Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
29/10/2020
Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
СТАНОВИЩЕ
Вх.№ 053-06-21
На свое редовно заседание, проведено на 28 октомври 2020 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
На заседанието присъстваха: г-н Николай Павлов, заместник-министър на младежта и спорта и г-жа Милена Андреева, директор на дирекция "Младежки политики" в Министерство на младежта и спорта.
Годишният доклад за младежта за 2019 г. беше представен от заместник-министър Павлов.
Докладът се изготвя и внася на основание чл. 5, ал. 2 от Закона за младежта. В годишния доклад се излагат измененията в социално-икономическото положение на младежите и се отчита изпълнението на приоритетите и целите на Националната стратегия за младежта през съответната година.
В отчета за дейността на Министерството на вътрешните работи се посочва, че през 2019 г. са установени общо 46 433 извършители на престъпления, включително регистрирани през предходни години, от които 40 749 на криминални и 5 684 на икономически престъпления. През отчетната година, 19 197 правонарушители са млади хора на възраст 14 – 30 години, което е 41.34% от общия брой установени извършители. Непълнолетните лица, между 14 – 17 години, са 9.2%, а малолетните, под 14 години, са 3.4 %. В сравнение с 2018 г. общият брой на установените извършители е намалял с 1%, като най-голямо е намалението при малолетните извършители със 7%. Броят на непълнолетните извършители се е увеличил с 2.7%.
Непълнолетните лица, между 14 – 17 години, са 9.2%, а малолетните, под 14 години, са 3.4 %. В сравнение с 2018 г. общият брой на установените извършители е намалял с 1%, като най-голямо е намалението при малолетните извършители със 7%. Броят на непълнолетните извършители се е увеличил с 2.7%.
Структуроопределящи за детската престъпност продължават да са престъпленията против собствеността, като преобладават кражбите.
Активна е превантивната дейност по отношение на младежката и детската престъпност, като МВР участва съвместно с други държавни институции и НПО-та в изпълнението на националните програми, свързани с детското противоправно поведение и закрилата на децата. През 2019 г. в цялата страна функционират 163 „Детски полицейски управления", в които се обучават 3 699 деца на възраст от 8 до 12 години.
По Националната програма „Работа на полицията в училищата" са изнесени 8 713 лекции и беседи в 1 519 училища в страната. Със съдействието на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) са изработени брошури и аудиофайлове за непридружени деца, търсещи или получили международна закрила на различни езици, които ще бъдат предоставени на РУ и публикувани в специализирания уебсайт „Детска сигурност".
През 2019 г. на национално ниво от МВР са реализирани 4 традиционни кампании – „Абитуриенти“, „Ваканция! Да пазим живота на децата на пътя!“, „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ и кампания за студентския празник – 8 декември. В рамките на кампанията „Децата тръгват на училище! Да ги пазим на пътя!“ са проведени Седмица за превенция на детската пътна безопасност и Ден на превенцията – 29 септември. В кампаниите са обхванати абитуриентите и учениците от всички училища в страната. В кампанията за студентския празник са обхванати празнуващите в обществени обекти младежи.
Като резултат от проведените кампании се отчита повишена информираност на младежите, насочена към повишаване на познанията по Закона за движение по пътищата, административно-наказателната отговорност и последиците от нарушения. Осъществен е контрол над водачи на превозни средства и над пешеходци, извършващи нарушения при движението по пътищата.
С Постановление № 21 от 1 февруари 2019 г. е създадена Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата". Решението на правителството за въвеждането на нов модел за управление на безопасността на движението по пътищата в Република България се базира на направения анализ и констатираните пропуски в областта и е съобразено с добрите практики, и препоръките на международните институции, определящи като важен фактор за успех наличието на координационно звено, което да разработва, координира и контролира провеждането на тази приоритетна държавна политика.
В световен мащаб ПТП са основната причина за смъртност сред младежите на възраст между 5 и 29 години. Процентът на смъртни случаи сред водачите на възраст между 15 и 24 години е два пъти по-висок от този сред по-опитните шофьори.
Друг важен акцент в оценката на участието на младежите в обществения живот е отношението им към престъпното и асоциално поведение. Отговорите на младите хора към нарушаването на правилата в голяма степен очертават картината в два основни аспекта: какво биха направили при нередно поведение или ситуация, както и равнището на гражданска отговорност. При проблем с личната сигурност 49% от младежите биха се обърнали към полицията.
Следва да бъде отбелязан високият процент на младите хора, които не са граждански активни – 69% не са подавали и не мислят да подадат сигнал срещу нарушение, на което са станали свидетели. Изводът, който може де се направи е двупосочен – от една страна това може да е оценка за безпредметност спрямо подобен тип действие, а от друга страна може да се отчете, че това е липса на усещане за адекватни действия след подобен акт.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 11, „Против” – 7, „Въздържал се” – 0, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме проект за решение за одобряване на Годишен доклад за младежта за 2019 г., № 002-00-28, внесен от Министерски съвет на 15 октомври 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ
И ОБЩЕСТВЕН РЕД:
ПЛАМЕН НУНЕВ