Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
17/02/2021 първо гласуване

    Законопроект за допълнение на Закона за движението по пътищата, № 154-01-15, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 11 февруари 2021 г.
    РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ

    КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД


    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    Вх.№ 153-06-6


    Относно: Законопроект за допълнение на Закона за движението по пътищата, № 154-01-15, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 11 февруари 2021 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 17 февруари 2021 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди законопроект за допълнение на Закона за движението по пътищата, № 154-01-15, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 11 февруари 2021 г.

    На заседанието присъстваха: Тодор Гребенаров – заместник-директор на ГДНП; Звезделин Колев – началник отдел „Пътна полиция“ към ГДНП; Панталей Дамянов – началник сектор „Регистрация на МПС и водачи“ в отдел „Пътна полиция“ и Диана Ковачева – омбудсман на Република България.

    Законопроектът и мотивите към него бяха представени от народния представител Красимир Ципов. Г-н Ципов информира членовете на Комисията, че със законопроекта се цели решаването на проблеми, свързани с прекратяването на регистрацията на пътни превозни средства, чиято собственост е сменена преди влизането в сила от 27.12.2017 г. на Закона за изменение и допълнение на Закона за движението по пътищата, за които приобретателят не е изпълнил задължението си да регистрира на свое име превозното средство. При наличие на недобросъвестен купувач, за тези случаи няма законов ред, по който продавачът да защити правата си, като в регистрите на моторните превозни средства бъде отразена промяната на собствеността и се прекрати регистрацията на превозното средство.

    Налице са дори случаи, в които български граждани са осъдени за престъпления, извършени с пътни превозни средства, чиито настоящи собственици не са изпълнили задължението си да сменят регистрацията на вече регистрираното пътно превозно средство.

    Законодателно в Република България проблемът е решен с приетите през месец декември 2017 г. изменения и допълнения на Закона за движение по пътищата и с промени в Наредба № I-45 от 24 март 2000 г. за регистриране, отчет, спиране от движение и пускане в движение, временно отнемане, прекратяване и възстановяване на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и реда за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства. Посочените промени предвиждат, че прехвърляне собствеността на регистрирано превозно средство на лице без постоянен адрес или адресна регистрация в Република България се извършва след прекратяване регистрацията на превозното средство и връщане на табелите с регистрационен номер в съответната служба за регистрация на пътното превозно средство, както и че служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система, се прекратява регистрацията на регистрирано пътно превозно средство на собственик, който в двумесечен срок от придобиването не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. След законовите промени, в случай, че от страна на властите на друга държава бъде поискана актуална справка за собствеността на превозното средство, лесно би могло да се установи, че лицата, привлечени в качеството на обвиняеми и подсъдими в наказателното производство, не са собственици и не упражняват фактическа власт върху вещта. Промяната на закона обаче има действие занапред и не обхваща заварените случаи.

    Въз основа на гореизложеното, проектът предвижда законодателни промени, с които да се даде възможност на лица, извършили продажба на пътни превозни средства преди 27 декември 2017 г. да сигнализират органите на МВР за настъпилата промяна в собствеността, като се допусне отразяване на промяна на собствеността на пътно превозно средство по искане на продавача. Регистрацията на регистрирано пътно превозно средство, чиято собственост е прехвърлена преди 27 декември 2017 г., за което приобретателят не е изпълнил задължението си да регистрира придобитото превозно средство в законоустановения срок от придобиването, ще се счита за служебно прекратена след представяне от прехвърлителя в отдел/сектор „Пътна полиция“ при съответната областна дирекция на МВР на копие на документ, удостоверяващ прехвърлянето. На прехвърлителя, по негово искане ще се издава удостоверение, съдържащо информация за датата на прехвърлянето на собствеността и датата на служебното прекратяване на регистрацията от съответното звено „Пътна полиция“. По този начин се създава възможност продавачът да защити правата си.

    Становища в подкрепа на законопроекта изказаха заместник-директора на ГДНП, г-н Тодор Гребенаров, и г-жа Диана Ковачева, омбудсман на Република България.


    Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 18, „Против” – 0, „Въздържал се” – 0, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за допълнение на Закона за движението по пътищата, № 154-01-15, внесен от Красимир Ципов и група народни представители на 11 февруари 2021 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ
    И ОБЩЕСТВЕН РЕД:


    ПЛАМЕН НУНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума