновъздушните сили. Според мен това трябва да се приветства и да се оцени по достойнство.
    Други колеги.
    Господин Тошев, заповядайте.
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Министър, господа заместник-министри, уважаеми господа генерали! Настина това, което каза току-що Председателят и сме го повтаряли много пъти и в тази, и в голямата зала на Събранието, извършваме на практика не само една революция, не само за Военновъздушните сили, не само за Българската армия, а за България. Пренастройваме и пренасочваме нашата държава, казвам го съвсем отговорно, в посока НАТО и Европейски съюз, както и да го приемаме. Но като всяко революционно нещо, има съпротива срещу него и ние току-що я видяхме.
    Аз исках да повторя въпроса на моя колега, но виждам, че е безсмислено, защото виждам, че колегите от БСП доста емоционално – не ги съветвам да са толкова емоционални, не е добре за здравето, аргументирано да ни… (Реплика.) Да, да, съвсем сериозно, съвсем сериозно. Аргументирано ни предложете нещо, защото само ако се надвикваме: не може сега, ако само се надвикваме, аз ще Ви дам числа, които, ако може да ги коментирате.
    Ако надхвърлим сумата, която ще платим – и ще Ви кажа и защо ще я платим наведнъж, за гаранционната поддръжка на тези самолети и на цялото оборудване за годините на тази поддръжка за F-16, съвсем точно са около 54,6 млн. долара на година. Само за тази година за МиГ 29 са 46,9 млн. долара, а за Су-25 са 57,1 млн. долара. Като съм сигурен, че когато си купуваме каквато и да е нова техника, а това все пак е супер техника, която ще купим, парите няма да се увеличават прогресивно, докато за двата стари самолета – изтребителят и самолета за поддръжка, със сигурност сумите няма да намаляват, а ще се увеличават.
    И най-важното, колеги, това, което купуваме сега в момента, пак повтарям, е бъдеще за авиацията, бъдеще и перспектива за въоръжените ни сили. Защото, ако някой не си е направил труда да прочете това, което пише в договорите и в документите, да отвори съвсем популярни информации, които ги има навсякъде и да види какво купуваме, F-16 Блок 70, 72 Viper притежава 70% от хардуера и 95% от софтуера на F-35.
    Мога да извадя сравнителни характеристики с други типове самолети. По принцип от 1,3 до 1,6 ги превъзхожда като еднотипен многоцелеви изтребител. Притежава нещо, което засега все още го няма на въоръжение в другите самолети, включително и американските. Аз не знам точно какво имахте предвид F-15 или F-18, но аз не знам какво имате друго предвид дали сме могли да си купим, защото задавахте такъв въпрос, но радарът на F-16 може да съпровожда 20 цели, като може да води почти автоматизирана стрелба едновременно по земни и въздушни цели. Двадесет, двадесет! Има за първи път на платформа бойна в света. На него се влага един бордови компютър, което почти на практика изключва възможностите за каквито и да е грешки или конфликти по време на нормален полет или по време на бой.
    Има изключително прецизна, може би най-бързата в света GPS система, която на практика му дава точност със скоростите, с които лети, абсолютна ориентация в пространството и във времето.
    Има супер нова система за предупреждения и за защита от сблъсъка със земята, дори – тук генерал Стойков може да го потвърди това, ако се случи – не дай си боже с пилота него от претоварване или от раняване, самолетът автоматично предотвратява директния сблъсък със земята.
    Колкото и да Ви е смешно, господин Ерменков, обаждайте се там, където знаете, там, където не знаете, не се обаждайте. Съвсем сериозно го казвам това. Още отпреди 2500 години един художник – Апелес се е казвал, си е изложил картините да ги критикуват. Един обущар казал: тези калеври тук на нищо не приличат. През нощта той ги коригирал и на другия ден пак ги показал. Обущарят се е почувствал горд, че са му чули забележката, започнал да критикува и други неща от картината. Тогава художникът му казал: слушай обущарю, гледай си обувките и недей по-нагоре. (Реплика.) Не по-високо от обувките, да, точното е.
    По отношение на боекомплекта. Офицерите знаят, първо, че боекомплектът е нещо, което много трудно се изразходва. В реалните бойни действия, в които F-16 е участвал, не се е налагало почти от 1981 г., когато за първи път мисля, че е участвал в атаката на израелците срещу иракската ядрена база – нали така беше, доколкото си спомням – до този момент не се е налагало да се използва пълният боекомплект. Ние взимаме повече от един боекомплект. Недейте да заблуждавате за нещата.
    Относно това защо плащаме наведнъж? Първо, защото за първи път държавата България търгува на такова ниво и на такава сделка с държавата Америка. Може би хората си правят сметка, че сега сме действително стабилни политически, дори и след някои ексцизи, които се случват, но това са приятелски закачки, няма скоро да има политически трусове в България, обаче сделката е за много години. Това, което Вие предлагате – за девет години да бъде разсрочено плащането, не дай си боже, няма да споменавам имена, защото ги няма тук в момента в залата, обаче, ако една дама стане премиер и един фалирал банките преди 20 години стане финансов министър, американците ще духат таратора! Благодаря. Сложно, сложно е и затова ще го платим наведнъж и ще го гласуваме.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Тошев.
    Имате реплика? Разбира се.
    Надявам се, да продължим дискусията в добрия дух. Правим едно добро дело – обсъждаме важни неща.
    Заповядайте.
    ГЕОРГИ АНДРЕЕВ: Естествено, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми господа заместник-министри, уважаеми господа генерали, уважаеми колеги, уважаеми журналисти! Господин Тошев, ние сме последователни. Преди малко във Вашето изказване Вие счетоводно определихте каква ще бъде печалбата, как България купува тези самолети толкова евтино.
    Българският парламент, господин Тошев, даде мандат на правителството да преговаря за определена рамка – таван. Ние не сме съгласни защо този таван се надхвърля. Смятам, че ние сме парламентарна република и в тази връзка би трябвало това, което казва парламентът, да се изпълнява. Аз така си го представям, господин Председател. Кой какви компетенции има от тук присъстващите, аз предлагам да не ги коментираме и да не излагаме кой от кой повече знае и кой е най-знаещият. Въпросът е, че тази рамка е нарушена и затова е нашата последователност на тази тема, и в момента ние ще гласуваме, така както казаха моите колеги, а не за нищо друго. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Други реплики? Предполагам, че няма.
    Заповядайте за дуплика.
    ВЛАДИМИР ТОШЕВ: По отношение на рамката. Няма рамка. Вижте какво сме гласували преди две години – няма рамка. Няма рамка и няма ограничение.
    Второ. Ако продължаваме с празното говорене, ако продължаваме с празното говорене само ще Ви кажа, че тогава, когато сме задали тези ограничения и сме препоръчали на правителството какво да предприема оттук нататък, цената на долара е била 1,6 лв. сега е 1,75. Ако на година продължаваме така да вървим, разликата само от онзи момент до този момент, до днес, е 176 млн. долара, само защото американците търгуват с долари, а не с левове. Изчислете го. И не е счетоводна загуба, а това е счетоводна печалба. Предложете! Казвате „не“, какво предлагате?
    Имаме няколко варианта: да продължим с МиГ-овете. Ето генерал Стойков ще Ви каже колко време още ще издържат МиГ-овете. Да закупим други МиГ-ове – ще трябва да си кажете защо? Ако не друго, трябва да плащаме на някой да ни осигурява защитата на въздушното пространство. Ако сте готови да отстъпваме национална сигурност и да даваме на друг тези пари, които ги даваме за себе си, също трябва да го кажете и да го декларирате, а не както на други теми – да не се връщам на субсидиите, да кажете „не“, ама не знаем какво искаме! (Реплика от народния представител Георги Андреев.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Господин Андреев, моля Ви! Аз съм председател и давам думата. Имате възможност всички да говорите.
    Заповядайте, господин генерал Симеонов, после адмирал Манушев, после господин Радев.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Извинявайте, на мен не ми се отговори на втория въпрос във връзка с позицията на Министерството на финансите, има ли обструкции, несъгласия и забележки от Министерството на финансите?
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Това, както се разбрахме, господин Шопов, ще бъде по втора точка. Съжалявам, че ще Ви забавим, но смятам, че темата е важна и можем да отделим малко от личното си време и да поизчакаме да завърши първа точка и да преминем към втора.
    Генерал Симеонов, заповядайте.
    СИМЕОН СИМЕОНОВ: Господин Председател, дами и господа министри и заместник-министри, уважаеми колеги! Първото, което ще кажа, е, че едно хубаво нещо от дълги, дълги години чакано, най-сетне горе-долу вече ще се случи, което изключително важно нещо е и трябва да напомня на всички Вас, че сигурността струва пари и да не бъдем само консуматор на сигурност, а трябва и ние да генерираме сигурност. Точно с този проект правим това нещо, а това също покрива и другите два проекта.
