Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред
19/12/2018
    1. Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г.
    2. Обявявам изготвен Общ законопроект на приетите на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 802-01-50, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2018 г., и Законопроект за изменение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 854-01-74, внесен от Александър Сиди и група народни представители на 9 октомври 2018 г., изготвен на основание чл. 81, ал. 2 от ПОДНС.
    3. Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по вътрешна сигурност и обществен ред





    ПРОТОКОЛ
    № 24

    На 19 декември 2018 г., сряда, се проведе редовно заседание на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Годишен доклад за младежта за 2017 г. и проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г.
    2. Обявявам изготвен Общ законопроект на приетите на първо гласуване Законопроект за изменение и допълнение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 802-01-50, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2018 г., и Законопроект за изменение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 854-01-74, внесен от Александър Сиди и група народни представители на 9 октомври 2018 г., изготвен на основание чл. 81, ал. 2 от ПОДНС.
    3. Разни.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията, и списъкът на гостите се прилагат към протокола.
    Заседанието беше открито в 14,30 ч. и ръководено от председателя на Комисията Цветан Цветанов.
    * * *

    ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Колеги, имаме кворум.
    Откривам заседанието.
    Дневният ред е раздаден предварително. (Изчита дневния ред.)
    Който е съгласен с предложения дневен ред, моля да гласува. „За“ – 17, против и въздържали се няма. Приема се.
    По
    ПЪРВА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

    давам думата на Петър Младенов – началник отдел в дирекция „Младежки политики“.
    ПЕТЪР МЛАДЕНОВ: Уважаеми г-н Председател, уважаеми дами и господа народни представители! Годишният доклад е съчетание от обобщената информация за реализираните мерки от съответните институции, отговорни за прилагането на държавната политика за младежта, информацията от НСИ и социологическо проучване за ефекта от политиките за младите хора в страната.
    Целта на доклада е да покаже специфичните за тази целева група проблеми, начина на живот на младежите и техните нагласи и ценности. Това дава възможност за разграничаване на краткосрочни, средносрочни и дългосрочни политически решения по отношение на младежите.
    Върпросите в социологическото проучване следват основните теми и приоритети, залегнали в Националната стратегия за младежта 2010 – 2020 г.
    Първите части на доклада се спират върху профила на младите хора и основните демографски характеристики. Четвъртата и основна част от доклада представя реализирани от институциите мерки, съответстващи на Националната стратегия за младежта.
    Някои от основните акценти на доклада са около няколко области, които ще подчертая.
    Социален статус. Българските младежи нямат сериозни социални дефицити. Над 70% от тях смятат, че средствата са им достатъчни за пълноценно хранене, облекло, заплащане на електроенергия, лекарства. В най-тежко материално положение са младежи най-вече от етническите малцинства.
    Има интересна тенденция относно образованието. Относителният дял на напусналите училище спрямо ученическата популация през 2016 г. е 2,9%, а през 2017 г. е 2,7 %, което прекъсва тренда на нарастване на този показател за последните години. Основна причина е нововъведеният механизъм за съвместна работа на институциите за задържане в образователната система на деца и ученици, създадена в изпълнение на Решение № 373 от 2017 г. на МС.
    Статистиката на Агенцията по заетостта показва, че младежката безработица значително е намаляла в сравнение с миналата година. През декември 2017 г. безработицата на младежи до 29 години намалява близо 16% спрямо миналогодишния период. 42% от работещите млади хора нямат намерение да сменят своята работа, а при провеждането на социологическото проучване само 13 % са в процес на търсене на нова работа. Висшистите в най-голям дял не биха си сменили работата в сравнение с младежите с по-ниско образование. Така придобиването на висше образование до голяма степен е гаранция за заетост в България.
    Емиграция. 30% от младежите декларират, че при първа възможност биха отишли да живеят в чужбина. Интересът към свободното движение е най-вече с цел образование или работа, което е световна практика. Наблюдава се тенденция на увеличаване броя на завръщащите се младежи в България след завършване на образованието им в чужбина.
    За обхвата на гражданските права и процесите сред младежите – тук можем да кажем, че сред имащите право на глас близо 50% гласуват винаги или често.
    За повишаване ролята на младите хора в превенция на престъпността и увеличаването на агресията. Анализът на МВР показва, че броят на деянията от водените на отчет в детско-педагогическите стаи с участие на малолетни и непълнолетни през 2017 г. е 440. От 2015 г. е намалял, като през 2016 г. е 459, а през 2015 – 533.
    Ще споделя две от мерките в превенцията на престъпността сред младежите. Първо, Национална програма „Работа на полицията в училищата“. През 2016 и 2017 г. са изнесени над 8000 лекции в над 1500 училища. Второ, Програма „Детско полицейско управление“. Реализира се от служители на МВР и структурите на Охранителна полиция. В 2017 г. са открити 202 управления в цялата страна. Основните цели на тази програма са насочени към ранна превенция на подрастващите и утвърждаване на ценностно отношение към законите.
    Министерството на младежта и спорта също въвежда своя мярка. През 2017 г. за пръв път се изпълнява Национална програма за изпълнение на младежки дейности по чл. 10а от Закона за хазарта с бюджет от близо 2 млн. лв. Един от акцентите е превенция на всякакви форми на агресия и зависимости сред младите. Реализирани са над 120 проекта.
    В заключение, младите хора в България като своите връстници в Европа са изправени пред безброй предизвикателства относно тяхното образование и качество на живот. Младите хора са групата с най-динамичен преход от една роля в друга. Те имат повишени изисквания към случващото се около тях, най-вече в сферата на сигурността, професионалната реализация и качеството на живот. Задачата на институциите е да създават възможности за по-качествено лично професионално и социално развитие и реализиране в учебно, работно и свободно време. Благодаря.
    ПРЕДС. ЦВЕТАН ЦВЕТАНОВ: Благодаря, бяхте достатъчно изчерпателен.
    Колеги, има ли желаещи да вземат отношение по доклада? Няма.
    Преминаваме към гласуване.
    Който е съгласен с приемане на Годишния доклад за младежта за 2017 г. и Проект за решение № 802-00-55, внесен от Министерския съвет на 14 декември 2018 г., моля да гласува. „За“ – 9, против няма, въздържали се – 8. Приема се.
    Преминаваме към
    ВТОРА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД

    Обявявам изготвяне на Общ законопроект на приетите на първо гласуване ЗИД на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 802-01-50, внесен от Министерския съвет на 5 ноември 2018 г., и Законопроект за изменение на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия, № 854-01-74, внесен от Александър Сиди и група народни представители на 9 октомври 2018 г., изготвен на основание чл. 81, ал. 2 от ПОДНС.
    Общият законопроект ще бъде представен на председателя на Народното събрание и на народните представители за предложения между първо и второ гласуване на основание чл. 83 от ПДОНС. Ще предложа срокът между първо и второ гласуване да бъде максимално дълъг – три седмици.
    Който е съгласен с направеното предложение, моля да гласува. За – 17, против и въздържали се няма. Приема се.
    По
    ТРЕТА ТОЧКА ОТ ДНЕВНИЯ РЕД – РАЗНИ
    предполагам, че няма нещо за обсъждане. Благодаря.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 14,50 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Цветан Цветанов
    Форма за търсене
    Ключова дума