Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Парламентарни комисии
Комисия по земеделието и храните
Комисия по земеделието и храните
17/01/2018
    1. Блицконтрол
    2. Допълнителен доклад към доклад № 753-07-20 от 21 декември 2017 г. за второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал, № 702-01-22, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2017 г., приет на първо гласуване на 26 октомври 2017 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ЧЕТВЪРТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по земеделието и храните






    П Р О Т О К О Л
    № 21


    На 17 януари 2018 г. се проведе заседание на Комисията по земеделието и храните при следния

    Д Н Е В Е Н Р Е Д:

    1. Блицконтрол
    2. Допълнителен доклад към доклад № 753-07-20 от 21 декември 2017 г. за второ гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал, № 702-01-22, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2017 г., приет на първо гласуване на 26 октомври 2017 г.

    Списък на присъствалите народни представители – членове на Комисията по земеделието и храните, и гости се прилага към протокола.
    Заседанието беше открито в 15,12 ч. и ръководено от председателя на комисията госпожа Десислава Танева.

    * * *
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Откривам заседанието на Комисията по земеделието и храните.
    По точка първа:
    БЛИЦКОНТРОЛ
    От Министрество на земеделието, храните и горите присъстват: Румен Порожанов – министър, д-р Цветан Димитров – зам.-министър; Атанас Добрев – зам.-министър; Цветомира Стайкова – директор на дирекция РСР; Ася Стойнова – директор на дирекция „правна“; д-р Дамян Илиев – изпълнителен директор на БАБХ; Моника Величкова – старши експерт в дирек;ия ВОП.
    Давам думата на парламентарно представените групи за въпроси.
    От политическа партия ГЕРБ – няма въпроси.
    От политическа партия БСП за България.
    ЙОРДАН МЛАДЕНОВ: Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин министър. Искам на всички да пожелая през новата година здраве. Въпросът ми е докъде се стигна по мярка 7.2. Във ваши отговори вие споменахте, че до края на месеците юни – август ще бъде затворена самата мярка. Имаме сигнали, че няма сключени договори. В тази връзка колко договора са сключени и в момента има ли забавяне?
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Заповядайте, господин Министър за отговор.
    МИНИСТЪР РУМЕН ПОРОЖАНОВ: Пожелавам на всички ползотворна година и добро сътрудничество в работата помежду ни. Ще дам точен отговор когато направим справка. Днес, качихме на сайта заповед, която трябва да стои един месец за допълнителен бюджет. Тези проекти се работят – последните от ранкинга където са описани източник, срокове. Направени са разчети за допълнителен размер на средства и те ресурсно да бъдат обезпечени. Действително ще има малко повече заявления по проекта за ВиК. 70 точки са последните които са отбелязани, върви кореспонденция с ЕК. Дали ще има помощи по тези проекти зависи от това какъв ще бъде размерът на финансирането. Няма да има помощи, и водим тази процедура чрез Министерство на финансите. Междувременно предстои в началото на месеца да направим втория прием и седмица или две по-късно ще бъдат начертани насоките. Всичко това е съгласувано на сто процента с общините. Ще има проекти за спортни съоръжения. За да се избегнат лошите практики от предходния период до 50 хил. евро ще бъдат финансирани за изграждане на спортни площадки, които да се използват от населението. Заложени са около 7,5 млн. евро – по 250 хил. евро – за реконструкция на физкултурни салони, тъй като много училища нямат такива. Ще има бюджет за енергийна ефективност, образование, за детските градини отново ще има. Поемам ангажимент да Ви предоставя справка и на сайта ще бъде качено.
    ЙОРДАН МЛАДЕНОВ: Благодаря за отговора. Хубаво е, че Министерството намери повече средства. Тези въпроси притесняват общините. Наближава Програма 2020 и запитванията ни са за сроковете 6-7 месеца когато се ще приемат заявления, а това е ангажимент с конкретни срокове за приключване на тези договори.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Въпроси от групата на ОП, има ли?
    ЙОРДАН АПОСТОЛОВ: Желая на всички здрава и успешна година. Какво бихте могли да кажете по последната мярка, която обсъждахме? Има ли затруднения по сроковете и как върви процедурата?