    Категорично съм против да се настройват видовете въоръжени сили един срещу друг. Напротив, проектите трябва да вървят. Идеалният вариант е проектите да вървят заедно, но не винаги се случва това. Така че чухте и началника на обраната генерал Боцев какво каза: хубавото е, че до края на годината е морският проект и се надяваме след това, и сухопътния проект.
    Изказаха се също известни опасения, че едва ли не F-16 като започнат да летят, как ще ги виждат, опознават и така нататък. Не се притеснявайте, уважаеми колеги. От 2005 г. започнахме ученията с американските ВВС и самолети F-15, F-16 са летели в небето на България. Учения сме водили и сега продължават, така че има си начин – с транспондери и по друг начин, и зенитно-ракетните комплекси също работят, нищо, че са стари, от стария тип. Така че на всяко нещо му се намира решението.
    Изказа се опасение, че едва ли не Сухопътните войски като нямат прецизни лазерно-управляеми бомби или ракети „въздух-повърхност“ няма да имат подкрепа на Сухопътните войски, но ако забелязахте, когато четоха документите казаха, че първите идват в начало на 2024 г., нали така, 2023 г. Тоест до 2023 г. имаме още четири години. През това време МиГ-овете ще бъдат ремонтирани и Су-тата най-вече, така че Косер супорт ще имаме категорично, а до тогава идват първите F-16, в последствие, да се надяваме, че и за боекомплектите ще бъдат сключени договори, за да може да бъде решен напълно въпросът.
    Така че, ако заострим Вашето внимание, чухте за Линк 16 – една система, която е изключително важна, с която нашите самолети, независимо че на първия етап 8, а след това и още 8, живот и здраве, те ще могат да бъдат във връзка и в комуникация с АУАКС-сите, самолетите АУАКС, които летят, и останалите самолети F-16 и F-15, които са на въоръжение в НАТО и най-вече нашите съседи с F-16. Така че взаимодействието между тях ще бъде много силно. И тук въпросът вече е: само осем самолета какво правят, или само 16 самолета – живот и здраве – в перспектива, има отговор.
    Искам да завърша със следното обръщение: за сигурността трябва да се дават пари щом искаме да бъдем натовска армия, да бъдем в крак с времето. Категорично изостанахме през тези години, когато въоръжаването закъсня, така че, уважаеми колеги депутати, уважаеми колеги министри и най-вече Военното министерство, замислете се. На командващия ВВС, тук ли са другите двама командващи поради това, че сега не разглеждаме техните проекти, но ще бъде същото, трябва да се отделят необходимите пари, необходимите средства. След като дойде този самолет, той трябва да бъде използван максимално. Двеста часа на година за всеки самолет/ човек. Това означава максимално натоварване, за да имаме боеспособна авиация и след това за тези самолети, ако няма необходимите средства и стоят на земята, ще ги превърнем в едни скъпоструващи играчки, а сигурността струва много, много повече.
    Така че, апелът ми е към всички. И колегите депутати, когато стане дума за гласуване на бюджета, общият бюджет на страната и вече в областта, която е област на нашата комисия по отбрана, бюджетът за отбрана, необходимите средства за Министерството на отбраната да бъдат заделени.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал.
    Предполагам, че госпожа Велкова си водеше подробни записки.
    Аз се присъединявам към това, което казахте и се радвам, че в този решителен момент, когото наистина може би малко като клише – исторически момент, започва превъоръжаването на Българската армия. Обстановката започна да става малко по-празнична. Разбира се, без да подценявам съответните изказвания и на колегите ни от опозицията, които са важни за нас.
    Господин Адмирал, заповядайте.
    ПЛАМЕН МАНУШЕВ: Благодаря Ви, господин Генерал.
    Госпожа министри, господа генерали, колеги! Много пъти сме говорили и в залата на парламента, и тук, че Комисията по отбрана винаги е била единна по отношение на вземане на решения, касаещи националната ни сигурност и неща, които са над партиите и над живота на правителства даже по мандат, както са. Искрено се надявах да подходят така нашите колеги от Българската социалистическа партия, защото днес разглеждаме един изключително важен, жизнено важен въпрос за нашите Военновъздушни сили и за Българската армия.
    Няколко думи за историята ще Ви кажа, като господин Таско Ерменков ще се позова и аз. От доста години правим стратегически прегледи и правим планове за въоръжаване. През 2004 г. направихме невероятен стратегически преглед с помощта на англичани, на американци, както го правят в страните – членки на НАТО. В тях беше записано, че до 2010 г. Българската армия трябваше да се модернизира и трябваше да има самолет, да има и кораби. Нищо от това не се случи. През 2008 г. тогава правителството реши, че рязко се е променила стратегическата среда и всичко беше спряно. Планът 2010 г. се изпълни само по отношение на извеждане на въоръжение и техника от Българската армия. Така се изведоха сигурно и МиГ-23, и доста кораби, и такива неща.
    Така че, един пример – четири кораба карвети Гудуин с Франция са водени преговори, и четирите струваха 700 млн. лв.. Сега с 820 милиона не можем да купим два кораба. Казвам го само по тази причина, че всяко едно отлагане натоварва българския народ, натоварва българския данъкоплатец с допълнителни средства. Казахте, че всяка една година се увеличават разходите на въоръжение, тоест цените – около 20% се увеличават всяка година. И ако тази година не вземем това решение, не вземам самолети за Военновъздушните сили, това означава догодина да дадем 20% - 30%, че и повече за същото, което сега искаме да вземем. Така че трябва да направим това усилие, трябва да покажем държавническо мислене. Българската армия е необходима и трябва да я има. Не може да бъдем без нея. Това усилие на българския народ си струва.
    Ще кажете, че съм моряк, а тези огромни пари – взеха парите примерно на корабите. Аз, първо, се радвам, че това нещо се случва най-после за един от видовете въоръжени сили и съм убеден, и съм оптимист, че ще се случи и за флота на следващия етап. Но корабите на Военноморските сили в морето, без въздушно покритие, са изключително лесни цели за всякакви други видове въоръжения. Така че купуването на самолети, тренирането на нашите пилоти, тяхната подготовка и на море, ще даде сигурност и на морящите, когато са в морето да знаят, че имат защита от въздуха. Това е изключително важно.
    Така че, надявам се, да проявим това държавническо мислене, това мъжество, да убедим българския народ, че това усилие, този огромен разход е огромен за мащабите на държавата и трябва да бъде направен в името на България, в името на Военновъздушните сили на Българската армия и за защитата и отбраната на нашата страна. Надявам се догодина, съвсем в началото на годината да се случи това и за двата многоцелеви модулни патрулни кораба, тъй като там е извървян целият път и явно с необходимостта от усъвършенстване на офертите, с намаляване малко на цената, до края на годината да сключим договор и за тях, а също така догодина и за бойните машини за пехотата. Това е държавническо мислене в една Комисия по отбрана. Тук партийните пристрастия трябва да останат малко по-назад, защото България е над всичко. Да живее България!
    ПРЕДС. ВЛАДИМИР ТОШЕВ: Благодаря, господин Адмирал.
    Благодаря за това, че върнахте надпартийния изказ и надпартийния дух в Комисията.
    Някакви реплики? Няма.
    Господин Радев, заповядайте.
    ВАЛЕНТИН РАДЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Първото нещо, което искам да кажа, разбира се, е, че много бих искал да съм на мястото на четиримата колеги господа министри – тук двама присъстват. Направо Ви завиждам, че успяхте да го направите, защото аз считам, че процесът е необратим.
    Всички, които са участвали в тези процеси през годините, както ние започнахме през 2012 г., бяхме почти на финала и сега със заместник-министър Запрянов, тогава ми беше съветник, знаем колко трудни са тези неща да се случат. Казвам, че това е трудно. Господин Анев знае как стават нещата в НАТО, дано да гледа с други очи към нас сега там.
    Казвайки, че е трудно, като слушах дебата тук, пък и в залата, ние даваме ли си сметка, че това е най-голямата инвестиция – единична, след Атомната централа? Няма такава друга. Аз присъствах тогава като заместник-министър за тези прословути четири договора, които БСП бяха сключили преди нас, но само да Ви припомня това, че преди кризата имаше много пари и те всичките бяха по-малки от тази инвестиция, и всичките бяха за едни други средства – ще го обобщя – не бойни. Няколко пъти така си го представях, застанахме на пътя на НАТО, защото там сме сега, в този блок и по едно време пак сме на банкета. Пак ще се качим за малко с едни вертолети, пак изпадаме на банкета. Сега според мен ние сме на асфалтовия път, на магистралата с тази сделка, ако това се случи за България.
