Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
20/12/2018

    Становище
    № 853-06-29/20.12.2018 г.

    Относно: Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2018 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ВЪТРЕШНА СИГУРНОСТ И ОБЩЕСТВЕН РЕД


    СТАНОВИЩЕ


    Относно: Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2018 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 19.12.2018 г., Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред разгледа Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 19.12.2018 г.

    На заседанието присъства представител от Министерството на младежта и спорта: Петър Младенов – началник отдел „Младежки политики“.
    Годишният доклад бе представен от господин Младенов.
    Докладът е обобщена информация за реализираните политики, мерки и дейности насочени към младите хора в страната, реализирани от отговорните институции в изпълнение на целите на държавната политика за младежта. Докладът съдържа и детайлни данни от проведеното национално представително проучване сред младите хора в страната, възложено от Министерството на младежта и спорта, както и данни от Националния статистически институт, Евростат и други национални и международни проучвания, свързани с тематиката на документа и отчетния период.
    С членството на България в Европейския съюз се прилагат стандартите, ценностите, критериите и принципите за провеждане на модерна политика в полза на младите хора. Младите хора в България са изправени пред много предизвикателства свързани с тяхното образование, реализация и качество на живот. Много европейски и световни изследвания показват промяна в нагласите на младежта през последните години. Принос за това имат комуникационните технологии, глобализацията, промяната в динамиката на живот и пр., които влияят сериозно върху живота на днешната младеж. Повишават се изискванията им в сферата на сигурността, професионалната реализация и качеството на живот. Не е за подценяване проблемът с младите хора, които остават маргинализирани, с ниско образование и липса на работа. Отчетена е необходимостта от взаимодействие на институциите за провеждане на политиките за личностно, професионално развитие на младите хора, за предотвратяване на причините, които пораждат престъпност, бедност и социално изключване.
    Концептуалната политика се основава на следните принципи и приоритети: младежта е ценен ресурс; всеки млад човек има значение; поощряване на младежкия потенциал; инвестиране в младежта; създаване на възможност и осигуряване на достъп до формирането и осъществяването на държавната младежка политика.
    По отношение на вътрешната сигурност и обществения ред, проучването сочи, че институционалния авторитет на полицията е стабилен. Над 50 % от младите хора биха се обърнали към тази институция. Въпреки това изследването регистрира голям дял на пасивност и инертност по отношение на отговорното гражданско поведение на младите, относно реакцията им при нарушение, на което са станали свидетели. 48% от младежите биха подали жалба в съда ако са нарушени личните им права. Сравнително висок дял – 22% биха се защитили сами, включително чрез насилие.
    Изследването показва и по-скоро латентна и пасивна готовност за участие на младите хора в доброволческа дейност. При наличие на добра среда за нагласа към проблема и активизиране на готовност може да се направи извод за наличието на голям потенциал за включване на младите хора в доброволчески инициативи.
    Дейността по Националната програма „Работата на полицията в училищата” е съществена част от превантивната дейност на полицейските служители по отношение на престъпленията, извършени от и срещу деца. По програмата са изнесени 8073 лекции в 1529 училища с участието на 762 полицейски служители. Беседи в „Час на полицая” са проведени в 6934 паралелки от 1-ви до 12-ти клас в училищата в страната. Разпространени са брошури за превенция на употребата на наркотични вещества, алкохол и цигари, които включват и правила за безопасно поведение на децата и родителите. Успешно се провежда и програмата „Детско полицейско управление” с цел ценностно отношение към законите, формиране на навици за безопасно поведение, изграждане на гражданска позиция и повишаване доверието към полицията. Организирани са и редица общински, областни и републикански състезания на сформирани младежки противопожарни отряди „Млад огнеборец”. В Академията на МВР се провеждат регулярно курсове за обучение и професионална квалификация на служителите от МВР, свързани със специализирано изслушване на деца – жертви или в риск от насилие.
    Изводите в доклада подсказват за необходимостта от координирани и целенасочени действия на компетентните институции, включително и законодателни инициативи, които да възпитават и активират гражданско поведение, адекватно на ценностите и принципите на модерната политика към младите хора.
    В резултат на проведеното гласуване, Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред с 9 гласа „за” 0 гласа „против” и 8 гласа „въздържал се” подкрепи внесения Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение, № 802-00-55, внесен от Министерски съвет на 14.12.2018 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ВЪТРЕШНА
    СИГУРНОСТ
    И ОБЩЕСТВЕН РЕД:

    Цветан Цветанов
    Форма за търсене
    Ключова дума