Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
14/09/2017 първо гласуване
Законопроект за частната охранителна дейност, № 702-01-11, внесен от Министерски съвет на 02.08.2017 г.
На свое редовно заседание, проведено на 13.09.2017, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа и обсъди законопроект за частната охранителна дейност, № 702-01-11, внесен от Министерски съвет на 02.08.2017 г.
На заседанието присъстваха: зам. министър на Министерство на вътрешните работи – Красимир Ципов; ст. комисар Тодор Гребенаров – зам. директор на Главна дирекция „Национална полиция”; Камелия Кукева – инспектор в Главна дирекция „Национална полиция” и Ирена Дамянова – нач.отдел „Нормотворческа дейност и право на ЕС”.
На заседанието присъстваха и представители на браншовите организации от частния охранителен бизнес.
От името на вносителя законопроектът беше представен от Красимир Ципов. В изложението си той отбеляза, че основна цел на законопроекта е да се отговори на обществените очаквания за сигурността на гражданите – опазването на техния живот, здраве и имущество. Законопроектът е изготвен след задълбочен анализ на обществените отношения, които възникват при осъществяването на частната охранителна дейност и опита на държавите - членки на Европейския съюз в тази сфера. Отчетени са и съществуващите проблеми, за чието правилно разрешаване са взети предвид и становищата на представителните организации в частния охранителен сектор, след задълбочени съвместни обсъждания.
За тринадесетгодишния период от първото регламентиране на административното регулиране и административния контрол на този вид търговска дейност със Закона за частната охранителна дейност (ДВ, бр. 15 от 2004 г.), същата се наложи като общественозначима и бързоразвиваща се дейност, която би следвало да бъде регулирана и контролирана въз основа на точни и ясно регламентирани законови разпоредби. Променената икономическа реалност, свързана с пълноправното членство на Република България в Европейския съюз, както и промяната на обществено-политическото и социално-икономическото развитие на обществото ни са основните мотиви за разработването на настоящия Закон за частната охранителна дейност (ЗЧОД).
Със законопроекта, както и досега, се установява лицензионен режим за частната охранителна дейност. Това е единствената допустима форма на административен контрол, съгласно Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност.
Проектът на закон предвижда ново видово разделение на частната охранителна дейност, което се налага от динамиката в развитието на стопанските и обществените отношения. В законопроекта е предвидено разработване на подзаконов нормативен акт, с който детайлно, за всеки един вид дейност да се регламентират минимални изисквания за сигурност и безопасност на охраняваните обекти, включително за необходимото техническо оборудване и/или моторни превозни средства и персонал, притежаващ необходимата професионална квалификация. Очакванията са да се подобри професионалният капацитет на субектите и да се повиши качеството на предлаганата от тях охранителна услуга. Предвидено е също така в подзаконов нормативен акт да се регламентира редът, по който търговците (българските и чуждестранните) ще удостоверяват, че отговарят на изискванията на закона. Предвижда се разработването на образци на необходимите удостоверителни и други документи.
Със закона се въвежда изискване за принадлежност на субекта към професионално сдружение на лица, извършващи частна охранителна дейност. С това изискване се създава възможност за саморегулация на субектите от частния охранителен сектор чрез участие на представителните организации от сектора в регулационния процес и повишаване на тяхната представителност в Консултативния съвет за сътрудничество по въпросите на частната охранителна дейност, функционирането на който е запазено в настоящия законопроект.
Запазва се действието на издадените вече лицензи. Запазва се също и Единният автоматизиран централен регистър на лицензите и регистрациите за дейностите по закона, с оглед на осъществяване на текущ контрол, който, както и досега, е възложен на органите на Министерството на вътрешните работи.
Новият закон акцентира на законността и професионализма при осъществяването на частната охранителна дейност. Защитата на личния живот, здравето и имуществото на гражданите са сред водещите принципи в работата на частния охранителен сектор.
В разискванията взеха участие народните представители Красимир Янков, Маноил Манев, Димитър Стоянов и Цветан Цветанов.
Въз основа на проведеното обсъждане Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 11 гласа „за”, 1 гласа „против” и 6 гласа „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за Закона за частната охранителна дейност № 702-01-11, внесен от Министерски съвет на 02.08.2017г.