    Така че тук чух колеги – един революция казва, друг исторически ден, не знам какъв ден е, но за мен след 15 години в НАТО от 2004 г. е началото за превъоръжаване на Българската армия с образци натовско въоръжение. И дали те са за Сухопътни, дали за ВВС, аз също съм пристрастен, искаше ми се и другите два проекта да са малко по-напред, особено за Сухопътни войски поради ред причини – мигранти и така нататък, но така се случва. Големите пари отиват във ВВС не само в България. Много скъпо струва това и тепърва ще струва занапред. Тези пари, за които сега говорим – 2 милиарда и отгоре, те ще станат много повече. Една ракета струваше един милион по-рано, сега кой знай колко струва. На нас ракети ни трябват, трябва ни въоръжение и така нататък, но всичко това е разположено във времето.
    Браво на ГЕРБ, трябва да се похвалим тук и да го кажа ясно, ние направихме така – при ясен приоритет, с който спечелихме изборите – образование, завихме леко и полеко, обстоятелствата ни накараха и като че ли първият приоритет – поне финансов, се оказа, че са въоръжените сили или сигурността на държавата, защото това е въпрос на национална сигурност. Аз не се притеснявам да го кажа, чувам, че някои реагират остро срещу това, нямам предвид опозицията, разни други политически деятели, ние купуваме сигурност. Това е стратегическият ни партньор.
    Седейки и слушайки си мислех: ами, я си представете, че ние бяхме във Варшавския договор, Русия и ние вземем, че накупим автомати от Чехия, а те произвеждаха пистолети, не си мисля за самолети, от Унгария или от някоя друга съюзническа държава. Това изобщо не беше възможно! Едни чехи революция направиха, поляците с техния пистолет ПЕ 60 ли се казваше? Забраниха им. Не може. Само Макаров ще продаваме. Сега ние имаме право да обсъждаме „Грипен“, „Юрофайтер“ и каквито искате. Не знам какво Ви е взела демокрацията, но това ни го е дала според мен.
    И накрая стигнахме до най-хубавия самолет F-16 нов. И тук да ме извинява колегата Тошев, той каза много характеристики, сигурно е запознат подробно, аз юридически няма да навлизам, но го слушах внимателно в присъствието на пилоти, пък и в ушите ми звучат думите на президента, тогава генерал Радев. Той ме убеждаваше, че МU-то е най-хубавия, F-16 сравнен с „Грипен“ и с другите. Говореше ми, че другите самолети нямат въоръжение и така нататък и това е записано в документи. Аз на него му вярвам. Така че тук спор няма – избрали сме най-доброто. Въпросът е в парите. Ще кажа нещо и за това.
    Колеги, утре ще го кажа в залата или когато направим дебата: кой от Вас е участвал на такава сделка? Откъде Вие знаете, и парламента, който и да е в парламента, включително и себе си слагам вътре, колко струва една такава сделка, та сме сложили и граница в парламента? Ние сме сбъркали. Веднъж си поправихме грешката, сега ще я поправим втори път, ако трябва, трети път. Въпросът е да стане това.
    Кой от Вас е участвал? Аз съм бил на маса с тези, които ни продадоха „Спартан“. Човекът казва: аз съм продал – вече не си спомням, 30 или 100 самолета. Ние тогава с министър Младенов казахме: да Ви дадем нашите листчета искаме от пет да станат три и няма какво да спорим с Вас. Ние не сме участвали, нашата държава в такива големи сделки. Да, опитали са не невероятно. Правителството постъпва много отговорно – четирима министри праща. Трябва да се отчете това.
    И накрая искам да поздравя всъщност най-много колегите на генерал Стойков, онези момчета и момичета и всички – техниците, не само летците имам предвид, които получават нова техника. Защото това е една от най-силните мотивации, господин генерал Боцев, гледам и Вас, да има армия, да има хора, които искат да служат там. Ако има техника, ако има перспектива за тях, те ще отидат там. Сигурен съм, че тук колегите ще се съгласят с това. Точно поради тази причина лично аз очаквах, че БСП ще ни подкрепят този път, ще кажат: браво! Не сме ние, както аз казвам – завиждам им благородно, или как се казва там. И аз исках да участвам тогава през 2012 г. да кажа: ние ги купихме, но не сме, но опозицията сега трябваше да каже: да, това е отговорно, ще се случи трудно, да, може би с парите там има някакъв проблем, да не отиваме в детайлите, но посоката, магистралата, стъпили сме на нея и тя е вярната. Става колегата Таско Ерменков – той излезе, и каза: да, ама ние сме „против“. Въобще не му разбрах четирите аргумента. Аз отново се връщам на тях.
    Никой не е могъл да предвиди какво ще се случва в един такъв договор. Така че ГЕРБ, разбира се, и нашите колеги – ВМРО и всичките, които участваме в правителството, твърдо ще подкрепим тази сделка. Аз се моля и се кръстя това да стане, защото, не дай си боже нещо да стане да изпуснем и този път. Дано това това стане! Това е първата стъпка, а след това останалите два проекта, за които чух тук, че има реална възможност да се случат, макар и плащането да е от месец януари. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Радев.
    Записали са се: господин Ибрямов, господин Гаджев, господин Нецов, господин Цонков, господин Антонов и госпожа Грозданова.
    Предлагам Ви, така както е присъщо на нашата Комисия, да дадем в началото думата на госпожа Грозданова.
    Заповядайте, госпожо Грозданова.
    ДЖЕМА ГРОЗДАНОВА: Много Ви благодаря, господин Председател, и на всички, които ми отстъпихте реда. Виждам, че търпението вече намалява.
    Аз съжалявам, че в началото на дебата нивото на дебата не съответстваше нито на важността на договорите, нито на цената, която ще платим за тях. Исках думата в началото, господин Попов, и исках да кажа, че според мен това заседание трябваше да бъде закрито, защото ние искаме да дадем информация на обществото, но по този начин, по който се случи тук, спадна нивото на дебата и не чухме експертност и според мен дебатът не беше достатъчно точен. Така че от моя опит, който имам във Външната комисия, смятам, че пленарната зала, която ни очаква в петък, щеше да бъде достатъчно място, за да се чуят всички аргументи. Нямам право да критикувам Комисията по отбрана, естествено, но това е моето мнение, разбира се.
    Искам да задам един въпрос, тъй като слушах внимателно господин Каракачанов. В мотивите, които са публични, пише, че офертите важат съответно до 3, 4 и 5 септември. Кога е финалният срок на финансирането на договорите, защото чух една дата 31 юли от господин Каракачанов?
    От гледна точка на другите изказвания, които чух, смятам, че и по никакъв начин не съжалявам, че БСП няма да подкрепи съответната сделка, защото политическата линия на левите и десните партии винаги се е различавала и мисля, че ние имаме право като управляващи да вземем това решение и нямаме нужда да съжаляваме за другите позиции, които бяха изразени. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, госпожо Грозданова.
    Разбирам и Вашето отношение, и забележката, която направихте. Като председател на Комисията аз смятам, че постъпваме правилно. Хората могат да знаят и не искам да подценявам членовете на Комисията по отбрана. Наистина имат моето уважение във всяко едно отношение.
    Господин Ибрямов, заповядайте.
    ДЖЕЙХАН ИБРЯМОВ: Благодаря, господин Председател.
    Господин Министър, господа генерали, уважаеми протокол! „Движението за права и свободи“ категорично ще подкрепи ратификацията на този проект. Ние още от самото членство на държавата ни в НАТО в този блок сме стояли твърдо за модернизацията на Българската армия. Подкрепяли сме ги в най-различни аспекти, когато ставаше дума дали да се закупят от едно или друго правителство военни самолети, тоест да се модернизира ВВС и останалите части на Българската армия.
    Прав е колегата Радев, че ние не купуваме само самолети. Изобщо не става дума нито за цена за самолети, нито става дума за цена на каквото и да е било. Тази ратификация дори не я определям като сделка. Това не е търговско отношение между два юридически субекта. Неслучайно ни беше и критиката, когато дадохме мандат на правителството на Република България, че този проект трябваше да тръгне още от самото начало не като обществена поръчка, а между преговори между отделни две държави. Затова сме на тази позиция. В петък също ще изкажем нашите виждания по тази ратификация, но е факт, че за първи път от 2004 г. България става реален член, ще оползотвори реалното си членство в НАТО. Това е факт.
    Ние купуваме сигурност, единствено и само сигурност за нашата страна. Колкото и странно да звучи, тъй като аз не съм военен, уважавам, разбира се, военните, бил съм в казарма, аз съм български държавник и политик и разсъждавам като такъв. Ефектът на това индустриално сътрудничество плюс тази ратификация, ще има в бъдеще. Отварям една скоба: дори и когато купуваме колело, кола, мотор – има цена. Преговорите са за това – да се преговаря. Молбата ми към всички колеги, ако ще отправяме критики към преговарящия екип, нека да бъде към тях. Защото в лицето на българските граждани, които така или иначе гласуват за определени политически партии, така и за нас, остава впечатлението, че ние даваме едни пари на вятъра. Това не е така, колеги. Абсолютно грешна теза, която излиза от нашата уста. Едва ли не даваме едни пари, които ще бъдат хвърлени на вятъра. Не е така.
    Тези колеги, които са си направили труда да прочетат в деловодството на Народното събрание онези документи с гриф и всички съпровождащи документи по този проект, нямаше да говорят тези неща, които не кореспондират с истината. Не сме поставяли граница, когато дадохме мандат на правителството да ратифицира този договор. Дори има изречение, което позволява на правителството да надхвърли границите в определени размери, без да се посочва размерът – и затварям скобата. Има и много други примери.
    Факт е, че държавата избра да води преговори с американската държава и искрено се надявам, че в петък българското Народно събрание ще събере онова мнозинство, което ще ратифицира и ще даде възможност на Българската армия да започне тази необходима модернизация.
    Да, не е приятно, че другите два проекта не че не се развиват в тези темпове, в които са заложени, няма да има възможност за плащания, ако се сключи някакъв договор. Надяваме се, за това да бъдат заложени средства, защото чухме от заместник-министъра на финансите, че няма да има средства за тези два договора, но те си продължават в тези темпове, в които са заложени като Пътна карта. Да, днес управлява една коалиция, която е създадена между няколко партии, но е факт, е този проект ще завърши при мандата на друго правителство. Първите самолети ще дойдат в друго време. Ами, ако управляват някои други?
    Политиката изисква онзи баланс, който трябва да си задаваме и не да изричаме популистки думи, защото, ако ние не съумеем пред българското общество да представим възможността, че България ще направи подходяща сделка – извинявам се за думата, казах, че не е сделка, подходяща ратификация за модернизацията на българската армия, българските граждани със сигурност ще останат с онова мислене, че правим пак някакви задкулисни игри.
    Господин Председател, искрено се надявам да не позволявате – виждате в пленарната в зала как колеги от различни политически партии започваме да се нападаме, ако има някаква конкретика, изнесена в Комисия, нека всеки да представи конкретиката, има документи. Всеки народен представител има възможност да се запознае с тях и да говорим с фактите.
    Завършвам с това – дали Българската армия ще стане по-боеспособна със закупуването на тези осем самолета, далеч съм от тази мисъл, но ще придобие сериозни бойни способности, ще бъде част от интегрираната система на НАТО, дори и цената няма никакво значение в този етап. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Ибрямов.
    Разбирам, че и останалите колеги споделят Вашите виждания за ред и дисциплина в Комисията по отбрана.
    Ако от Министерството на отбраната заместник-министър Запрянов може да вземе отношение по изказването на господин Ибрямов и да отговори на въпроса на госпожа Грозданова – заповядайте.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Благодаря.
    Ще отговоря на въпроса, иначе приемам доводите и казаното от господин Ибрямов.
    Посочена е дата 31 юли, но валидният срок на офертите е 3, 4 и 5 септември за трите договора. Тъй като към момента Съединените американски щати водят преговори за доставка на Viper с още две държави, датата 31-ви е важна да ратифицираме, след което Отбраната веднага да изпрати ратификационните договори на Външно министерство и то да уведоми по надлежния ред правителството на САЩ, че България е ратифицирала, след което Министерството на финансите в рамките на този срок ще има време да преведе парите. Така че 31-ви не значи, че парите трябва да бъдат по сметка.
    Защо това е важно, обаче? Може би за първи път ще кажа нещо, което медиите не знаят, но досега има договорени 70 самолета Viper. След нашия договор една държава веднага ще поръча и ще получи договор за 24 самолета и веднага след нея друга държава, която се задържа заради нас, ще поръча и ще получи договор за 66 самолета. До края на тази година ще има договори за 150 самолета F-16 Viper, а се очаква до година тяхното число да нарасне до 300 самолета. Това число е повече от един друг самолет, който е произведен въобще.
    Така че това са амбициите и ние благодарим на народното представителство, че реагирате бързо за ратификация, тъй като съгласно американското законодателство, този, който сключи договор и преведе съответните суми, той влиза в листата на производителя за изпълнение на неговите договори. Това исках да кажа – 31-ви не е сакрална дата за привеждане на парите, но ратификацията е важна и Външно да нотира, че Народното събрание е ратифицирало. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Заместник-министър.
    Виждам колеги от президентската институция. Ще вземете ли отношение, колеги? Няма.
    Господин Спас Панчев.
    СПАС ПАНЧЕВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми господа министри, госпожи и господа заместник-министри, генерали, колеги! Приятно ми е да присъствам на днешното заседание, защото то изпълни едни мои очаквания от последните години да гласуваме бъдещето на един проект от модернизацията на Българската армия, един проект, който чакаме повече от десетилетия вече.
    Първо, иска ми се да поздравя министъра на отбраната и българското правителство, затова че намериха средства и осигуриха, и продължават да осигуряват средства за поддръжка на МиГ-овете и Су-тата в Българската армия. Защото до получаването на новите самолети ние като коректен партньор в НАТО имаме наши ангажименти, които трябва да изпълняваме и ги изпълняваме много добре.
    В петък аз ще гласувам „за“ ратификацията, защото изпълняваме проект, който чакаме с години, защото ще купим един нов самолет, един от най-модерните самолети днес, който дори и скъпо да се вижда на някои, новото е по-скъпо от старото и аз съм доволен, че ние минахме на нов самолет, а не употребяван.
    На Българската армия, която не знае загуби, ѝ отива да има хубаво, добро въоръжение и техника, за да остане и в бъдеще такава армия.
    Два въпроса бих искал да поставя: министър Каракачанов каза, че ще трябват пари за осигуряване на инфраструктурата за F-16 и каза, че тези пари са осигурени. Какви като размер са тези средства, които Ви очаквате, господин министър, да бъдат инвестирани? И тъй като това наистина е най-големият проект, който подписва България, българското правителство, какви са очакванията Ви, господин Караниколов като офсетни програми, които ще бъдат изпълнени? Ако не е възможно да отговорите по първа точка, може би във втора, но мисля, че е хубаво ние да чуем какво бихме получили от страна на нашите американски партньори в бъдеще. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Панчев.
    Заповядайте, господин министър Каракачанов, за първия въпрос. За втория въпрос – господин Караниколов.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Благодаря на господин Панчев за въпроса, защото в моето изложение и в отговор на някои от въпросите, пропуснах едно нещо, когато стана въпрос за инфраструктурата. Мисля, че на господин Ерменков беше един от въпросите. Всъщност нека да бъдем наясно: какъвто и самолет да бяхме взели от трите, към които изпратихме предложения за оферта, повтарям, какъвто и самолет да бяхме взели – дали щеше да бъде шведския, от Италия или F-16, ние инвестиции в инфраструктурата трябваше да направи. Да е ясно, а да не се спекулира с това, че ще правим инвестиция в инфраструктурата само защото самолетът е F-16. Трябва да бъдем обективни.
    Какъв е точно размерът, не бих искал да рискувам, защото мога да кажа някоя сума, която утре да се окаже по-голяма или по-малка. Има определена работна група, която вече на базата на сключения договор и особено, ако бъде ратифициран от Народното събрание, трябва да направи точния разчет за необходимите средства, които ще бъдат необходими, като искам да подчертая, че една част от тези средства също могат да бъдат, казвам „могат“, защото е въпрос за разговори, а не е предварително ангажимент, поет от американската страна, могат да бъдат получени от страната, от която закупуваме самолета. Дали ще е по някоя от програмите, дали ще е под формата на съвместно използване, така че към момента конкретна, точна цифра не мога да дам, тъй като мисля, че тя е неизвестна на никому.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    Министър Караниколов, заповядайте.
    МИНИСТЪР ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Благодаря за въпроса. Ние утре ще разглеждаме конкретно индустриалното сътрудничество. С Ваше позволение ще Ви изчета всъщност какви са параметрите, които сме договорили и подписали вече:
    Създаване на базови способности за поддръжка на хидравлична система, включваща ремонт и основен ремонт на 21 компонента, инфраструктура и обучение.
    Създаване на базови способности за поддръжка на система за кацане, включваща ремонт и основен ремонт на 25 компонента. Отново инфраструктура и обучение.
    Създаване на базови способности за поддръжка на електрическа система, включваща ремонт и основен ремонт на пет компонента, инфраструктура и обучение.
    Логистична поддръжка и управление на веригата за доставки, необходими през жизнения цикъл на флотилията на F-16 в България, включващ пакета Viperwu, състоящ се от софтуер, обучение и приложения.
    Подкрепа за развитие на национални способности, свързани с безпилотни летателни средства и дронове. Проектът включва сътрудничество с изследователски екипи, подкрепа за започнали вече изследвания и стартиране на нови.
    За мен най-хубавото е: подкрепа за изграждане на национален тренировъчен център за пилоти и инженеро-технически състав за поддръжка. Включени са анализът на потребностите, техническа и инженерна подкрепа.
    Всъщност, от тези проекти един ще се осъществява в Министерството на отбраната, тоест от Министерството на отбраната, четири от българската индустрия.
    Преди малко имахме един разговор, в който аз говорих за бъдещи финансови задължения на българската държава и затова споменах само ремонтите, но реално български дружества от българската индустрия също ще придобиват такива квалификации.
    Обръщам внимание, че вече се говори, че 300 такива самолета ще бъдат придобити. Ние сме едни от първите, които ще придобият такива възможности. Зависи от нас как нашата индустрия ще се справи. Това са нови неща. Иначе някой може да каже: ние и самолети е хубаво да искахме да правим, но още не сме готови. Малко по малко, надявам се, че рано или късно и това ще се случи в България. Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Министър.
    Само да припомня на колегите по тази тема, че когато Полша придоби 48 самолета F-16 Блок 52 им се предостави възможност да ги боядисват, което наистина е сложна технология. Между другото, не го подценявам, но това беше.
    Заповядайте, господин Панчев.
    СПАС ПАНЧЕВ: Благодаря Ви, господа министри.
    Господин Караниколов, само към Вас едно мое мнение. Ако Вие, убеден съм, че го мислите също, предвиждате за „Авионамс“ изпълнение на задачи в бъдеще, ще бъде едно добро решение, защото често чувам: какво става с „Авионамс“? Купи го държавата пък каква перспектива има в него? А то настина е предприятие с огромни възможности.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Заповядайте, господин Министър.
    МИНИСТЪР ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ: Благодаря Ви.
    Аз няма да коментирам способностите на „Авионамс“. Те са оценени от американското правителство.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър. Точен отговор.
    Заповядайте.
    ИЗКАЗВАНЕ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми колеги, уважаеми господа министри, генерали и офицери! Моят въпрос е продължение на последните и съвсем естествено се вписва.
    Първи, учебният център в Долна Митрополия кога ще бъде монтиран и кога ще се осъществи, преди още доставката на самолета и кога ще започне обучението?
    И, втората част на въпроса ми: от офсета, който господин Министърът спомена, каква конкретна част от него ще бъде във Военновъздушното училище – Долна Митрополия и в Индустриален Плевен от това? Знам, че утре ще коментираме темата, само декларативно това ми споменете, благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Заповядайте, господин Министър.
    МИНИСТЪР ЕМИЛ КАРАНИКОЛОВ: Благодаря Ви.
    Тепърва ще водим преговори след подписване на рамковото споразумение, но то е важно да бъде подписано дори устно преди основните договори, влиза в сила след основните, то е част от основните. Тепърва заедно с Министерството на отбраната, Министерството на икономиката и производителя ние ще уточним фирмите, въпреки че те вече между другото обиколиха над 100 компании, имат яснота къде ще се реализират нещата. Така или иначе преди пристигане на самолетите, което ще стане 2023 г. ние трябва да сме готови с всичко друго.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Само кое ще бъде в Плевен, в Долна Митрополия – Центърът за обучение, самото училище.
    ПРЕДС.КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Министър.
    Господин Нецов, заповядайте.
    СЛАВИ НЕЦОВ: Благодаря Ви, господин Председател.
    Уважаеми господа министри, заместник-министри, генерали, уважаеми колеги, уважаеми гости! Парламентарната група на „ВОЛЯ“ няма да го подкрепи в зала.
    Първо, парите, които се дават, са много и те биха били приоритет на други дейности, но няма да се спирам на подробности. Това е говорено, говорено от всички.
    След това, парите, които даваме в момента, а самолетите идват, явно печелим, ще бъдат по-малко, ако ги вземем след една-две години, както казаха колегите, но ще вземем самолетите след четири-пет години. Дали тогава тези самолети – явно техните качества са неоспорими, тук няма място за спор, че са съвременни, многоцелеви и така нататък, но тогава може би нашата държава ще има нужда от друга система за охрана, киберсистемата, която преди два дни, ако не се лъжа, три беше пробита. Може би част от тези пари би трябвало да се насочат за охрана, за националната сигурност и това би било едно добро решение. Но ще видим след пет години дали ще бъдат така необходими тези самолети или ние ще бъдем подложени на други удари при едни други обстоятелства.
    Но искам да кажа още нещо: не са точно изяснени колко пари постоянно ще бъдат давани, защото няма как, както каза господин Министърът, няма как да не се дават пари, когато вземеш нещо. Например F-16 трябва да се съхранява в зони, оторизирани от американците, като достъпът до тези зони ще се контролира единствено от оторизирани лица на същия доставчик. Следва да се изясни дали тази мярка е предвидена за целия жизнен цикъл или само до приключване на доставката и чии ще бъдат разходите по поддръжката на този контрол? Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Нецов.
    Аз също смятам да проверявам състоянието на F-16 поне още 30 години.
    Заповядайте, господин Министър.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Уважаеми господин Председател, уважаеми господин Нецов! Аз знам, че Вие с болка на сърцето изразихте позицията на Вашата парламентарна група, защото, откакто Вие сте член на Комисията по отбрана все повече и повече заобичвате Българската армия за разлика от някои други лидери във Вашата група. Знам, че казахте това с болка на сърцето.
    Вие сте прав в едно: наистина с времето нещата се усъвършенстват. Отсега мога да ви прогнозирам, че в следващите 12 до 15 години ще има самолети, в които няма да има пилот – може би, най-вероятно и такива разработки се правят, но това не означава, че ние в следващите 12 – 15 години, а пък докато ги придобием, подобни самолети, сигурно ще станат 25, не трябва да имаме авиация.
    След като заместник-министър Запрянов Ви прочете статистиката колко страни до момента са сключили договори и колко след нас сключват договори, мисля, че е видно, че на този етап от развитието на технологичния процес в света, този самолет се приема със своите качества за добър вариант за изпълнение на своите мисии. А иначе, пак казвам, никой не може да каже каква друга опасност може да възникне в следващите 5, 10, 15 или 20 години. Нашето съмнение, какво може да възникне като нови опасности или възможности, по никакъв начин не отменя конституционните задължения на Българската армия, в частност на българската авиация по охрана на въздушното пространство, териториалната цялост и суверенитета на Република България.
    Така че на този момент решаваме по този начин. След 15 – 20 години при новите заплахи или възможности на научно-техническия процес, следващите в тази зала ще вземат други решения.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    Заместник-министър Запрянов, относно достъпа само да поясните.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Точно така. Става въпрос, че между България и Съединените американски щати има подписан договор за защита на класифицираната информация. Цялата класифицирана информация, която я има на борда на тези самолети и като технологично ноу-хау, и като НАТО криптоустройства, линкове, тактическо радио криптирано, изисква тези специфични и специални условия на съхранение и опазване, така че в Българската армия имаме такава практика. И сега не можете да отидете в Ракетното поделение и да имате достъп, не целият личен състав има достъп до техническите райони например. Така че имаме опит и практика. Да, ще работим с американски експерти. Това, което министърът каза, тази работна група по инфраструктура ще се занимае и с това. Така че на генерал Стойков, и на нас ни предстои да работим в тази посока.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Заместник-министър.
    Наистина и аз не завиждам на генерал Стойков. Сериозна работа го очаква оттук нататък, ако народните представители бъдат така мъдри да подкрепят ратификацията през този месец поне.
    Господин Цонков, заповядайте.
    НИКОЛАЙ ЦОНКОВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господа Министри, госпожи заместник-министри, уважаеми господа генерали, дами и господа народни представители! Вече беше изразена позицията на нашата парламентарна група „БСП за България“, че ние в този вид няма да подкрепим ратификацията на четирите договора, защото миналата година, когато гласувахме актуализирания проект, ние поставихме съвсем ясно няколко условия, които за нас са важни.
    Първо, за нас беше важно разходите, които се правят за отбрана да не надхвърлят 2% от брутния вътрешен продукт, защото това може да утежни и без това ограничения бюджет, с който разполага българската страна и това неминуемо да доведе до по-сериозно недофинансиране на важни сектори, каквито са образование и здравеопазване например.
    Второ, затова ние настоявахме начинът на плащане да бъде на разсрочена схема.
    Настоявахме също така, цената да бъде разумна. Тоест все пак имахме една финансова рамка, затова и впрочем не подкрепихме в началото на годината Проекта на решение на Министерския съвет, с който не само се даде мандат за преговори, но и за отклоняване от параметрите, които бяха приети в Проекта за инвестиционен разход.
