Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
25/02/2021 първо гласуване
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 102-01-15, внесен от Министерски съвет на 19 февруари 2021 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
Вх.№ 153-06-8
Относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 102-01-15, внесен от Министерски съвет на 19 февруари 2021 г.
На свое редовно заседание, проведено на 24 февруари 2021 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 102-01-15, внесен от Министерски съвет на 19 февруари 2021 г.
На заседанието присъстваха: Михаил Златанов – заместник-министър на вътрешните работи; комисар Звезделин Колев – началник на отдел „Пътна полиция“ – Главна дирекция „Национална полиция“; главен инспектор Дамян Владинов – началник сектор „Специализиран обмен на информация за свидетелство за управление на МПС“; Биляна Стойкова – главен юрисконсулт в отдел „Нормотворческа дейност и Право на ЕС“ в дирекция „Правно-нормативна дейност“; Иван Кондов – постоянен секретар на МВнР; Данчо Мичев – директор “Консулски отношения”; Румяна Йорданова – началник отдел “Консулско-правни въпроси, ЕС и Шенген”, дирекция “Консулски отношения”.
Законопроектът и мотивите към него бяха представени от г-н Иван Кондов, постоянен секретар на Министерство на външните работи.
С проекта на закон за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи се цели подробно и прецизно регламентиране на основанията, въз основа на които могат да се подават заявления за издаване на свидетелства за управление на моторни превозни средства; въвеждане на законово ниво на видовете услуги при издаване и подмяна на свидетелство за управление на моторни превозни средства; въвеждане на нова административна услуга за българските граждани при подмяна на свидетелство за управление на моторни превозни средства с предвиден срок до три работни дни от подаването на заявлението. Също така се цели да бъде прецизиран кръгът от субекти, за които е налице законово основание за издаването на дипломатически или служебен паспорт. Категорията лица да бъде уредена единствено на законово ниво в Закона за българските лични документи, като за служебните паспорти се добавя нова редакция на чл. 38, ал. 1, т. 2 за длъжностите, имащи право на този вид документи.
Предвид спецификата на дейност на Държавна агенция „Разузнаване“ (ДАР), Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС), Държавна агенция „Технически операции“ (ДАТО) и Служба „Военно разузнаване“ (СВР) следва ръководителите на трите структури да бъдат включени в кръга от лица, за които да е налице изрично законово основание получаването на дипломатически паспорт. Към настоящия момент единствено председателят на ДАР и директорът на СВР имат право да пътуват извън страната с дипломатически паспорт, но не и председателите на ДАНС и ДАТО. Доколкото административните ръководители на четирите служби се подпомагат от заместник-председатели и заместник-директори, следва да е гарантирана възможността последните също да получат дипломатически паспорт при изпълнение на служебните им задължения извън страната.
Със законопроекта се цели да бъде премахната и практическата възможност всеки дееспособен български гражданин да получи служебен паспорт, ако регистрира юридическо лице с нестопанска цел, което представлява сдружение, федерация или браншова организация, и бъде избран в ръководството им. Предвижда се единствено членове на ръководствата на лицензираните спортни федерации, вписани в регистъра по чл. 9, ал. 1, т. 1 от Закона за физическото възпитание и спорта, както и членове на ръководствата на представителните организации на работниците и служителите на национално равнище и представителните организации на работодателите на национално равнище да имат законово основание да получават служебен паспорт.
Приемането на законопроекта не води до необходимост от осигуряване на допълнителни финансови средства.
Заместник-министър Михаил Златанов представи становището на Министерство на вътрешните работи, като изрази подкрепа за законопроекта.
Народният представител г-н Красимир Ципов направи процедурно предложение за разглеждане на законопроекта и на второ гласуване, което беше единодушно подкрепено. Към доклада се прилага и доклад за второ гласуване на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи.
Въз основа на проведеното обсъждане и извършеното гласуване при следните резултати „За” – 15, „Против” – 0, „Въздържал се” – 0, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за българските лични документи, № 102-01-15, внесен от Министерски съвет на 19 февруари 2021 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ
И ОБЩЕСТВЕН РЕД:
ПЛАМЕН НУНЕВ