Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
05/02/2020 първо гласуване
Законопроект за управление на агрохранителната верига, № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г.
ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по земеделието и храните
ДОКЛАД
за
първо гласуване
НА КОМИСИЯТА ПО ЗЕМЕДЕЛИЕТО И ХРАНИТЕ
ОТНОСНО: Законопроект за управление на агрохранителната верига, № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г.
Комисията по земеделието и храните проведе заседание на 5 февруари 2020 г., на което обсъди цитирания законопроект.
В работата на комисията участие взеха – от Министерството на земеделието, храните и горите – доц. д-р Янко Иванов – заместник-министър, д-р Петя Петкова – директор на дирекция „Политики по агрохранителната верига“, д-р Галя Костадинова – началник на отдел „Безопасност на храните“ и Диана Филева – и.д. началник на отдел в дирекция „Правни дейности и законодателство на Европейския съюз“. От Българската агенция по безопасност на храните – Анита Пашова – директор и Емил Кръстев – началник на отдел в дирекция „Правна“, Пенка Манева – началник отдел и д-р Даниел Денев – главен експерт в дирекция "Здравеопазване и хуманно отношение към животните и контрол на фуражите", д-р Борис Борисов – директор и д-р Антонио Радоев – началник отдел в дирекция „Контрол на ветеринарномедицинските продукти“. От Центъра за оценка на риска по хранителната верига - д-р Илиян Костов – заместник-изпълнителен директор.
Законопроектът с мотивите към него беше представен от зам.-министър Иванов, който обясни, че с него се унифицират правилата за контрол и координация между компетентните органи по цялата агрохранителната верига, които към настоящият момент са регламентирани във множество отделни закони. Със законопроектът се осигурява и прилагането на Регламент (EС) 2017/625 на Европейския парламент и на Съвета от 15 март 2017 година относно официалния контрол и другите официални дейности, извършвани с цел да се гарантира прилагането на законодателството в областта на храните и фуражите, правилата относно здравеопазването на животните и хуманното отношение към тях, здравето на растенията и продуктите за растителна защита.
В тази връзка, със законопроекта се уреждат компетентните органи и администрации, осъществяващи държавната политика, официалния контрол и оценката на риска по агрохранителната верига, както и техните функции, свързани с обмена на информация по отношение на риска по агрохранителната верига.
Регламентират се общите и специфичните изисквания при осъществяване на официален контрол и други официални дейности по агрохранителната верига на територията на страната. Разписани са условията и реда за вземането на проби, за определяне на лабораториите за целите на официалния контрол и на националните референтни лаборатории. За ефективното извършване на официален контрол се предвижда изготвянето на Многогодишен национален контролен план, чието изпълнение ежегодно ще бъде докладвано на Европейската комисия.
Регламентирани са координацията и взаимодействието на органите на официалния контрол с други органи, както и осъществяването на административна помощ и сътрудничество между компетентните органи на Република България, държавите-членки и Европейската комисия.
Определят се мерките при кризи и извънредни ситуации, както и финансирането на дейностите, свързани с официалния контрол по агрохранителната верига.
Създават се съответните административнонаказателни разпоредби. С преходните и заключителните разпоредби се правят съответните изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност, Закона за фуражите, Закона за защита на растенията, Закона за прилагане на Общата организация на пазарите на земеделски продукти на Европейския съюз, Закона за посевния и посадъчния материал, Закона за животновъдството, Закона за виното и спиртните напитки и Закона за Центъра за оценка на риска по хранителната верига.
Подзаконовите нормативни актове по прилагането на закона ще следва да бъдат издадени в шестмесечен срок от влизането му в сила.
В последвалата дискусия от парламентарната група на БСП за България заявиха, че няма да подкрепят законопроекта и отбелязаха, че намират за ненужно приемането на отделен закон, при условие че и във момента всички компетентни органи и техните контролни функции са разписани във съответните закони.
От парламентарната група на Движението за права и свободи призоваха да бъде дадено достатъчно време между първо и второ четене на законопроекта за прецизиране на текстовете и за тяхното съгласуване със всички заинтересовани страни.
След проведените разисквания Комисията по земеделието и храните с 13 гласа “за”, 1 гласа “против” и 6 глас “въздържали се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за управление на агрохранителната верига, № 002-01-10, внесен от Министерския съвет на 3 февруари 2020 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
МАРИЯ БЕЛОВА