    Ние разбираме, че сигурността е най-важна за България – няма две мнения, не оспорваме и възможностите на сега предложения ни самолет, който да придобием. Но от гледна точка на стратегическото партньорство аз смятам, че ние сме доказали, че сме надежден партньор в НАТО, съмнявам се дали в преговорите сме защитили по най-добрия начин българския национален интерес и дали сме получили наистина най-добрата цена и способности на самолета, който придобиваме на момента. Защото стана ясно, че някои от системите ще придобием на по-късен етап, тоест все пак има допълнителни разходи, които тук не са отразени.
    Все пак да не забравяме, че отбраната и сигурността са функция и на икономиката на България, състоянието на страната и затова ние трябва да мислим цялостно и за държавата, и за всички сектори на българската държава.
    Изразяваме нашите опасения и от гледна точка на проблемите, които, да ги нарека, възникват по отношение на договорите от гледна точка на гаранции, на правото да се прекратят доставките, липсата или неяснотата по отношение на данъци, такси и митата, които трябва да бъдат съответно очевидно начислявани.
    Разбира се, не на последно място ние се опасяваме, защото започна да се говори за отлагане на другите два модернизационни проекта. Безспорно трите, за които основно говорим, са най-важни, има и други обаче, които трябва да бъдат реализирани. Дали те само ще бъдат отложени във времето или ще бъдат спрени в един момент, поради невъзможност да поемем финансовите ангажименти?
    Имаме и някои опасения по отношение на бюджета на отбраната, защото Вие знаете, че ние сме си говорили с Вас и Вие сте съгласни, че освен инвестициите в техника и съоръжения, важни са и хората в отбраната, дали това няма да засегне бюджета от тази гледна точка? Защото ние тук всички сме съгласни, затова и темата „Сигурност“ е надпартийна, че трябва да подобряваме условията на труд на работещите в системата на отбраната, включително и възнагражденията.
    В заключение искам да попитам Вас, които сте участвали в преговорите: преди няколко дни в интервю заместник-министър Запрянов каза, че в момента самолетът ще бъде ефективен за изпълнение на ангажиментите ни към НАТО, тоест носене на дежурства и еър полисинг. Това означава ли, че в момента не придобиваме многоцелеви изтребител с пакета, който получаваме? Благодаря Ви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Цонков.
    Има въпроси може би към доста от колегите.
    Ще започнем с министъра на отбраната – заповядайте, господин Министър.
    ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ КРАСИМИР КАРАКАЧАНОВ: Аз мисля, че госпожа Велкова трябва да отговори на темата за мита, данъци, такси, ДДС-та и така нататък, неща, които се коментират доста спекулативно.
    Искам да Ви кажа, господин Цонков, че реализирането на Проекта за многоцелеви изтребител, в конкретния случай сключването на договора за F-16 Блок 70, не е за сметка на другите два проекта. И тъй като зададохте въпроса за другите два проекта, ще Ви кажа, че те са на фаза – за корабите е в много по-напреднал етап, отколкото за бронираната машина, но е ясно, че плащания по тези два проекта, тъй като те няма да са финализирани, специално за бронираната машина, в най-добрия случай ще финализира към края на годината. Предвижда се плащанията по разсроченото плащане да започнат от календарната 2020 г. Тоест това не спира проектите по никакъв начин, просто в момента ние нямаме готовност за сключване на договор – нито по единия проект за флота, нито по другия проект за Сухопътни войски. Просто не сме пред договор, за да стои въпросът: ще има ли пари да платим да кажем на 1 септември и на 1 август?
    Според мен най-вероятно ще успеем да финализираме до ноември темата с Военноморските сили, а в началото на следващата година – дай боже – ще сме пред договор за Сухопътни войски. Така че те остават за следващата година и годините след това.
    Вие казвате, че основната грижа са двата процента. Аз съм съгласен, че много пари се отделят за отбрана, но това е естествено, след като много години – близо три десетия, от отбраната само се режеше и се намаляваше. Имаше години, в които бяхме има-няма 1% от брутния вътрешен продукт. Тогава много малко хора се сещаха за отбраната. Слава богу, за съжаление, всъщност ситуацията около нас като регион или региони около нас и проблемите, които съществуват, са факторът, който ни принуждава да не губим повече време. Ние трябва да имаме боеспособна армия с възможности да изпълнява своите задължения.
    Години наред, пак казвам, разходите бяха има-няма 1%. Това по никакъв начин, което Вие казвате, няма да се отрази на нашия план за увеличение на заплатите за 2020 г. Реализираме го две години подред. Тези разчети са в сила и за следващата година – за 2020, но в края на краищата това зависи и от народните представители и най-вече от Комисията по отбрана. Аз се надявам, че тук няма отново да имаме разнобой.
    В заключение, тъй като по другите въпроси е по-добре да отговори Министерството на финансите, а на част от Вашите въпроси генерал Запрянов, аз разбирам и се отнасям коректно към Вашето мнение, Вашето становище да гласувате „против“. Мога само да Ви кажа, че съм убеден, че ако Вие бяхте на власт, щяхте да сключите същия договор, в смисъл за същия самолет. Това мога да Ви го заявя категорично. Защото в Европа, държавите, които сключват договор със Щатите или с „Локхийд Мартин“ за този самолет, са на едно място – леви, на друго десни правителства, но правят този избор. Убеден съм, че, а и слушайки моя бивш колега в Комисията по отбрана и бивш министър последен от правителството на БСП господин Ангел Найденов, убеден съм, че това щеше да бъде и Вашият избор. Така че уважавам Вашите аргументи, приемам ги, съвсем нормално е. Винаги сме имали нормален, културен диалог, но това е положението.
    Относно въпроса, че не сте убеден, и аз си мисля всеки ден дали не можехме още нещо да направим, дали не можехме да използваме още някой лост или контакт, ако щете дори лоби, за да постигнем малко по-добри условия. И аз си го задавам този въпрос. Може би само времето ще покаже дали е можело да се направи нещо или не е можело, но нека това да оставим на времето да го покаже.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, господин Министър.
    Всички сме съпричастни към това, което казвате и съм сигурен, че и след време всички ще бъдем единодушни, че сме направили едно добро дело.
    Заместник-министър Велкова, да отговорите на въпроса.
    ПАВЕЛ ШОПОВ: Може ли и на моя въпрос да отговори – за трети път го поставям този въпрос.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Нали казахме, че по втора точка ще се отговори. Нека да гласуваме, после може почивка да има. Вече два часа и половина разсъждаваме по тази важна тема, която е изключително ползотворно.
    Заповядайте, госпожо Велкова.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Благодаря.
    По отношение на данъците. Дължим данък добавена стойност в момента, в който самолетите бъдат доставени с оборудването в България, което е 2023 г. и 2024 г. Разходите за изплащане на данък добавена стойност ще бъдат разчетени в бюджета на Министерството на отбраната в момента, в който те са дължими съгласно плана, който има, одобрен от Министерския съвет, за достигане на разходите до 2% за отбрана.
    А по отношение на митата. Съгласно Регламент ЕО № 150/2003 на Съвета се суспендирани вносните мита върху определено въоръжение и военна екипировка, когато се внасят от трети страни. Голяма част от доставката ще бъде освободена. Може да има някакво много незначителни вносни мита да бъдат заплатени, но това ще се оцени в момента, в който се видят точно артикулите и Агенция „Митници“ ще прецени, но това ще бъде много незначителен разход.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, госпожо заместник-министър.
    Уточняване: говорим за нето или как? Министърът на финансите дава пари на министъра на отбраната, министърът на отбраната му ги връща. Добре. Благодаря Ви, да, да.
    Заповядайте, господин Радев.
    ВАЛЕНТИН РАДЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Аз имам кратка реплика към колегата Цонков, защото го слушах подробно като говори. Той изглежда е пропуснал началото и не е чул другите като говорят или пък просто не знае някои неща.
    Искам да му припомня на колегата, това, че ние в момента се занимаваме с този проект в залата, пък и в петък в пленарната зала, е благодарение на това, което направихме първото правителство на ГЕРБ: до 50 милиона – Министерството на отбраната, 50 милиона – Министерският съвет, над 100 милиона – Народното събрание, това, първо. Ние сме казали тези неща да влязат в Народното събрание, защото от ГЕРБ искаме да има прозрачност. Сега Вие казвате: да, ама… няма да гласувате и повторихте това, което каза Ерменков, не знам дали го слушахте.
    Първият аргумент е цената. Е да, де, ама тази цена аз Ви казах и одеве, че никой не я е знаел. И нито един народен представител, предполагам, дето е в залата, не е знаел каква е рамката. Затова направихме тази крачка – дадохме втори път да гласува Народното събрание. Аз го казах. Ако трябва – трети път ще гласуваме. Сделката по принцип трябва да се гледа и аз мисля, че това е най-добрата сделка. Ако не вярвате на мен, вярвайте на генерал Радев. Генерал Радев – говоря за президента, защото той е казал, че това е най-хубавия самолет.