    МИНИСТЪР РУМЕН ПОРОЖАНОВ: Ще направим справка. Стойността е 17 млн., взетите 54 млн. са за готови договорите, които са дадени и ще бъдат определени. Имахме известни затруднения с административния капацитет на дирекцията. Поемам ангажимент за ПРСР за финансирането за новия прием. Това са три месеца, но проектите са договорени и са вход.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Въпроси от парламентарната група на ДПС.
    БЮРХАН АБАЗОВ: Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър. Въпросът ми е с отговор „да“ или „не“. Миналата година се публикува Наредба 3 за регламента на обвързаното подпомагане, за продажбата на продукция. Тогава имаше сигнали, че това Ви затруднява доста. Обсъждали ли сте промени на правилата по този въпрос, който изключително затруднява и дребните животновъди, където ги има. В резултат на това се правят срещи с ваши сътрудници. Ще има ли промяна на правилата в тази връзка?
    МИНИСТЪР РУМЕН ПОРОЖАНОВ: Промени по този начин, които са заложени в Наредба 3 се подкрепят от екипа на Министерството и трябва да се излезе на светло като визирам в производството и в търговията. Отделна нарочна среща, която имах при плащането на обвързаното производство с животновъдите беше поставен този въпрос. Може да звучи малко лаишки, но когато трябва да издам платежен документ и отсреща не желаят да го приемат, ние не може да стимулираме сивата икономика, затова ако трябва да сезират мен, ще сезирам НАП. Ако някой не желае да работи с документи в тази държава не може да толерираме това нещо. Съвсем отделен е въпросът по най-различни причини да са получили едни или други субсидии – не са чак толкова много. Някои от тях казват, че не са знаели за наредбата – не звучи сериозно. За някои, за които има допуснати технически грешки всяка една ще бъде разгледана поотделно, направили сме срещи и при обработката на регистрацията на договорите на изкупвачите ще бъде платено и доплатено. До момента сме платили и имаме до заплащане до 15 млн. по тази мярка до 212 млн Разбира се, нека да приключи тези дни плащането. Ангажирам се да погледнем още веднъж правилата. В никакъв случай дори да променим нещо не трябва да се връщаме назад като отстъпление – да се търсят платежни документи.
    Господин Димитров, дали имате да добавите нещо?
    ЗАМ.-МИНИСТЪР ЦВЕТАН ДИМИТРОВ: Само ще добавя, това че са постъпили около 300 жалби. От тях, говоря най-общо, към вчерашна дата са разгледани над 100, от тези сто 36 или 38, по памет цитирам могат така да бъдат тълкувани предадените документи, така че фонд „Земеделие“ в рамките на резерва, да бъдат платени на тези хора.
    По отношение на промяна на правилата, действително в момента има работна група за промяна на наредбата, но тя по-скоро касае не принципите на наредбата на обвързаното подпомагане, а някои административни механизми, които в определени случаи затрудняват и земеделците и администрацията, защото дерогации вътре има и то не на базата малки и големи, например за автохтоните породи, за породите, които се намират в регионите, които са трудно достъпни и хората има определени трудности при производството. Спорен е въпросът.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Момент, госпожо Бъчарова.
    Господин Абазов, Вие реплика ще имате ли? Нямате.
    От партия „Воля“ тук ли е колежката? Няма я.
    Преминаваме пак към ГЕРБ.
    Колеги от ГЕРБ, въпроси имате ли към Министъра? Няма.
    От БСП – господин Румен Георгиев – разберете се с проф. Бъчварова.
    СВЕТЛА БЪЧВАРОВА: (без микрофон, от място.) На парламентарен контрол ще попитам.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Заповядайте господин Георгиев.
    РУМЕН ГЕОРГИЕВ: Благодаря, госпожо Председател.
    Уважаеми господин Министър, зам-министри, колеги! Моят въпрос от името на нашата парламентарна група е свързан с индикативната програма. На един от първите блицконтроли миналата година Вие поехте ангажимент ще бъде изпълнена месец декември, но може би заради ИСУН това нещо не се спази. На нашите приемни постоянно това ни питат. Все пак Вие да поемете един ангажимент какво предстои и дали ще бъде спазен срока.
    Ако може да разкажете за срещите, свързани със земеделието в началото на нашето Председателство – да споделите по-интересна информация. Благодаря.