    След това за двата процента. Това беше много хубаво, което казахте и аз веднага се заслушах. Казвате: не цената, а сме минали границата на двата процента. Звучи добре, звучи добре и ще Ви припомня: сега ние се отлепваме от нещо, с което е имало криза. Ако сте забравили, ще Ви припомня 2008 г., 2009 г. Вие харчихте пари 2,8 и малко отгоре от брутния вътрешен продукт, тогава – БСП. Сега ние правим същото, обаче купуваме бойно средство. Правите ли голямата разлика? Вие купихте тогава транспортни.
    Не казвам, че е било грешно. Мислили сте си, че така ще е напред със социализма, че има пари, да речем. Но няма пари, криза, дойдохме ние и платихме сметката – първото правителство на ГЕРБ.
    Така че, внимавайте с тези 2%. Да, добре звучи, защото избягахте от цената, която не ни е работа да обсъждаме и според мен. Браво на екипа! Те са не борили предполагам – четирима министри,, като всички българи да я доведат до разумни граници.
    Но репликата ми към Вас е в това: защо няма да гласувате „за” аз още Ви се дивя? Макар да започвам да разбирам, че май е добре да се позиционирате отсреща срещу стратегическия партньор Съединените американски щати и да казвате: няма пък! Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря.
    Отговор? Няма.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР АТАНАС ЗАПРЯНОВ: Попитаха ни дали е многоцелеви – Господин Цонков? Ние казваме, че е многоцелеви. Тук сме четирима души от преговорния екип – госпожа Велкова, господин Найденов, генерал Стойков и аз, така че и четиримата казваме, че е многоцелеви.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви.
    Господин Гаджев – заповядайте.
    ХРИСТО ГАДЖЕВ: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Министър, дами и господа заместник-министри, господа генерали, уважаеми колеги, уважаеми дами и господа! Все пак като си говорим за национална сигурност, нека да помислим кое е най-доброто решение за охрана на въздушното пространство на Република България и именно е това, което Министерският съвет предлага днес на нашето внимание.
    Пакетът, който е договорен от правителството със Съединените щати, е най-подходящият за България. Комбинацията между цена и способности в най-пълна степен отговаря на изискванията и за многоцелеви изтребител и за това, което ние сме посочили и гласували в Проекта за инвестиционен разход – било този от 2016 г., както и актуализирания от 2018 г.
    Говорейки си за стратегическо сътрудничество все пак крайно време е да кажем, че придобивайки такъв самолет ние ще имаме най-модерния, който е в Югоизточна Европа. Нито една друга страна няма толкова съвременен модел самолет в района ни. Отделно най-накрая ще имаме и съвместим самолет с останалите страни – членки на НАТО, който ще позволи по-добра охрана на въздушното пространство на България, участие в съвместни мисии, операции, учения, общи формирования и най-вече ще допринесе и за развитието на високите технологии в България с индустриалното сътрудничество.
    Тук не мога и да не споделя своето съжаление към позицията на БСП. В крайна сметка тя, ако не друго, поне е…
    РЕПЛИКА: Безпринципна.
    ХРИСТО ГАДЖЕВ: …безпринципна е, но ако не друго, е и последователна. В крайна сметка 2016 г. БСП бе против всички модернизационни проекти на армията, 2018 г. също. Да, имаше отклонения, очевидно за малък момент, в който подкрепи под десетки условия въпросните проекти, и сега отново се връща на основната си позиция „против“ модернизационните проекти на армията. Явно сегашното състояние на българските въоръжени сили я устройва.
    Категорично не мога да се съглася с прокарваната теза от страна на колегите от БСП за противопоставяне на различните държавни сектори на национална сигурност, с отбрана и със здравеопазване, или с образование, или социална политика – това е категорично неприемливо. Всички те са еднакъв ангажимент за българското правителство, камо ли още повече опитът за внедряване, на противопоставяне във видовете въоръжени сили и по някакъв начин да се получи раздор между тях.
    Може би това е продиктувано от техни вътрешно-политически, но в крайна сметка нека да отбележим, че тук от техни представители бе намекнато, че може би имат и друг фаворит за доставчик на многоцелеви изтребител за България. Така че това си го оставям на тяхната отговорност.
    Колкото до двата процента, които все пак цитират. Не ми се иска да влизам още в темата за бюджета и ще го оставя за следващата точка, но искам да отворя една скоба. Преди няколко месеца имаше Парламентарна асамблея на НАТО, пролетна сесия, която се проведе в Словакия. Там имах възможност да проведа разговори и с министъра на отбраната на Словакия, и с колеги народни представители от Словашката Република. Там няма никакви съмнения, че Словакия е направила правилния избор.
    Отделно, между другото тук и в подкрепа на това, което министър Каракачанов каза, и словашкият министър на отбраната заяви, че във всички оферти, които те са разглеждали и предложения, наземната инфраструктура, хангари и съпътстваща инфраструктура и при тях не е ангажимент на страните доставчици, а е ангажимент на Словакия. Така че нека наистина се спре с тази спекулация.
    Колкото до това дали самолетът е многоцелеви или не. Аз прочетох внимателно изискванията и в двата проекта за инвестиционен разход – този от 2016 и от 2018 г., като гледам и в докладите на министрите, те напълно отговарят с това, което ние сме заложили като критерии в гласуваното от парламента.
    Отделно имам само един технически въпрос и да използвам, че все пак има трима пилоти на масата, трима генерали, да задам въпрос относно използването на ракетите за близък и за среден бой. Така като гледах това последно поколение вече ракети „Sidewinder AIM-9“, въпросът ми е: гледайки модификациите, които ние придобиваме, от една страна, те всъщност способни ли са да бъдат използвани от други изтребители освен F-16 и последващи модификации на F-22, F-35 и така нататък, и отделно, кое е по-важното в един въздушен бой – ракетата, която е в зрителния обсег на пилота, или ракетите, които са извън зрителния обсег на пилота, кое е по-важното да придобием от двете? Тези, които са за среден или тези, които са за близък и кое е по-сигурното за българските пилоти при евентуален въздушен бой? Тук честно казано бих искал да чуя професионален отговор, използвайки пилотите.
    Отделно, последно нещо, което бих искал да отбележа: говори се тук няколко пъти, намекна се едва ли не за скрити разходи. Извинявайте, колеги, отворете си документите, отворете си Проекта за инвестиционен разход. Там в точка 3.1.2 и на двата проекта, и на този от 2016, и от 2018 г. изрично пише, че придобиването на самолета е между 30% и 50% от общата цена на жизнения цикъл. Прочетете малко за жизнен цикъл, за управление на проектите. Те са елементарни документи, публични между другото, не изисква голямо усилие.
    Отделно се досещам още по време и на дискусиите за жизнения цикъл, защото някои хора забравят за него. Защото Наредбата за изчисление на жизнения цикъл беше отменена именно от БСП. Така че явно и това е помогнало за забравянето на някои основни факти.
    И в крайна сметка все пак нека да подкрепим един правилен избор, който ще гарантира националната сигурност и който ще доведе до все пак едно бъдеще на ВВС, което да е само напред и нагоре. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Гаджев.
    Вие зададохте въпрос към летците. Честно да Ви кажа поради напредналата си възраст не съм използвал толкова модерни ракети.
    Генерал Стойков, ако може Вие да отговорите на останалите въпроси.
    ГЕНЕРАЛ-МАЙОР ЦАНКО СТОЙКОВ: Уважаеми господин Председател, съвсем накратко, тъй като въпросът не е толкова труден. Когато можеш да решиш въздушния бой на по-голяма дистанция, естествено и когато радарът ти го позволява, ще го направиш с ракетите за далечен въздушен бой, който самолетът ги има. Ако все пак това не бъде решено с тях, ще използваш ракетите, които са от последната модификация на „Sidewinder 9Х“, които позволяват с много по-висока надеждност да унищожават въздушни цели. Така че това е отговорът. Разбира се, тактиката на високотехнологичните самолети е да реши въпроса по възможност на най-голяма дистанция.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Генерал.
    Сигурен съм, че купуваме най-модерното. Това беше въпросът на господин Гаджев. Благодаря Ви.
    Други колеги? Само да напомня, че настана около 17,00 ч.
    Има ли желаещи?
    Аз искам да благодаря на всички за ползотворната дискусия, благодаря за добрия тон. Не закривам заседанието между другото, но съм сигурен, че тази дискусия и всеки един ще си спомня този ден, защото наистина решаваме важен въпрос, независимо от изразените различни мнения.
    Прекратявам разискванията и предлагам да гласуваме:
    Комисията по отбрана предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроект за ратификация на международен договор (LOA) BU-D-SAB „Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка“ (F-16 Block 70 aircraft and associated support), международен договор (LOA) BU-D-AAA „Боеприпаси в подкрепа на F-16“ (Мunitions in support of the F-16), международен договор (LOA) BU-P-AAD „Sidewinder AIM 9X Блок II ракети, свързани материали и услуги” (Sidewinder AIM 9X Block II Missiles, associated material and services) и международен договор (LOA) BU-P-LAR „Многофункционална система за разпределение на информация - Съвместна тактическа радиосистема (MIDS JTRS) (5) и свързана с нея поддръжка и оборудване“ (Multifunctional Information Distribution System Joint Tactical Radio System (MIDS JTRS) (5) and related support and equipment), № 902-02-19, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    Който е „за“, моля да гласува.
    За – 13, против – 8, въздържал се – няма.
    Решението е прието и ще го предложим в Народното събрание.

    Колеги, преминаваме към втора точка от дневния ред:
    ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ДЪРЖАВНИЯ БЮДЖЕТ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА 2019 Г., № 902-01-37, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 15 ЮЛИ 2019 Г.
    Заповядайте, госпожо Заместник-министър.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Благодаря, господин Председател.
    Уважаеми господин Председател, уважаеми дами и господа народни представители! С предложния проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г. се осигурява необходимия ресурс в размер на 2,1 млрд. лв. във връзка с придобиване на нов тип бойни самолети от въоръжените сили.
    Съществен момент във финансовия модел на тези договори е начинът на плащане, който предвижда определената цена, посочена в международните договори, да се депозира изцяло в кратък срок след тяхното подписване по сметка на Федералното правителство.
    Депозираните средства ще се използват от Агенцията на Съединените американски щати за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността за извършване на плащания в хода на изпълнението на нашите договори. Условията на Програмата на сайта за чуждестранни продажби дава възможност след превеждане от страна на Министерството на отбраната по сметка на правителството на САЩ на сумите за изпълнение на договорите, част от тях да се депозират и инвестират чрез банкови инвестиционни сметки във Федералната резервна банка на Ню Йорк за осигуряване на доходност от тези средства в полза на българската държава. Процесът на откриване на сметките и прехвърлянето на средства отнема обичайно около шест месеца.
    Реализирането на тази възможност изисква сключване на Споразумение между Министерството на отбраната, Агенцията на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността и Федералната резервна банка на Ню Йорк, като в него може да участва и Българската народна банка като агент на държавата.
    Размерът на средства, които биха могли да се прехвърлят по този начин ще се определи от Агенцията на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността, тъй като те трябва да поддържат за 90 дни покритие за текущите разплащания на Агенцията.
    Стандартно средство е да се инвестира в овърнайт депозити и нискорискови краткосрочни федерални съкровищни бонове с различна срочност. При евентуално реализиране на описаната възможност би могло да се очаква държавата да реализира приходи от инвестиране с нетна доходност около 1,5 на сто, ако няма съществени промени на текущите пазарни условия.
    Предвид постигнатите договорености по отношение на цената на Пакета, която възлиза на 2 млрд. 189 млн. лв., изчислена при прогнозен валутен курс 1,75 лв. за долар и отчитайки допълнителните очаквания на Министерството на отбраната, с Проекта на Закон за изменение на Закона за държавния бюджет на Република България се предлага увеличението на разходите на отбраната на Министерството на отбраната да бъде с 2 млрд. 100 млн. лв. Предвижда се увеличение на дефицита по държавния бюджет с 1 млрд. 829 млн. лв. и да достигне до 2 млрд. 228 млн. лв.
    Изготвените разчети за основните параметри по консолидираната фискална програма предвиждат салдото да бъде отрицателно и да възлезе на 2,1 на сто от прогнозния брутен вътрешен продукт. Благодаря.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, госпожо Заместник-министър.
    Между другото имаше въпрос от господин Шопов. Мисля, че го разбрахме и ако може по-кратичко.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: На въпроса на господин Шопов. Министерството на финансите не е имало резерви по четирите проекта на договори, които Вие току-що гласувахте. В процеса на междуведомственото съгласуване Министерството на финансите е имало въпроси, които са изяснени в този процес на междуведомствено съгласуване по отношение на Меморандума за индустриалното сътрудничество. Министерство на финансите след изясняване на тези въпроси на заседанието на Министерския съвет е подкрепило и Меморандума.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря Ви, госпожо Заместник-министър.
    Господин Михов, заповядайте.
    МИЛЕН МИХОВ: Първо, ще изкажа това, което разбрах от Вашето изказване и ще задам един хипотетичен въпрос. Тоест сега ще отделим от бюджета 2 млрд. 100 млн. лв., които ще бъдат открити по сметка на Българска народна банка – не можах да разбера, в…
    РЕПЛИКА: Не, на Федералния резерв.
    МИЛЕН МИХОВ: …във Федералната банка на Ню Йорк, която сметка ще бъде на Агенцията за индустриално сътрудничество. Така ли е?
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Господин Михов, аз ще Ви обясня после, ако имате желание.
    МИЛЕН МИХОВ: В долари, въпросът ми е в долари?
    ЗАМЕСТНИК.-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Да.
    МИЛЕН МИХОВ: Добре. Това ми е достатъчно.
    Вие сте икономист. Как смятате, че ще се отрази на българския интерес евентуална промяна на курс долар/лев в следващите години? Тоест, ако поскъпне доларът, тази сделка за авансово плащане ще бъде ли изгодна за България или не?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Да.
    МИЛЕН МИХОВ: Да.
    Аз си направих една сметка, че ако доларът в следващите четири години промени своя курс само с 10% нагоре, ние ще сме реализирали 210 милиона печалба, защото ще сме купили по-евтини долари спрямо българския лев. Прав ли съм? (Реплики.)
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Няма заем, колеги.
    МИЛЕН МИХОВ: Няма заем. Има сметка.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Михов.
    Заповядайте, за отговор на въпроса.
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР РОСИЦА ВЕЛКОВА: Благодаря.
    Тези 2 милиарда и 100, които се предвиждат в момента като разход в бюджета на Министерството на отбраната за разплащане на договорите, ще бъдат преведени по сметка на Федералното правителство на Агенцията, с която се договаряме в трансфонда. До шест месеца в момента, в който ги преведем, чрез БНБ, на която ще се използва само системата за международни разплащания – Суифта, ще се сключи тристранно споразумение между Министерството на отбраната, Федералният резерв в Ню Йорк и Агенцията. Това тристранно споразумение ще даде възможност на името на Министерството на отбраната да бъде открита депозитна сметка във Федералния резерв, от която Агенцията ще може да тегли средства, така че да покрива 90-дневните си плащания, за да може да разплаща на доставчиците по изпълнение на договора, а остатъкът, който непрекъснато ще намалява, ще бъде инвестиран в американски ценни книжа, на които нетната доходност за миналата година е 1,5% - положителна доходност за разлика от доходността, която е отрицателна в повечето европейски държави. Така че ще генерираме и положителна доходност върху този ресурс.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Предполагам, че господин Михов е щастлив, ще се експлоатираме американската икономика в интерес на българската.
    Други изказвания?
    Заповядайте, господин Вангелов.
    БОРИС ВАНГЕЛОВ: Благодаря, господин Председател.
    Искам ясно да се каже и да остане в протокола, че няма да бъде теглен нов заем – някакъв, който да натовари България, нали така – заем, че тези средства са предвидени само за бюджета за тази година, тоест, ако говорим за натоварване, натоварваме само бюджета на тази година. Под същата причина неща да се каже отново, няма да има натоварване и застрашаване на другите два проекта, тъй като плащания по тях няма да възникват в рамките на календарната година.
    Господин Председател, нека да не се връзваме на въдичката на колегите от БСП, че се извършва един колосален за България разход. Колко е прогнозния БВП за България? 115 милиарда. Колко е сумата, защото ние тук броим цялата за отбраната, но само тези 1 милиард 200 милиона за увеличението, колко процента е от този продукт? Нищожно. Така че твърдението, че България е супер бедна и не може да си позволи разход в рамките на 2% – затова не е нужно да съм икономист. Разход на 2% за тази година, дори и 3% да стане – 3% нищо не са при 30-годишен разгром на армията. Ние трябва в следващите години по 5% да даваме за армията. Защото виждам, че и колегите, когато се изказваха, и те възприемат априори тезата за колосалния разход и влизаме в това говорене.
    ПРЕДС. КОНСТАНТИН ПОПОВ: Благодаря, господин Вангелов.
    Други колеги?
    Ако няма, закривам разискванията по т. 2.
    Преминаваме към гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния бюджет на Република България за 2019 г., № 902-01-37, внесен от Министерския съвет на 15 юли 2019 г.
    Който е „за“, моля да гласува.
    За – 13, против – 8, въздържал се – няма.
    Предложението по т. 2 е прието.

    Преминаваме към трета точка:
    РАЗНИ.
    Само да напомня за заседанието на Комисията по отбрана утре, зала 134.
    Благодаря Ви. Желая успех!
    Закривам заседанието.
    Форма за търсене
    Ключова дума