    МИНИСТЪР РУМЕН ПОРОЖАНОВ: Безспорно основният проблем с приема, забавянето и по 4.2 и по общинските и по горските беше свързано със Закона, за което благодаря, че се прие в края на последното заседание. В момента сме готови с насоките и по трите приема и те ще бъдат пуснат един след друг. Знаете, между временно покрай кампанията със заявленията, за която ще бъде подпомагането от 1-ви март всякакви видове плащания, схеми директни и така нататък във всички области ще направим представяне и за основните принципи за работа с ИСУН – срокове. Да обърнем внимание, че ИСУН е система, за която документи се качват веднъж при приемането и след това няма възможност с кореспонденция да се добавя едно, второ, трето, пето. Ще направим допълнителна информационна кампания. Ще падне административна тежест от нашите областни дирекции, където се приемаше всичко в хартиен носител, кашони, големи папки, разнасяне напред назад. Миналата седмица качихме графика за директните плащания, обявили сме го, всички схеми, които са до края на месец юни. Отварям една скоба – мога да уверя, че са преодоляни. При обработката, свързани с IT компанията, имаше единични плащания до месец август и дори месец септември. Тази година графикът, който е заложен специално сме изтеглили плодове и зеленчуци в месец март. След одобряване на окончателния слой, който трябва да стане преди заявленията или до края на месец февруари тогава вече ще започне и окончателно разплащане – зелени плащания, преразпределителни плащания, доплащания на директните плащания.
    Връщам се на Програмата за развитие на селски райони – причината казах каква е. Смятам, че доста по-стройно стои фонд „Земеделие“, смея да го твърдя, имаше известно люшкане в началото. Приключването на старите проекти и гледането на новите се надявам да бъде в рамките на заложените приеми.
    По отношение на Председателството – едно интересно нещо, което бих споделил е свързано с така наречените клъстери, които проведохме с комисарите и това което беше заявено на съвместното заседание на Европейската комисия с българското правителство. Това, което комисарят Йотингер по бюджет сподели е какво се очаква за новогодишната финансова рамка. Безспорно е, че и кохизиония и ОСП ще трябва да бъдат коригирани, но за да бъдат адекватно финансирани се търси и увеличение на приходитe не само рязане на разходите за да се покрие недостиг около 12-13 млрд. евро на годишна база. Затова изчисленията на комисията са, че с 1.1 хикс процента трябва да се увеличат вноските на всяка една страна членка, които са като процент от брутния вътрешен продукт на всяка една страна. Интересното, което той сподели на заседанието съвпадна с опцията с напредване на коалиционните разговори в Германия между двете водещи партии, че са се съгласили още в началото за увеличение на приходите в европейския бюджет – ще има. Добра е индикацията от най-мощната икономика в Европейския съюз, от страна с аргументирано влияние в рамките на вземането на решенията.
    По отношение на нашата работа това което сме заложили в другата седмица във вторник и в сряда ще бъдем изслушани в земеделската след това в рибарската комисия.
    В първите два съвета месеците януари и февруари предстои активно разглеждане най-сериозните теми, които са на ниво министри на земеделие на страните членки – най-сериозните теми в контекста на комюникето на комисаря за ОСП. Това, което бихме искали като Съвет да излъчим към Комисията към европейския парламент, защото в момента се списват проектите на регламенти, които ще трябва да бъдат готови в началото на месец април. На първите две заседания ще поставим най-общите, най-важните въпроси. Ние ги комуникираме и с останалите страни-членки за да може през месец март да вземем съответни решения там където може да се обединим с мнозинство, с изключение на една единствена държава, която няма да упоменавам, това е че искаме адекватно финансирана политика, и че не искаме съфинансиране по І-ви стълб за директните плащания. В това почти са единодушн всички колеги министри на земеделието в изказвания си. Много са важни темите за така нареченото сближаване . Тази тема няма да е еднозначна, сближаването включително в нивата на субсидиране. Важна е темата за обвързаното производство, както за България, така и за много от страните, които искат да подкрепят растениевъден и животновъден сектор. Вишеградската четворка ще има заседание, като господин Димитров ще ме представлява, тъй като съвпада със самото изслушване. Темата ще е не дали ще има обвързано, а на база на добрите резултати и позитивите от обвързването дали ще бъде разширявана или не, за да не започваме ще има ли обвързване или не. Да, някои от страните, няма да ги казвам, те просто не ги прилагат, но те са единични. Чувствителна е темата с тавана на плащанията. Има много страни, които са притеснени, защото в рамките на едни предварителни доклади, какво ще бъде комюникето, излязоха някакви таблици, параметри, те нарочно се пускат, за да се опипа почвата и неслучайно комюникето излезе малко като насоки, препоръки без много, много конкретика. Това е тема, която също ще бъде поставена на заседанията, разбира се, още няколко. Утре част от Вас ще имат възможността да пътуват с нас – откриваме най-голямото хранително изложение. Ние сме съорганизатор, заедно с Берлинския панаир и неслучайно около България е съсредоточено огромното внимание. Ще участвам в откриването, заедно с немския министър и ръководителят на панаира ще бъдем водещите. Само на 19-ти имам около десетина срещи – с немския, холандския, полския, чешкия министри, където предполагам, че ще дебатираме най.-вече тези теми, кой за какво се притеснява и какво да се гледа на ОСП. На това изложение ще имаме възможността да представим българските производители на 32 щанда с една много добра фолклорна програма. Господин Димитров и Дамян Илиев ще имат отделни срещи в различни сектори. Господин Димитров ще поеме, да не звучи малко помпозно, които аз няма да мога да поема, защото нямам физическо време. Интересът е голям от гледна точка на ОСП. Поел съм ангажимент да Ви държа в течение, то ще има блицконтрол, но може на специално заседание да Ви кажа как е минал първия, втория, третия съвети за да се запознати и да сме в една комуникация. Благодаря.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Благодаря, господин Министър.
    Допълнително реплика? Няма
    От ОП, друг въпрос към Министъра имате ли? Не, няма.
    Господин Абазов, от ДПС друг въпрос към Министъра? Няма
    От „Воля“ отсъства.
    С това се изчерпват въпросите по блицконтрола.
    Благодаря на министъра и неговия екип.
    Ако Вие искате нещо да кажете.
    МИНИСТЪР РУМЕН ПОРОЖАНОВ: Достатъчно.
    ПРЕДС. ДЕСИСЛАВА ТАНЕВА: Няма. Да благодарим на Министерството за дадената информация.
    Продължаваме по втора точка:
    ДОПЪЛНИТЕЛЕН ДОКЛАД КЪМ ДОКЛАД № 753-07-20 ОТ 21 ДЕКЕМВРИ 2017 Г. ЗА ВТОРО ГЛАСУВАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ПОСЕВНИЯ И ПОСАДЪЧНИЯ МАТЕРИАЛ, № 702-01-22, ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ НА 29 СЕПТЕМВРИ 2017 Г., ПРИЕТ НА ПЪРВО ГЛАСУВАНЕ НА 26 ОКТОМВРИ 2017 Г.
    По точка втора от Министерството на земеделието, храните и горите присъстват: екперти: Лилия Стоянова – директор на дирекция ПОК; Зорница Жекова – главен експерт в дирекция ПОК; Зорница Трифонова – съветник на министъра; Диана Филева – главен юрисконсулт в дирекция „Правна“.
    От неправителствените организации участие са заявили: Тома Белев; Люба Батенбергска; Ген.майор Нонка Матова; Здравко Младенов; Георги Димитров; Димитър Канариев; Цонче Семерджиева; Илия Боянов Бачев; Веселин Йорданов Василев; Иванка Ганчева Попова.
    Уважаеми колеги, във връзка с провелото се гласуване миналата седмица в залата на второ четене и гласуване на Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за посевния и посадъчния материал, № 702-01-22, внесен от Министерския съвет на 29 септември 2017 г., приет на първо гласуване на 26 октомври 2017 г. и негласуваните параграфи 30 и 31, и приетото процедурно предложение в залата за изготвяне на допълнителен доклад от Комисията по земеделие и храните сме включили тази точка втора. Предоставен Ви е доклад с проект на текстовете на § 30 и 31, който е обсъждан с експертите и с част от народните представители.
    Моля, въпроси имате ли?
    Ако нямате въпросите, който е „за“ да гласува.
    Гласували За – 20, против – 1 и въздържали се няма.
    Приемат се текстовете на . § 30 и 31, така както са представени в доклада.
    Колеги, други въпроси имате ли?
    Ако няма закривам днешното заседание.




    (Закрито в 15.45 ч.)




    ПРЕДСЕДАТЕЛ Десислава Танева




    Стенограф:
    Мария Николова
    Форма за търсене
    Ключова дума